Jump to content

Sos παράσιτα στο ενυδρείο μου.


Recommended Posts

Έχουν εμφανιστεί στο ενυδρείο για δεύτερη φορά παράσιτα στο μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας κολυμπούν ανεξέλεγκτα με σπασμοδικες κινήσεις μέσα στο ενυδρείο στο οποίο έχω 10 red cherry κ 15 apple snails. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχουν πόδια και περπατούν πάνω στις πέτρες στα φυτά και στο χαλίκι. Το ενυδρείο μου είναι 40 λίτρα. Τι κάνω?

Έγινε επεξεργασία - Diver x
Link to comment
Share on other sites

IMG_20190303_201434.thumb.jpg.4e31504d3a4552c89708e41fa5529303.jpgκαι μόλις διαπίστωσα ότι έχει γεμίσει πάρα πολύ μικροσκοπικά σκουλίκια άσπρα παρά πολύ λεπτά και φαίνεται ένα στην φώτο πάνω στο φίλτρο περίπου δύο πόντους πάνω από τα κεραμικά βιολογικά. Βοηθειστε.

Link to comment
Share on other sites

Και πολλά μικρά σκουλίκια περπατάνε παντού και αιωρούνται στο νερο. Είναι λευκά και λεπτά σαν τριχες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Diver x έγραψε:

Έχουν εμφανιστεί στο ενυδρείο για δεύτερη φορά παράσιτα στο μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας κολυμπούν ανεξέλεγκτα με σπασμοδικες κινήσεις μέσα στο ενυδρείο στο οποίο έχω 10 red cherry κ 15 apple snails. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχουν πόδια και περπατούν πάνω στις πέτρες στα φυτά και στο χαλίκι. Το ενυδρείο μου είναι 40 λίτρα. Τι κάνω?

Μαλλον ostracoda. Δεν ειναι παρασιτα. ειναι καλα "ζωακια" :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ασπρα σκουλικια εινα planaria και δεν ειναι καλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τα ostracoda και τι είναι τα planaria? Μπορεί να μου προκαλέσουν προβλήματα στις γαρίδες ή στα σαλιγκάρια? Πως θα απαλλαγώ από αυτά? Και εάν γνωρίζει κάποιος να μου πει σας παρακαλώ πως εμφανίζονται αυτά τα παράσιτα στο ενυδρείο? Γιατί πριν κάνα εξάμηνο μου είχαν εμφανιστεί πάλι και είχα ξεστησει το ενυδρείο.Help....

Link to comment
Share on other sites

τι πρεπει να κανεις... σκουπα βυθου, καθαρισμος ενυδρειου, φιλτρου, περιοριζεις το ταισμα, οτι δεν θα φανε οι γαριδες μεσα σε 2-3 ωρες-βγαζεις εξω.

Τα "σκουλικακια" πιανεις με τσιμπιδακι και πετας. Σιγα σιγα θα φιγουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά μόλις ανακατεψα λίγο το χαλίκι και εμφανίστηκαν πάνω από εκατό και πιστεύω πως αυτά πρέπει να πολλαπλασιάζονται αρκετα. Από πού προέκυψαν μήπως ξέρεις? Μήπως η λύση κάποιου φαρμάκου είναι μονόδρομος? Αλλά εάν υπάρχει κάποιο φάρμακο που να το αντέχουν τα apple snails και οι red cherry?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Diver x έγραψε:

Τι είναι τα ostracoda και τι είναι τα planaria? Μπορεί να μου προκαλέσουν προβλήματα στις γαρίδες ή στα σαλιγκάρια? Πως θα απαλλαγώ από αυτά? Και εάν γνωρίζει κάποιος να μου πει σας παρακαλώ πως εμφανίζονται αυτά τα παράσιτα στο ενυδρείο? Γιατί πριν κάνα εξάμηνο μου είχαν εμφανιστεί πάλι και είχα ξεστησει το ενυδρείο.Help....

Οστρακοδες δεν κανουν καμια ζημια στο ενυδρειο. Τρωνε σαπια φυλλα φυτων , μικροαλγες.

Πλαναρια ειναι θηρευτες .  Δες αυτο το θεμα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Diver x έγραψε:

Σε ευχαριστώ αλλά μόλις ανακατεψα λίγο το χαλίκι και εμφανίστηκαν πάνω από εκατό και πιστεύω πως αυτά πρέπει να πολλαπλασιάζονται αρκετα. Από πού προέκυψαν μήπως ξέρεις? Μήπως η λύση κάποιου φαρμάκου είναι μονόδρομος? Αλλά εάν υπάρχει κάποιο φάρμακο που να το αντέχουν τα apple snails και οι red cherry?

Υπαρχουν φαρμακα, αλλα επηρεαζουν και τις γαριδες. Τα μεταφερεις με φυτα ενυδρειου, υποστρωμα, χερια (αν εχεις και αλλο ενυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου να βαλεις το φαρμακο πχ no planaria.... Με τοσα ψοφια σκουλικια μεσα στο υποστρωμα, θα ανεβει η αμμωνια  στα υψη την επομενη μερα.... και γαριδες rip....

Aν βλεπεις οτι ειναι παρα πολλα, τοτε ξεκινας απο την αρχη.... πετας το υποστρωμα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Και να τα μεταφέρω σε άλλο ενυδρείο ( γαρίδες και σαλιγκάρια) φοβάμαι πως θα μεταφέρω και τα πλαναρια μαζί και φτου και από την αρχή πάλι. Νομίζω πως έχω μπλέξει άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...