Jump to content

Στησιμο Iwagumi - αρχαριος


vazma

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Μετα απο σχεδον 2 μηνες ερευνα, διάβασμά, εξασκηση (dojo aquascaping), ετοιμάζομαι να στήσω το νεο μου ενυδρείο σε Iwagumi στυλ. Ως νεος χρηστης του φορουμ εχω να δηλωσω οτι υπαρχει τεράστιος ογκος "διασπαρτης" πληροφορίας σε αυτο το φορουμ για αυτο και ο σκοπος της δημιουργιας αυτου του Thread ειναι να δημιουργησουμε εναν οδηγο για συγκεντρωσουμε ολη αυτη τη πληροφορια σε εναν οδηγο.

 

Ξεκινωντας το εγχειρημα μου εγραψα κατω μερικους στοχους που θελω να επιτυχω με αυτο το εγχείρημα. Ο πρωτος και ο πιο γενικος στοχος ειναι φυσικα να δημιουργησω ενα τοπιο με αισθητικά ευχάριστο τρόπο οπου τα φυτα εχουν τον πρωτο λογο (σε σχεση με τα ψαρια) και ο δευτερος στοχος ειναι να αφιερώνω οσο το δυνατον λιγοτερο χρονο στη εβδομαδιαία συντήρησή του για αυτο και επέλεξα να εξοπλιστω με οσο το δυνατον high tec εξοπλισμο γινεται. 


ΥΓ. Το γνωρίζω οτι θα ειναι δύσκολο να επιτευχθεί ο δευτερος στοχος αλλα για αυτο εισαστε εσεις εδω για να φανταζομαι για βαλέτε ενα χερακι στο οσο τον δυνατόν επιτυχημένο αποτέλεσμά :)

 

Εξοπλισμός (πειτε μου αν θελετε τιμες) :

 

  • Ενυδρειο Marine - 112 λιτρα
  • Φιλτρο JBL CristalProfi e902 greenline
  • CO2 μπουκαλα 5 kg
  • CO2art PRO-SE Series regulator - solenoid (12V)
  • Chichiros A Series A801 με Controller
  • Chihiros Doctor 3rd Generation
  • Eheim Autofeeder
  • Substrate : Aquasoil Tropica 2x 9 litra (~ περιπου 15 κιλα συνολικα χρησιμοποιησα)
  • Hardscape: Lava Rocks ~ 20 κιλα
  • JBL Sansibar ORANGE ?? για να βαλω λιγο σε μια γωνια.. δεν ειμαι σιγουρος ακομα..
  • .. (πειτε μου αν εχω ξεχάσει κατι)

 

Φυτα(Ακομα δεν εχει στηθει κατι αλλα υποψηφια για την ωρα ειναι): 

  • Cuba (Μου αρεσει παρα πολυ ως φυτο αλλα φοβαμαι με αυτα που ακουω περι δυσκολιας)
  • Eleocharis acicularis 'Mini'
  • ?? καποιο moss? 
  • ?? καποιο background φυτο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο διάφορα πειράματά στη διάταξή με τις πέτρες κατέληξα σε αυτο:

 

VRvfNKD.jpg

 

Ξερω οτι δεν ακολουθεί ολους τους κανονες Iwagumi αλλα οπως και να εχει το συγκεκριμενο ικανοποιει την δικη μου αισθητικη που ειναι το ποιο σημαντικο κριτηριο και μαλιστα επιτυγχάνει τον πρωτο στόχο που εθεσα στην αρχη του εγχειρήματος.
 

Επισης οπως ανεφερα παραπανω υπαρχει και το σεναριο της JBL Sansibar ORANGE που σκεφτομαι να την ριξω στην αριστερη κατω γενια

Epo8JZi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ τελευταιο ποστ με καποιες ερωτησεις για να σταματησω τον μονολογο..

 

"Φυτεια" στο ενυδρειο με hemianthus callitrichoides "Cuba"

 

Διαβαζω διαφορες ιστοριες περι δυσκολίας κτλ κτλ.. Θεωρειτε οτι μπορω να το ελέγξω ως αρχαριος? Εχω διαβασει αρκετα "πρωτοκολλά" γυρω απο το συγκεκριμενο φυτο και σκοπευω τις πρωτες 4ς βδομαδες να κανω πολυ συχνες αλλαγες νερου (σχεδον καθημερινες τις πρωτες 2 βδομαδες)..

 

Ερωτηση 1:

  • Πιστευετε με επαρκή φωτισμο, CO2 συχνες αλλαγες και με αυτο το υπόστρωμα θα εχω προβλημα?

