Jump to content

Deltec mce 600


Parasxos

Recommended Posts

Παιδιά έχω 2 θέματα πρώτον κάνει πολύ θόρυβο και σκέφτομαι ότι αποκλείεται και η μαύρη αντλια να κάνει τόσο πολύ υπαρχει κατι που εχω κανει εγω λαθος; 2ον το σκιμερ μου βγάζει πολλές φυσαλίδες στο νερό και έχει σχετικά μεγάλη ροή τώρα όσα deltec έχω δει τα έχουν στο σαμπ και έτσι δεν μπορώ να δω αν η ροή είναι ίδια με την δική μου.... παρακαλώ ας με διαφωτίσει κάποιος....  σε σπίτι παιδιά δεν μπαίνει με τίποτα τόσο θόρυβο που κάνει εγώ αν δεν το είχα στην αποθήκη δεν θα μπορούσα να το ανάψω.  

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε την αντλία. 

Άνοιξε τη να δεις ότι όλα τα εξαρτήματα είναι σε καλή κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καθάρισε την αντλία. 

Άνοιξε τη να δεις ότι όλα τα εξαρτήματα είναι σε καλή κατάσταση!

Το έκανα μια χαρά ήταν και νομίζω ότι τα έβαλα σωστά πισω

Link to comment
Share on other sites

παίξε λίγο με το διακοπτάκι του αέρα. Στο Manual λέει οτι πρέπει να δείχνει 14:00 ώρα. Εγώ πολλές φόρες τυχαίνει να το έχω και 12 και 13. (Αυτό σε περίπτωση που ο θόρυβος είναι η εισαγωγή του αέρα)

Για το υπόλοιπο κομμάτι, η δικιά μου η αντλία (άσπρη) έχει στο κάτω μέρος της δεξιά και αριστερά και παράλληλα μεταξύ τους λαστιχάκια που ακουμπάνε στον πλαστικό πάτο του σκίμερ. Πίεσε την απο πάνω να πατήσουν καλά αυτά, έτσι ώστε να μην συντονίζει. 

 

Για τις φυσαλίδες βάζεις την πλαστική τσουλήθρα και υποτίθεται δεν φέρνει φυσαλίδες στο νερό (εμένα δεν φέρνει). Αν η τσουλήθρα βρομίσει θέλει καθάρισμα, γιατί γίνεται ανώμαλη η επιφάνεια και καθως κατεβαίνει το νερό βρίσκει αυλάκια και θύλακες αέρα και δημιουργεί φυσαλίδες (μεγάλες) στο τελείωμα και θόρυβο. 

 

Για την στάθμη....έχεις βάλει υλικά μέσα στον θάλαμο ? όπως κάλτσα με αντιφώσφορο? αν ναι, εχει ανέβει προς τα πάνω, και πρέπει να την πατήσεις να κάτσει κάτω. 

Επίσης αν το διακοπτάκι του αέρα ειναι αρκετά κλειστό , πάλι ανεβαίνει η στάθμη του. 

 

Ολα αυτά ισχύουν αν είναι και καθαρό όπως είπε να κάνεις ο @fishbone! 

 

Σου στέλνω και φώτο με την στάθμη την δικιά μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι βουλωμένο μάλλον η εισαγωγή του αέρα ή εχει διπλώσει το σωληνάκι του αέρα κατα την τοποθέτηση (αυτό για τιν ΡΟΗ).Για τον θόρυβο εχω τοποθετήσει γύρο από την αντλια αυτό που έχουν οι Φάκελοι εσωτερικά που στέλνουμε με τα δέματα αυτό με της κυψέλες του αέρα και ετσι δεν συντονίζει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος diasaleftis έγραψε:

Ειναι βουλωμένο μάλλον η εισαγωγή του αέρα ή εχει διπλώσει το σωληνάκι του αέρα κατα την τοποθέτηση (αυτό για τιν ΡΟΗ).Για τον θόρυβο εχω τοποθετήσει γύρο από την αντλια αυτό που έχουν οι Φάκελοι εσωτερικά που στέλνουμε με τα δέματα αυτό με της κυψέλες του αέρα και ετσι δεν συντονίζει 

