Jump to content

"Εγχρωμο" apple snail?


Recommended Posts

^_^Μήπως κάποιος/α έχει δει να πωλείται apple snail εκτός της κλασσικής του απόχρωσης; Το βρίσκω σε περιγραφές/ φωτο κλπ αλλά δεν βρήκα live όπου και αν ρώτησα (μάλλον για λοξή με πέρασαν αν κρίνω απο το βλέμμα τους...:blush:)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έγχρωμο; Τι χρώμα ψάχνεις; Τα περισσότερα είναι κίτρινα ή καφεπορτοκαλί..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκαιο, δεν ήμουν σαφής, δες εδώ:

 

Breeding-Mystery-Snails-.jpg

8a2a22b77580c3a6bb07d2b2f514b3d1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημένο μου είναι με σκουρο γκρι σωμα και γκριζομπλε κελυφος...

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια δεν έτυχε ποτέ να δω τέτοια χρώματα, ούτε να διαβάσω πουθενά ότι υπάρχουν. Πάντως στη 2η φωτο.πολύ εντυπωσιακό χρώμα. Αν βρεις κάπου ενημέρωσέ μας, θα έχει ενδιαφέρον.. Το κιτρινάκι σαν την 1η φωτο.δε σου αρέσει;;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι μου αρέσει! Αλλά δεν το βρίσκω! Έγχρωμο το θεωρώ και αυτό

αφού το σώμα του δεν είναι το κλασσικό κίτρινο

Link to comment
Share on other sites

Οπα, για σπανια σαλιγκαρακια πηρε το ματι μου..

 

Και εμενα θα μου αρεσε αυτη η ιδεα. Εαν τελικα προχωρησει μπορει να συμμετασχω και εγω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να προχωρήσει Πάνο; Κάτι σε Ομαδική;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μωβ είναι τέλειο!! Έτσι κ αλλιώς τα μεταφορικά είναι δωρεάν, μπορεί να παραγγείλει ο καθένας..

Δυστυχώς το ενυδρείο που έχω τώρα είναι μικρό,δεν μπορώ να βάλω τέτοιο :headonwall:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εψαχνα σαν τρελος καποτε... απο εξωτερικο και γενικα παντου..

απο ebay δεν στελνουν , απο αμερικη (εκτος οτι δεν θα φτασουν ζωντανα) απαγορευεται η εξαγωγη τους...

μονο απο γερμανια αν βρειτε , αλλα ειναι παλι αρκετο το κοστος των μεταφορικων.

 

 

ειχαν παλια ατομα στο φορουμ τα μπλε... και με γεννες , αλλα προφανως καπου εξαφανιστικαν στην πορεια....

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/53458-γέννα-blue-apple-snails/

 

 

τελικως βρηκα απο εναν συνχομπιστα που ζει μονιμα Γερμανια zebra apple snails και ησυχα λιγο :D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Σε μωβ είναι τέλειο!! Έτσι κ αλλιώς τα μεταφορικά είναι δωρεάν, μπορεί να παραγγείλει ο καθένας..

 

Γι'αυτό απόρρησα και εγώ τι να προχωρήσει. :) Θα το επιχειρήσω μιας και έχω αρκετό χώρο που περισσεύει προς το παρόν! ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Γι'αυτό απόρρησα και εγώ τι να προχωρήσει. :) Θα το επιχειρήσω μιας και έχω αρκετό χώρο που περισσεύει προς το παρόν! ? 

Έχει δίκιο ο @tsala όμως, γράφει may not ship to Greece :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Άμα τα βάλεις στο καλάθι θα σου γράψει ότι δεν αποστέλει ο έμπορος στην Ελλάδα. Είχα προσπαθήσει πιο παλιά.

 

Αναγκαστικά λοιπόν μόνο από Ευρώπη.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακόμη και να έστελνε στην Ελλάδα τα μεταφορικά δεν είναι δωρεάν απλά τα ενσωμάτωσαν στην τιμή του προϊόντος είναι πανάκριβα και τα ίδια τα βρίσκεις σε κάτω από την μισή τιμή. ίσος μια ομαδική παραγγελία τώρα που ζεστένει ο καιρός θα βόλευε τους περισσότερους, σκεφτείτε πάντως αν θέλετε σαλιγκάρια Nerite έχει αυτήν την εδώ.

Να σημειώσω όμως τα Nerite δεν αναπαράγονται στο γλυκό νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω μονο apple και μόνο ιδιαίτερα λόγω περιορισμένου χώρου (έχω ήδη ένα golden). Το έψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα τίποτα. Μια κυριούλα από Αγγλία στο ebay μονο που πουλάει εγχρωμα ramshorn (γαλάζια, φούξια) ...

apple που να στέλνουν Ελλάδα ούτε για δείγμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα, στέλνει Ελλάδα αλλά νομίζω τα μώβ έχουν εξαντληθεί 

https://www.ebuy7.com/item/odd-natural-overflow-pattern-purple-snail-mystery-snail-gold-apple-snail-algae-snails-aquarium-snails-live-moonlight-524488521622

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Γυριστρούλα ... είσαι μεγάλο ψαχτήρι!! :PΟ πρώτος όντως έχει μονο τα golden πλεον. Ο δεύτερος έχει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, αν δηλ.

α. θα φτάσουν ζωντανα

β. θα περάσουν τελωνείο

 

Ψήνομαι άσχημα πάντων γιατί οι τιμές είναι πολύ κάτω του συνηθους - από την άλλη αυτό δεν είναι πάντα καλό.

 

Προς το παρόν βρήκα σε έλληνα έμπορο (διαδικτυακό και φυσικό κατάστημα) tylomelania και λέω να πάρω (αν βρω χώρο να βάλω το ενυδρείο για πάρτη τους αφού είναι "φυτοφάγα")

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...