Jump to content

Κατασκευή reef


theodss

Recommended Posts

Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει στην επιλογή του σκιμερ το οποίο θα είναι buble magus curve 7 είναι καλό ;; Έχεται να προτείνετε κάτι άλλο; από φωτισμό τη να πάρω θέλω να βάλω κάποια μαλακά Κοραλια uv πόσα watt χρειάζεται η τρύπα στο ενυδρείο είναι ανάγκη να γίνει ; Σκεφτόμουνα να το στήσω χωρίς sump αντίστροφη οσμοση εχω παραγειλει 500 λίτρα αν μέρα μου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα φίλε μου... θέλεις να μας πεις διαστάσεις ενυδρείου και τι σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις μέσα??? το σκιμμερ που λες χρειάζεται sub νομίζω... υπάρχουν και εξωτερικές υπερχειλίσεις.... 

Link to comment
Share on other sites

Juwel rio 240 είναι το ενυδρείο θέλω ένα reef με κάποια εύκολα ψάρια γιατί δεν έχω εμπειρία με θαλασσινό κατι άλλο υπάρχουν όργανα που να δείχνουν της παραμέτρους του νερού αλατότητα κλπ σε πραγματικό χρόνο μέσα στο ενυδρείο όπως ας πούμε το θερμόμετρο; Εξωτερική επειδή έχει πολλούς κυνδινους σκευτικα να την αποφυγω

Link to comment
Share on other sites

το να στήσεις χωρίς sump σημαίνει ότι θα έχεις ολόκληρο τον εξοπλισμό σου στο main ενυδρείο με ότι αυτό συνεπάγεται και σκιμμερ πας μόνο σε κρεμαστό... από εκεί και πέρα φωτισμό σε τ5 σκέφτεσαι να πας?όργανα υπάρχουν για πολλές μετρήσεις αλλά τα ηλεκτρονικά ξεφεύγουν σε τιμές.. εγώ παίζω με τα salifert και για νιτρικά της redsea.. άμα δεν θέλεις εξωτερική τότε λογικά η τρύπα είναι η επόμενη επιλογή... 

Link to comment
Share on other sites

για φωτισμο δεν ξερω καθολου θελω να κανει απλα για τα κοραλια και να μην εχω καποιο θεμα το κρεμαστο σκιμερ ποιανει πολυ χωρο ? μαλλον το βλεπω για εξωτερικη αντι για τρυπα και ελπιζω να δουλεψει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

 

Για μένα καλό είναι να κάνεις ένα sump έστω και μικρό έχει πολλά θετικά (εκτός αν θέλεις να έχεις εξωτερικό φίλτρο και κρεμαστό σκιμμερ). Εγώ φαντάσου έχω ένα 200ρι ενυδρείο μαζί με σαμπ 30 λίτρα, το σκίμμερ δεν χωρούσε με αποτέλεσμα να το έχω κρεμαστό, χώρο δεν πιάνει μέσα στο ενυδρείο όσο έξω, μπορεί να σου φαίνεται δηλαδή όχι τόσο όμορφο στο μάτι εξωτερικά.

 

Η τρύπα θα έλεγα είναι must, εγώ έχω κάνει υπερχείλιση με σωλήνες είναι λίγο μανούβρα στην αρχή αλλά σε βάθος χρόνου είναι πολύ πιθανό να μειωθεί η ροή του και να έχεις άλλα προβλήματα.

 

Για φωτισμό η άποψη μου είναι να κάνεις ένα καλό φωτιστικό στα 150-200βατ γιατί τώρα που είναι αρχή μπορεί να σου φαίνεται δύσκολο το όλο εγχείρημα του θαλασσινού όμως σε βάθος χρόνου θα είναι εφικτό και θα μπορείς να βάλεις περισσότερα κοραλλάκια χωρίς να αλλάξεις φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

τρυπα δεν μπορω να κανω γιατι εγω δεν ξερω πρωτον και να το παω καπου ειναι δυσκολο μιας και μενο επαρχια και δεν μπορω να το μεταφερω γ αυτο σκευτομαι εξωτερικη η καθολου σαμπ ξερω πως ειναι καλυτερο απλα δεν ξερω αν ειναι κατασκευαστικα εφικτο μιας και δεν θελω να το δοκιμασω μονος μου ειναι καλο να βαλω αυτοματη αναπληρωση η δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

αυτόματη αναπλήρωση είναι απαραίτητη κυρίως όταν λείπεις... όταν είσαι σπίτι σίγουρα μπορείς να συμπληρώνεις αλλά όπως και να έχει είναι αναπόφευκτο πιστεύω σαν μηχάνημα... όσο αφορά το σαμπ πρέπει να κάτσεις να ζυγίσεις τα +- για να δεις πως θα πράξεις αλλά προκαταβολικά τα οφέλη του σαμπ είναι πολλά σε σχέση με το να μην έχεις... 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε, όλα τα στάδια στησίματος έχουν την γλυκά τους. :)

Μπορείς να πάρεις μια έτοιμη εξωτερική υπερχείλιση (π.χ ψάξε tunze overflow) για να γλυτώσεις την τρύπα αλλά να μην γλυτώσεις το sump. Μπορείς να κάνεις ενυδρείο και χωρίς sump, αλλά τα πλεονεκτήματα είναι τόσα που αφού έχεις χώρο καλό είναι να το κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

οποτε η αυτοματη αναπληροση ειναι σημαντικη μιας και γενικα λειπω ειμαι στρατο αλλα τωρα στην αδεια θα ηθελα να το τελειωσο και να αρχισει να τρεχει χωρις ψαρια απλα για το στρωσιμο το σαμπ ποσα λίτρα πρεπει να ειναι ? και απο τη υλικο ειναι καλυτερο να γινει με γυαλι η plexi glass?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα και καλή αρχή φίλε μου..

