Jump to content
  • ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By adlib
      700lt Tanganyika

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):184x62x65
      Συνολικά Λίτρα:718

Οργανισμοί
      Ψάρια: Tropheus Duboisi F1, Eretmodus Marksmithi F1

Διακοσμητικά υλικά
      Πέτρες:100+kg Ocean Rock 
      Βυθός:40kg αραγωνιτης

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2x54w 
      Διάρκεια φωτισμού:08:00-20:00

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:Fluval FX6, Eheim 2217
      Θέρμανση/ Ψύξη:2x300w, ITC-308 controller 
      Διατροφή:Tropical spirulina Forte, JBL Novo Rift, Vitalis Rift Lake Green Pellets, NorthFin Veggie, NewLife Spectrum cichlid formula 

Παράμετροι
      pH:7,6
      Νιτρικά (ΝΟ3):5-15
      Μέση Θερμοκρασία (°C):25,5

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:40% κρύο κάθε βδομάδα 
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Microbe-lift Special Blend, API Stress Coat+
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Καθαρισμό φίλτρων κάθε μήνα εναλλάξ

Η πορεία του ενυδρείου από τα 60 στα 700lt

Photo credit: @Rythor
      Instagram: https://instagram.com/alex_papadopoulos?utm_source=ig_profile_share&igshid=n92krmg3yxt5

• By adlib
      Είπα οτι θα αντέξω μέχρι να το ολοκληρώσω αλλά δυστυχώς λύγισα..
      Ακολουθεί ιστορία... Πάρ' τε ποπ κορν!
      Έχω μετακομίσει στο εξωτερικό εδώ και κάποιο διάστημα, οπότε η ασχολία μου με τα ενυδρεία έπρεπε να μπει για λίγο στην άκρη.
      Τον τελευταίο καιρό βέβαια άρχισα δειλά δειλά να ψάχνω για καμιά γυάλα να ψιλοαρχίσω να το "βρέχω"... 
      Πριν μερικές βδομάδες και ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω επιτέλους το ενυδρείο που ήθελα, οι φίλοι μου στα γενέθλια μου, μου κάναν δώρο(μαντέψτε)..... ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!
      Και ενώ σαν δώρο και σκέψη ήταν τέλειο, δυστυχώς το ενυδρείο φώναζε από μακρυά οτι δεν το διάλεξε κάποιος που "ξέρει" από ενυδρεία. 

60 λίτρα(αν και σκόπευα για μεγαλύτερο, δεν με χαλάει), με αερόφιλτρο(λέω θα φάει σούτι, το'χω) και διαστάσεις 47χ30χ60 με το 47 να είναι το ΠΛΑΤΟΣ και το 60 το ΥΨΟΣ!!!!Ο Θεός να μας φυλάει!!!Έξαλλος!!!!!!Φίλοι είστε εσείς?!?!?! Δεν κρατήσατε τίποτα από όοοοοοολα αυτά που έχω πει κατά καιρούς?????
      Τι να το κάνω το όρθιο αγγούρι?????? Αφρικάνος είμαι!! Σοβαρευτείτε λίγο!!  

Μετά από κανά 2-3 μέρες με σκέψεις και παίζοντάς το χαρούμενος μπροστά τους για το δώρο τους, το αποφάσησα!!
      Θα το δω ως challenge και το λιώσω! Θα πάρω αυτη την άχαρη μάζα από πλέξιγκλας και θα το μετατρέψω σε ενυδρείο!!
      Και για να με νοιώσετε καλύτερα, τόση ώρα μιλάω για το biorb life 60(εδώ μπορείτε να κλάψετε άφοβα...θρηνήστε μαζί μου..)

Και ενώ μου πέρασαν χιλιαδες σκέψεις από το μυαλό(μέχρι να το ξαναγυρίσω στα αλάτια σκέφτηκα Παναγία μου!!), λέω θα το κανω μια Tanganyikάρα να γουστάρουμε!!
      Σε αυτό το θέμα θα δούμε σιγά σιγά το "ταξίδι" μου στο να μετατρέψω αυτό τον έμετο, σε ένα proper ενυδρείο(αν τα καταφέρω ποτε).