Ερωτηση 2:

  • Σε 5 βδομαδες απο τωρα θα λειψω για 10 μερες και θα ηθελα το ενυδρειο για τις επομενες 4ς βδομαδες να εχει πολυ συχνες αλλαγές νερου (ολα καλα θα μοου πειτε..) Το πρόβλημά ειναι οτι θα παραλαβω τα φυτα σε μια βδομαδα, αρα σε αυτη τη περιπτωση μπορω να γεμισω το ενυδρειο αυριο-μεθαριο με νερο χωρις φυτα να ξεκινησω τις αλλαγες νερου και σε 5 μερες να ξεκινησω την φυτεια?

ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - vazma
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις το ενυδρείο με τη μέθοδο dry start. Και να το γεμίσεις νερό λίγο πριν φύγεις. Δες εδώ  και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα για dry start που η φυτευση θα ηταν ευκολοτερη αλλα δεν θα ηταν καλη ιδεα μετα απο 4ς βδομαδες προετοιμασιας dry start να ριξω το πρωτο νερο και να φυγω γι 10 μερες.. Τις πρωτες μερες με aquasoils ADA η Tropica ολοι προτεινουν πολυ συχνες αλλαγες 50% καθε μερα για 14 μερες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dry start μέχρι να γυρίσεις και μετά νερό. Ειδικά αν έχεις και κάποιον να το αερίζει και να διατηρεί την υγρασία δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να το αφήσεις παραπάνω. Και αλλαγές δεν είναι τόσο απαραίτητες κάθε μέρα, και η Tropica 2 φορές την εβδομάδα προτείνει. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από το αν θα βάλεις καινούριο φίλτρο, μπολιασμενο, ψάρια κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος vazma έγραψε:

Το σκεφτηκα για dry start που η φυτευση θα ηταν ευκολοτερη αλλα δεν θα ηταν καλη ιδεα μετα απο 4ς βδομαδες προετοιμασιας dry start να ριξω το πρωτο νερο και να φυγω γι 10 μερες.. Τις πρωτες μερες με aquasoils ADA η Tropica ολοι προτεινουν πολυ συχνες αλλαγες 50% καθε μερα για 14 μερες..

Αν εχεις 4 εβδομαδες μπροστα σου , προλαβαινεις. Στην αρχη βαλε και καποια "γρηγορα" φυτα για βοηθεια(πισω). Στις πρωτες 2-3 εβδομαδες ειναι δυσκολο με αλλαγες κ.α. μετα καλα θα παει.Με τον φωτισμο να μην παρακανεις και καλυτερα ενα στρωμενο φιλτρο να υπαρχει.

Να αρχιζεις ενα ενυδρειο μονο με cuba απο την  αρχη - ειναι για εμπειρους μονο.....Δοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν εχεις 4 εβδομαδες μπροστα σου , προλαβαινεις. Στην αρχη βαλε και καποια "γρηγορα" φυτα για βοηθεια(πισω). Στις πρωτες 2-3 εβδομαδες ειναι δυσκολο με αλλαγες κ.α. μετα καλα θα παει.Με τον φωτισμο να μην παρακανεις και καλυτερα ενα στρωμενο φιλτρο να υπαρχει.

Να αρχιζεις ενα ενυδρειο μονο με cuba απο την  αρχη - ειναι για εμπειρους μονο.....Δοκιμασε.

Να μην μπερδευτεις, αυτο ,που εγραψα - εννοουσα κανονικο σταρτ. Φυτευεις+ νερο, μετα αλλαγες. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πισω για αρχη να μη βαλω κατι.. θα ξεκινήσω μπροστα/μεση με eleocharis pervula mini διπλα απο μερικες πετρες και κυριως στο υπόλοιπο Cuba.. Tα μονο φυτο για background που εχω δει και ισως ταιριάξει με το πλανο μου ειναι το Eleocharis montevidensis/pervula(oxi to mini) η για λιγο χρωμα το Rotala rotundifolia.. Επίσης για μεση κανα 2 που σκεφτομαι ειναι Pogostemon helferi η Staurogyne repens μονο και μονο για να σπάσει η μονοτονία του Cuba αλλα θα το δω καλύτερά με το που ξεκινησω.. Ακομα το ερευνώ για την ωρα :)

 

Επισης μια ερωτηση στους moderators tou forum.

 

Επιτρέπεται αργοτερα να κανω edit ta ποστ μου? Συγνωμη για τα ποστ #2 και #3 αλλa νομιζα οτι θα τα χρησιμοποιούσα αργότερα αλλα απο οσο βλεπω δεν μου επιτρεπει το Edit.. Αν ειναι απλα setting tou forum θα σας προτεινα να το ανοίγατε γιατι ετσι θα μπορούμε να κανουμε updates και να κρατάμε καθαρά κάποια Thread που εχουν format οδηγου.

