Jump to content

Ξαφνικά νεκρά ολα


liakos7

Recommended Posts

IMG_20190215_200719.thumb.jpg.dd3edf864ff6e20176016a6f0c7a22c7.jpgΝα Μάι κ παλι!!έχω καιρό να μπω κ να γράψω κάτι γιατί όλα πήγαιναν άψογα!αν θυμαστε είχα 6 λελεουπι κ 2 καλβους τα οποία τα έβαλα μετά από τα χρυσόψαρα που είχα.ενω όλα μα όλα όλα όλα πήγαιναν κομπλέ χθες έκανα μια αλλαγή νερού κ είχα αργήσεις κιόλας(10μερες)ρουφηξα κ με το αλφαδολαστιχο κ την πράσινη κ πολύ άλγη πα πλέον σε μεγάλο βαθμό από τον βυθό προσεχτικά όπως κάνω σε κάθε αλλαγή κ σήμερα γυρίζοντας δηλαδή τώρα τα βρήκα όλα νεκρά!!!!!!!κάνω αμέσως μετρήσεις αμμωνία μηδέν νιτρώδη μηδέν κ νιτρικά πολύ χαμηλά σίγουρα κάτω από 10!!!α..κ το θερμόμετρο μου δείχνει από 24-24.5 που ήταν πάντα διχνει 26 χωρίς να κάνα τίποτα.τι συναινεί;;;;;έχω στεναχωρεί γιατί με αυτά τα ψάρια είχα αρχίσει να κολλάω δυστηχως

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

περιέγραψε πως έκανες την αλλαγή νερού, πχ ποσότητα %, θερμοκρασία, και πόσο κάθισε το νερό προτού μπει στο ενυδρείο.

Έβαλες κάποια πρόσθετα;

Link to comment
Share on other sites

40litra το νερό που Βάλα ήταν νταν 25 βαθμούς όσο κ το νερό κ όχι ποτέ δεν το αφήνω παρά μόνο κατά 15-20λεπτο μέχρι να καθαρίσω κτλ.παντα κ στα σκαλαρια που χω σε άλλο...δεν μπορώ να καταλάβω...να κόλλησε κανας θερμοστάτης;εντομεταξυ το θερμό ετρο έγραφε πάντα 24-25 κ τώρα που δα τα ψάρια γράφει 26-26,5.περιεργο

Link to comment
Share on other sites

Ολα μαζι κατι βρομαει. Ειδες μηπως να επεσε μεσα κατι?εβαλες καμια πετρα απο το δασος?ειδες καμια ηλεκτρικη μηχανη στο σπιτι να εχει κανει διακοπη?εβαλες χερι μεσα και σε τιναξε καθολου?μηπως ειχες διαρροη ρευματος? Αλλιως μηπως βγηκε διοξειδιο αρκετο απο την αναταραξη στο βυθο?για σκεψου λιγο τι περιεργο εγινε το μεσοδι;στημα. Μενει κανενα μικρο παιδι στον σπιτι και μπορει να εριξε καμια ουσια μεσα?εβαλες καινουρια τροφη?

Link to comment
Share on other sites

Ατυχία ρε Ηλία, αμάν. Τα ερωτήματα των παιδιών έχουν μεγάλη σημασία. Δώσε μας όσες πληροφορίες μπορείς. 

Link to comment
Share on other sites

Για διακοπή ρεύματος δεν γνωρίζω.να έριξε κάνεις μέσα κάτι αποκλείεται,λείπουμε από της 6.30 κ ερχόμαστε απόγευμα.δεν έκανα ανατάραξη στο βυθό απλά ρουφαγα την πρασινάδα από πάνω,κάθε φορά το κάνω.τροφη την ίδια παντα.δεν ξέρω.κ δεν ξέρω κ τώρα τι να κάνω;έβαλα μέσα δύο σαλιγκάρια zebra που τα προοριζα για εκεί αλλα...τεσπά.θα χασωβολη την βιολογία σωστά;γιατί δεν έχω χρήματα να πάρω αύριο πάλι τα ίδια που χρειάζεται κάνα 60€.εχω στεναχωρηθεί παααρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι... :waaa:

Κατ'αρχήν ο θερμοστάτης σου δουλεύει?

