Jump to content

Χρήση αεραντλίας


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.Εχω ένα 35λιτρο ενυδρείο με καπάκι με ένα funsy χρυσόψαρο.Επειδη γεμίζω με νερό μέχρι πάνω για να έχω όσο πιο πολλά λίτρα,η ανατάραξη του νερού από το φίλτρο είναι πολύ μικρή.Ισα που κινείται το νερό.Χρειαζεται να βάλω μια μικρή αεραντλία ή είναι υπερβολή;Να προσθέσω ότι δεν έχω αληθινά φυτά.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, kdimitris80 said:

Καλησπέρα στην ομάδα.Εχω ένα 35λιτρο ενυδρείο με καπάκι με ένα funsy χρυσόψαρο.Επειδη γεμίζω με νερό μέχρι πάνω για να έχω όσο πιο πολλά λίτρα,η ανατάραξη του νερού από το φίλτρο είναι πολύ μικρή.Ισα που κινείται το νερό.Χρειαζεται να βάλω μια μικρή αεραντλία ή είναι υπερβολή;Να προσθέσω ότι δεν έχω αληθινά φυτά.

Το αν χρειάζεται ή όχι θα στο δείξει το ψάρι. Τώρα το Χειμώνα το πιθανότερο είναι όχι, το καλοκαίρι όμως σίγουρα ναι. 

 

Γιατί δεν ανεβάζεις το φίλτρο λίγο πιο πάνω;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Δεν γυρίζει η εξαγωγή του φίλτρου προς την επιφάνεια ώστε να κάνει ανατάραξη;

Όχι δεν γυρνάει, πάει μόνο ευθεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις βάλε μία φωτογραφία να δούμε την έξοδο του φίλτρου και την επιφάνεια του νερού

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το αν χρειάζεται ή όχι θα στο δείξει το ψάρι. Τώρα το Χειμώνα το πιθανότερο είναι όχι, το καλοκαίρι όμως σίγουρα ναι. 

 

Γιατί δεν ανεβάζεις το φίλτρο λίγο πιο πάνω;

Δυστυχώς δεν ανεβαίνει άλλο, έχει περιμετρικά ένα πλαστικό για να πατάει το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Αν θέλεις βάλε μία φωτογραφία να δούμε την έξοδο του φίλτρου και την επιφάνεια του νερού

 

15508454260511596224795.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε λίγο τη στάθμη, δεν κερδίζεις και τίποτα έχοντάς το τόσο οριακά πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος KostasGr έγραψε:

Κατέβασε λίγο τη στάθμη, δεν κερδίζεις και τίποτα έχοντάς το τόσο οριακά πάνω. 

Δεν θα είναι καλύτερα να έχω ψηλά την στάθμη, για να έχω περισσότερα λίτρα και να βάλω μια mouse αεραντλία;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Τα φάνσυ είναι πιο στρουμπουλά και με πιο μακριές ουρές

Τι να πω, έτσι μου είπαν, έτσι το λέω!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Θα μπορούσες χρησιμοποιώντας ένα κομμάτι σωληνάκι να στείλεις τη ροή προς τα πάνω ;)

Και αυτό γίνεται, απλά η χρήση της αεραντλίας είναι υπερβολή; Επίσης και για αισθητικούς λόγους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Τα φάνσυ είναι πιο στρουμπουλά και με πιο μακριές ουρές

Αυτό τι είναι τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά ναι,θα το έλεγα υπερβολή.. αεραντλία καλό είναι να έχουμε, με μπαταρίες, για όταν γίνονται διακοπές ρεύματος

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gyristroula έγραψε:

Εγώ προσωπικά ναι,θα το έλεγα υπερβολή.. αεραντλία καλό είναι να έχουμε, με μπαταρίες, για όταν γίνονται διακοπές ρεύματος

Άρα ή βάζω ένα σωληνάκι προς τα πάνω ή κατεβάζω λίγο την στάθμη.Αυτην την γωνία την βρίσκω στα πετ;

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι πάντως είναι Comet και τα λίτρα δυστυχώς είναι πολύ λίγα. Για Fancy θα ήταν ίσως οκ. Τώρα για την ανατάραξη όντως είναι μηδαμινή.. Εγώ θα έβαζα μία αεραντλία και όπως είπε και η @gyristroula καλό είναι να υπάρχει μία με μπαταρίες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία δεν χρειάζεται σίγουρα. Αν μπορείς να την αποφεύγεις (που μπορείς) απέφυγέ την.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Το ψαράκι πάντως είναι Comet και τα λίτρα δυστυχώς είναι πολύ λίγα. Για Fancy θα ήταν ίσως οκ. Τώρα για την ανατάραξη όντως είναι μηδαμινή.. Εγώ θα έβαζα μία αεραντλία και όπως είπε και η @gyristroula καλό είναι να υπάρχει μία με μπαταρίες. 

Βλέπω στο μέλλον τι θα κάνω με το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Αεραντλία δεν χρειάζεται σίγουρα. Αν μπορείς να την αποφεύγεις (που μπορείς) απέφυγέ την.

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις για πιο λόγο να μην την  χρησιμοποιησω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...