Jump to content

Πρόβλημα με αλγη!


Evarestos

Recommended Posts

Χαίρετε φίλοι μου, 

 

 Το ενυδρείο μου ειναι 130λτ εδώ και 3 μήνες περίπου, φίλτρο το 2213 της eheim. 

 Έχω 6 guppies, 4 coridoras και 4 οτοκυκλους, από φυτά 2 ανουμπιες, ένα sagittaria subulata και ένα java ferm (εάν δε κάνω λάθος). 

 Γενικά από την αρχή είχα πρόβλημα με την αλγη (πράσινη κυρίως, η οποία γέμιζε τα τζάμια και το εσωτερικό φίλτρο που είχα τότε) όπως και αρκετή θολούρα. Αλλάζοντας σε εξωτερικό φίλτρο η θολούρα και η πράσινη αλγη μειώθηκαν πολύ, αλλά πάνω στα φυτά άρχισε να βγαίνει μαύρη τριχωειδης αλγη αλλά και τύπου staghorn.

 Πέραν του αισθητικού νομίζω ότι επηρεάζονται πολύ και τα φυτά μου, τα οποία παρότι ζωντανά με το που βγάζουν ένα φύλλο αυτό περνει τη κάτω βόλτα. Εδώ και λίγο καιρό βάζω Flourish excell οπως και λίπασμα για τα φυτά σαν μέτρο αντιμετώπισης αλλά δε βλέπω μεγάλη διαφορά, επίσης τα ψάρια έχουν σχεδόν "σκάσει".. Τα μεν guppies είναι συνεχώς στην επιφάνεια τα δε corydoras και οτοκυκλοι κάνουν καταδρομικες ανόδους για να πάρουν αέρα. 

 Τα ψάρια τα ταΐζω μια φορά τη μέρα, οι τιμές του ενυδρείου είναι καλές με μηδέν νιτρώδη, 10mg/l νιτρικά, pH γύρω στο 6.8, Cl2 μηδέν και 26C. 

 Πραγματικά δε ξέρω τι άλλο να κάνω με αυτή την αλγη πια, σκέφτομαι και την μπουκάλα διοξείδιου αλλά πόσο θα βοηθήσει στο να φύγει? 

 Έχετε κάποια ιδέα ή συμβουλές?? 

 

Ευχαριστώ! 

IMG_20190310_111105.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη άλγη είναι μπελάς και 4 φυτά δεν μπορούν να την συναγωνιστούν για να φύγει γι αυτό και το ξέσπασμα.  Τα άλλα φυτά είναι το ίδιο όπως η fern στην φωτογραφία?

 Το λίπασμα σταματησέ το. Στην παρούσα φάση μόνο την άλγη βοηθάει. Το εξέλ κανονικά. 

 

Για να φύγει έστω και προσωρινά όση έχεις μέχρι να βρεις την αιτία εμφάνισης:

1) Ψέκασμα τοπικά σύριγγα με οξυζενέ. Αν το χρώμα γίνει κόκκινο τότε σημαίνει πως η άλγη πεθαίνει. 

2) Βγάζεις όσα φύλλα έχουν προσβληθεί. Θα σου έλεγα να βγάλεις μηχανικά όση μπορείς αλλά η ρημάδα γαντζώνεται καλά. Δοκιμάσε πάντως να το ξύσεις.

 Υπάρχει επίσης μέθοδος όπου βγάζουμε εντελώς τα φυτά και τα κάνουμε, με κάποια αναλογία νερού, "μπάνιο" σε χλωρίνη αλλά πρώτον δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και δεύτερον υπάρχει περίπτωση να γίνει λάθος στη δοσολογία και να πεθάνει το φυτό. 

3 και το πιο σημαντικό) Πιο συχνές αλλαγές νερού για να φύγουν θρεπτικά και βάζεις και άλλα πολλά φυτά. 

 

Το διοξείδιο δεν διώχνει την άλγη αλλά βοηθάει τα φυτά να αναπτυχθούν και να πάρουν τα θρεπτικά από την άλγη. Αν το βάλεις τώρα είναι δώρο-άδωρον γιατί έχεις ελάχιστα φυτά. Αν όμως βάλεις και άλλα + το διοξείδιο θα πάρουν τα πάνω τους. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.. 

 

 Ναι και τα άλλα φυτά λίγο πολύ ειναι στην ίδια κατάσταση, μέχρι και πάνω στις lava rocks έχει πιάσει ?

 Τώρα όσον αφορά την αιτία, εκεί είναι που έχω κολλήσει και δε μπορώ να καταλάβω τον λόγο.. Δεν ταΐζω τα ψάρια υπερβολικά και άλλαγη κάνω 1 φορά τη βδομάδα περίπου τα 2/6 τη φορα, επίσης εάν κάνω πιο συχνά δε θα μειώσω τόσο τα νιτρικά σαν αποτέλεσμα να μάραθουν τα φυτά λόγω έλλειψης τροφής? 