• By isildur_13
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Species Tanganyika

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):135×55×60
      Συνολικά Λίτρα:450lt
      Sump (λίτρα): Ενθετο sump 15×55×60, 50lt

Οργανισμοι
      Ψάρια: 22 Tropheus kasakalawe

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Βαμμενη με ακρυλικο μαυρη πλατη
      Πέτρες: Σιδηροπετρα
      Βυθός: Μαυρη αμμος μικρης κοκκομετριας

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Φωτιστικο led της sun sun 18 watt
      Διάρκεια φωτισμού: 17:00 - 01:00

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: Κεντρικη αντλια Sicce syncra 2.5 (2.400lt/h) 
      Θέρμανση/ Ψύξη: Δυο jagger 300w και συστημα diy με ανεμιστηρακια συνδεδεμενα στο  stc1000
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: κυκλοφορητης sicce xstream (3500 lt/h) 
      Διατροφή: Ocean nutrition spirulina και vegi flakes, Tropical spirulina, 3 algae και forte, Sera San και flora, Μια φορα στις 15 κατεψυγμενη της ocean nutrition formula 2

Παράμετροι
      pH:8+
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):10
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25-28

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: καθε 15 το 30%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: μονο Prime

Φωτογραφίες:

• By Aquazone Project Team
      Επιστημονικό Όνομα: Neolamprologus multifasciatus (Boulenger, 1906)
      Κοινές Ονομασίες: Multies
      Ελληνικό Όνομα: -
      Γενική κατηγορία: Cichlids
      Τάξη: Perciformes
      Οικογένεια: Cichlidae

Μέγεθος: Το αρσενικό φτάνει σε μέγεθος τα 4 εκατοστά, ενώ το θηλυκό τα 3 εκατοστά.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης Τανγκανίκα. Ζει αποκλειστικά στα νερά της Ζάμπια σε βάθος 10-25 μέτρων και σε αμμώδης περιοχές καλυμμένες με κοχύλια.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      PH: 7,8-9
      KH: 14-20°dKH
      GH: 12-20°dGH
      Θερμοκρασία: 24-27°C
      Λίτρα: Το ελάχιστο που απαιτείται για ένα χαρέμι του ενός αρσενικού και τριών θηλυκών είναι ένα ενυδρείο 60 λίτρων ώστε να υπάρχει και ο χώρος για την αποικία που θα μεγαλώσει πολύ σύντομα. Μεγάλη σημασία για τα N. multifasciatus έχει η επιφάνεια του βυθού και όχι τόσο το ύψος.

Κοινωνική συμπεριφορά: Θεωρείται η μικρότερη κιχλίδα του κόσμου, ζει σε χαρέμια και δημιουργεί μεγάλες αποικίες. Πρόκειται για ήρεμο ψάρι, με οικογενειακή συμπεριφορά που συνήθως φιλοξενείται σαν μοναδικό είδος στο ενυδρείο μας. Αν αντίθετα φιλοξενηθεί με άλλο είδος, εκεί θα βγάλει την πραγματική του συμπεριφορά προστατεύοντας την αποικία από εισβολείς με ακρίβεια που θυμίζει στρατιωτικό σχέδιο. Παρά το μικρό του μέγεθος θα υπερασπιστεί την αποικία ακόμα και απέναντι σε μεγαλύτερα ψάρια.

Διαχωρισμός φύλλου: Ο διαχωρισμός είναι αδύνατος όταν τα ψάρια είναι μικρά, ενώ σε ενήλικα άτομα μπορεί να γίνει με βάση το μέγεθος, καθώς το αρσενικό είναι μεγαλύτερο.

Διακόσμηση ενυδρείου: Όπως όλες οι κιχλίδες Αφρικής τα N. multifasciatus χρειάζονται ψιλή άμμο, την οποία σκάβουν ακόμα και μέχρι να φτάσουν στον πάτο του ενυδρείου, αλλά και πολλά κοχύλια στα οποία ζουν και αναπαράγονται. Πέτρες δεν χρειάζεται να τοποθετήσουμε, παρά μόνο εάν πρόκειται να εξυπηρετήσουν την δική μας αισθητική. Τέλος, εάν θέλουμε να βάλουμε φυτά κάνοντας μια έκπτωση στη βιοτοπική διαμόρφωση του ενυδρείου, θα πρέπει να τα φυτέψουμε μακρυά από τα κοχύλια όπου βρίσκεται η αποικία.

