Jump to content

φουσκομένη κοιλιά σε οράντα ρέντ καπ


Recommended Posts

Γειά σας έχω ένα χρυσόψαρο οράντα θυληκό απο τις 21 Μαιου 2018.Για να μην αργό εδώ και κάποιο καιρό είναι φουσκομένη η κοιλία της,διάβασα οτι τώρα τον Φεβρουάριο έχει αναπαραγωγική περίοδος κι οτι μπορεί να έχει αυγά στην κοιλία του.Είναι αυγά ή κάτι άλλο?    Υ.Γ. Είναι μόνο του το θύλυκο 

 

Έγινε επεξεργασία - Γιώργος Α
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας. Αν δε δούμε μία φωτογραφία τουλάχιστον δε μπορούμε να μαντέψουμε. Επίσης, καλό θα ήταν να μας πεις λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου, τις παραμέτρους του νερού, τις ρουτίνες σου, πόσα ψαράκια έχεις κλπ.. Αν έχεις 30lt ενυδρείο που είδα στο προφίλ σου δύσκολο να υπάρξει αναπαραγωγή πάντως και γενικά δύσκολο να επιβιώσουν περισσότερα από ένα Χρυσόψαρα για καιρό. Τι μέγεθος έχει το ψαράκι σου;

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι ξέρω ότι είναι θυληκό επειδή είχα δει ένα βίντεο και είχε ενα τροπο που μπορειςνα το ξεχωρίσεις απο την ουρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πούμε πως 10lt δεν κάνουν ούτε για Μονομάχο, οπότε το ψαράκι πρέπει σίγουρα να μεταφερθεί. Πόσα ψαράκια έχεις; Ενδεχόμενο εγκυμοσύνης στα λίτρα αυτά ΔΕΝ υπάρχει για κανένα λόγο οπότε κάτι άλλο είναι. Έχει καιρό που το βλέπεις πρησμένο; Μια φωτογραφία θα βοηθούσε αρκετά αν έχεις τη δυνατότητα να ανεβάσεις 

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βγάλε φωτογραφία το ψαράκι σου, το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό να ξέρεις,τα χρυσόψαρα θέλουν πολλά λίτρα..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιώργος Α έγραψε:

Το ψαράκι ξέρω ότι είναι θυληκό επειδή είχα δει ένα βίντεο και είχε ενα τροπο που μπορειςνα το ξεχωρίσεις απο την ουρα

 

Το φύλο στα Χρυσόψαρα είναι πολύ

δύσκολο να το διακρίνεις αλλά και πάλι διακρίνεται από τον πρωκτό (στα θυληκά προεξέχει κάπως) και όχι από την ουρά. 

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα δεν μου το επιτρέπουν λόγο οικονομικών

1550333156205699809234.jpg

Έγινε επεξεργασία - Γιώργος Α
Link to comment
Share on other sites

Ε τότε πως να είναι έγκυος αν δεν υπάρχει άλλο ψαράκι μαζί του;; Όντως το οικονομικό είναι το βασικότερο πρόβλημα στο χόμπι μας αλλά το ψαράκι σου ταλαιπωρείται πολύ εκεί μέσα, να ξέρεις. Κάθε πότε κάνεις αλλαγές και με ποιον τρόπο; Στο φιλτράκι εκτός από σφουγγάρι έχεις τίποτα άλλο; Τι ταΐζεις, πώς (μουλιάζεις ή απευθείας) και κάθε πότε;

Link to comment
Share on other sites

Κάνω αλλαγές κάθε Κυριακή και Τετάρτη και χίνο νερό ος τιν μεση με ενα βαζω. και οταν χυνω το νερο το ψαρι το βαζο σε ενα βαζο.Επισης ριχνω δυο σταγονες αντιχλώριο DAJANA

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι το ταιζω καθε πρωι στις 08:00 και βραδυ στις 20:00 

Έγινε επεξεργασία - Γιώργος Α
Link to comment
Share on other sites

Το θηλυκό μπορεί να κάνει αυγά απλά αν δεν υπάρχει αρσενικό να τα γονιμοποιήσει δεν θα βγουν ψαράκια, εγώ έτσι ξέρω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Το θηλυκό μπορεί να κάνει αυγά απλά αν δεν υπάρχει αρσενικό να τα γονιμοποιήσει δεν θα βγουν ψαράκια, εγώ έτσι ξέρω

 

Εκεί θα κατέληγα αλλά σε 10lt δε μπορεί να γίνει τίποτα και 10 αρσενικά να μπουν. Επίσης δεν υπάρχει χώρος να εναποθέσει τα αυγά το θυληκό, το οποίο είναι και δύσκολο να ξέρουμε εάν είναι θυληκό γενικότερα. Δύσκολο να επιβιώσει το καημένο σε 10lt. Και με το βάλε βγάλε στο βάζο σίγουρα στρεσσάρεται το ψαράκι, δεν ξέρω αν μπορώ να προτείνω κάτι εφόσον ο φίλος μας δεν έχει τη δυνατότητα για κανονικό ενυδρείο. :( 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα,οι εποχές είναι δύσκολες... Εγώ θα πρότεινα το γνωστό πλαστικό κουτί αποθήκευσης από τα τζάμπο, γύρω στα 30-40 λίτρα, είναι πολύ οικονομικά αυτά.. εντάξει,δεν είναι όμορφο εμφανισιακά αλλά θα είναι πιο άνετα το ψαράκι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιώργος Α έγραψε:

Πως γινεται να το κλειδώσω?

Μόνο κάποιος συντονιστής μπορεί να το κάνει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ωραια καπου εδω σας παρακαλω ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ τις πηρα τις απαντησεις μου καλυνυχτα σας

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Γιώργος Α said:

Μεσα στο φίλτρο υπαρχει και ανθρακας

Κακώς υπάρχει, να τον βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...