 Το ψεκασμα με οξυζενέ πως γίνεται ακριβώς??

IMG_20190310_111044.jpg

Έγινε επεξεργασία - Evarestos
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να διαβάσεις κάποιες πληροφορίες για την bba και staghorn. Θα σου πρότεινα να ψάξεις εκτενέστερα σε google και youtube.

Οι αλλαγές που κάνουμε μειώνουν τα νιτρικά αλλά βγάζοντας νερό αφαιρούμε και σπόρους άλγης που αιωρούνται καθώς και διάφορα θρεπτικά συστατικά που υπάρχουν στο νερό πχ από το λίπασμα. Έτσι μειώνουμε και το "φαγητό" της άλγης. Τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα, εξάλλου δεν θα είναι μόνιμη αυτή η αλλαγή. Απλά σε πρώτη φάση θα κάνει καλό. 

 

H διαδικασία γίνεται ως εξής:

Αν έχεις στο σπίτι ή αλλιώς από φαρμακείο παίρνεις μια σύριγγα και το κλασσικό οξυζενέ. Αν πάρεις από φαρμακείο πετάς την βελόνα της σύριγγας. Ανοίγεις το μπουκάλι και τραβάς με τη σύριγγα. Στη συνέχεια βάζεις το στόμιο της σύριγγας πάνω στα σημεία με την άλγη και ψεκάζεις. 5ml καθημερινά για 3-4 ημέρες είναι εντάξει. 

Αφού το ρίξεις θα παρατηρήσεις πως θα αρχίσουν να βγαίνουν φυσαλίδες από τα σημεία που ψέκασες, είναι οξυγόνο. Προτού ψεκάσεις κλείσε το φίλτρο για να μην παρασέρνει η ροή το οξυζενέ και καταλήξει αλλού. Μετά από 10 λεπτά άνοιξε το.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μας πεις δυο λογια για το -

1- καθε πότε και πόσο αλλαζεις νερο στο ενυδρειο σου;

2- καθαρισμος φιλτρου (πως, ποτε, τι εχεις μεσα); ροη;

3- για υποστρωμα τι εχεις;

4- φωτισμος;

Βαλε μια γενικη φωτογραφια του ενυδρειου.

Τα τεστακια σου ειναι (μαλλον) σε stick. Αν ναι, δεν ειναι αξιοπιστα. Αν μπορεις, παρε υγρα τεστ της API.

To ph - 6.8 υπαρχει μονο στην Φλωρινα (εχει μαλακο νερο) και καπου Καρδιτσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Λοιπόν :

1)Το αλλάζω μια φορά την εβδομάδα Μαξ 10 μερες,αλλαζω τα 2 /5 περίπου 

2)καθαρισμό φίλτρου κάνω 1 στις 2 αλλαγές νερού, έχω μέσα βαμβάκι, μακαρόνι, ζεολιθο, και σφουγγαρι(αλλάζω το βαμβάκι κάθε φορά, το μακαρόνι και ζεολιθο δε τα έχω αλλάξει ακόμα από τότε που έβαλα αυτό το φίλτρο, εδώ και ένα μήνα), η ροή με βάση την εταιρεία του φίλτρο είναι γυρω στα 400λτ την ώρα,εχει φυσικά κάποια νεκρά σημεία το ενυδρείο αλλά ανοίγοντας τον αέρα δεν υπάρχει πρόβλημα. 

3)για υπόστρωμα έχω ένα πόλυ ψιλό χαλίκι (βλέπε φώτο) 

4)φωτισμός από το κουτί του 1x10.6W περίπου 9,30 ώρες τη μέρα. 

 

ΥΓ:η φώτο είναι σχετικά παλιά , το εσωτερικό φίλτρο δεν υπάρχει πια όπως και τα mollies που δωθηκαν λόγω επιθετικοτητας. Τα φυτά δε είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση. 

 

 

IMG_20190112_113004.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Evarestos έγραψε:

Καλησπέρα, 

Λοιπόν :

1)Το αλλάζω μια φορά την εβδομάδα Μαξ 10 μερες,αλλαζω τα 2 /5 περίπου 

2)καθαρισμό φίλτρου κάνω 1 στις 2 αλλαγές νερού, έχω μέσα βαμβάκι, μακαρόνι, ζεολιθο, και σφουγγαρι(αλλάζω το βαμβάκι κάθε φορά, το μακαρόνι και ζεολιθο δε τα έχω αλλάξει ακόμα από τότε που έβαλα αυτό το φίλτρο, εδώ και ένα μήνα), η ροή με βάση την εταιρεία του φίλτρο είναι γυρω στα 400λτ την ώρα,εχει φυσικά κάποια νεκρά σημεία το ενυδρείο αλλά ανοίγοντας τον αέρα δεν υπάρχει πρόβλημα. 