Ζώνη Κολύμβησης: Κινείται αποκλειστικά στα κατώτερα στρώματα του ενυδρείου και κοντά στα κοχύλια.

Διατροφή: Σαρκοφάγο ψάρι, το οποίο στην φύση τρέφεται με ζωοπλαγκτόν, ενώ στο ενυδρείο μας θα δεχτεί τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη σε μορφή flakes, αλλά και κατεψυγμένες τροφές όπως αρτέμια, cyclops και mysis.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: 6-8 χρόνια.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Όταν πρόκειται να φιλοξενηθεί μαζί με κάποιο άλλο είδος, αυτό δεν θα πρέπει να ανήκει στην κατηγορία των shell-dwellers, καθώς θα υπάρξει ανταγωνισμός για την περιοχή των κοχυλιών και αυξημένη επιθετικότητα. Ένας συνδυασμός που φαίνεται να λειτουργεί καλά, είναι με κιχλίδες του είδους Julidochromis. Πρόκειται για πετρόψαρα τα οποία θα μείνουν κοντά στην περιοχή με τις πέτρες που τους αναλογούν και δεν θα ενοχλήσουν τα N.Multifasciatus.

Υποείδη και υβρίδια: -

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Η αναπαραγωγή τους θεωρείται σχετικά εύκολη αρκεί να υπάρχουν οι απαραίτητες συνθήκες. Απαιτείται μια αναλογία του ενός αρσενικού με 3-4 θηλυκά. Το θηλυκό δημιουργεί έναν κρατήρα γύρω από μερικά κοχύλια και εναποθέτει τα αυγά μέσα σε ένα από αυτά περιμένοντας τον αρσενικό για να τα γονιμοποιήσει. Λόγω του μικρού μεγέθους του θηλυκού, τα αυγά είναι λίγα σε αριθμό και συγκεκριμένα γύρω στα 15-20. Τα αυγά για να εκκολαφθούν χρειάζονται γύρω στις 7-10 μέρες . Είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθήσουμε το ζευγάρωμα και η μόνη ένδειξη ότι κάτι τέτοιο έχει συμβεί είναι τα μικρά που ξαφνικά θα δούμε στην είσοδο κάποιου κοχυλιού. Στη αρχή τα μικρά θα μείνουν κοντά στο κοχύλι.Καθώς μεγαλώνουν αυξάνουν σταδιακά την περιοχή στην οποία κινούνται χωρίς όμως να αφήσουν την αποικία.

Γενικές πληροφορίες: Πρόκειται για μια πανέμορφη Αφρικανική κιχλίδα η οποία εντυπωσιάζει με τον χαρακτήρα και την οικογενειακή της συμπεριφορά. Μεγάλο πλεονέκτημα είναι το γεγονός ότι δεν απαιτεί πολλά λίτρα καθώς επίσης και ότι είναι εύκολη στην αναπαραγωγή

Οι φωτογραφίες παραχωρήθηκαν από τον χρήστη viciouscircle

• By Aquazone Project Team
      Επιστημονικό Όνομα: Julidochromis Transcriptus (Matthess, 1959)
      Κοινές Ονομασίες: Masked Julie, Julidochromis Kissi
      Ελληνικό Όνομα:
      Γενική κατηγορία: Cichlids
      Τάξη: Perciformes
      Οικογένεια: Cichlidae

Μέγεθος: Το αρσενικό φτάνει σε μέγεθος τα 7 εκατοστά, ενώ το θηλυκό είναι λίγο μικρότερο. Αποτελεί το μικρότερο είδος σε μέγεθος, από όλα τα είδη julidochromis.

