Jump to content

Κάτι σαν ιστός


Dimitris Karavolias

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω κανα 2μηνο που ασχολούμαι με το χόμπι, έχω δυο ενυδρεία. Ενα 100 λίτρα φυτεμένο όπου μένουν 5 mollies, 1 ξυφοφορος, 1 gurami και 1 αγγελοψαρο και ένα ενυδρείο 30 λίτρα nano cube φυτεμένο όπου μένουν 3 guppies. Στο μικρό ενυδρείο παρατηρώ σε ορισμένα κομμάτια του ξύλου που έχω μέσα αλλά και στο πίσω τζαμί κάτι που θυμηθεί ιστό η μαλλί της γριάς (μην με κράξετε για την περιγραφή χαχα). Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet φαντάζομαι ότι είναι άλγη λόγω μεγάλης ανάπτυξης των φυτών διότι ότι έχω μέσα Co2 (μπορεί να έχω και λάθος, το συμπέρασμα το έβγαλα μόνος μου). Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει; Σκέφτηκα να βάλω γαρίδες (και για να τρώνε την άλγη αλλά και αισθητικά) αλλά δεν ξέρω αν συζούν καλά με τα guppies και ούτε πόσες πρέπει να βάλω αφού το ενυδρείο είναι μόλις 30 λίτρα. Ανεβάζω φωτός!

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Karavolias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ανέβασε και φωτογραφίες των ενυδρείων σου πέρα από την άλγη αλλά για το μεγάλο το αγγελόψαρο δυστυχώς θα γίνει πολύ μεγάλο για τα 100 λίτρα. 

Διάβασε και εδώ:

 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν τα στησίματα :thumbup:

Πρόκειται για καφέ άλγη  στο σημείο που έχει τις τρίχες και  στα τζάμια. Πες μας κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου, πόσο καιρό τρέχει, μετρήσεις κτλ.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα στησίματα :D το ενυδρείο τρέχει λίγο περισσότερο απο ένα μήνα, απο μετρήσεις όλα καλά εκτός απο kH που είναι ανεβασμένο στις 10-15d λόγω σκληρότητας του νερού στη Ρόδο. Κατα τα αλλα 0 αμμωνία 0 NO2-NO3, pH 7. Τώρα με την καφέ άλγη τι προτείνεις και πως πιστεύεις ότι προέκυψε; Για γαρίδες ποια είναι η γνώμη σου; Ούτως η άλλως μου άρεσε σαν ιδέα, αν βοηθήσουν τώρα και με την άλγη ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Η καφέ άλγη είναι σύνηθες φαινόμενο στα φρεσκοστημένα ενυδρεία. Μπορείς να διαβάσεις και εδώ περισσότερα:

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/

Ένας λόγος εμφάνισης είναι και ο χαμηλός φωτισμός που αποδεικνύεται από το ύψος που έχει πάρει το γρασίδι σου. Το φυτό δεν παίρνει το φως που θέλει και έτσι αντί να απλώνει στον βυθό παίρνει ύψος ώστε να φτάσει όσο πιο κοντά γίνεται στη πηγή του φωτισμού. Αν δεν έχεις σκοπό να ανεβάσεις τον φωτισμό θα σου έλεγα να βάλεις κάτι πιο έυκολο και όχι γρασίδι αν και από άποψη aquascape θα μου άρεσε και χωρίς τίποτα γύρω από το κέντρο. Με γνώμονα όμως και το διοξείδιο που αν κρίνω από τον διαχυτήρα πρέπει να είναι το σύστημα της tropica δεν ξέρω κατά πόσο θα σε καλύψει στις απαιτήσεις των γρασιδιών σε διοξείδιο που είναι μεγάλες. 

Τώρα για την άλγη σαν πρώτη αντιμετώπιση προσπάθησε να βγάλεις από το τζάμι όση μπορείς με κάποιο μαγνητάκι ή με κάποια παλιά κάρτα. Νερό κάθε πότε αλλάζεις? 

