Jump to content

Απταιζια


Nikos Elpida Koukelidh Mpalh

Recommended Posts

Γεια σ εχω θεμα με τησ απταιζιεσ πολη σοβαρό μπορείτε να μου πείτε τι μπορω να κανω ειναι πολη χαλια το ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μπορείς να μας πεις τι ενυδρείο είνα(reef η fish only)ι τί έχεις μέσα και τι διαστάσεις έχει?

Παρεπιπτόντως το συγκεκριμένο θέμα είναι δύσκολο.

Έχεις δοκιμάσει peppermint schrimps?

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δω φωτογραφίες από περιέργεια να καταλάβω γιατί είναι τόσο ενοχλητικές μιας και την έχω γλυτώσει μέχρι τώρα 

Link to comment
Share on other sites

 Ναι το ενυδρείο μου είναι reef κοράλια δεν έχω πάρα πολλά έχω κάποια ζώα τους και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι πως λέγονται Αν μπορέσω Γιατί δεν ξέρω πως στέλνει φωτογραφία εδώ θα σας στείλω μία φωτογραφία πάντως έχω πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα Τώρα θα δοκιμάσω για τις γαριδούλες αλλά δεν νομίζω να μου κάνουν δουλειά γιατί έχει γίνει σαν γκαζόν μέσα παντού έχει πιάσει παντού στην άμμο στα κοράλια στους βράχους έχει γεμίσει

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Nikos Elpida Koukelidh Mpalh said:

Το ενυδρείο μου είναι περίπου 580 λίτρα

Λοιπόν από φυσικούς τρόπους, για να μειωθεί ο πληθυσμός τους μπορείς να βάλεις γαρίδες peppermint και από ψάρια chelmon rostratus (cooperband butterflyfish) το οποιο όμως θέλει καλές συνθηκες και θεωρείται και δύσκολο να ζήσει πολύ καιρό σε ενυδρείο(οι πεταλούδες είναι αρρωστιάρες για ενυδρεία) υπάρχουν όμως και παιδιά εδώ μέσα που την έχουν κρατήσει και την έχουν ακόμα για πολλά χρόνια.

Δυστυχώς από φυσικές επιλογές έχεις μόνο αυτές.

Από κει και πέρα υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης αλλά όχι για τέτοια επίπεδα προβλήματος.

Δυστυχώς είναι ένα ζωντανό με πάρα πολύ μεγάλες αντοχές(μέχρι και σε τζάκι έχω ακούσει οτι πέταξαν την πέτρα που είχε πάνω αιπτάζια και αφου καθαρίστηκε η πέτρα και ξαναμπήκε στο ενυδρείο η αιπτάζια ήταν ακόμα εκεί,χωρίς να το χω δει βέβαια με τα μάτια μου).

Το πρόβλημά σου μάλλον είναι πολύ προχωρημένο σύμφωνα με τα λεγόμενά σου.

Υπάρχουν χημικα σκευάσματα που υποτίθεται έχουν κατασκευαστεί για τον συγκεκριμένο λόγo αλλά προσωπικά δεν θα στα πρότεινα σε καμία περίπτωση.

Θα μου πεις και τί προτείνεις τότε και δίκιο θα χεις..

Στη θέση σου θα έβαζα τα ζωντανά που σου είπα πιο πάνω( και αν υπάρχει και κάποιο ακόμα παρακαλώ πολύ τα παιδιά που έχουν εμπειρία και με άλλα ζωντανά να βοηθήσουν) και αν δεν έβλεπα αποτελέσματα σε άθος χρόνου πονάει η ψυχή μου και μόνο που το λέω θα ξεκινούσα από την αρχή εκτός αν είναι κάτι που δεν σε χαλάει οπτικά εσένα αλλά δυστυχώς όσο πάει και θα πληθαίνουν.Από τον αραγωνίτη όσες μπορείς να βγάλεις,βγάλτες με μια τσιμπίδα.

Προσωπικά αυτά έχω να σου πω αλλά περίμενε και απόψεις και προτάσεις και άλλων φίλων και φίλτραρε για να δεις τι τελικά θα κάνεις.

Δυστυχώς είναι ένα από τα πιο δύσκολα προβλήματα να αντιμετωπιστούν σε θαλασσινό ενυδρείο..

