Jump to content

Άλγη πρόβλημα


Lunatic

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά εδώ και 1 εβδομάδα   είδα αυτήν την άλγη τριχοειδή πράσινη πρέπει να είναι και όσο περνάει τόσο πιο πολύ εξαπλώνεται τι να κάνω; 

Λίπασμα δεν βάζω γιατί δεν έχω φυτά δύσκολα μόνο ανουμπιες βαλσινερια και πίστια όπου κ εκεί είναι η τρίχες αα και λίγο στο τζάμι έχω μικρές τριχουλεσ... Από λάμπεσ έχω φθορίου 1philips 54w 6500k και μια άλλη Phillips 28w 4500k τι να κανω παιδιά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Lunatic έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά εδώ και 1 εβδομάδα   είδα αυτήν την άλγη τριχοειδή πράσινη πρέπει να είναι και όσο περνάει τόσο πιο πολύ εξαπλώνεται τι να κάνω; 

Λίπασμα δεν βάζω γιατί δεν έχω φυτά δύσκολα μόνο ανουμπιες βαλσινερια και πίστια όπου κ εκεί είναι η τρίχες αα και λίγο στο τζάμι έχω μικρές τριχουλεσ... Από λάμπεσ έχω φθορίου 1philips 54w 6500k και μια άλλη Phillips 28w 4500k τι να κανω παιδιά 

Πρωτα να κανεις μετρησεις νερου. αμμωνια, νιτρικα. και μετα μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα. Το ενυδρειο , οπως καταλαβα ειναι "φρεσκο" και ειναι φυσιολογικο να εχεις αλγες.

Καθαρισες τον βυθο; Εκανες αλλαγη νερου; Πότε καθαρισες το φιλτρο τελευταια φορα;

Κανονικα εμφανιζεται ή απο πολλα νιτρικα ή απο ελλειψη (δηλ. αν δεν υπαρχει τροφη για τα φυτα, αλγες κανουν party).

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχ Μόνο για ph εχω κάνει. Την άλλη βδομάδα θα αγοράσω όμως τεστ για νιτρικα και αμα είναι θα αγοράσω και το seachem nitrogen άμα χρειαστεί να συμπληρώσω... Να σας πω ότι ταΐζω μια φορά την ημέρα και έχω αρκετό ceratophylum demersum(υπεραρκετό θα έλεγα) limnobium kai pistia και όπως έχω διαβάσει αυτά τα φυτά ρουφάνε πολλά νιτρικα οπότε μάλλον θα έχω έλλειψη από νιτρικα . Όσο για το ενυδρείο είναι καινούργιο όμως τα 180 λίτρα είναι από το παλιό μου ενυδρείο αυτό τώρα είναι 250-280 λίτρα και το φίλτρο πριν μια εβδομάδα που έκανα την αλλαγή από το παλιό ενυδρείο καθάρισα και το φίλτρο έβαλα και καινούργιο βαμβάκι άσπρο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lunatic έγραψε:

Μετρήσεις δεν έχ Μόνο για ph εχω κάνει. Την άλλη βδομάδα θα αγοράσω όμως τεστ για νιτρικα και αμα είναι θα αγοράσω και το seachem nitrogen άμα χρειαστεί να συμπληρώσω... Να σας πω ότι ταΐζω μια φορά την ημέρα και έχω αρκετό ceratophylum demersum(υπεραρκετό θα έλεγα) limnobium kai pistia και όπως έχω διαβάσει αυτά τα φυτά ρουφάνε πολλά νιτρικα οπότε μάλλον θα έχω έλλειψη από νιτρικα . Όσο για το ενυδρείο είναι καινούργιο όμως τα 180 λίτρα είναι από το παλιό μου ενυδρείο αυτό τώρα είναι 250-280 λίτρα και το φίλτρο πριν μια εβδομάδα που έκανα την αλλαγή από το παλιό ενυδρείο καθάρισα και το φίλτρο έβαλα και καινούργιο βαμβάκι άσπρο. 

Οκ. Κανε μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Lunatic έγραψε:

Ρε παιδιά άμα βάλω μέσα otocinclus affinis θα φάνε την τριχοειδή άλγη;

Ειναι αρκετα ευαισθητα ψαρακια και ειναι κοπαδοψαρα.  Χρειαζονται μαλακο και καθαρο νερο.

Βοηθανε αρκετα με τις αλγες, ειδικα αν εχεις προβλημα με καφε διατομικη .

Δοκιμασε και Αμανο shrimp.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...