Jump to content

Είναι τελικά Χειλού;


Recommended Posts

Καλημέρα πριν 2-3 μέρες πήγα για ψαροντούφεκο, και επειδή έχω μεγάλη αδυναμία στην κακαβιά κυνηγώ πολύ τα πετρόψαρα.

Μεταξύ τον άλλων χτύπησα και ένα ψάρι που έχει όλα τα χαρακτηριστικά της χειλού αλλά τουλάχιστον εδώ στην περιοχή μας δεν έχω συνάντηση τόσο πράσινη χειλού, πιστέψτε μου η φωτογραφία ακηδή το χρώμα, όταν το έβγαλα φρέσκο από το νερό το πράσινο χρώμα ήταν τουλάχιστον 50% ποιο έντονο, λες και ήταν κάποιο εξωτικό ψάρι για ενυδρείο!!

 

Εσείς που ξέρετε περισσότερο από θαλασσινά, είναι τελικά χειλού ή κάποιο είδος χειλους;

xeilou.thumb.jpg.e285fcf412aa0fe35adee70e4554419c.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Χρήστος said:

Καλημέρα πριν 2-3 μέρες πήγα για ψαροντούφεκο, και επειδή έχω μεγάλη αδυναμία στην κακαβιά κυνηγώ πολύ τα πετρόψαρα.

Μεταξύ τον άλλων χτύπησα και ένα ψάρι που έχει όλα τα χαρακτηριστικά της χειλού αλλά τουλάχιστον εδώ στην περιοχή μας δεν έχω συνάντηση τόσο πράσινη χειλού, πιστέψτε μου η φωτογραφία ακηδή το χρώμα, όταν το έβγαλα φρέσκο από το νερό το πράσινο χρώμα ήταν τουλάχιστον 50% ποιο έντονο, λες και ήταν κάποιο εξωτικό ψάρι για ενυδρείο!!

 

Εσείς που ξέρετε περισσότερο από θαλασσινά, είναι τελικά χειλού ή κάποιο είδος χειλους;

 

Τί μήκος έχει περίπου Χρήστο?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα ψαχτήρι στο google και πάτα green wrasse και πες μου αν μοιάζει μιας κι έχεις καλύτερη εικόνα που το είχες στα χέρια σου..

Για χειλού πάντως δεν μου πολυκάνει..

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

24 cm

Link to comment
Share on other sites

Labrus viridis χειλού! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η φωτογραφία μοιάζει αρκετά με την διαφορά ότι στο συγκεκριμένο ψάρι της φωτογραφίας η μπλε κηλίδες είναι μέχρι την μέση του σώματος του ψαριού δημιουργώντας μια γραμμή. στο δικό μου η μπλε κηλίδες είναι μοιρασμένες σε όλο το σόμα, εκτός αυτού το χρώμα του ψαριού ήταν πράσινό όπως τώρα διακρίνεται στο σαγόνι του ψαριού με εξαίρεση η ράχη η ουρά και το ραχιαίο πτερύγιο  που ήταν σκούρο πράσινο και όχι μαυριδερό όπως φαίνεται τώρα στην φωτογραφία. το πτερύγιο στην κοιλιά πισω είχε και αυτό μπλε κηλίδες και ήταν σκούρο πράσινο όπως και το πτερύγιο μπροστά με την διαφορά ότι δεν είχε κηλίδες αλλά γραμμές όπως φαίνεται λίγο. Εν πάση περιπτώσει επιδει στα ψάρια αυτά έχω δει πολλές παραλλαγές και κανένα σχεδόν δεν είναι ίδιο αναμεταξύ τους θέλω και εγώ να πιστεύω πως είναι μια ακόμη παραλλαγή της χειλού.

 

Πάντως στην αρχή λόγο της ομορφιάς που είχε μέσα στο νερό δεν ήθελα να το χτυπήσω, αλλά υπερίσχυσε η περιέργεια να δω τη είναι. Πάντος αν το ξανασυναντήσω δεν πρόκειται να το ξανά χτυπήσω .

Link to comment
Share on other sites

Για χειλού μου μοιάζει.(Τουλάχιστον απο τα εξωτερικά μορφολογικά χαρακτηριστικά) 

 Αλλά τόσο πράσινη πρώτη φορά βλέπω. 

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδική έχουμε αρκετές τέτοιες και άλλα δύο είδη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

περιοχή Καβάλας πάντως πρώτη φορά την βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

περιοχή Καβάλας πάντως πρώτη φορά την βλέπω.

Το έφαγες? 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

όχι ακόμη, είναι κατάψυξη μαζί με άλλα πετρόψαρα και περιμένουν να γίνουν κακαβιά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χειλου είναι. Εδώ στην Κρήτη έχουμε αρκετές. Έχω βγάλει δεκάδες στο ψαροντούφεκο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...