Αν αποκλείσουμε την περίπτωση να έπεσε κάτι άλλο στο ενυδρείο πέρα από τα συνηθισμένα εγώ πιστεύω πως έπαθε βλάβη και υπερθερμάνθηκε. Αν διακρίνω καλά το φίλτρο από πίσω έχει πιάσει μπόλικη άλγη, αν είχε πιάσει και ο θερμοστάτης έχω διαβάσει ότι ο ελλειπής καθαρισμός μπορεί να προκαλέσει υπερθέρμανση με κίνδυνο να πεθάνουν όλα τα ψάρια. Άρα πολύ πιθανόν η θερμοκρασία να εκτοξεύτηκε και στη συνέχεια να έπεσε σε θερμοκρασία δωματίου ή να το πέτυχες σε σημείο που έπεφτε. 

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ενα νεκρο ψαρι στην φωτο. Βγαλτα ολα τα νεκρα ψαρια εξω εννοειται

Link to comment
Share on other sites

λες ότι άλλαξες 40 λίτρα, αυτό δεν λέει απο μόνο του τίποτα το ποσοστό με ενδιαφέρει.

σε ρωτώ συνοπτικά:

πόσο τις % έκανες αλλαγή νερού;

πρώτα καθάρισες και μετά έκανες αλλαγή νερού;

μετά την αλλαγή νερού έφυγες αμέσως ή δεν παρατήρησες τα ψάρια για της επόμενες ώρες.

Γνωρίζεις αν είχες διακοπή νερού στην περιοχή ή πχ ήρθε το νερό μέ πίεση όταν άνοιξες την βρύση;

όταν είδες τα ψάρια σε τη κατάσταση ήταν κατά πόσο ήταν θολα τα μάτια τους ή γενικά η κατάσταση τους για να καταλάβουμε πόση ώρα μετά την αλλαγή ψόφησαν.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και καμία μέτρηση αμμωνίας ξανά για να είσαι σίγουρος. Η βιολογία σου δε χάνεται τόσο εύκολα, μην ανησυχείς. Βάλε τα σαλιγκάρια που πήρες και σιγά σιγά προσθέτεις και ψαράκια. Ένα μέρος της βιολογίας που θα χαθεί θα αναπληρωθεί γρήγορα. Φιδώ στο τάισμα τις πρώτες μέρες όπως ξέρεις άλλωστε και μη σε ανησυχεί αυτό. Τώρα όσο απότομα και να ανέβηκε η θαρμοκρασία δε νομίζω πως δικαιολογείται όλο αυτό σε μία μέρα. Μιλάμε το πολύ +5 βαθμούς και πάλι δεν είμαστε σίγουροι ότι ο θερμοστάτης κόλλησε. Δοκίμασε σε έναν κουβά με θερμόμετρο να δεις αν λειτουργεί για να σιγουρευτούμε

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι να έγινε αν δεν κόλλησε ο θερμοστάτης;άρα το αφήνω όπως είναι με τα σαλιγκαρακια,να ταιζω κ λιγάκι τροφουλα για την βιολογια;η να το κλείσω τέλειος το ενυδρείο κ όταν βρω λεφτα να το ξανά συζητήσουμε;το λέω γιατί δεν θα χω άμεσα λεφτά κ θα χαθεί η βιολογία(μιλάμε για κάνα μήνα να μείνει χωρίς ψάρια,δεν νομίζω πιο σύντομα δυστηχως εκτός αν πάρω τη Δευτέρα  δύο λελεουπι να κρατάνε κ την βιολογία κ σιγά σιγά να βάλω ψαράκια.αλλα ως την Δευτέρα τριτη θα αντέξει?χλωμό τόσες μέρες)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ατυχία ρε Ηλία, αμάν. Τα ερωτήματα των παιδιών έχουν μεγάλη σημασία. Δώσε μας όσες πληροφορίες μπορείς. 