Το μέγεθος του sump θα το καθορίσεις εσύ σύμφωνα με τους δικούς σου χώρους αρκεί να χωράει μέσα άνετα το εξοπλισμός που θέλεις να βάλεις εκεί..Για τα λίτρα σου μπορεί να είναι από 40-50 λίτρα για να χωράει ολος ο εξοπλισμός μέχρι όσο φτάνει, όσο μεγαλύτερο σε παίρνει να το κάνεις ,κάντο..

Για plexi ή γυαλί απλά αποφασίζεις εσύ..

Link to comment
Share on other sites

90 λιτρα πιστευω με παιρνει κολισεις με ενυδρειακη σιλικονη ετσι? σκιμερ κατεληξα στο mce600 κανει δουλεια ?πρωτα θα μπει κρεμαστο εξω απο το ενυδρειο και μετα στο σαμπ αυτο ειναι εφικτο?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος theodss έγραψε:

90 λιτρα πιστευω με παιρνει κολισεις με ενυδρειακη σιλικονη ετσι? σκιμερ κατεληξα στο mce600 κανει δουλεια ?πρωτα θα μπει κρεμαστο εξω απο το ενυδρειο και μετα στο σαμπ αυτο ειναι εφικτο

Το συγκεκριμένο skimmer λειτουργεί και κρεμαστό αλλά και εντός sump!

Εχω για υπερχείλιση αυτή 

και δουλεύει άψογα από τον Μάιο με μόνη διαφορά ότι δεν έχω το σωληνάκι για εξαερισμό,με εκατοντάδες διακοπές της λειτουργίας της και επανεκκινήσεις και δουλεύει όπως πρέπει!

Στο sump τώρα,αν έχεις το έπιπλο με το διπλό χώρισμα,μπορείς να φτιάξεις φτιάξεις ένα διπλό sump δεξιά και αριστερά εντός των ντουλαπιων και η σύνδεσή τους να λειτουργεί με την αρχή των συγκοινωνουντων δοχείων,το έχω κάνει εγώ,με κομμάτια από plexiglass και δουλεύει και αυτό άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έπιπλο και το ντουλάπι του ενυδρείου τα έφτιαξα εγώ είναι ένα μαζί το ντουλάπι από κάτω δεν είναι χωρισμένο έλεγα να κάνω ένα μεγάλο ορθογώνιο Σάμπ όχι χωριστα δοχεία δεν νομίζω να έχει θέμα ετσι

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος theodss έγραψε:

Επειδή το έπιπλο και το ντουλάπι του ενυδρείου τα έφτιαξα εγώ είναι ένα μαζί το ντουλάπι από κάτω δεν είναι χωρισμένο έλεγα να κάνω ένα μεγάλο ορθογώνιο Σάμπ όχι χωριστα δοχεία δεν νομίζω να έχει θέμα ετσι

Ακόμα καλύτερα,ψάξε στα θέματα εδώ για sump και θα βρεις όλες τις πληροφορίες,εγώ πήγα σε αυτή την επιλογή λόγο επίπλου!

Έχεις και περισσότερες επιλογές για σκιμμερ εντός sump και μην περιορίζεται μόνο σε κρεμαστό!

 

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κρεμαστό για να το δουλέψω μέχρι να μπει και το Σάμπ ποιο πολύ για το στρώσιμο του ενυδρείου καλυτερα δεν είναι να  δουλεύει κ το σκιμερ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος theodss έγραψε:

Ήθελα κρεμαστό για να το δουλέψω μέχρι να μπει και το Σάμπ ποιο πολύ για το στρώσιμο του ενυδρείου καλυτερα δεν είναι να  δουλεύει κ το σκιμερ;

όταν στρώνεις το ενυδρείο δλδ μέχρι να γίνει ο κύκλος του αζώτου δεν χρησιμοποιείς το σκίμμερ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος theodss έγραψε:

Απλά σκευτικα είναι καλύτερα να το βάλω αλλά αν δεν χρειαζεται

το σκίμμερ για να δουλέψει πρέπει να έχεις θρεπτικά..άμα δεν σου κάνει κόπο διάβασε κάποια βασικά για το νέο σου ξεκίνημα τα οποία θα σου χρησιμεύσουν ώστε να ξέρεις τι κάνεις και κυρίως γιατί το κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου,εφόσον έχεις σκοπό να φτιάξεις sump,ξεκινά σωστά,ξεκινά όταν θα έχεις και το sump και να κάνεις τις επιλογές σου όταν θα είναι οι τελικές για το πώς θέλεις το ενυδρείο,θα γλιτώσεις χρήματα και σκοτούρα!

Link to comment
Share on other sites

αν πιανει το χερι σου δεν ειναι και καμια επιστημη να κανεις τρυπα στο ενυδρειο.

ειναι η καλυτερη λυση. 

Γρεβενα εισαι; δεν εχω στο προγραμμα και καμια συντομη αδεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα ημουν 3 χρονια στην Κω.

Ροδο δυσκολα.

Βεροια ομως θα παω καποια στιγμη.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε theodss έκανες τίποτα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...