Jump to content

Ξαφνικά νεκρά ολα


liakos7

Recommended Posts

Η αλλαγή από θερμοσίφωνα είναι τέρμα λάθος. Αν είχες ανοίξει πότε να δεις πως είναι μέσα θα καταλάβαινες τι λέω.

Αναρωτιέσαι τι μπορεί να έφταιξε, μην αποκλείσεις αυτό. Το ότι τα σκαλαρια είναι οκ δεν αποκλείει απαραίτητα αυτό που σου λέω. Το "δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ όπως πρέπει" όπως αντιλαμβάνεσαι δεν είναι σοβαρή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 32 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Η αλλαγή από θερμοσίφωνα είναι τέρμα λάθος. Αν είχες ανοίξει πότε να δεις πως είναι μέσα θα καταλάβαινες τι λέω.

Αναρωτιέσαι τι μπορεί να έφταιξε, μην αποκλείσεις αυτό. Το ότι τα σκαλαρια είναι οκ δεν αποκλείει απαραίτητα αυτό που σου λέω. Το "δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ όπως πρέπει" όπως αντιλαμβάνεσαι δεν είναι σοβαρή απάντηση.

Εκτός από σοβαρή είναι και ειλικρινής η απάντηση μου.ασχολουμε όσο μπορώ καλύτερα...πίστεψε με!δεν υπάρχει λόγος να αναφέρω πως ξυπνάω 6.30 το πρωί κ γυρίζω 7.00-8.00 το βράδυ σερί 6μερες τη βδομαδα.κανω οοοοτι καλύτερο μπορώ κ μου επιτρέπει ο χρόνος μου.αρα...αν φταει το μποιλερ...δεν μπορώ να έχω ενυδρείο,σωστά;κ άρα να περιμένω κ τα χειρότερα στο άλλο...ενυδρείο με τα σκαλαρια.αν είναι αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.δυστηχως για τα ψάρια,για μένα γιατί το είχα καψούρα κ γιατί τσέπη μου που πήρα κ στησα δύο ενυδρεία καινούργια συν φίλτρα έξτρα συν συν συν...!τελοσπαντων...

Link to comment
Share on other sites

Έχω 4 10λιτρα δοχεία που αλλάζω νερό...να βάζω κρύο -κανονικο νερό απ' τη βρύση κ να βάζω μέσα για λίγο ένα θερμοστάτη να πάει εκεί που θέλω κ μετά να το αδειάζω;είναι καλύτερα έτσι;δεν νομιζω να αργεί ο θερμοστάτης να θερμάνει 4 10λιτρα,το καθένα ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Έχω 4 10λιτρα δοχεία που αλλάζω νερό...να βάζω κρύο -κανονικο νερό απ' τη βρύση κ να βάζω μέσα για λίγο ένα θερμοστάτη να πάει εκεί που θέλω κ μετά να το αδειάζω;είναι καλύτερα έτσι;δεν νομιζω να αργεί ο θερμοστάτης να θερμάνει 4 10λιτρα,το καθένα ξεχωριστα.

Εγώ όταν βιάζομαι για να κάνω γρήγορες αλλαγές, χρησιμοποιώ ένα βραστήρα νερού.:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βραστήρες που μπορούν να βράσουν 4-5 λίτρα σε 5 λεπτά.

Το αραιώνεις και έχεις πολύ γρήγορα το νερό αλλαγής στην επιθυμητή θερμοκρασία.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakos7 έγραψε:

Θα πρέπει να τον γεμίσω 10φορες.ετσι που λέω δεν είναι σωστό;

Πόσα λίτρα είναι το νερό που προετοιμάζεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Θα πρέπει να τον γεμίσω 10φορες.ετσι που λέω δεν είναι σωστό;

Όχι. Αν κάθε δοχείο είναι δέκα λίτρα θα βάζεις τα εφτά ή οχτώ και τα υπόλοιπα δύο τρία θα τα ζεσταίνεις κ θα συμπληρώνεις.. θα χρειαστείς οπωσδήποτε θερμόμετρο ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αέριο έχεις δικό σου αυτόνομο καυστήρα στο μπαλκόνι;

Αν ναι, συνέχισε να κάνεις αλλαγές με αυτό τον τρόπο, δεν έχεις κανένα θέμα.

Το αέριο δεν λειτουργεί με τη λογική του θερμοσίφωνα ούτε του μπόιλερ, όπου υπάρχει κάποιο καζάνι που ζεσταίνει το νερό και το κρατάει εκεί, με ότι μπορεί να μαζεύεται σε αυτά τα καζάνια και να επηρεάσει το νερό σου.