 

Γαρίδες μπορείς να βάλεις (βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα με το kh, περίμενε και μία δεύτερη γνώμη) αλλά μην το βλέπεις σαν λύση στην άλγη. Εκτός του ότι δεν τρώνε την καφέ αλλά και να την τρώγανε ή άλγη θα συνέχιζε να εμφανίζεται ωσότου βρεθεί ο λόγος εμφάνισης. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Dimitris Karavolias έγραψε:

Ευχαριστώ για τα στησίματα :D το ενυδρείο τρέχει λίγο περισσότερο απο ένα μήνα, απο μετρήσεις όλα καλά εκτός απο kH που είναι ανεβασμένο στις 10-15d λόγω σκληρότητας του νερού στη Ρόδο. Κατα τα αλλα 0 αμμωνία 0 NO2-NO3, pH 7. Τώρα με την καφέ άλγη τι προτείνεις και πως πιστεύεις ότι προέκυψε; Για γαρίδες ποια είναι η γνώμη σου; Ούτως η άλλως μου άρεσε σαν ιδέα, αν βοηθήσουν τώρα και με την άλγη ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλημερα! και :welcome:!

1- με τι τεστακια μετρας; Γιατί ρωταω - με Kh 10-15, δεν μπορει να ειναι το Ph στο 7!

2- το φως ειναι ανυπαρκτο (τουλαχιστον για  Glossostigma, που εβαλες κατω)

3- αν εχεις NO3=0, τοτε τα φυτα σου θα πεθανουν απο την "πεινα", πρεπει να ειναι 5 με 20 στο φυτεμενο.

4- αλγη- εχεις και καφε διατομικη("φρεσκο" ενυδρειο,ανυπαρκτο φως,χαλαζιακο χαλικι) και πρασινη τριχοειδη - διαβασε εδω

5- το "συστημα" CO2, που εχεις φτανει μονο για "ευκολα" φυτα ειδικα σε τοσο σκληρο νερο.

Για γαριδες.... μπορεις να βαλεις 5-10 neocaridina για αρχη. Το θεμα ειναι , οτι δεν τρωνε καφε αλγη.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, μετράω με τα strips της esha Aqua και ίσως τότε να απέχουν από την πραγματικότητα. Έχεις κάποιο αξιόπιστο τεστ να προτείνεις; Όσο για το φως, λες να βάλω κι άλλο φως; Έχω ακόμα ένα που δυναμώνει το φωτισμό αρκετά στο ενυδρείο. Επίσης πόσες και ποιες ώρες πιστεύεις ότι πρέπει να είναι αναμμένο το φως γιατί ίσως δεν το ανάβω και αρκετά. Το φως δουλεύει από τις 5 μέχρι τις 10 το βράδυ. 

Ακομα από ότι διάβασα θα φύγει μόνη της η καφέ άλγη καθώς ευθύνεται ότι είναι καινούριο το ενυδρείο και πρέπει να κάνει τον κύκλο της.

Οσο για τα glossostigma, η αλήθεια είναι ότι τα έβαλα τυχαία γιατί τα βρήκα σε προσφορά χωρίς να τα μελετήσω καθόλου, η σκέψη ήταν να γίνει ένα ‘γρασίδι’ κάτω (πράγμα που δε νομίζω να γίνει, κι ας είναι αρχή ακόμα) όποτε αν δεν τα καταφέρω θα τα βγάλω (αν έχεις να προτείνεις κάτι εύκολο που να απλωθεί στο υπόστρωμα θα ειμουν ευγνώμων). Συγνώμη για τις άπειρες απορίες, απλά στο internet έχω διαβάσει τόσες διαφορετικές απόψεις που έχω πελαγώσει! ? Για τις γαρίδες τώρα διάβαζα κι εγώ για τις neocaridina αλλά πάλι ορισμένοι online λένε ότι θα τις φάνε τα guppies, Τι γνώμη έχεις; Επίσης ήθελα να τις βάλω ανεξαρτήτως άλγης, άρα και ας μην την φάνε πάλι θα τις ταΐζω (θέλω να πω ότι δεν είχα σκοπό να τις βάλω μόνο για να καθαρίσουν το ενυδρείο) Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

Η καφέ άλγη είναι σύνηθες φαινόμενο στα φρεσκοστημένα ενυδρεία. Μπορείς να διαβάσεις και εδώ περισσότερα:

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/

Ένας λόγος εμφάνισης είναι και ο χαμηλός φωτισμός που αποδεικνύεται από το ύψος που έχει πάρει το γρασίδι σου. Το φυτό δεν παίρνει το φως που θέλει και έτσι αντί να απλώνει στον βυθό παίρνει ύψος ώστε να φτάσει όσο πιο κοντά γίνεται στη πηγή του φωτισμού. Αν δεν έχεις σκοπό να ανεβάσεις τον φωτισμό θα σου έλεγα να βάλεις κάτι πιο έυκολο και όχι γρασίδι αν και από άποψη aquascape θα μου άρεσε και χωρίς τίποτα γύρω από το κέντρο. Με γνώμονα όμως και το διοξείδιο που αν κρίνω από τον διαχυτήρα πρέπει να είναι το σύστημα της tropica δεν ξέρω κατά πόσο θα σε καλύψει στις απαιτήσεις των γρασιδιών σε διοξείδιο που είναι μεγάλες. 

Τώρα για την άλγη σαν πρώτη αντιμετώπιση προσπάθησε να βγάλεις από το τζάμι όση μπορείς με κάποιο μαγνητάκι ή με κάποια παλιά κάρτα. Νερό κάθε πότε αλλάζεις? 

 

Γαρίδες μπορείς να βάλεις (βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα με το kh, περίμενε και μία δεύτερη γνώμη) αλλά μην το βλέπεις σαν λύση στην άλγη. Εκτός του ότι δεν τρώνε την καφέ αλλά και να την τρώγανε ή άλγη θα συνέχιζε να εμφανίζεται ωσότου βρεθεί ο λόγος εμφάνισης. 

Ευχαριστώ πολύ! Λοιπόν θα δυναμώσω τον φωτισμό με μια δεύτερη λάμπα (ίσως ευθύνεται αυτό και για την άλγη) και θα δω αν το ‘γρασίδι’ απλώσει, αν δεν, θα το βγάλω τελείως και θα το αφήσω κενό όπως λες. Για τις γαρίδες θα τις έβαζα ούτως η άλλως γιατί μου αρέσουν σε μικρά aquascapes ανεξάρτητα από την άλγη και αν βοηθήσουν η όχι, απλά προς το παρων ακόμα μελετάω λίγο το προφίλ τους, μην τις σκοτώσω άθελα μου όταν τις βάλω μέσα. Τι ώρες και πόσες θεωρείς ότι πρέπει να δουλεύει το φωτιστικό; Και το διοξείδιο όπως λες είναι της tropica το μικρό και το έβαλα αρχικά για να δω τις διαφορές με το άλλο ενυδρείο που είναι χωρίς διοξείδιο (οι οποίες ήταν εμφανέστατες και σκέφτομαι να βάλω και στο άλλο διοξείδιο) θεωρείς ότι πρέπει να βάλω άλλο με defuser, να το αφήσω ως έχει η να το βγάλω τελείως;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά υγρά τεστ. API, Sera κ.α. Επειδή είναι τσιμπημένες οι τιμές ξεκίνησε με βασικά NH3/NH4,NO2,NO3. Αν σε παίρνει και για σκληρότητες οκ. Εγώ μόνο ph μετράω και τίποτα άλλο αλλά αν τα έχεις όλα ακόμα καλύτερα.

Εγώ θα σου έλεγα να μην αυξήσεις το φως απλά αφαίρεσε το γρασίδι. Μπορείς να δοκιμάσεις το marsilea hirsuta αλλά κ αυτό είναι επίφοβο. Ίσως το stayrogyne repens σου πιάσει. 5 ώρες φωτισμού είναι πολύ λίγο. Ανέβασε το στις 7 ώρες και σταδιακά μετά μέχρι τις 8. Μισή ώρα κάθε βδομάδα δηλαδή ανέβαζε το από τον χρονοδιακόπτη.

Γαρίδες οι πιο σκληροτράχυλες και διαδεδομένες ας πούμε είναι τα είδη red cherry και αμάνο. Crystal red είναι λίγο πιο απαιτητικές. Τώρα τα γκάπυ μπορεί να τρώνε τα μικρά αλλά σίγουρα δεν έχω ακούσει να χτυπάνε ενήλικες γαρίδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...