Φιλε βοηθεια.Εχω ενα θυληκο ξιφοφορο που ειναι εγγυος και περιμενω να γεννησει μεσα στην επομενη εβδομαδα.Ομως εδω και 5 ημερες δεν τρωει τπτ.Το εβαλα στην γεννηστρα μηπως δεν το αφηνουν τα άλλα ψαρια αλλά και παλι δεν τρωει τπτ.Τι να κανω?Βοηθεια!Λες ναα φταιει κατι απο αυτα που εχουν πει πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Τότε τι να έγινε αν δεν κόλλησε ο θερμοστάτης;άρα το αφήνω όπως είναι με τα σαλιγκαρακια,να ταιζω κ λιγάκι τροφουλα για την βιολογια;η να το κλείσω τέλειος το ενυδρείο κ όταν βρω λεφτα να το ξανά συζητήσουμε;το λέω γιατί δεν θα χω άμεσα λεφτά κ θα χαθεί η βιολογία(μιλάμε για κάνα μήνα να μείνει χωρίς ψάρια,δεν νομίζω πιο σύντομα δυστηχως εκτός αν πάρω τη Δευτέρα  δύο λελεουπι να κρατάνε κ την βιολογία κ σιγά σιγά να βάλω ψαράκια.αλλα ως την Δευτέρα τριτη θα αντέξει?χλωμό τόσες μέρες)

Πες λιγο αυτο που σε ρωταει ο χρηστος πιο πανω. Για να σε ρωταει κατι θα εχει στο μυαλο του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Φιλε βοηθεια.Εχω ενα θυληκο ξιφοφορο που ειναι εγγυος και περιμενω να γεννησει μεσα στην επομενη εβδομαδα.Ομως εδω και 5 ημερες δεν τρωει τπτ.Το εβαλα στην γεννηστρα μηπως δεν το αφηνουν τα άλλα ψαρια αλλά και παλι δεν τρωει τπτ.Τι να κανω?Βοηθεια!Λες ναα φταιει κατι απο αυτα που εχουν πει πιο πανω?

Ανοιξε αλλο θεμα. Εδω δυσκολα θα σου απαντησει καποιος. Συζητανε αλλο θεμα εδω

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Τότε τι να έγινε αν δεν κόλλησε ο θερμοστάτης;άρα το αφήνω όπως είναι με τα σαλιγκαρακια,να ταιζω κ λιγάκι τροφουλα για την βιολογια;η να το κλείσω τέλειος το ενυδρείο κ όταν βρω λεφτα να το ξανά συζητήσουμε;το λέω γιατί δεν θα χω άμεσα λεφτά κ θα χαθεί η βιολογία(μιλάμε για κάνα μήνα να μείνει χωρίς ψάρια,δεν νομίζω πιο σύντομα δυστηχως εκτός αν πάρω τη Δευτέρα  δύο λελεουπι να κρατάνε κ την βιολογία κ σιγά σιγά να βάλω ψαράκια.αλλα ως την Δευτέρα τριτη θα αντέξει?χλωμό τόσες μέρες)

 

Εγώ θα έκανα αυτό που λες. Θα έβαζα 1-2 ψαράκια μέχρι να είχα τη δυνατότητα για επιπλέον. Δε χάνεται τόσο εύκολα η βιολογία σου, μην ανησυχείς. Απλά μέσα σε όλα θα προσπαθούσα να έχω και πιο σταθερές ρουτίνες (εβδομαδιαίες, όχι παραπάνω ημερών). Μη βιαστείς να κάνεις κινήσεις εφόσον είσαι στενά οικονομικά για να μην έχεις αντίθετα αποτελέσματα, αλλά προσπάθησε όσο μπορείς. Δε θα πρότεινα το "κλείσιμο" του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

λες ότι άλλαξες 40 λίτρα, αυτό δεν λέει απο μόνο του τίποτα το ποσοστό με ενδιαφέρει.

