Jump to content
Sign in to follow this  
aka68

Έπιναν καφέ.. αλλά

Recommended Posts

Πού να το ήξεραν δύο άνδρες, που αποφάσισαν να πιουν καφέ σε πόλη του Μαυροβουνίου, ότι θα κατέληγαν μούσκεμα.

Ξαφνικά, το ενυδρείο που ήταν πίσω τους στην καφετέρια, έσπασε και ένα... κύμα νερού τους σκέπασε. Εμβρόντητοι, αυτοί προσπαθούσαν να καταλάβουν τι είχε συμβεί και το πάτωμα της καφετέριας μετατράπηκε σε λίμνη.

«Πιθανότατα έγινε κάποιο λάθος με το γυαλί του ενυδρείου, στην κατασκευή. Ηρθε πριν από δύο ημέρες, δεν είχαμε προλάβει να βάλουμε ψάρια», δήλωσε στο CEN ο Ιγκόρ Βουκούροβιτς, υπάλληλος της καφετέριας. «Οι δύο άνδρες δεν τραυματίστηκαν και ευτυχώς δεν υπήρχαν παιδιά. Ομως, η ζημιά είναι 6.000-7.000 ευρώ», πρόσθεσε ο ίδιος.

Πηγή: Επιναν καφέ, τους σκέπασε ένα... κύμα -Εσπασε το ενυδρείο πίσω τους | iefimerida.gr 

• Confused 3
  • Sad 2

Μη σου τύχει :poster_oops:

• Like 1

Χαχαχ μια δροσιά την πήραν!

• Like 1

Ήταν τυχεροί που δεν τους έσφαξαν τα τζάμια.:)

• Like 3

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Δάφνη καραμπίγκα
      πρόσφατα αγόρασα ενιδρείο με ψαράκια gubby, οστώσο δεν ξεχωρίζω πια είναι τα αρσενικά και πία τα θυληκά. Απο 12 ψάρια έμεινα με 6 (γιατί ορισμένα τσιμούσαν τα άλλα). Θέλω να τους διαμορφώσω το ενυδρείο για να είναι ευνοικό για αυτά. καθώς επίσης και με τι ψάρια μπορώ να τα έχω μαζί, και σε τι θερμοκρασία; (απο εκεί που τα πήρα ούτε ήξεραν να μου πουν πολλά πολλά)

Οπότε αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ευχαριστώ!

• By Dennis Ch
      Καλημέρα σε όλους! Διαθέτω ενυδρείο με θαλασσινό νερό. Το ενυδρείο εσωτερικά είναι καθαρό και υπάρχει επίσης φίλτρο. Παρόλο που προσθέτω συνεχώς θαλασσινό νερό, το νερό γίνεται θολό και το εσωτερικό του ενυδρείου δυσδιάκριτο. Τι μπορώ να κάνω γι'αυτό;

• By Sof Sof's World
      Καλησπέρα! Είχα το ψαράκι μου σε ένα μικρό ενυδρείο 15 λίτρων, αλλά μεγάλωσε πάρα πολύ και έτσι αναγκάστηκα να του πάρω ένα μεγαλύτερο.Η ερώτησή μου είναι η εξής; Τι ψαράκι ή ζωάκι θα μπορούσα να βάλω στο μικρό ενυδρείο;
    • By aka68
      Μέσα σε μεγάλο ενυδρείο τα ταιζει

• By aka68
      Θα έχει διάρκεια ζωής..!

• By thedrowningman
      Καλησπέρα Παίδες ..

Είναι 1 χρόνος κ που γνώρισα την παρέα σας κ ακόμα δεν έχω αξιωθεί να παρουσιάσω τίποτα.. όλο κάτι γίνεται ..
       Στα ξεκινήματα μου με τα ενυδρεία χάλασε το ψυγείο μας . Στη φάση εκείνη όλα τα  έβλεπα σε σχέση με ενυδρείο ( ακόμα έτσι τα βλέπω- μήπως έχω πρόβλημα??) σκέφτηκα να το κάνω μια μίνι λιμνούλα στην αυλή μου.. Ξήλωσα τα περιττά  ( μοτέρ, πόρτες κτλ ), σιλικόνιασα τρύπες κ να το. Μετά από μερικούς μήνες το έντυσα με ξύλο. Το ψυγείο αυτό ήταν κ η αφορμή να γνωρίσω το ότι υπάρχουν φόρουμ με εκατοντάδες συμπαράλυτους- ψαροκαμένους έτοιμους  να βοηθήσουν (πχ Rastaman κ όχι μόνο) αλλά κ με τόσες γνώσεις κ εμπειρίες. Η θερμοκρασία έπεφτε κ φοβόμουνα μη πάθουν κάτι τα ψάρια μου, οπότε κ προσπαθούσα να σετάρω ένα STC.. Ούτε που είχα σκεφτεί ότι το ψυγείο έχει μόνωση κ ότι κρατάει αρκετά την θερμοκρασία του..