Σε ρώτησα για τα λίτρα για να δω αν είναι αρκετά για να προσθέσεις την πεταλούδα που σου είπα πιο πάνω και αυτά τα λίτρα είναι υπέραρκετα αλλά να ξέρεις το ζωντανό όσσο όμορφο είναι αλλο τόσο απαιτητικό σε διατροφή και συνθήκες είναι..

 

 

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το 90% των πεταλούδων θα φάει τις aiptasies. Θεωρώ πιο «εύκολη» και από την chelmon την  Pearlscale. Έχω δοκιμάσει με εξαιρετικό αποτέλεσμα τα υφάλμυρου και αλμυρού scatophagus argus τα οποία δεν ξέρω αν θα πειράψουν και κοράλλια γενικά, αλλά τις aiptasises σίγουρα θα τις εξολοθρέψουν. Οι peppermint επίσης θα τις εξαφανίσουν -όχι όλες- αλλά ικανοποιητικά αλλά θέλει αν είναι μεγάλο το πρόβλημα πολλές. Τέλος υπάρχει ένα nudibranch που τρώει μόνο αυτές, αλλά δεν έχω δει ποτέ να έρχεται Ελλάδα.

Από φυσικές μεθόδους κάποιοι δοκίμασαν και χυμό λεμόνι με σύριγγα και προσοχή στο ph.

Μετά πάμε σε «χημική» αντιμετώπιση με κάποια σκευάσματα που κυκλοφορούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα για αρχή να βάλεις μια φωτογραφία για να δούμε το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η μία μεριά του ενυδρείου από την άλλη μεριά είναι το ίδιο δεν μπόρεσα να βγάλω άλλη Δεν ξέρω γιατί δεν με αφήνει το κινητό είναι το ίδιο και από την άλλη Έχει γεμίσει η άμμος τα πάντα και έχει τώρα με 5-6 μέρες που είχα λίγο ανεβασμένα νιτρικά και έκανα συχνά αλλαγές και έβαλα βακτήρια εκκολάπτονται πάρα πολύ γρήγορα και μεγαλώνουν γέμισε δηλαδή παρά πιο πολύ 2-3 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι απίστευτος ο αριθμός που πρέπει να έχεις μέσα!

Πριν χρόνια είχα και εγώ πρόβλημα με απταιζιες,καμία 15αρια ήταν,έγινε με εισαγωγή από νέο ζωντανό βράχο,και τις ξεπαστρεψαν μεσα σε μια νύχτα,2 πεπερμιντ γαρίδες,αυτό ως πληροφορία γιατί η δική σου περίπτωση είναι ιδιαίτερη!

Link to comment
Share on other sites

εγώ φίλε μου ειλικρινά δεν θα είχα την αντοχή να παλέψω αυτό που βλέπω...θα έκανα restart...για θηρευτές είπαν πιο πάνω οπότε δεν τα αναφέρω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Nikos Elpida Koukelidh Mpalh έγραψε:

 Ναι το ενυδρείο μου είναι reef κοράλια δεν έχω πάρα πολλά έχω κάποια ζώα τους και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι πως λέγονται Αν μπορέσω Γιατί δεν ξέρω πως στέλνει φωτογραφία εδώ θα σας στείλω μία φωτογραφία πάντως έχω πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα Τώρα θα δοκιμάσω για τις γαριδούλες αλλά δεν νομίζω να μου κάνουν δουλειά γιατί έχει γίνει σαν γκαζόν μέσα παντού έχει πιάσει παντού στην άμμο στα κοράλια στους βράχους έχει γεμίσει

Δοκίμασε αυτό, εγώ καθαρισα, και είχα πάνω από 2000. Μπορεί να κοπανησει κανένα κοραλι αλλά μόλις ξεκινήσει..... Τέλος. 

https://www.google.com/search?q=pardalis+fish&client=ms-android-huawei-rev1&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj0geTptbbgAhVlwqYKHfUQCIQQ_AUoAXoECA4QAQ&biw=360&bih=306#imgrc=JRIBZCTDK-UqUM

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά γίνεται χαμός απο απταίσιες.  

 

Μπορείς να δοκιμάσεις με θηρευτές που είπαν παραπάνω. Ενα ψαράκι επίσης του τις τρώει ειναι το Filefish.  

 

Επίσης μπορείς να κάνεις ένεση με ξύδι τρυπώντας την απταίσια με την βελόνα και διοχετεύοντας μικρή ποσότητα ξυδιού στον κορμό της.  Απλά επειδή έχεις πολλές θα πρέπει να γινει με μέτρο και σιγα σιγα για να μην μεταβάλεις πολύ κάποιά παράμετρο του νερού.  