Φιλικά παντα :)

Έγινε επεξεργασία - vazma
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις την cuba με την eleocharis. 1ον γιατί θα μπλεχτεί η eleocharis με την cuba(ότι και να κάνεις όμως) και δεν φαίνεται ωραία και 2ον πολλά iwagumi style έχουν μόνο ένα carpet και συνήθως cuba γιατί είναι πανέμορφο. Επίσης πίσω κοίταξε κάποιο ψηλό ή μεσαίο φυτό κυρίως για να διατηρηθεί η οπτική σου. Και μην το σκέφτεσαι καν, dry start cuba σε πολλά portions και άσε την να απλωθεί παντού και όσο θα λείπεις. Θα είναι και πιο εύκολο μετά να δεις τι φυτά ταιριάζουν και θες να βάλεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες από εμένα.

 

Στα των φυτών σε κατατόπησαν τα παιδιά. Το iwagumi με είχε απασχολήσει αρκετά στο παρελθόν αλλά δεν το επιχείρησα επειδή κυρίως φοβήθηκα το cuba και γενικά τα γρασίδια. Στο θέμα μας όμως. 

Γράφεις εδώ:

 Ο πρωτος και ο πιο γενικος στοχος ειναι φυσικα να δημιουργησω ενα τοπιο με αισθητικά ευχάριστο τρόπο οπου τα φυτα εχουν τον πρωτο λογο (σε σχεση με τα ψαρια).

Σωστός αλλά το iwagumi σε περιορίζει στις επιλογές των φυτών εκτός και αν αποτέλεσε την έμπνευση ώστε να φτιάξεις ένα φυτεμένο με πέτρες και πολλά φυτά αλλά που δεν θα ακολουθεί κανέναν από τους κανόνες του iwagumi. Το μόνο βιοτοπικό που γνωρίζω όπου τα φυτά έχουν πρωταρχικό ρόλο είναι του ολλανδικού τύπου (dutch). 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος vazma έγραψε:

Σκέφτομαι πισω για αρχη να μη βαλω κατι.. θα ξεκινήσω μπροστα/μεση με eleocharis pervula mini διπλα απο μερικες πετρες και κυριως στο υπόλοιπο Cuba.. Tα μονο φυτο για background που εχω δει και ισως ταιριάξει με το πλανο μου ειναι το Eleocharis montevidensis/pervula(oxi to mini) η για λιγο χρωμα το Rotala rotundifolia.. Επίσης για μεση κανα 2 που σκεφτομαι ειναι Pogostemon helferi η Staurogyne repens μονο και μονο για να σπάσει η μονοτονία του Cuba αλλα θα το δω καλύτερά με το που ξεκινησω.. Ακομα το ερευνώ για την ωρα :)

 

Επισης μια ερωτηση στους moderators tou forum.

 

Επιτρέπεται αργοτερα να κανω edit ta ποστ μου? Συγνωμη για τα ποστ #2 και #3 αλλa νομιζα οτι θα τα χρησιμοποιούσα αργότερα αλλα απο οσο βλεπω δεν μου επιτρεπει το Edit.. Αν ειναι απλα setting tou forum θα σας προτεινα να το ανοίγατε γιατι ετσι θα μπορούμε να κανουμε updates και να κρατάμε καθαρά κάποια Thread που εχουν format οδηγου.

Φιλικά παντα :)

Αλλαγες και διορθώσεις μπορουν να γινουν, αν χρειαστει.

Ο φιλος @h2ostories καλα λεει για συνδιασμο cuba+ e. mini. Ειναι κολαση (τουλαχιστον για μενα :)). Μπερδευονται και γινεται...... Να καθαριζεις την κουμπα καθε τοσο και τοσο απο ελεοχαρης...... αστο... Ακομα εκει , που υπαρχει κουμπα, δεν προτεινω να βαζεις μοςς. Κολλαει αναμεσα στα κλαδακια της κουμπα (μετα το κουρεμα) και μετα με τσιμπιδακι καθεσαι και το βγαζεις ...... :death:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις πολυ χρησιμες συμβουλες σας, ολες τις λαμβανω υποψιν και δεν αγνοω καμια, π,χ για το drystart h2stories συμφωνω οτι θα ηταν ευκολοτερη η φυτευση αλλα δυστυχως δεν με παιρνει ο χρονος για αυτο και θα παω με wet start και ο θεος βοηθος..

