Jump to content

Πράσινη άλγη σε τζάμι


Palaiolakos

Recommended Posts

Καλημέρα  κάθε 9 μέρες εμφανίζεται πράσινη θολούρα στο μπροστά τζάμι του ενυδρείου μου που καθαρίζει πολύ εύκολα... Είναι φυσιολογικό?

Το ενυδρείο μου 120λιτρα καθαρά με 12 guppies 2 αρσενικά 10 θυληκα και γύρω στα 15μικρά ,πλαστικά φυτά ,τρέχει 4μηνες, φιλτρανση eheim 250 με μηχανικο-βιολογικο υλικό ,θερμοκρασία 25-26 , αεραντλία eheim 200 , φωτισμός led sera daylight sunrise 16watt 8ωρες ημερησίως. Οι μετρήσεις μου είναι αμμωνία 0, νιτρώδη 0, νιτρικά 10-20, kh 5 gh16(ρίχνω λίγο seachem brackish) ph7.5, φωσφορικά δεν έχω μετρήσει..... Το ενυδρείο δεν το βλέπει ηλιακό φως... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

1549954899001160274304.jpg

Έγινε επεξεργασία - Palaiolakos
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Palaiolakos said:

Καλημέρα  κάθε 9 μέρες εμφανίζεται πράσινη θολούρα στο μπροστά τζάμι του ενυδρείου μου που καθαρίζει πολύ εύκολα... Είναι φυσιολογικό?

Το ενυδρείο μου 120λιτρα καθαρά με 12 guppies 2 αρσενικά 10 θυληκα και γύρω στα 15μικρά ,πλαστικά φυτά ,τρέχει 4μηνες, φιλτρανση eheim 250 με μηχανικο-βιολογικο υλικό ,θερμοκρασία 25-26 , αεραντλία eheim 200 , φωτισμός led sera daylight sunrise 16watt 8ωρες ημερησίως. Οι μετρήσεις μου είναι αμμωνία 0, νιτρώδη 0, νιτρικά 10-20, kh 5 gh16(ρίχνω λίγο seachem brackish) ph7.5, φωσφορικά δεν έχω μετρήσει..... Το ενυδρείο δεν το βλέπει ηλιακό φως... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

1549954899001160274304.jpg

Καλημέρα φίλε και καλώς όρισες μιας και βλέπω οτι είναι το πρώτο σου ποστ,

το ενυδρείο σε γενικές γραμμές το βλέπω αρκετά καθαρό και με καλές μετρήσεις.

Υπάρχει κάποιος λόγος που έχεις πλαστικά φυτά και όχι αληθινά?

Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει αλλά θα σταματήσει να συμβαίνει αν αλλάξεις τα πλαστικά φυτά με κανονικά φυτά και κάποιο φυτό γρήγορης ανάπτυξης για να σου τραβάνε τα θρεπτικά που λόγω υπερπληθυσμού δίνουν τροφή στην άλγη,

Τα αληθινά φυτά είναι οι μεγαλύτεροι ανταγωνιστές της άλγης σε γενικές γραμμές,και σε βάθος χρόνου θα πρέπει να γνωρίζεις ότι τα πλαστικά φυτά ενδέχεται να αποβάλλουν τοξικές ουσίες για το νερό και κατα συνέπεια και για τα ζωντανά.

Αυτά σε γενικές γραμμές και μη σε αγχώνει τόσο η άλγη που εμφανίζεται στα τζάμια.

Ο πιο ανωδυνος τρόπος πάντως να την αντιμετωπίσεις είναι λίγο συχνότερες ή μεγαλύτερες αλλαγές νερού(δεν ξέρω βέβαια κάθε πότε κάνεις) και προσθήκη ζωντανών φυτών.

Καλό θα ήταν να μας έκανες και μια αναλυτικ΄παρουσίαση μόλις βρεις λίγο χρόνο να τα λέμε κι εκεί..

Σου επισυνάπτω τη φόρμα παρουσίασης και τον τομέα που μπορείς να παρουσιάσεις το ενυδρείο σου..

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/255-ενυδρεία-μελών/

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα φίλε και καλώς όρισες μιας και βλέπω οτι είναι το πρώτο σου ποστ,

το ενυδρείο σε γενικές γραμμές το βλέπω αρκετά καθαρό και με καλές μετρήσεις.

Υπάρχει κάποιος λόγος που έχεις πλαστικά φυτά και όχι αληθινά?

Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει αλλά θα σταματήσει να συμβαίνει αν αλλάξεις τα πλαστικά φυτά με κανονικά φυτά και κάποιο φυτό γρήγορης ανάπτυξης για να σου τραβάνε τα θρεπτικά που λόγω υπερπληθυσμού δίνουν τροφή στην άλγη,

Τα αληθινά φυτά είναι οι μεγαλύτεροι ανταγωνιστές της άλγης σε γενικές γραμμές,και σε βάθος χρόνου θα πρέπει να γνωρίζεις ότι τα πλαστικά φυτά ενδέχεται να αποβάλλουν τοξικές ουσίες για το νερό και κατα συνέπεια και για τα ζωντανά.

Αυτά σε γενικές γραμμές και μη σε αγχώνει τόσο η άλγη που εμφανίζεται στα τζάμια.

Ο πιο ανωδυνος τρόπος πάντως να την αντιμετωπίσεις είναι λίγο συχνότερες ή μεγαλύτερες αλλαγές νερού(δεν ξέρω βέβαια κάθε πότε κάνεις) και προσθήκη ζωντανών φυτών.

Καλό θα ήταν να μας έκανες και μια αναλυτικ΄παρουσίαση μόλις βρεις λίγο χρόνο να τα λέμε κι εκεί..

Σου επισυνάπτω τη φόρμα παρουσίασης και τον τομέα που μπορείς να παρουσιάσεις το ενυδρείο σου..

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/255-ενυδρεία-μελών/

 

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Αλλαγές κάνω κάθε 8-10μερες 30% (σκούπα βυθού καθάρισμα τζάμια) όσον αφορά τα φυτά  επειδή λείπω ανά τακτά χρονικά διαστήματα και την φροντίδα (μόνο τάισμα) το αναλαμβάνει η σύζυγος φοβάμαι να "εξηγώ" για λιπανσεις κλπ κλπ συν ότι η λάμπα μου δεν είναι λίγο μικρή για φωτοσύνθεση??? Πρέπει να επενδύσω και σε co2... Οι γνώσεις μου επίσης όσον αφορά φυτεμένο είναι μηδαμινές... Αγχώθηκα ήδη.....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχώνεσαι καθόλου καθώς μπορείς να βάλεις εύκολα φυτά τα οποία δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε co2,φως και λίπανση

όπως anubias,microssorum,,vallisneria,moss κλπ δένοντας κάποια από αυτά σε ξύλα ή σε πέτρες και να ομορφύνει κατα πολύ το ενυδρείο σου.

Σίγουρα όμως θα πρέπει να κάνεις τον κόπο να αλλάξεις τον βυθό σου γιατί αν βλέπω καλά έχεις χοντρό χαλίκι και λίγο. . . .

 

Καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...