Jump to content

Μεταφορά χρυσόψαρου σε άλλη χώρα


Recommended Posts

 Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Θέλω να γυρίσω στην Ελλάδα μόνιμα (Μένω Αγγλία) και έχω ένα χρυσόψαρο μήπως κάποιος γνωρίζει πως μπορώ να το μεραφερω; Μπορώ να το πάρω σε αεροπλάνο; Θα αντέξει την πίεση; Υπάρχει μήπως κάποια εταιρία που να μεταφέρει ζώα ασφαλή; (Παρακαλώ απαντήστε μου γιατι θέλω να φύγω σύντομα και δεν θέλω να κάνω κάτι που να μην είναι καλο για την υγεία του ψαριού..)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ότι μπαίνει στο αεροπλάνο είναι βέβαιο γιατί πολλά ψαράκια ταξιδεύουν από Κίνα σε όλη την Ευρώπη αεροπορικώς. Τώρα για το πως πρέπει να συσκευαστεί για να μην επηρεαστεί δε γνωρίζω αλλά στα πετ σίγουρα θα ξέρουν. Έκανες καμία ερώτηση στην Αγγλία; 

Link to comment
Share on other sites

Έφερα εγώ από Αγγλία πολλές φορές και ψάρια και κοράλια. 

Σίγουρα πρέπει να είναι στον χώρο των αποσκευών γιατί μαζι σου στην καμπίνα δε μπορείς να πάρεις νερό. 

 

Πιστεύω αν το πεις ή αν ρωτήσεις στο αεροδρόμιο δε θα σε αφήσουν παρόλο που στους κανονισμούς αν κοιτάξεις δεν αναφέρει πουθενά ότι απαγορεύετια να μεταφέρεις ζωντανά ψάρια.

 

Οπότε το βάζεις σε διπλή και τριπλή σακούλα, όπως τα κλείνουν στα καταστήματα με 1/3 νερό και 2/3 αέρα, το βάζεις στις αποσεκυές σου τυλιγμένο σε κάτι μονωτικό, αν έχεις ελαστικό πολυεστερα ή bubble wrap ή και κάποιο μάλινο δικό σου ρούχο.  Η διαφορά στην πίεση δε τα ενοχλεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ (δουλεύω δωδεκαωρο και δεν είχα χρόνο να απαντήσω) ρώτησα στο πετ σοπ και δεν έχουν ιδέα και λογικό μου φαίνεται αφου τα μισά τούς ψάρια είναι άρρωστα!!!!!! Σε αεροπορική δεν πρόλαβα να ρωτήσω αλλά θα γίνει σίγουρα το Σάββατοκυριακο...πάντως το ψάρι μου όταν κολυμπάει τώρα τελευταία για κάποιο λόγο γέρνει από την μια πλευρά ενώ είναι αρκετά ζωηρό όπως πάντα. Ειναι κάτι αυτο; να ανησυχησω; 

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2019 at 9:46 ΠΜ, το μέλος thediscusman έγραψε:

Έφερα εγώ από Αγγλία πολλές φορές και ψάρια και κοράλια. 

Σίγουρα πρέπει να είναι στον χώρο των αποσκευών γιατί μαζι σου στην καμπίνα δε μπορείς να πάρεις νερό. 

 

Πιστεύω αν το πεις ή αν ρωτήσεις στο αεροδρόμιο δε θα σε αφήσουν παρόλο που στους κανονισμούς αν κοιτάξεις δεν αναφέρει πουθενά ότι απαγορεύετια να μεταφέρεις ζωντανά ψάρια.

 

Οπότε το βάζεις σε διπλή και τριπλή σακούλα, όπως τα κλείνουν στα καταστήματα με 1/3 νερό και 2/3 αέρα, το βάζεις στις αποσεκυές σου τυλιγμένο σε κάτι μονωτικό, αν έχεις ελαστικό πολυεστερα ή bubble wrap ή και κάποιο μάλινο δικό σου ρούχο.  Η διαφορά στην πίεση δε τα ενοχλεί.

Ευχαριστώ γιατι δεν ξέρω και δεν θέλω να κάνω κάτι λάθος...Τις βαλίτσες δεν τις περνάνε όμως από ακτινες; (Όχι της καμπίνας)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάθε αεροδρόμιο ίσως έχει και άλλες πρακτικές. Στη Θεσσαλονίκη, ας πούμε, τις περνάνε από ακτίνες και αυτές που δίνεις στις αποσκευές, αλλά το κάνουν μπροστά σου πριν την παραδώσεις με σκοπό αν υπάρχει κάτι που δεν επιτρέπεται να σου ζητήσουν να το βγάλεις. Σίγουρα στην Αγγλία αυτό δεν το κάνουν την ώρα που παραδίδεις την αποσκευή σου.