 

τωρα οσον αφορα τον συνδιασμο Cuba και parvula mini με ενα απλο search βρηκα το παρακατω βιντεο στο youtube που ειναι αρκετα κοντα σε αυτο που εχω στο μυαλο μου .. "μερικα pervula mini διπλα απο μερικες πετρες ειδικα.. "

 

 

 

Τωρα σαν τελικη μορφη, 2 πολυ ομορφα παραδειγματα που εχω στο μυαλο μου ειναι αυτα τα 2 παρακατω..

 

bidblhbukrj21.png

 

p3z3mfu1lrj21.png

 

Αυριο μαλλον θα εχω τα HC Cuba σπιτι.. λογικα θα στειλω καποιο update αν ξεκινησω φυτευση..

 

Link to comment
Share on other sites

και αυτο σαν ιδεα για την e. parvula ως background στη κορυφη των "λοφων"

 

a7WDGl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και γω όπως το σκέφτηκες ξεκίνησα το δικό μου. Θα πρέπει κάθε βδομάδα να βάζεις ψαλίδια και τσιμπίδες γιατί η μεν cuba έχει runners ας πούμε επιφανειακους και η δε eleocharis έχει υπόγειους. Από εκεί δηλαδή που την έχεις κοντά στην πέτρα μετά από 2 βδομάδες θα έχει πετάξει από την μέση του ενυδρείου μέχρι την άκρη στο τζάμι runners και θα τρέχεις να την μαζέψεις. Επίσης να ξες ότι μέσα στο νερό χρειάζεται πολύ παραπάνω φροντίδα και χρόνο η cuba(co2 fertilizers κλπ). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν μπλέξεις με διαχωριστικά μέσα στο υπόστρωμα για να ξεχωρίσεις τα "χαλιά". Επίσης οι πέτρες σου είναι "χωμένες" καλά στο υπόστρωμα γιατί μόλις μπει νερό και βάρος ουσιαστικά αν δεν τις έχεις στηρίξει καλά θα πέσουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο απ όλα με ανυσηχεί το ύψος που έχεις δώσει στο βυθό σου και η διατήρηση του.

Το ποια φυτά θα βάλεις είμαι σίγουρος ότι θα βρεις την άκρη σου.

Καλό είναι να δοκιμάζουμε διάφορα και να πειραματιζόμαστε.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το υψος αριστερα ειναι δεν ειναι καθαρο Aquasoil εχω γεμισει με χοντρο (5-6mm) gravel ενα μεγαλο filter bag (σε σχημα καλτσας) που ειχα και απο πανω εστησα τις πετρες μαζι με το Aquasoil. H μεσαια πετρα και η κατω δεξια καθονται πανω στο τζαμι. Τωρα η πανω πετρα δεξια που καθετε σε σκετο Aquasoil με προβληματιζει αλλα θα δεν ειναι πολυ βαρια.. το δω συντομα στη πραξη.. 

 

5 hours ago, SOTIRIS said:

Το ποια φυτά θα βάλεις είμαι σίγουρος ότι θα βρεις την άκρη σου.

Καλό είναι να δοκιμάζουμε διάφορα και να πειραματιζόμαστε.:)

 

 

με ειχε φαει το αγχος οτι επρεπε να σκεφτω εξ αρχης ολα τα φυτα που θα μπουνε αλλα οκ οπως λες θα βαλω καποια τωρα και θα δω αργοτερα, αναλογως το αποτελεσμα για περισσοτερα!

Έγινε επεξεργασία - vazma
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

 

Μπορω να ξεκινησω το γεμισμα του ενυδρειου με νερο βρυσης (μαζι με Tetra AquaSafe πρωτα)  η λετε να περιμενω 2-3 μερες να φτασει το RO filter που εχω παραγγειλει απο εδω https://www.aquaristic.net/Umkehrosmose/Aquili-Umkehrosmoseanlage-RO.html για να το γεμισω μια και καλη?

 

Φυσικα η λογικη απαντηση θα ειναι να περιμενω αλλα κατα την γνωμη σας θα κανει πραγματικη διαφορα το πρωτο γεμισμα με νερο βρυσης? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος vazma έγραψε:

Ερωτηση:

 

Μπορω να ξεκινησω το γεμισμα του ενυδρειου με νερο βρυσης (μαζι με Tetra AquaSafe πρωτα)  η λετε να περιμενω 2-3 μερες να φτασει το RO filter που εχω παραγγειλει απο εδω https://www.aquaristic.net/Umkehrosmose/Aquili-Umkehrosmoseanlage-RO.html για να το γεμισω μια και καλη?