Το σωληνάκι είναι οκ.. απλά στο τέλος έχει και όλη πατέντα τώρα για τις φούσκες δεν είναι πρόβλημα αν τις βάλω μέσα στο ενυδρειο για να τύλιξω την αντλια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Το σωληνάκι είναι οκ.. απλά στο τέλος έχει και όλη πατέντα τώρα για τις φούσκες δεν είναι πρόβλημα αν τις βάλω μέσα στο ενυδρειο για να τύλιξω την αντλια;

Το εχω με αυτή την πατέντα 2 χρόνια και δεν εχω προβλημα κανένα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος diasaleftis έγραψε:

Το εχω με αυτή την πατέντα 2 χρόνια και δεν εχω προβλημα κανένα 

Όταν πάω σπίτι θα το τσεκάρω! Κάποιο άλλο τιπ Γενικά; Η ροή πως φτιάχνει η φυσαλίδες;

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Οταν μπορέσεις ανέβασε μερικές φώτος να δούμε πως είναι το σκιμερ, σχετικά με την πατέντα που λες. 

 

20190219_145816.jpg

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται η τσουλήθρα κάνει αυτή την δουλειά.  αν στρίψεις λιγο την σωλήνα να γίνει σαν τσουλήθρα δεν γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

υποτίθεται η τσουλήθρα κάνει αυτή την δουλειά.  αν στρίψεις λιγο την σωλήνα να γίνει σαν τσουλήθρα δεν γίνεται?

Κάτι δεν έχω κάνει σωστά αποκλείεται να έχει τόσες φυσαλίδες 

20190219_162951.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι φυσαλίδες που βλέπουμε αιωρούνται? ή είναι κολλημένες στο τζάμι? 

Μια λύση ειναι να βγάλεις την προσθήκη της σωλήνας που ριχνει το νερό το σκιμερ στο ενυδρειο(αν βγαίνει), και να βάλεις ενα σφουγγαράκι να πέφτει πάνω το νερό. (και κατα καιρούς θα το πλένεις, ανάλογα την μάκα) 

 

Το σκιμερ μεταχειρησμένο το πήρες? Αν ναι ρώτησέ τον μήπως είχε και αυτος παρόμοιο θέμα και πως το έλυσε. 

Link to comment
Share on other sites

Αιωρούνται Ναι είδα στο YouTube και αλλά τέτοια θέματα λογικά είναι από την αντλια.... Μέχρι στιγμής δεν βρήκα κάτι Αν κάποιος είχε κάτι παρόμοιο και μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν  υπόχρεος....

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε λίγο την εισαγωγή αέρα να μειωθούν κάπως και άστο να δουλεψει μερικές μέρες και θα στρώσει. Δε εξαφανιστούν εντελώς, αλλά θα μειωθούν πολύ και τότε με κάποια πατέντα όπως σου είπαν με κάποιο σφουγγάρι θα εξαφανιστούν.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Να βάλω σφουγγάρι στην έξοδο του νέρου μέσα στο σκιμερ; Επίσης όταν λέμε σφουγγάρι;

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα στην έξοδο πριν πέσει το νερό στο ενυδρείο κάπου εκεί στον σωλήνα. Εγώ δε θα το έβαζα στο εσωτερικό του σκίμμερ να μην εμποδίζει τη ροή. Μετά όταν στρώσει το σκίμμερ και το μάθεις και εσύ μπορείς να πειραματιστείς. 

 

Αν τόσες μέρες δεν είχες το σκίμμερ να δουλεύει, όσο έστρωνες το ενυδρείο είναι απόλυτα φυσιολογικό τώρα να αφρίζει σαν τρελό. Σκέψου τι έριξες μέσα από ζουμιά, τροφές, βακτήρια. Επίσης αν το νερό που έκανες αλλαγή είχε νιτρικά πανω 100 σκέψου τι άλλλ θα είχε.. Τι να κάνει και αυτό το σκίμμερ; τη δουλειά του κάνει και αντιδρά πολύ φυσιολογικά....