Βιότοπος: Ζει σε βραχώδεις περιοχές της Λίμνης Τανγκανίκα, στα βορειοδυτικά και νοτιοανατολικά κομμάτια της λίμνης, κοντά στην Uvira στο Samazi στο Katoto και το Gombe, σε βάθος από 5 ως 25 μέτρα.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      PH: 8-9
      KH: 14-20°dKH
      GH: 12-20°dGH
      Θερμοκρασία: 24-27°C
      Λίτρα: Το ελάχιστο που απαιτείται για ένα επιβεβαιωμένο ζευγάρι είναι ένα ενυδρείο 60 λίτρων. Μπορούμε άνετα να το διατηρήσουμε και σε μεγαλύτερα ενυδρεία σαν ζευγάρι, μαζί με άλλα ψάρια, αρκεί να φροντίσουμε να υπάρχει χώρος ώστε να έχει την οριοθετημένη περιοχή του.

Κοινωνική συμπεριφορά: Πρόκειται για ήσυχο και ειρηνικό είδος. Μετά την περίοδο αναπαραγωγής όμως νοιάζεται, φροντίζει τους απογόνους του και θα τους υπερασπιστεί με κάθε τρόπο.

Διαχωρισμός φύλου: Ο διαχωρισμός του φύλου είναι δύσκολος στο συγκεκριμένο είδος. Το γεγονός ότι το θηλυκό παραμένει λίγο μικρότερο από το αρσενικό ίσως είναι ένα κριτήριο. Για να ξεχωρίσουμε ένα ζευγάρι συνήθως εισάγουμε στο ενυδρείο 5-6 ψάρια του ιδίου είδους και κατόπιν παρατηρώντας συμπεριφορές, αφήνουμε το ζευγάρι στο ενυδρείο και αφαιρούμε τα υπόλοιπα ψάρια.

Διακόσμηση ενυδρείου: Όπως σε όλες τις αφρικανικές κιχλίδες, ο βυθός, πρέπει να είναι από άμμο. Απαραίτητη είναι και η τοποθέτηση αρκετών πετρών τοποθετημένων με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργούνται πολλές σπηλιές, οι οποίες εσωτερικά να έχουν κάθετες και οριζόντιες επιφάνειες από πέτρες, οι λεγόμενες Shalow Caves.

Ζώνη Κολύμβησης: Κινείται στα μεσαία και κατώτερα στρώματα του ενυδρείου κοντά στα βράχια και τις σπηλιές της περιοχής του.

Διατροφή: Στη φύση τρέφονται με έντομα, προνύμφες εντόμων και μια ποικιλία ασπόνδυλων οργανισμών. Στο ενυδρείο μας θα δεχτεί τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη σε μορφή flakes, αλλά και κατεψυγμένες τροφές όπως αρτέμια, cyclops και mysis.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: 8 χρόνια.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Προτιμάται να διατηρείται σε ζεύγη στο ενυδρείο αλλά θα συμβιώσει άνετα με άλλα ειρηνικά είδη της Λίμνης Τανγκανίκα ίδιου περίπου μεγέθους και ομοίων διατροφικών συνθηκών. Καλό είναι να διατηρούμε ΕΝΑ μόνο είδος Julidochromis στο ενυδρείο, αποφεύγοντας έτσι, τον κίνδυνο του υβριδισμού.

Υποείδη και υβρίδια: Τα Julidochromis Transcriptus βρίσκονται ελεύθερα στη λίμνη Τανγκανίκα όπου ζουν και άλλα είδη Julidochromis. Ένα από αυτά είναι και το Julidochromis Ornatus το οποίο ζει στο δυτικό κομμάτι της λίμνης. Αυτά τα δύο είδη ΔΕΝ πρέπει να τα διατηρούμε μαζί στο ενυδρείο διότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος υβριδισμού.
      Παρ'όλα αυτά υπάρχει το Julidochromis sp. "Kissi" (Pemba) το οποίο δεν έχει διευκρινιστεί αν αφορά νέο είδος Julidochromis ή είναι φυσική διασταύρωση των ειδών Ornatus και Transcriptus.
      Επίσης ΔΕΝ θα πρέπει να διατηρούμε στο ίδιο ενυδρείο μαζί, τα είδη Regani και Marlieri, όμοια για να αποφύγουμε τον κίνδυνο υβριδισμού.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Η αναπαραγωγή του είδους έρχεται φυσικά αφού διαχωρίσουμε το φύλο. Δηλαδή αφού τοποθετήσουμε έξι ψάρια του είδους και κατόπιν παρατήρησης, αφήνουμε στο ενυδρείο το ζευγάρι, αφαιρώντας τα υπόλοιπα.
      Η αναπαραγωγή θα έλθει φυσικά και σχετικά εύκολα σε εύλογο χρονικό διάστημα.
      Η εμπειρία από άτομα που έχουν διατηρήσει το συγκεκριμένο είδος, αναφέρει πως το θηλυκό εναποθέτει τα αυγά του σε κάθετες πέτρες εσωτερικά της σπηλιάς στην οποία έχει επιλέξει για φωλιά.