Τώρα αν τις περνάνε μετά δε μπορείς να το ξέρεις σίγουρα, αλλά αν τις περνάνε, δεν ψάχνουν για υγρά. Άλλα πράγματα ψάχνουν... Σκέψου τι θα γινόταν στα αεροδρόμια αν για κάθε μπουκάλι με νερό, ποτό, ή οποιοδήπτε άλλο υγρό που εντόπιζαν σε αποσκευές καλούσαν τον ιδιοκτήτη της αποσκευής να παραλάβει και να ανοίξει την βαλίτσα του...

 

Πάντως από  Heathrow, Gatwick και Stansted έφερα και από τα 3  πολλές φορές και ψάρια και κοράλια. 

Για να είσαι απόλυτα καλυμμένη κάνε μια εκτύπωση τις οδηγίες της εταιρείας που σου λέει τι επιτρέπεται και τι απαγορεύται να μεταφέρεις στις αποσκευές. Αν σου κάνουν προβλημα, που το θεωρώ απίθανο δείξε τους τις οδηγίες. Από τις οδηγίες είναι απόλυτα σαφές ότι δεν απαγορεύετια να μεταφέρεις κάποιο ψάρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Stamatia Delimpanidou said:

Σας ευχαριστώ πολύ (δουλεύω δωδεκαωρο και δεν είχα χρόνο να απαντήσω) ρώτησα στο πετ σοπ και δεν έχουν ιδέα και λογικό μου φαίνεται αφου τα μισά τούς ψάρια είναι άρρωστα!!!!!!

Από ποιο πετ σοπ ψωνίζεις; 

Καλό θα ήταν αν έχεις πρόσβαση σε κάποιο οργανωμένο πετ σοπ να μπορει να σε βοηθήσει να το κλείσεις καλά σε σακούλα το ψάρι και να σου βάλει και λίγο οξυγόνο. Αν είσαι Λονδίνο μπορώ να σου πω που θα πας.

 

5 hours ago, Stamatia Delimpanidou said:

Σε αεροπορική δεν πρόλαβα να ρωτήσω αλλά θα γίνει σίγουρα το Σάββατοκυριακο...πάντως το ψάρι μου όταν κολυμπάει τώρα τελευταία για κάποιο λόγο γέρνει από την μια πλευρά ενώ είναι αρκετά ζωηρό όπως πάντα. Ειναι κάτι αυτο; να ανησυχησω; 

Πολύ πιθανόν αν ρωτήσεις να σου απαντήσουν αρνητικά, πιο πολύ από άγνοια.

Εγώ ποτέ δεν ρώτησα γιατί θεωρούσα ότι είμαι καλυμμένος με τις οδηγίες που έχουν οι αεροπορικές και τα αεροδρόμια για τα απαγορευμένα στις αποσκευές. Δε θέλω να σε πάρω και στο λαιμό μου βέβαια...

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2019 at 3:36 ΠΜ, το μέλος thediscusman έγραψε:

Από ποιο πετ σοπ ψωνίζεις; 

Καλό θα ήταν αν έχεις πρόσβαση σε κάποιο οργανωμένο πετ σοπ να μπορει να σε βοηθήσει να το κλείσεις καλά σε σακούλα το ψάρι και να σου βάλει και λίγο οξυγόνο. Αν είσαι Λονδίνο μπορώ να σου πω που θα πας.

 

Πολύ πιθανόν αν ρωτήσεις να σου απαντήσουν αρνητικά, πιο πολύ από άγνοια.

Εγώ ποτέ δεν ρώτησα γιατί θεωρούσα ότι είμαι καλυμμένος με τις οδηγίες που έχουν οι αεροπορικές και τα αεροδρόμια για τα απαγορευμένα στις αποσκευές. Δε θέλω να σε πάρω και στο λαιμό μου βέβαια...

 

 

Δεν μένω Λονδίνο μένω στο Redditch  και το pet shop λέγεται pets at home νομίζω είναι αλυσίδα αλλά παρόλα αυτά πολλά από τα ψάρια τούς είναι άρρωστα πήγα πρόσφατα και εφριξα...πάντως ευχαριστω για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω το ψάρι σε 5λιτρο δοχείο κλεισμενο και προσεκτικά τυλιγμένο μέσα στα κουτιά της μεταφορικής θα αντέξει με το οξυγόνο που θα έχει μεσα στο δοχείο για δύο τρείς μέρες; (εναλλακτική λύση για να είναι πιο άνετο γιατί εγώ θα φύγω πιο μετα απο τα κουτιά της μεταφορικής και θα στείλω το ενυδρείο του)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...