 

Βαλε και χημικό φίλτρο, με άνθρακα αντιφώσφορο και παρακολούθα το και κάνε ρυθμίσεις. Τα σκίμμερ είναι λίγο ευαίσθητα κατά κάποιο τρόπο μηχανήματα. Μπορεί να αρχίσει να αφρίζει έντονα από κάτι που ρίξαμε μέσα, ακόμη και σε μία μεγάλη αλλαγή νερού. Μπορεί να σταματήσει να αφρίζει εντελώς από κάτι που θα πέσει μέσα. Και πάλι κάθε σκίμμερ αντιδρά διαφορετικά. Το δικό μου ας πούμε που είναι ένα από τα καλύτερα της αγοράς (deltec APF800) σταματά να αφρίζει εντελώς όταν ταΐζω red plankton  και χρειάζεται πάνω από δίωρο να επανέλθει. 

 

Έχεις ένα πολύ καλό, πολύ δουλεμένο και αξιόπιστο σκίμμερ, κάνε υπομονή μερικές ώρες ή τοπολύ 2-3 μέρες και θα δουλέψει σωστά. 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Καλύτερα στην έξοδο πριν πέσει το νερό στο ενυδρείο κάπου εκεί στον σωλήνα. Εγώ δε θα το έβαζα στο εσωτερικό του σκίμμερ να μην εμποδίζει τη ροή. Μετά όταν στρώσει το σκίμμερ και το μάθεις και εσύ μπορείς να πειραματιστείς. 

 

Αν τόσες μέρες δεν είχες το σκίμμερ να δουλεύει, όσο έστρωνες το ενυδρείο είναι απόλυτα φυσιολογικό τώρα να αφρίζει σαν τρελό. Σκέψου τι έριξες μέσα από ζουμιά, τροφές, βακτήρια. Επίσης αν το νερό που έκανες αλλαγή είχε νιτρικά πανω 100 σκέψου τι άλλλ θα είχε.. Τι να κάνει και αυτό το σκίμμερ; τη δουλειά του κάνει και αντιδρά πολύ φυσιολογικά....

 

Βαλε και χημικό φίλτρο, με άνθρακα αντιφώσφορο και παρακολούθα το και κάνε ρυθμίσεις. Τα σκίμμερ είναι λίγο ευαίσθητα κατά κάποιο τρόπο μηχανήματα. Μπορεί να αρχίσει να αφρίζει έντονα από κάτι που ρίξαμε μέσα, ακόμη και σε μία μεγάλη αλλαγή νερού. Μπορεί να σταματήσει να αφρίζει εντελώς από κάτι που θα πέσει μέσα. Και πάλι κάθε σκίμμερ αντιδρά διαφορετικά. Το δικό μου ας πούμε που είναι ένα από τα καλύτερα της αγοράς (deltec APF800) σταματά να αφρίζει εντελώς όταν ταΐζω red plankton  και χρειάζεται πάνω από δίωρο να επανέλθει. 

 

Έχεις ένα πολύ καλό, πολύ δουλεμένο και αξιόπιστο σκίμμερ, κάνε υπομονή μερικές ώρες ή τοπολύ 2-3 μέρες και θα δουλέψει σωστά. 

ολα αυτα που ειπες ειναι οκ αλλα η φυσαλιδες ειναι φυσιολογικες? αν ναι τοτε θα το αφησω μερες μηπως αλαξει κατι... επισης μερικες μερες το ειχα ανοιχτο αλλες παλι το εσβηνα γιατι εκανε παρα πολυ θορυβο και οσο ημουν αποθηκη με επιανε το κεφαλι μου..

Link to comment
Share on other sites

Σε μια κανονική λειτουργία όχι δεν είναι φυσιολογικό να έχεις φυσαλλίδες σε τέτοιο βαθμό.

Αλλά όπως σου είπα εσυ ήσουν σε στρώσιμο ενυδρείου και έριχνες μέσα βακτήρια με τη σέσουλα, τροφές, και νερό αλλαγής πολύ βεβαρυμένο, Υπό αυτές τις συνθήκες λογικό είναι να αφρίζει. Κάνε αλλαγές νερού με νερό όσμωσης, βάλε και χημικό φίλτρο και δώστου λίγο χρόνο και θα δουλεψει σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...