Γενικές πληροφορίες: Πρόκειται ίσως για το πιο αγαπητό ψάρι από όλα τα είδη Julidochromis. Ίσως αυτό να οφείλεται στα όμορφα χρώματά του, στο μικρό του μέγεθος στην ενδιαφέρουσα συμπεριφορά του καθώς και στις λίγες απαιτήσεις του. Το αρνητικό με το συγκεκριμένο είδος είναι οι μικρές διαφορές που υπάρχουν στα ψάρια, ανάλογα με την περιοχή στην οποία ζουν. Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος που κάνει τα είδη αυτά δύσκολα στην αναγνώρισή τους.

J.dickfeldi Katete, J.dickfeldi cape Kachese, J.marlieri Magara, J.marlieri Kala, J.marlieri Milima,
      J.marlieri Halembe, J.marleri Gombe.
      J.ornatus kiku, J.ornatus Isanga, J.ornatus Pemba, J.ornatus Mbita
      J.regani Sumbu, J.regani Kerenge, J.regani Chisanse, J.regani cape Nangu, J.regani Malagarasi,
      J.Transcriptus Kapampa, J.transcriptus Pemba

Οι φωτογραφίες παραχωρήθηκαν από τους χρήστες ilouvatar και viciouscircle

• By korniza
      Καλή χρονιά, ευτιχυσμένο το 2018!
      Μια πιο γενική εικόνα από το ενυδρείο.
      (λεπτομέριες μπορείτε να βρείτε στο ημερολόγιο του ενυδρίου http://www.aquaticlog.com/aquariums/korniza/1 )
      Θέλω λίγο την βοήθεια από τον κόσμο ώστε να αρχίζω να αναγνωρίζω τα είδη που έχω μέσα στο ενυδρείο.
      Να ευχαριστήσω εδώ το παλικάρι ( m.sgouros) για την προσφορά των apple snails . 

Αυτή την στιγμή τρέχουν 2 φιλτρα (fluvar 406, Dophin ASTRO 2212) 24/7 , μια αεραντλία για οξυγόνωση, φωτισμός LED της Fluvar (προς το παρων τρέχει με χειροκίνητο τρόπο 18:00-24:00 πάνω κάτω αλλά θα αλλάξει τις επόμενες ημέρες). Υπάρχει και ένα μικρό κρεμαστό συνδεδεμένο με surface skimmer για την αποφυγή του φιλμ στην επιφάνεια. 
      Από αντισταση έχω μια κινέζικη 600 Watt για να κρατάει την θερμοκρασία στους 26 (Κάπου διάβασα ότι αρκετοί επιλέγουν τον χειμώνα να κατεβάζουν την θερμοκρασία στους 24-25. Υπάρχει κάποιος λόγος πέρα της οικονομίας?). 
      Κάτι που ενδεχομένως να αναρωτιέστε τι είναι αυτό το μπλε το σφουγκάρι, είναι από αερόφιτρο και στην ουσία λειτουργεί ως προφίλτρο για το fluvar.

Υπάρχει ως άμμος είναι αραγονίτης μαζί με χαλαζιακή άμμο. Επίσης είχε μπει και υπόστρωμα για φυτά, ελπίζωντας ότι κάποια στιγμή θα φυτευτεί.
      Τέλος πέτρες έχω 3 ειδών: οι λευκές που είναι οι παλαιότερες κατα κοινή ονομασία ονομάζονται moonstones, βότσαλο στο μέγεθος παιδικής γροθιάς χρώματος πράσινου οπου εχεί έχουν κολληθεί οι ανούμπιες και δίνουν μια όμορφη "πράσινη" δεξια γωνία.

τα μπαμπού λειτουργούν ως εξτρα απομάκρυνση των νιτρικών. Και εδώ σταματάω τις ομορφιές....