3)για υπόστρωμα έχω ένα πόλυ ψιλό χαλίκι (βλέπε φώτο) 

4)φωτισμός από το κουτί του 1x10.6W περίπου 9,30 ώρες τη μέρα. 

 

ΥΓ:η φώτο είναι σχετικά παλιά , το εσωτερικό φίλτρο δεν υπάρχει πια όπως και τα mollies που δωθηκαν λόγω επιθετικοτητας. Τα φυτά δε είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση. 

 

 

 

IMG_20190112_113004.jpg

Είναι πολλές οι ώρες που έχεις το φως μαζί με τον οξυζενέ κατέβασε τις ώρες από 9,5 σε 8 ίσως και σε 7 και προσπάθησε να αφαιρέσεις όση μπορείς με οδοντόβουρτσα 

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο @tkalamat, μειωνεις  τη φωτοπεριοδο - 8 ωρες.

Πιο συχνες αλλαγες νερου - 30% καθε 4-5 ημερες.

Ψεκαζεις να φυλλα των φυτων με Excel με μια συριγγα με βελονα (με κλειστο το φιλτρο), περιμενεις 5 λεπτα και βαζεις μπρος το φιλτρο. Σε 4-5 ημερες (καθε μερα ψεκασμοι) φευγει η "μαυριλα".Προσοχη στην ποσοτητα του Excel (μην υπερβαινεις τ δοσολογια για τα λιτρα σου).

Καθαρισε και την αμμο, αν εχει βρωμιες (μετα αλλαγη νερου)

Κανε τεστ για αμμωνια , νιτρωδη και νιτρικα (υγρα τεστ). Αν τα ψαρια (γκαπυ) πανε στην επιφανεια, ειναι λιγο υποπτο για αυξημενη αμμωνια.....

Αμμος - πουδρα  δεν ειναι και καλυτερο υποστρωμα για ενυδρειο.....(τουλαχιστον για μενα)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα δεν ειναι πούδρα ακριβώς, είναι μικρό χαλικάκι.. 

 

 Θα πάω σήμερα να πάρω τεστ για αμμωνία διότι, σήμερα βρήκα το αρσενικό guppy νεκρό.. :( χθες το παρατηρούσα και είχε μια πολύ περίεργη συμπεριφορά.. Από την μία καθόταν στο βυθό ακίνητο και ξαφνικά πεταγοταν σφαίρα στην άλλη πλευρά του ενυδρείου όπου και σταματούσε και ξανακαθοταν στο βυθό..

 

Μειωσα και τις ώρες στο φως στις 08.30. 

 

Ερώτηση :μπορεί λόγο κακής κυκλοφορίας του νερού, όταν καθαρίζεις το ενυδρείο και ανακατεύεις τα νεκρά σημεία να εξαπλώνονται νιτρώδη ή αμμωνία με αυτό το τρόπο? 

Έγινε επεξεργασία - Evarestos
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Evarestos said:

Το υπόστρωμα δεν ειναι πούδρα ακριβώς, είναι μικρό χαλικάκι.. 

 

 Θα πάω σήμερα να πάρω τεστ για αμμωνία διότι, σήμερα βρήκα το αρσενικό guppy νεκρό.. :( χθες το παρατηρούσα και είχε μια πολύ περίεργη συμπεριφορά.. Από την μία καθόταν στο βυθό ακίνητο και ξαφνικά πεταγοταν σφαίρα στην άλλη πλευρά του ενυδρείου όπου και σταματούσε και ξανακαθοταν στο βυθό..

 

Μειωσα και τις ώρες στο φως στις 08.30. 

 

Ερώτηση :μπορεί λόγο κακής κυκλοφορίας του νερού, όταν καθαρίζεις το ενυδρείο και ανακατεύεις τα νεκρά σημεία να εξαπλώνονται νιτρώδη ή αμμωνία με αυτό το τρόπο? 

Έκανα τεστ αμμωνίας και δεν έχει σχεδόν καθόλου.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Evarestos έγραψε:

Έκανα τεστ αμμωνίας και δεν έχει σχεδόν καθόλου.. 

Δηλαδή ποια τιμή έδειξε το τεστ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Evarestos έγραψε:

Έκανα τεστ αμμωνίας και δεν έχει σχεδόν καθόλου.. 

Το σχεδον ειναι πόσο;

Και ναι, οταν ανακατευεις τον βυθο (εντονα), μπορει να αυξηθει η αμμωνια....

Link to comment
Share on other sites

Ok, τοτε αρχιζεις τον αγωνα σου με algae και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...