Jump to content

Πως αντιμετωπιζω την αλγη?


sarious

Recommended Posts

Καλησπέρα

Τελευταία παρατήρησα κάποια είδη άλγης στο ενυδρείο μου και θα ήθελα να μάθω πως να τα αντιμετωπίσω.

Από ότι διάβασα σε γενικές γραμμές είναι φυσιολογική η εμφάνισή της (ειδικά σε νεοστημένα ενυδρεία σαν το δικό μου ) άλλα άρχισα να προβληματίζομαι με την εξάπλωσή της. Ακόμη δεν μπορώ να σας πω με σιγουριά το όνομα της άλγης αλλά μπορώ  να στείλω φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες εδώ πρώτα?  είναι άκρως κατατοπιστικό το άρθρο. Αν δεν σε βοηθήσει βάλε φώτο και περίμενε πιο έμπειρα μέλη σου να πουν τη γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

1.docx Καταρχάς καλημέρα κι ευχαριστώ που ανταποκριθήκατε

Για αυτό το σκουρόχρωμο στα τζάμια πιστεύω πως είναι άλγη brown algae

και όσο για το άλλο είδος άλγης νομίζω πως είναι cladophora agae( αφού μοιάζει με αυτή κι έχει άσχημη οσμή)

Για το πρώτο είδος από ότι διάβασα περιμένω να κάνει τον κύκλο του αλλά  για το δεύτερο... εδώ είναι που θέλω στα σίγουρα τη βοήθειά σας

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος sarious έγραψε:

1.docx Καταρχάς καλημέρα κι ευχαριστώ που ανταποκριθήκατε

Για αυτό το σκουρόχρωμο στα τζάμια πιστεύω πως είναι άλγη brown algae

και όσο για το άλλο είδος άλγης νομίζω πως είναι cladophora agae( αφού μοιάζει με αυτή κι έχει άσχημη οσμή)

Για το πρώτο είδος από ότι διάβασα περιμένω να κάνει τον κύκλο του αλλά  για το δεύτερο... εδώ είναι που θέλω στα σίγουρα τη βοήθειά σας

 

 

Πριν να βγαλεις φωτο, πρεπει να καθαρισεις το τζαμι, για να φαινεται κατι.

για να ανεβασεις φωτο δεν χρειαζεται να ανοιγεις word - κατω υπαρχει - Σύρετε τα αρχεία για ανέβασμα, ή Επιλέξτε αρχεία

Για cladophora δεν υπαρχει ειδικη "θεραπεια" , βγαζεις με τα χερακια σου οσο μπορεις + συχνες  αλλαγες νερου.

και νομιζω , πως δεν μυριζει ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

το τζάμι δεν το είχα καθαρίσει  για να το δείτε και να μου πείτε τι ακριβώς είναι αυτό το καφέ πράγμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να περιορίσω την άλγη και η κατάσταση συνεχώς χειροτερεύει

Αξίζει να χρησιμοποιήσω AlgoStop depot (tetra)

είναι ακίνδυνο για τους οργανισμούς;

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2019 at 6:49 ΜΜ, το μέλος sarious έγραψε:

Καλησπέρα

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να περιορίσω την άλγη και η κατάσταση συνεχώς χειροτερεύει

Αξίζει να χρησιμοποιήσω AlgoStop depot (tetra)

είναι ακίνδυνο για τους οργανισμούς;

Δεν παλευω τις αλγες με τα φαρμακα. Μονο καλο καθαρισμο (και καθαρο φιλτρο), συχνες αλλαγες νερου (ανα 2-3 μερες απο 30%), Flourish Excel(ή παρομοια σκευασματα) και προσοχη στον φωτισμο (8-9 συνεχομενες ωρες)....

Βγαλε ακομα μια φωτογραφια, αλλα πιο μεγαλη (να φαινεται το τι γινεται).

 

Link to comment
Share on other sites

έχω αφαιρέσει ένα τόνο αλλά όλο και εντοπίζω σημεία που η άλγη κάνει πάρτι

 

δυστυχώς έχουν γεμίσει και πολλά φυτά και σκέφτομαι να τα βγαλω

 

 

δηλαδή προτείνεις να μη χρησιμοποιήσω φάρμακα

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι cladophora (ετσι μου φαινεται), τοτε δυσκολα τα πραγματα....

Με το χερι μαζευεις οτι μπορεις, αλλα παλι θα βγει. Και με τα φαρμακα 100% αποτελεσμα να εχεις - δυσκολο.

Δοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

αυτό κάνω αλλά δύσκολα τα πράγματα

μόλις μου γεννηθούν οι γαριδούλες τότε μάλλον θα βγάλω πολλά φυτά και θα βάλω άλλα στη θέση τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...