Jump to content

Πρόβλημα ροής στο φίλτρου...


chrgeo

Recommended Posts

Έχω ένα ASTRO 2212 και το πρόβλημα είναι ότι πέφτει πάρα πολύ η ροή του φίλτρου.

Όσο καθαρισμό και αλλαγές σφουγγαριών και βαμβακιού να κάνω, διατηρείτε έτσι 4-5 μέρες και μετά τζίφος.

Έχω καθαρίσει τα πάντα, από φτερωτές του μοτέρ μέχρι και αλλαγή σε spray bar που την είχα πάρει καινούργια μόλις 1 μήνα, άλλα με τίποτα δεν μπορώ να διατηρήσω καλή ροή για πάνω από 4-5 μέρες.

Έχω πειραματιστεί με την σειρά των βιολογικών και των σφουγγαριών, βαμβακιών και λοιπά. Έχω αφαιρέσει υλικό για την περιπτώσει που το είχα υπερφορτώσει αλλά το αποτέλεσμα είναι πάντοτε το ίδιο.

Οι σωλήνες μου είναι και αυτές καινούργιες αν και έχουν καπίο πουρί μέσα, άλλα αυτό δεν νομίζω πώς δικαιολογεί την κατάσταση σε τόσο γρήγορο διάστημα.

 

Έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε τι μπορώ να κάνω, γιατί δεν είναι δυνατών να πρέπει κάθε 5 μέρες να κάνω όλη αυτήν την διαδικασία. Δεν είναι λογικό. Επίσης ποιά σειρά των υλικών προτείνετε για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα.
 

Έγινε επεξεργασία - chrgeo
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο φίλτρο και το πρόβλημα το έλυσα απλά βγάζοντας το βαμβάκι εντελώς. Κάτω έχω το μαύρο σφουγγάρι και από πάνω τα καλαθάκια τέρμα γεμάτα με Siporax χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης δες αν θέλεις το μήκος των σωλήνων και προσάρμοσέ το στο ενυδρείο σου, γιατί η αλήθεια είναι ότι έχουν τεράστιο μήκος.

Το πρόβλημα στο φίλτρο αυτό είναι ξεκάθαρα το βαμβάκι!! Το πετάς και τέλος! Το ίδιο είχα και στο 2202. Απορώ γιατί το έχουν μέσα, είναι σκέτη καταστροφή. Το Spraybar το έχω και με τα 2 του κομμάτια συνδεδεμένο και η ροή είναι πλέον άψογη. Φαντάσου ότι Siporax έχω χύμα και κάτω από το καλαθάκι, ανάμεσα στο σφουγγάρι και το καλαθάκι και τα υπόλοιπα μπουκωμένα τέρμα αλλά δεν επηρεάζουν καθόλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nα διευκρινίσω ότι δεν έχω τα δικά του υλικά...
Στον κάτω κάτω κάδο έχω μπλε σφουγγάρι.
Στον μεσαίο έχω siporax μόνο. 
Kαι στον πάνω κάδο έχω siporax και ενοριακό βαμβάκι.

Όσο αναφορά το spray bar έχω συνδεδεμένα δύο σετάκια δηλαδή τέσσερα σωληνάκια γιατί έχω μήκος 170cm.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το βαμβάκι θα πρότεινα να το πετάξεις εντελώς. Τώρα το μήκος του spraybar σίγουρα πρέπει να το συνυπολογίσουμε αν και δεν ξέρω αν επηρεάζει πολύ ή λίγο. Αφού τις 5 πρώτες μέρες πετάει ικανοποιητικά λογικά δεν επηρεάζει σημαντικά. Το δικό μου είναι περίπου 1m, αν υπολογίζω καλά, όσο ήταν τα 2 κομμάτια που είχε η συσκευασία δηλαδή. Δοκίμασε πρώτα με το βαμβάκι και βλέπεις πως θα πάει. Γιατί δε χρησιμοποιείς το δικό του σφουγγάρι;

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα μεταχειρισμένο και δεν έχω τα δικά του υλικά.
Μπορείς να μου πεις με ποια σειρά και τι υλικά λέει ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

Α δεν έχει και πολλά, μη φανταστείς. Έχει κάτω το μαύρο σφουγγάρι, από πάνω τα καλαθάκια και τέρμα πάνω το βαμβάκι. Απλά το βαμβάκι "μαλακώνει" πολύ εύκολα, (δεν ξέρω σε άλλα φίλτρα αν συμβαίνει το ίδιο) με αποτέλεσμα να πηγαίνει προς την τρύπα που είναι η φτερωτή και να κόβει ροή. Ευτυχώς δε μπορεί να περάσει στην φτερωτή, αλλά δυσκολεύει τη ροή. Εγώ κόντεψα να το κάψω μία φορά με το κ@λ&βαμβάκι και από τότε το πέταξα και ησύχασα. Επίσης παρατήρησα πως δε βοηθάει και πολύ στο να μη βρωμίσει το φίλτρο. Ίσως βοηθά στο να καθαρίζει πιο γρήγορα το νερό αλλά ο κάδος μαζεύει την ίδια μπίχλα είτε το έχεις είτε όχι. Οπότε βγάλε μόνο αυτό, δεν ξέρω τις διαφορές μεταξύ μαύρου και μπλε σφουγγαριού, νομίζω το μπλε είναι πιο "πυκνό", αλλά αποκλείεται να επηρεάζει. Βασικά εφόσον 5 μέρες είσαι οκ εικάζω πως συμβαίνει αυτό που πάθαινα και εγώ. Μαλακώνει το βαμβάκι, δεν είναι τόσο απλωμένο όσο στην αρχή και κόβει ροή. Αν δε διορθωθεί πες μου πάλι. Πλησιάζει ο καθαρισμός και θα παρατηρήσω και το δικό μου αν και μέχρι τώρα όλα καλά.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ataktoulis Θα το κοιτάξω το θέμα και αυτά που προτείνεις το πρωί κιόλας και θα σε ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

ataktoulis πάνω κάτω αυτό που μου είπες έγινε είχε πάρει λίγο βαμβάκι στο κεραμικό και την φτερωτή.

Tα καθάρισα και τώρα είναι καλύτερα. Aφαίρεσα και το βαμβάκι και τώρα θα το παρακολουθήσω.

Όπως και να έχει βέβαια δεν νομίζω πώς έχω καλή ροή σε σχέση με τα λίτρα που γυρνάει το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψιν σου ότι τα συγκεκριμένα είναι αρκετά κάτω από την ονομαστική τους ροή. 

 

Αυτό που σίγουρα κόβει πολύ ροή είναι η μάκα στις σωληνώσεις. 

 

Θα σου συνιστούσα να ρίξει μια ματιά και σε αυτό το θέμα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...