Αρχή φόρμας
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Χρυσοψαράδικο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):125x60x50 +- 
      Συνολικά Λίτρα:380 + -
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Τηλέγραφος , Πόθος, Αυτί του Ελέφαντα ,Ζαχαροκάλαμο
      Ψάρια:5 Fancy Χρυσόψαρα  : 2 Fantail , 1 Veiltail, 1 Oranda Red Cap, 1 Black
      Άλλα είδη: 5-6 Σαλιγκάρια Λαθρεπιβάτες
      Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:
      Πέτρες: Κρύσταλλο- Ποταμιού Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Μαύρο Χαλίκι
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x 50w Led
      Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:  2 Εξωτερικά : 1 Aquanova  1200 + 1 Fluval 406
      Θέρμανση/ Ψύξη: -
      Λίπανση:
      Παροχή CO2:
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα

Παράμετροι
      pH:7,6
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):0-20
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):+- 10 τον χειμώνα -- +- 25 καλοκαίρι

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 30%  Κάθε 15μέρες+- 
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Τακτικές  Αναπληρώσεις Εξατμισμένου Νερού

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

• By Aquazone Project Team
      Αξίζει να σημειωθεί πως ο πλήρης κύκλος του αζώτου συμπεριλαμβάνει και βακτήρια απονιτροποίησης, δηλαδή διάσπασης των νιτρικών αλάτων (ΝΟ3) με κατάληξη την απελευθέρωση του αζώτου (Ν2). Η απονιτροποίηση επιτυγχάνεται από τα αναερόβια βακτήρια όπου χρησιμοποιώντας οξυγόνο ανιόντων, οξειδώνουν οργανικές ύλες. Αναλυτικά, τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) διασπώνται σε διοξείδιο του αζώτου (ΝΟ2) και αυτά σε μονοξείδιο του αζώτου (ΝΟ), το οποίο με τη σειρά του διασπάται σε υποξείδιο του αζώτου (Ν2Ο) και στο τέλος απελευθερώνεται το άζωτο (Ν2).
      Αυτή η διαδικασία δεν μπορεί να επιτευχθεί εύκολα και με απλό εξοπλισμό σε ένα οικιακό ενυδρείο, οπότε υπάρχει συνεχή αύξηση της συγκέντρωσης των νιτρικών αλάτων (ΝΟ3). Τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) σε μικρές συγκεντρώσεις (μικρότερες των 10ppm) δεν επηρεάζουν αρνητικά τη διαβίωση των ζωντανών οργανισμών.
      Στα ενυδρεία μας τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) διατηρούνται σε χαμηλά επίπεδα με τις ποσοστιαίες αλλαγές νερού ανά χρονικά διαστήματα, καθώς και από τα φυτά και τις άλγες, που χρησιμοποιούν τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) ως τροφή.
      Ως γενικός κανόνας χαμηλών επιπέδων νιτρικών αλάτων (ΝΟ3) μπορεί να θεωρηθεί η συγκέντρωση κάτω των 20ppm, αλλά υπάρχουν ψάρια που αντέχουν για μεγάλο χρονικό διάστημα και σε συγκεντρώσεις κοντά στα 50ppm.
      Οι πιθανές μηδενικές τιμές νιτρικών αλάτων (ΝΟ3) δεν επηρεάζουν αρνητικά τους ζωντανούς οργανισμούς του ενυδρείου μας (ψάρια και ασπόνδυλα), αλλά μπορούν να επηρεάσουν αρνητικά την χλωρίδα (φυτά και άλγες).
    • By aka68
      Μια άλλη οπτική αποφάσισε να δώσει ένας άνδρας στα ψάρια της λίμνης του δίνοντάς τους τη δυνατότητα να δουν και πάνω από την επιφάνεια του νερού.
      Έφτιαξε λοιπόν ένα ανεστραμμένο ενυδρείο και απ' ότι φαίνεται οι υδρόβιοι ένοικοι το εκτίμησαν ιδιαίτερα.