σε ρωτώ συνοπτικά:

πόσο τις % έκανες αλλαγή νερού;

πρώτα καθάρισες και μετά έκανες αλλαγή νερού;

μετά την αλλαγή νερού έφυγες αμέσως ή δεν παρατήρησες τα ψάρια για της επόμενες ώρες.

Γνωρίζεις αν είχες διακοπή νερού στην περιοχή ή πχ ήρθε το νερό μέ πίεση όταν άνοιξες την βρύση;

όταν είδες τα ψάρια σε τη κατάσταση ήταν κατά πόσο ήταν θολα τα μάτια τους ή γενικά η κατάσταση τους για να καταλάβουμε πόση ώρα μετά την αλλαγή ψόφησαν.

 

30-35% άλλαξα.δεν γνωρίζω για διακοπή ρεύματος αλλά αν είχα δεν θα σε πρόβλημα κ το άλλο μου ενυδρείο;πρώτα αδεισα τα λίτρα που θελα,καθάρισα απ' τα τζάμια με ξύστρα την πράσινη άλγη κ η περισσότερη έμεινε να αιωρειται στο νερό μέχρι σιγά σιγά να την μαζεύει το φίλτρο.ηταν λες κ ήταν βαλσαμομενα οπτικά κ με ανοιχτό στομα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Φιλε βοηθεια.Εχω ενα θυληκο ξιφοφορο που ειναι εγγυος και περιμενω να γεννησει μεσα στην επομενη εβδομαδα.Ομως εδω και 5 ημερες δεν τρωει τπτ.Το εβαλα στην γεννηστρα μηπως δεν το αφηνουν τα άλλα ψαρια αλλά και παλι δεν τρωει τπτ.Τι να κανω?Βοηθεια!Λες ναα φταιει κατι απο αυτα που εχουν πει πιο πανω?

 

Όπως λέει και ο @christos efthimiou καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο θέμα. Το ψαράκι σου εκτός από έλλειψη όρεξης έχει κανένα άλλο σημάδι ασθένειας; Μπορείς να διακρίνεις κάτι περίεργο;

 

Υ.Γ.: Συνεχίζουμε στο θέμα που θα ανοίξεις καλύτερα γιατί θα μας κράξουν εδώ! :P

Link to comment
Share on other sites

Εντομεταξυ βλέπω τον θερμοστάτη να μην κλείνει...όση ώρα τον παρακολουθω,είναι μόνιμα το λαμπακι τον είχα μέσα στο φίλτρο κ τον έβγαλα να τον δω αύριο αν κλεινει.να κολλησε μόνιμα ανοιχτός;η να μην άνοιξε κ να πέσε πολύ η θερμοκρασία;δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ πια.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θέλει καλιμπράρισμα ξανά ο θερμοστάτης σου; Καλύτερα δοκίμασέ τον σε ένα μικρό δοχείο π.χ.κουβά που θα ανεβάσει πιο γρήγορα τη θερμοκρασία οπότε και θα βγάλεις συμπέρασμα πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

30-35% άλλαξα.δεν γνωρίζω για διακοπή ρεύματος αλλά αν είχα δεν θα σε πρόβλημα κ το άλλο μου ενυδρείο;πρώτα αδεισα τα λίτρα που θελα,καθάρισα απ' τα τζάμια με ξύστρα την πράσινη άλγη κ η περισσότερη έμεινε να αιωρειται στο νερό μέχρι σιγά σιγά να την μαζεύει το φίλτρο.ηταν λες κ ήταν βαλσαμομενα οπτικά κ με ανοιχτό στομα.

Βασικος κανονας.

Πρωτα καθαριζουμε οτι εχει να κανει με τον εσωτερικο χωρο του ενυδρειου και μετα κανουμε αλλαγη.

Ο λογος οπως καταλαβαινεις  ειναι απλος. Οτι εχει βγει απο βρωμα μεσα στο ενυδρειο, μετα την μαζευουμε.

Κανε μια μετρηση και στο νερο τις βρισεις. 

Αλλαγες απο που κανεις, απο τη βρυση η απο θερμοσιφωνα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Βασικος κανονας.