Αν και όσους ξέρω να κάνουν αλλαγές από ηλιακό θερμοσίφωνα δεν είχαν ποτέ πρόβλημα, χωρίς να το προτείνω βέβαια.  Σίγουρα ένας παλιός θερμοσίφωνας δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει πιάσει μέσα.

 

Το αέριο παίρνει το νερό της βρύσης όπως είναι κρύο, περναει τη σωλήνα μέσα από τον καυστήρα και το ζεσταίνει άμεσα. 

Τώρα αν υπάρχει θέμα με το νερό του δικτύου της περιοχής σου ίσως θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις φίλτρα γιατί ακόμα και από το κρύο πάλι θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με ένα τέτοιο ζεσταίνω 120αρι βαρέλι τώρα το χειμώνα σε 40 λεπτά?

 

http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=30057

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω εγω που ειμαι καινουριος με το χομπι κατι.Γιατι το ζεστενετε το νερο πριν την αλλαγη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Να σας ρωτησω εγω που ειμαι καινουριος με το χομπι κατι.Γιατι το ζεστενετε το νερο πριν την αλλαγη?

Το νερό της αλλαγής πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία με το νερό στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Εγώ με ένα τέτοιο ζεσταίνω 120αρι βαρέλι τώρα το χειμώνα σε 40 λεπτά?

 

http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=30057

 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι αυτόνομο και μιλάμε για τον επιτοίχιο λέβητα, νομίζω είναι ότι καλύτερο, οικονομικό και πιο εύκολο για να κάνεις αλλαγές.

Ουτε βαρέλια ούτε θερμαντηρες.

Αν μπορείς να φτιάχνεις τη θερμοκρασία νερού κοντά στο ενυδρείο είναι πολύ εύκολο.

Όταν είχα τοποθετήσει εγώ επιτοιχιο λέβητα μου έκανε εντύπωση πως ένα τόσο μικρό μηχάνημα, κρεμαστό στον τοίχο, μπορεί να ζεσταίνει το δίκτυο με τα καλοριφερ και να ζεσταίνει και νερό για το σπίτι.

Που μπορεί να αποθηκεύει το νερό;

Ρωτησα τον μάστορα και μου εξήγησε ότι δεν αποθηκεύει ζεστό νερό καπου, απλά περναει η σωληνα με το νερό μέσα στο μηχάνημα και ανάβει εκείνη την ώρα η φλόγα και ζεσταίνει εξωτερικά τη σωληνα και βγαίνει από την άλλη με καυτο νερό στέλνοντας στο σπίτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό απ' τα φίλτρα τώρα που θα κλείσω προς το παρόν τουλάχιστον το ενυδρείο...μπορώ να ξανά δουλέψω στο μέλλον έτσι;εννοείτε πως θα πεθάνουνε τα βακτήρια..αλλα δεν είναι άχρηστα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνει κάτι το βιολογικό υλικό, μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις άφοβα. Θα πάρεις και μπόλι από το άλλο ενυδρείο και θα στρώσει και πολύ γρήγορα. Πριν ξεστήσεις σκέψου καλά αν το θες πραγματικά γιατί μέχρι τώρα όλα έγιναν πολύ βιαστικά. Απ'την άλλη ίσως ένα καλό καθάρισμα και restart να βοηθούσε στην εξαφάνιση της αιτίας του προβλήματος.

Καλή απόφαση εύχομαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Το νερό της αλλαγής πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία με το νερό στο ενυδρείο

Αυτο ισχυει και στα πιο μικρα των 60 λιτρων?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Αυτο ισχυει και στα πιο μικρα των 60 λιτρων?

Ναι. Ανάλογα τα ψαράκια που έχει ο καθένας, θέλουν διαφορετικές θερμοκρασίες, αυτό ρυθμίζεται με θερμαντήρα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ναι. Ανάλογα τα ψαράκια που έχει ο καθένας, θέλουν διαφορετικές θερμοκρασίες, αυτό ρυθμίζεται με θερμαντήρα..

Οκ ευχαριστω.Θα το εχω υπ'οψιν μου στην αλλη αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Οκ ευχαριστω.Θα το εχω υπ'οψιν μου στην αλλη αλλαγη.

Τί θερμοκρασία έχει το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Τί θερμοκρασία έχει το ενυδρείο σου;

24,5°

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...