• By aka68
      Η φύση έχει τις απαντήσεις σε όλα τα σύγχρονα προβλήματα του ανθρώπου...
      Τα ενυδρεία τα οποία κοσμούν εδώ και χρόνια τις αίθουσες αναμονής των ιατρείων, δεν βρίσκονται εκεί τυχαία. Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
      Κατά τους ειδικούς, πρόκειται για την πρώτη μελέτη του είδους, η οποία εξετάζει την επίδραση των ενυδρείων στην υγεία του ανθρώπου τόσο από πλευράς φυσιολογίας, όσο και από πλευράς ψυχολογίας.
        Στο πλαίσιο των δοκιμών τους, οι ερευνητές προς μεγάλη τους έκπληξη διαπίστωσαν ότι η παρατήρηση ακόμα και ενός άδειου από ψάρια ενυδρείου το οποίο όμως περιείχε πετρώματα και φύκη, μείωνε τους καρδιακούς παλμούς κατά 3%. Οταν μάλιστα τα πολύχρωμα ψαράκια έκαναν την εμφάνισή τους, τότε η «βουτιά» στις μετρήσεις των παλμών της καρδιάς άγγιζε το 7%. Η παρατήρησή τους φάνηκε ακόμα να μειώνει την αρτηριακή πίεση κατά 4%.
      Οι επιστήμονες είδαν επιπλέον ότι όσο αυξανόταν ο αριθμός των ψαριών εντός του ενυδρείου, τόσο περισσότερο αυξανόταν ο χρόνος προσήλωσης του παρατηρητή, με αποτέλεσμα να βελτιώνεται η διάθεσή του.
      Αίσθηση χαλάρωσης
      «Τα ενυδρεία σχετίζονται με μια αίσθηση χαλάρωσης και ηρεμίας για τους ασθενείς στις αίθουσες αναμονής χειρουργείων και οδοντιατρείων» αναφέρει η Ντέμπορα Κράκνελ, κύρια ερευνήτρια από το Εθνικό Θαλάσσιο Ενυδρείο της Βρετανίας. «Η μελέτη αυτή για πρώτη φορά προσέφερε ισχυρές επιστημονικές ενδείξεις γύρω από το γεγονός ότι “δόσεις” από υποβρύχια περιβάλλοντα, μπορούν να έχουν θετική επίδραση στην υγεία και στην ευημερία του ανθρώπου». Στο πλαίσιο των «υδρόβιων» δοκιμών τους οι ειδικοί αξιολόγησαν την διάθεση 112 συμμετεχόντων και παράλληλα μέτρησαν τα επίπεδα της αρτηριακής τους πίεσης και των καρδιακών τους παλμών. Στη συνέχεια τους οδήγησαν μπροστά από ένα ενυδρείο 550.000 λίτρων, απελευθερώνοντας σε αυτό σταδιακά διαφορετικά είδη ψαριών.
      Οι επιστήμονες θεωρούν ότι βάσει των αποτελεσμάτων τους, μεγάλες εταιρείες θα μπορούσαν ενδεχομένως να εντάξουν ένα ενυδρείο στον χώρο τους με σκοπό τη διαχείριση των επιπέδων του στρες των εργαζομένων τους.
      «Τη στιγμή που μεγάλα ενυδρεία ανοικτά προς το κοινό επικεντρώνονται στην ενημέρωση και την εκπαίδευση των επισκεπτών, βλέπουμε ότι τελικά υπάρχουν και άλλα οφέλη που μπορούν να προκύψουν από μια επίσκεψη σε έναν τέτοιον χώρο» αναφέρει από την πλευρά της η δρ Σαμπίνε Παλ, επίκουρη καθηγήτρια Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο του Πλίμουθ.
      «Σε μια εποχή φορτωμένη με εργασιακό στρες και με τον συνωστισμό της σύγχρονης αστικής ζωής, ίσως τα ενυδρεία να μπορούν να προσφέρουν μικρές οάσεις ηρεμίας και χαλάρωσης» καταλήγει η ειδικός.

https://www.typosthes.gr/ygeia-epistimi/71776_ta-enydreia-einai-kalytero-farmako-gia-aghos
    • By VforVictory
      Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές κείμενο που θα ακολουθήσει.

Προχτές μου έκαναν δώρο χρυσόψαρο σε ένα 5λιτρο "δοχείο" (γιατί ενυδρείο δε το λες). Στο petshop (επισκέφτηκα το ίδιο απ' όπου αγοράστηκε) η ταμπέλα έλεγε "Χρυσόψαρο lemon". Από λίγο που το έψαξα αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον μιλάμε για common. Πήγα να ζητήσω επιστροφή του 5λιτρου για να αγοράσω μεγαλύτερο αλλά δε δέχτηκαν. Τελικά, μετά από λίγο διάβασμα, παρήγγειλα ένα 60λιτρο το οποίο θα παραλάβω την Παρασκευή. Είχα σκοπό να βάλω στο 60λιτρο το χρυσόψαρο που μου πήρανε, ένα φυτό και ένα ακόμη χρυσόψαρο μετά από 15 μέρες (σύμφωνα με τις οδηγίες του πετσοπά) γιατί διάβασα ότι είναι κοινωνικά ψάρια και στεναχωριέμαι να το βλέπω μόνο του.  Διαβάζοντας όμως εδώ στο φόρουμ διάφορες συζητήσεις και άρθρα έχω απελπιστεί. Ούτε τον χώρο ούτε την οικονομική δυνατότητα έχω για ένα ενυδρείο 100-120 λίτρων αλλά δε θέλω να βασανίζεται και το χρυσόψαρο μου. Θέλω τις συμβουλές σας.. Τι θα ήταν καλύτερο να κάνω? Βοηθήστε την απελπισμένη :/

Υ.Γ. Αντιλαμβάνομαι οτι μπορεί να είναι χιλιοσυζητημένο το θέμα και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Παραπέμψτε με σε αρχεία αν πιστεύετε ότι θα καλυφθώ.