Πρωτα καθαριζουμε οτι εχει να κανει με τον εσωτερικο χωρο του ενυδρειου και μετα κανουμε αλλαγη.

Ο λογος οπως καταλαβαινεις  ειναι απλος. Οτι εχει βγει απο βρωμα μεσα στο ενυδρειο, μετα την μαζευουμε.

Κανε μια μετρηση και στο νερο τις βρισεις. 

Αλλαγες απο που κανεις, απο τη βρυση η απο θερμοσιφωνα?

 

Σοβαρά;; Η αλήθεια είναι ότι όσα χρόνια ασχολούμαι με το ενυδρείο, πρώτα αδειάζω το νερό που θα αλλάξω και μετά καθαρίζω τζάμια, φυτά κλπ.. Όταν τελειώσω προσθέτω το καθαρό νερό. Είναι και πιο βολικό να έχεις 25cm στήλη νερού παρά 50cm.. Επίσης αν κάνεις σκούπα αναγκαστικά θα αφαιρείς και νερό, δε γίνεται διαφορετικά! ;)

Πρέπει δηλαδή να κάνουμε τις εργασίες με τέρμα γεμάτο ενυδρείο;; Ακούγεται πολύ δύσκολο πάντως, ειδικά αν έχεις μεγάλο ενυδρείο. Άσε που οι άλγες δε φαίνονται τόσο καλά αν δεν αδειάσει λίγο νερό. 

Όλοι έτσι κάνετε αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ataktoulis said:

 

Σοβαρά;; Η αλήθεια είναι ότι όσα χρόνια ασχολούμαι με το ενυδρείο, πρώτα αδειάζω το νερό που θα αλλάξω και μετά καθαρίζω τζάμια, φυτά κλπ.. Όταν τελειώσω προσθέτω το καθαρό νερό. Είναι και πιο βολικό να έχεις 25cm στήλη νερού παρά 50cm.. Επίσης αν κάνεις σκούπα αναγκαστικά θα αφαιρείς και νερό, δε γίνεται διαφορετικά! ;)

Πρέπει δηλαδή να κάνουμε τις εργασίες με τέρμα γεμάτο ενυδρείο;; Ακούγεται πολύ δύσκολο πάντως, ειδικά αν έχεις μεγάλο ενυδρείο. Άσε που οι άλγες δε φαίνονται τόσο καλά αν δεν αδειάσει λίγο νερό. 

Όλοι έτσι κάνετε αλλαγές;

Ο σωστός τρόπος είναι αυτός που λέει ο φίλος πιο πάνω. Και επειδή με γεμάτο ενυδρείο είναι όντως δύσκολο να κάνεις δουλειά, πρώτα βγάζεις 5-10 πόντους νερού, καθαρίζεις, κλαδεύεις κλπ. και μετά συνεχίζεις με την αλλαγή. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Σοβαρά;; Η αλήθεια είναι ότι όσα χρόνια ασχολούμαι με το ενυδρείο, πρώτα αδειάζω το νερό που θα αλλάξω και μετά καθαρίζω τζάμια, φυτά κλπ.. Όταν τελειώσω προσθέτω το καθαρό νερό. Είναι και πιο βολικό να έχεις 25cm στήλη νερού παρά 50cm.. Επίσης αν κάνεις σκούπα αναγκαστικά θα αφαιρείς και νερό, δε γίνεται διαφορετικά! ;)

Πρέπει δηλαδή να κάνουμε τις εργασίες με τέρμα γεμάτο ενυδρείο;; Ακούγεται πολύ δύσκολο πάντως, ειδικά αν έχεις μεγάλο ενυδρείο. Άσε που οι άλγες δε φαίνονται τόσο καλά αν δεν αδειάσει λίγο νερό. 

Όλοι έτσι κάνετε αλλαγές;

Δηλ. η βρωμα που καθαριζεις, παραμενει παλι μεσα στο ενυδρειο, αυτο μου λες?

Δηλ στα 600 λιτρα που εχω δεν πρεπει να το κανω ποιο μπροστα?

Και απο που αλλαζεις νερο, βρυση η θερμοσιφωνο?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...