 

Διαφορετικά αποστείρωση του βράχου. ή αλλαγή με νέους.  Με λιγα λογια restart

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Με το ξύδι ή άλλο χημικό πολλές φορές δεν πεθαίνει και μετά από μερικές βδομάδες επανέρχεται. Άσε που με το ξύδι που θα ρίξεις για να ξεπαστρέψεις τόσες απταίσιες το ph θα πιασει πάτο...

Συμφωνώ με ό,τι γράφτηκε πιο πάνω, δοκίμασε κάποια chelmon και όταν με το καλό τις ξεπαστρέψει την δίνεις αν δε μάθει να τρώει κατεψυγμένη τροφή.

 

Κάτι που δε γράφτηκε νομίζω είναι ότι αν προσπαθήσεις να ξεκολλήσεις κάποιες από το βράχο το υγρό που θα απελευθερωθεί είναι γεμάτο σπόρια και θα αναπτυχθούν ακόμη περισσότερες. Ίσως είναι και αυτός ένας τρόπος που γέμισε το ενυδρείο σου αν προσπάθησες κάποια στιγμή να ξεριζώσεις κάποιες. 

 

Από nudi τα berghia τις ξεπαστρεύουν αλλά άντε να τα βρεις στην Ελλάδα...

https://www.youtube.com/watch?v=MSCn0gK3ysc 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας Μάλλον θα βάλω γαρίδες και κανένα ψαράκι από αυτό που μου έστειλε ο φίλος Γιατί αυτό το είχα βάλει και στην αρχή όταν με ξεκίνησαν και είχε λίγες μου τις έτρωγε αλλά μετά ψόφησε Γιατί δεν είχε να φάει έτρωγε κοράλια και ψόφησε αναγκαστικά γιατί δεν είχε κάτι άλλο να φάει Τώρα όμως με αυτές που έχω θα του πάρει τουλάχιστον 2 μήνες και μετά θα το βάλω κάτω στο Saab

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένη πριν χρόνια και με άριστα αποτελέσματα είναι η "πεταλούδα ρακούν", Chaetodon lunula. Είναι πολύ ανθεκτική (σε αντίθεση με τη Chaelmon rostratus) και σε εμένα έκανε πολύ καλή δουλειά. Μόλις ξεμπέρδεψε με τις Aiptasia όμως, άρχισε να τσιμπολογάει και άλλους πολύποδες, αν και δεν άγγιξε το Sarcophyton και κάποια SPS που είχα μέσα. Εάν έχεις μεγάλο sump, σκέψου μήπως μετακινήσεις εκεί τα κοράλλια σου (που απ' ότι βλέπω είναι λίγα), μέχρι να κάνει η "ρακούν" τη δουλειά της, και μετά την δίνεις...

Raccoon_Butterflyfish.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και για τις εμπειρίες σας και για τις απόψεις σας που μου λέτε και με βοηθάτε πάρα πολύ πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό να μιλάμε και να μαθαίνει ο ένας από τον άλλον Μπορείτε να μου πείτε όμως αυτά τα ψαράκια που μου έχετε πει αν χτυπάνε άλλα ψάρια και τι ψάρια χτυπάνε γιατί δεν τα έχω καλά με τα ονόματα ακόμα Αν και τέσσερα χρόνια ενυδρείο ακόμα δεν τα έχω καλά

Link to comment
Share on other sites

Η πεταλούδες γενικά είναι πολύ ήσυχα ψάρια που δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα. Το μόνο θέμα που μπορεί να έχουν είναι με άλλες πεταλούδες του ίδιου μεγέθους. Στα λίτρα σου όμως δε νομίζω να έχεις πρόβλημα εάν αποφασίσεις να τοποθετήσεις παραπάνω από μία, αρκεί βέβαια να τις εισάγεις ταυτόχρονα στο σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω τα πιο μεγάλα μου δηλαδή είναι μεγάλα και κάποιοι κάποια κολωνάκια και κάτι χρώμα Είδες Δεν έχω κάτι άλλο και σήμερα έβαλα έναν δράκο

Link to comment
Share on other sites

Αλλά βλέπω τώρα που το έβαλα στο ενυδρείο τα δύο πρώτα που σας έστειλα πηγαίνουν πολύ κοντά του υπάρχει περίπτωση να μαλώσουν να τα τσιμπήσει και να πάθουν κάτι 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...