Jump to content

Άρρωστο σκαλαρι η κάτι άλλο?


Recommended Posts

Δύο μέρες τώρα το ένα σκαλαρακι το πιο μικρό σε μέγεθος είναι σαν να κρυβετε,ανασαίνει γρήγορα κ κουνάει συνέχεια τα πτερύγια του ενώ μόνιμα ακίνητο σε κάποια γωνιά κάτω.την ώρα του φαγητού σήμερα βγήκε δειλά δειλά στην αρχή,έφαγε λίγο κ μετά ξανά.ισως,δεν είμαι σίγουρος,σαν να είναι λίγο πρησμένο μπροστά στο θώρακα ας πούμε,ίσως γιατί δεν τον βλέπω καθαρά είναι χωμένο σε μια γωνιΑ.θα το παρατηρήσω αύριο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Δύο μέρες τώρα το ένα σκαλαρακι το πιο μικρό σε μέγεθος είναι σαν να κρυβετε,ανασαίνει γρήγορα κ κουνάει συνέχεια τα πτερύγια του ενώ μόνιμα ακίνητο σε κάποια γωνιά κάτω.την ώρα του φαγητού σήμερα βγήκε δειλά δειλά στην αρχή,έφαγε λίγο κ μετά ξανά.ισως,δεν είμαι σίγουρος,σαν να είναι λίγο πρησμένο μπροστά στο θώρακα ας πούμε,ίσως γιατί δεν τον βλέπω καθαρά είναι χωμένο σε μια γωνιΑ.θα το παρατηρήσω αύριο πάλι.

Οταν το ψαρι απομονώνεται , ειναι σχεδον 100% αρρωστο. Δες προσεκτικα,αν εχει κατι στο δερμα (ich πχ).

Κανε κοπο ανεβασε φωτο και συμπληρωσε φορμα ασθενιας.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/25739-φόρμα-διάγνωσης-ασθένειας/

 

Link to comment
Share on other sites

Η τρωει ξυλο. Βαλε την φορμα και φωτο! Θυμισε μου πριν κανα μηνα παλι καποιο θεμα δεν ειχες;

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη φαίνεται που είναι πρησμένο το μπροστά μέρος...είναι σε μια γωνιά πάνω πάνω κ σαν να προσπαθείς να ανασανει ο κακομοίρης.δεν μπορώ να καταλάβω.ξυλο δεν έχει φαι...ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσε φορμα ασθενιας. Σκαλαρια πότε πηρες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Όχι δεν είχα κανένα θεμα

 

Σε μπερδεψα μαλλον. Λοιπον το ψαρι φαινεται ξεκαθαρα πως εχει προβλημα. Μπορεις να το βγαλεις; αυτη η κοκκινιλα στα βραγχια τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Σαν να λειπει ενα κομματι απο βραγχιακο επικαλυμμα; ή ετσι ειναι η φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψιλομπερδευτήκατε. :) Στο Rio 125 είχε Χρυσόψαρα ο φίλος μας και μετά Κιχλίδες Αφρικής το οποίο ξέστησε και σε αυτό με τα σκαλάρια (Rio 180) ήταν όλα οκ. ;)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα βαλε το ψαρι σε καραντινα.

Το πρηξιμο μπορει να ειναι - παραταισες,δυσκοιλιοτητα, εντερικα παρασιτα ή dropsy αρχιζει...

Στις πρωτες δυο περιπτωσεις μην ταιζεις 24 ωρες, μετα βρασμενο πρασινο αρακα δωσε(χωρις φλουδα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το βάλω αλλού...δυστηχως.μπορω να μην ταισω...!το σημάδι αυτό το κόκκινο το χεί από τότε που το πήρα,είναι όντως σαν να λείπει κομμάτι,αλλά δεν ξέρω....θα προσπαθήσω να δώσω αρακά αυριο

Link to comment
Share on other sites

Τα χω καιρό τα σκαλαρια...αρκετό.κ με τις άλγες δεν έχω πια θέμα μεγαλο,δεν έχω καθαρίσει το τζαμί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λείπει κομμάτι έτσι είναι,το παρατήρησα από κοντά.αν είναι dropsy τι κάνω;αν προλάβω μέχρι αυριο

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε τετοιες περιπτωσεις ξεκιναω παντα με σπιρουλινα και σκορδοζουμο. Μετα παω σε φαρμακα. Αρακα μπορεις να δωσεις αλλα πιο ευκολα θα φαει σπιρουλινα.

Το θεμα ηταν να το απομονωσεις ωστε να κανεις στοχευμενη θεραπεια και να ηρεμησει το ψαρι απο τυχον στρες.

Εχεις βιταμινες;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει στην αποκατασταση της χλωριδας του εντερου! Υπαρχει τροφη για ψαρια σπιρουλινα.

Link to comment
Share on other sites

Κ πως να δώσω σκορδοζουμο κ σπιρουλίνα μόνο σε αυτο ενώ δεν μπορώ να τον βάλω αλλού τώρα;κ πόσο;σας πρήζω αλλά δεν έχω ξάνα δώσει ποτέ τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Εγω σε τετοιες περιπτωσεις ξεκιναω παντα με σπιρουλινα και σκορδοζουμο. Μετα παω σε φαρμακα. Αρακα μπορεις να δωσεις αλλα πιο ευκολα θα φαει σπιρουλινα.

Το θεμα ηταν να το απομονωσεις ωστε να κανεις στοχευμενη θεραπεια και να ηρεμησει το ψαρι απο τυχον στρες.

Εχεις βιταμινες;

Όχι δεν έχω..ποιες μου προτείνεις;η όλες ιδιες είναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Όχι δεν έχω..ποιες μου προτείνεις;η όλες ιδιες είναι;

Ενα πλαστικο κουτι αποθυκευσης βρες 20-40λ (εξαρταται απο το μεγεθος ψαριου) για καραντινα+ αεραντλια. Με σκορδοζομο ποτιζεις την τροφη. Βιταμινες εχει fishtamin sera , της JBL ειχα δει στα πετσοπ και αλλες μαρκες.

Πρωτα δοκιμασε νηστεια και μετα τροφες με βιταμινες. Μετα βλεπουμε. Τα περιττώματα δες πως ειναι (σαν μυξα; ασπρα;δυαφανα;καθολου;)

Αν ειναι dropsy, δυσκολα γλιτώνει. Τοτε Bactopur direct ....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Ενα πλαστικο κουτι αποθυκευσης βρες 20-40λ (εξαρταται απο το μεγεθος ψαριου) για καραντινα+ αεραντλια. Με σκορδοζομο ποτιζεις την τροφη. Βιταμινες εχει fishtamin sera , της JBL ειχα δει στα πετσοπ και αλλες μαρκες.

Πρωτα δοκιμασε νηστεια και μετα τροφες με βιταμινες. Μετα βλεπουμε. Τα περιττώματα δες πως ειναι (σαν μυξα; ασπρα;δυαφανα;καθολου;)

Αν ειναι dropsy, δυσκολα γλιτώνει. Τοτε Bactopur direct ....

Χωρίς φίλτρο κ βιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...