 

Φυσικα η λογικη απαντηση θα ειναι να περιμενω αλλα κατα την γνωμη σας θα κανει πραγματικη διαφορα το πρωτο γεμισμα με νερο βρυσης? 

 

 

Ακου τη λογικη σου :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update, μετα απο 1 βδομαδα ακριβως απο την φυτεια και το πρωτο γεμισμα του ενυδρειου.. Εχουν γινει 2 αλλαγες 50% μεχρι στιγμης(αυριο η επομενη), το 1ο γεμισμα ηταν τελικα με 100% νερο βρυσης και οι επομενες αλλαγες με νερο απο RO φιλτρο.

H φυτεια μου φανηκε αρκετα επιπονη ως διαδικασια, (καταλαβαινω γιατι τοσος κοσμος προτεινει DSM) τις πρωτες καθε πρωι εβρισκα απο 2-3 φυτα να επιπλεουν και στη προσπαθεια να τα ξαναφυτεψω αλλα ανεβαιναν στην επιφανεια.. :angry2:

 

ιδου και οι πρωτες φωτος (ειναι λιγο τσαπατσουλικα τα πραγματα για την ωρα απλα μεχρι να ριζωσουν τα φυτα δεν βαζω χερι..)

EzofCDY.jpg

 

j688zWE.jpg

 

περισσοτερες εδω:

https://imgur.com/gallery/KyBsHrX

 

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης ερωτηση...

 

Τελευταιες 2 μερες υπαρχει μια περιεργη μυρωδια στο νερο του ενυδρειου.. Δεν την λες κλασσικη ασχημη μυρωδια ενυδρειου αλλα περισσοτερο η μυρωδια μου θυμιζει παλια ντουλαπα στο σπιτι γιαγιας :P 

 

Οι τελευταιες μετρησεις που πηρα:

 

GH: 4.5

KG: 4

PH: 6.4

 

Δεν μπηκα καν στο κοπο να δω για Αμμωνια, NO.. 

 

Προτεινετε κατι? <_<

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος vazma έγραψε:

Επισης ερωτηση...

 

Τελευταιες 2 μερες υπαρχει μια περιεργη μυρωδια στο νερο του ενυδρειου.. Δεν την λες κλασσικη ασχημη μυρωδια ενυδρειου αλλα περισσοτερο η μυρωδια μου θυμιζει παλια ντουλαπα στο σπιτι γιαγιας :P 

 

Οι τελευταιες μετρησεις που πηρα:

 

GH: 4.5

KG: 4

PH: 6.4

 

Δεν μπηκα καν στο κοπο να δω για Αμμωνια, NO.. 

 

Προτεινετε κατι? <_<

Με τι τεστακια μετρας;

 Κανε αλλαγες με RO μεχρι να παει  το KH=3, το GH=5 καλα ειναι.

Με Ph πας καλα. Στο φρεσκο ενυδρειο μυρωδιες  μπορει να υπαρχουν μεχρι να στρωσει.

Cuba φυτευεις με ενα τσιμπιδακι ειδικο (λαβιδα) και φυτευεις βαθια (να φαινονται μονο λιγα φυλλαρακια πανω), αλλιως ειδες και μονος σου....

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2019 at 11:42 ΜΜ, το μέλος vazma έγραψε:

Επισης ερωτηση...

 

Τελευταιες 2 μερες υπαρχει μια περιεργη μυρωδια στο νερο του ενυδρειου.. Δεν την λες κλασσικη ασχημη μυρωδια ενυδρειου αλλα περισσοτερο η μυρωδια μου θυμιζει παλια ντουλαπα στο σπιτι γιαγιας :P 

 

Οι τελευταιες μετρησεις που πηρα:

 

GH: 4.5

KG: 4

PH: 6.4

 

Δεν μπηκα καν στο κοπο να δω για Αμμωνια, NO.. 

 

Προτεινετε κατι? <_<

Εξακολουθεί η μυρωδιά ή έφυγε?

Link to comment
Share on other sites

2 Παρατηρήσεις...

Καταρχήν πηγες κατευθείαν στα δύσκολα, οσο λιγότερα τα φυτά στο ενυδρείο τοσο δυσκολότερο είναι .

1) Τον θερμοστατη μην τον εχεις τοσο ψηλα, δεν υπαρχει καποιο προβλημα αλλα  μην εξατμιστει το νερο αρκετα και μεινει εκτος νερου

2) Το διοξείδιο τόσο ψηλά που το έχεις δεν δουλεύει, το παν ειναι να καταφέρεις να μένουν οι φυσαλίδες οσο περισσότερο γίνεται στο νερο , ωστε να απορροφάται κάποιο ποσοστό από το co2 στο νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...