ξεκινάμε με τα προβλήματα και η έκλειση για βοήθεια!
      η χημεία του νερού
      όπως είχα πει το ενυδρείο έτρεχε σχεδόν από μόνο του για πολύ καιρό (χωρίς να έχω κάνει test χρόνια)
      πήρα stick για να μετρήσω τις παραμέτρους. ξέρω δεν είναι αξιόπιστα αν μεινουν καιρό. Παρόλα αυτά ήθελα μια αρχική εικόνα για να δω που θα επικεντρωθώ.
      Έχω 500mg/l NO3
      0 NO2
      GH >21d
      KH 6-10 (Μετά την προσθήκη αραγωνίτη και αλλαγή νερού με ενυδρ. αλάτι)
      PH 7

Μου έκανε εντύπωση το NO3, Οπότε πήρα υγρό tester της API. Εκεί το έχασα. τα τεστερ της API έχουν ppm, η ένδειξη που έχω είναι 2 ppm και μετά από αλλαγή είχε κατέβει στο 1!
      Επίσης με τρομάζει η σκληρότητα που είναι σύμφωνα με τα στικάκια απογοητευτική!
      Επίσης, θεωρόντας ότι οι κιχλίδες θέλουν τιμή Ph γύρω στο 8, έχω βρθεί σε μια περιέργη εξίσωση. Τι πρέπει να πειράξω έτσι ώστε οι αφρικάνες να έχουν την καλυτερη ποιότητα νερού?
      Τι να περιμένω σε περίπτωση που θα μπουν φυτά με CO2?

Μπορεί να κατέβει η Γενική σκληρότητα, να ανέβει το Ph και να κρατηθεί η KH με τρόπο που να μην είναι απότομη η αλλαγή? Ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετοπίζω είναι το θέμα ότι δεν έχω άλλη γυαλα να βγάλω τον μεγάλο ψάρι για να κάνω μια γεναία αλλαγη νερού (70%), οπότε καθημερινά πάω σε μικρές αλλαγές, μέχρι να μπορέσω να πάρω 100 lt δεξαμενή και ξεκινήσω αλλαγές με συνεχόμενη ροή.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    • By argy1
      Αλλαξε το τοπιο,εφυγαν τα κοχυλια,και την θεση τους πηραν καποιες πετρες που διαλεξα για να υποδεχτει το ενυδρειο μια ομαδα τζουλι που τοσο πολυ ηθελα να φιλοξενησω τον τελευταιο καιρο! Θα προσπαθησω να βγαλω ενα ζευγαρι οταν μεγαλωσουν και τα υπολοιπα θα φυγουν,εκτος και αν εχω καταφερει μεχρι τοτε να στησω το μεγαλυτερο που σκεφτομαι.

Γενική κατηγορία ενυδρείου Αφρική

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
      Συνολικά Λίτρα:60
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά:
      Ψάρια:5 Julidochromis transcriptus
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:
      Πέτρες: πρασινο βοτσαλο
      Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα:
      Βυθός: θαλασσινη αμμος

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 sera daylight
      Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: astro 2208
      Θέρμανση/ Ψύξη: jager 75w και ανεμηστηρες ελεγχομενα απο εναν stc
      Λίπανση:
      Παροχή CO2:
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: μεγαλη ποικιλια απο πρωτεινουχα φλεικς

Παράμετροι
      pH: 8
      Γενική σκληρότητα (GH): 6
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 0-40
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 24-27

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: Καθε εβδομαδα 50%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

• By Husky_Jim
      Για τους φίλους μου τους αφρικανούς!

Ancient hybridization fuels rapid cichlid fish adaptive radiations
      Joana I. Meier1,2,3, David A. Marques1,2,3, Salome Mwaiko1,2, Catherine E. Wagner1,2,4, Laurent Excoffier3,5
      & Ole Seehausen1,2

Η μελέτη σε PDF:
      ncomms14363.pdf

πηγή: http://www.nature.com/articles/ncomms14363

• By Husky_Jim
      Ένα βίντεο απο τους πανεμορφους Geophagus Steindachneri στο φυσικό τους περιβάλλον στην Κολομβία!

Φάτε βιότοπο να τσικνίσετε!!!!