Jump to content

Θόρυβος από το φίλτρο


manosmili

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους ! Σήμερα ξεκίνησα να στρώσω ένα ενυδρείο 20 λίτρα για έναν μονομάχο που έχω σκοπό να πάρω και έχω μια ερωτηση. Το φίλτρο κανει θόρυβο (δόνηση) αυτό θα ενοχλεί το ψάρι ? Εμένα πάντως δεν με ενοχλεί αλλά το παρατήρησα! Τι μπορώ να κάνω για αυτό αν ενοχλεί τον μονομάχο??

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι η φτερωτη αξονακια κλπ ειναι καθαρα και σε καλη κατασταση...

Μηπως το φιλτρο ακουμπαει καπου και κανει πχ το καπακι να συντονιζει ??

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι δεν σκέφτηκα καν να κοιτάξω την φτερωτή. Αύριο το πρωί το βγάζω για καθαρισμα όσο για το αν ακουμπάει κάπου δεν νομίζω. Πάντως δονείται όλο το τζαμι!! 

Το φίλτρο είναι της SICCE Micron 300 l/h εσωτερικό είχε μέσα μόνο ένα σφουγγάρι και άνθρακα όταν το πήρα τώρα έχω βάλει εκτος το σφουγγάρι και ισα ίσα λίγο sera  seporax mini και υαλοβάμβακα στην είσοδο του νερού μήπως έχει πολλά? 

Link to comment
Share on other sites

Τα εσωτερικα φιλτρα τα καταλαβαινεις ευκολα αν τα εχεις μπουκωσει γιατι κοβει αισθητα η ροη...

Αν θες να βαλεις περισσοτερο siporax κοβεις κιγο το σφουγγαρι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

εκοψα λιγο το σφουγγαρι για να βαλω siporax γτ δεν υπηρχ ηδη χωρος αλλα η ροη ειναι οκ. το ενυδρειο που τριζει δεν ενοχλει τα ψαρια ?

Link to comment
Share on other sites

απο το φιλτρο τριζει. τι καπακι να βαλω που να συντονιζει? δεν μπορω απο τα κλασικα πλαστικα γιατι η δεν θα υπαρχει φωτιμσος και το γυαλινο δεν νομιζω να συντονιζει καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπαμε να αλλαξεις!!

Δες μηπως κουνησεις λιγο το καπακι και σταματησει ή μηπως μπορεις να αλλαξεις θεση το φιλτρο και σταματησει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...