Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Καλώς ήρθες και από εμένα!!

Το θερμοστάτη τον αφήνεις πάντα ανοικτό και ρυθμίζεις την θερμοκρασία του γύρω στους 25-26 βαθμούς (ανάλογα με τα ψαράκια που θα μπούν).

Για ψαράκια δες μερικές επιλογές στα παρακάτω λινκ

Για 50 - 60 λίτρα και πάνω

Για 40 λίτρα και πάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

Καλώς ήρθες!

 

Μπορείς πολύ απλά να πάρεις έναν χρονοδιακόπτη και να ρυθμίσεις τις ώρες που θες να είναι ανοικτό το φως. Ούτε άγχος άνοιξε-κλείσε και μεγάλο συν ότι θα έχεις ισορροπημένη φωτοπερίοδο. 7 ώρες είναι καλά για αρχή.

Βρε συ μπας και με γελούν τα μάτια μου? Μου φαίνεται πολύ μικρό για 80 λίτρα η μιλάμε για άλλο ενυδρείο?

Για μένα βάλε και άλλα φυτά και ξεκίνησε σιγά σιγά να ρίχνεις και βακτήρια για το φίλτρο ώστε να ξεκινήσει το στρώσιμο και να μπορείς να βάλεις ψάρια μετά.

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα!

 

Οι διαστάσεις είναι 61x31x44cm. Ίσως το αδικούν οι φωτογραφίες, αλλά αυτό είναι!

Ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει... Ο petshopας που πήγα το περασμένο Σάββατο, μου έδωσε δύο σκευάσματα. Το ένα λέγεται DE-CHLORINATOR και μου είπε να ρίξω τρία καπάκια μόλις μπει το νερό. Το άλλο λέγεται Dajana Chlor Stop και από αυτό θα πρέπει να ρίχνω 15ml κάθε βδομάδα. Όσο κι αν έψαξα δεν έχω καταλάβει σε τι διαφέρουν. Ποιο από αυτά είναι τα βακτήρια που γράφεις; Το Dajana;

 

Θα πάρω αύριο άλλο ένα φυτό και λίπασμα. Το κερατόφυλλο σήμερα το πρωί είχε φτάσει στην επιφάνεια του νερού. Τί να κάνω; Να το ψαλιδίσω;

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, gyristroula said:

Καλησπέρα!

Έχεις καταλήξει στο τί ψαράκια θα βάλεις;

 

 Λέω να αρχίσω με γκάπυ όπως γράφει παραπάνω ένας φίλος. Λέω να περιμένω ακόμα μια εβδομάδα τουλάχιστον πριν βάλω, δεδομένου ότι το πρώτο νερό μπήκε στις 9/3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, mary74 said:

Καλώς ήρθες και από εμένα!!

Το θερμοστάτη τον αφήνεις πάντα ανοικτό και ρυθμίζεις την θερμοκρασία του γύρω στους 25-26 βαθμούς (ανάλογα με τα ψαράκια που θα μπούν).

Για ψαράκια δες μερικές επιλογές στα παρακάτω λινκ

Για 50 - 60 λίτρα και πάνω

Για 40 λίτρα και πάνω

 

Καλώς σας βρήκα!

Καλώς για το θερμοστάτη, θα το κάνω. 

 

Πολύ καλά τα link! Ελπίζω να τα βρω εδώ στην Πάτρα που μένω!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει φαντάζομαι κάποιο βιολογικό υλικό στο φίλτρο για να στρώσει, έτσι; Ρίχνεις τροφή; Μη βιάζεσαι να βάλεις ψαράκια.. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, gyristroula said:

Έχεις βάλει φαντάζομαι κάποιο βιολογικό υλικό στο φίλτρο για να στρώσει, έτσι; Ρίχνεις τροφή; Μη βιάζεσαι να βάλεις ψαράκια.. :)

 

Δεν έχω βάλει κάτι?. Δεν μου είπε κάτι ο petshopας! Μόνο τα δύο σκευάσματα που μου έχει δώσει έχω ρίξει ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2019 at 11:32 ΜΜ, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

Θα σου λυθούν πολλές απορίες,θες οπωσδήποτε βιολογικό υλικό για να στρώσει το φίλτρο σου,μη βιαστείς να βάλεις ψαράκια.. εγώ θα πρότεινα συννεφάκια.. έχεις χρόνο να διαλέξεις, μπορείς να βρεις και τα προφίλ των ψαριών εδώ στο φόρουμ,να δεις τί ανάγκες έχουν..

Σου είχα πει εγώ :)

Μόνο με σφουγγάρια δεν θα στρώσει το φίλτρο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος konrms έγραψε:

 

Δεν έχω βάλει κάτι?. Δεν μου είπε κάτι ο petshopας! Μόνο τα δύο σκευάσματα που μου έχει δώσει έχω ρίξει ως τώρα.

Αυτά είναι για το χλώριο :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος konrms έγραψε:

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα!

 

Οι διαστάσεις είναι 61x31x44cm. Ίσως το αδικούν οι φωτογραφίες, αλλά αυτό είναι!

Ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει... Ο petshopας που πήγα το περασμένο Σάββατο, μου έδωσε δύο σκευάσματα. Το ένα λέγεται DE-CHLORINATOR και μου είπε να ρίξω τρία καπάκια μόλις μπει το νερό. Το άλλο λέγεται Dajana Chlor Stop και από αυτό θα πρέπει να ρίχνω 15ml κάθε βδομάδα. Όσο κι αν έψαξα δεν έχω καταλάβει σε τι διαφέρουν. Ποιο από αυτά είναι τα βακτήρια που γράφεις; Το Dajana;

 

Θα πάρω αύριο άλλο ένα φυτό και λίπασμα. Το κερατόφυλλο σήμερα το πρωί είχε φτάσει στην επιφάνεια του νερού. Τί να κάνω; Να το ψαλιδίσω;

 

Απ ότι φαίνεται έχεις 2 αντιχλώρια. Για να μην σε μπερδέυω με λεπτομέρεις το αντιχλώριο κάνει το νερό της βρύσης κατάλληλο ώστε το ενυδρείο μας να μπορεί να φιλοξενήσει ζωή. Αντιχλώριο ρίχνουμε κάθε φορά και προτού βάλουμε καινούργιο νερό στο ενυδρείο . Δεν χρειάζεται να ρίχνεις συνέχεια.

Αν έχεις διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου, ή εν συντομία στρώσιμο όπως το λέμε, τα βακτήρια που θα αποικίσουν το φίλτρο θα μετατρέπουν την αμμωνία και τα νιτρώδη σε νιτρικά που είναι αβλαβή για τα ψάρια σε σχέση με τα άλλα δύο. 

 

Το λίπασμα θα σου πρότεινα να το αφήσεις προς το παρόν. Στο κερατόφυλλο μπορείς να κόψεις ένα κομμάτι και να το μεταφυτέψεις δίπλα. Επίσης μπορείς και να το αφήσεις ελεύθερο στην επιφάνεια χωρίς πρόβλημα και κάνει πολύ καλή κρυψώνα για γόνο (πχ των γκάπυ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψαν ήδη και τα δύο είναι για την ίδια δουλειά. Διώχνουν το χλώριο από το νερό.

Διάβασε τα άρθρα που σου έβαλε η gyristroula και θα λυθούν οι περισσότερες απορίες σου.

Μην βιαστείς να βάλεις ψαράκια. Κάνε υπομονή. Για αρχή κάνε τα εξής:

1. Βάλε στο φίλτρο σου βιολογικό υλικό όπως είναι το siporax της sera. Ανάλογα με τη ροή του φίλτρου σου (λογικά τραβάει νερό από κάτω και βγάζει νερό στην επιφάνεια) θα βάλεις κάτω σφουγγάρι και επάνω το βιολογικό υλικό. 

2. Αγόρασε ένα απλό ενυδρειακό θερμόμετρο (μοιάζει με τα παλιά του υδραργύρου) για να μπορείς να ελέγχεις τη θερμοκρασία του νερού και τοποθέτησέ το μακριά από το θερμοστάτη. Για αρχή ρυθμίζεις το θερμοστάτη στους 26 βαθμούς. Μετά ανάλογα με το τι θερμοκρασία θα δείξει το θερμόμετρο θα ανεβάσεις ή κατεβάσεις λίγο τη ρύθμιση στο θερμοστάτη.

3.Πάρε βακτήρια. Ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες των βακτηριδίων. 

4. Καλό θα ήταν να πάρεις το Prime της εταιρείας Seachem. Είναι και αυτό αντιχλώριο αλλά έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Σε μεγαλύτερη δοσολογία (αναγράφεται στο κουτί) δεσμεύει την αμμωνία χωρίς να εμποδίζει τη δημιουργία του κύκλου του αζώτου στο ενυδρείο. Με αυτό το τρόπο παρέχει μία μορφή προστασίας στα ψάρια από τα "τοξικά" απόβλητα.

5. Τα αντιχλώρια που έχεις ήδη αγοράσει τα κρατάς και τα χρησιμοποιείς για να αποχλωριώσεις το νερό που θα ετοιμάζεις για να κάνεις την αλλαγή. Από τη στιγμή που θα βάλεις τα ψαράκια θα πρέπει να τους ανανεώνεις το νερό κάθε εβδομάδα (περίπου του 30%).

Γνώμη μου είναι να βάλεις τα ψαράκια όπως ακριβώς λένε οι οδηγίες των βακτηριδίων που θα πάρεις με την απαραίτητη προϋπόθεση να ρίχνεις κάθε 2 ημέρες από το prime την δόση που αντιστοιχεί στα συνολικά λίτρα του ενυδρείου σου για να δεσμεύει τα τοξικά απόβλητα και θα ταΐζεις μια φορά κάθε δύο με τρεις μέρες για το πρώτο δεκαήμερο περίπου. Όσο μπορείς βάλε φυτά και κάποιο ξυλάκι. Αφενός θα δείχνει πιο όμορφο, αφετέρου θα βοηθήσουν και τα φυτά με τη σειρά τους απορροφώντας τα νιτρικά που θα αρχίσουν να παράγονται σιγά σιγά.

Βέβαια αν καταφέρεις να βρεις μπόλι (βιολογικό υλικό από κάποιο ενυδρείο που λειτουργεί πάνω από 2 μήνες) η διαδικασία για τη δημιουργία του κύκλου του αζώτου θα γίνει πολύ πιο γρήγορα.

 

Ότι και να σου γράψουμε όμως αν δε διαβάσεις τα άρθρα σχετικά με την πρώτη επαφή με το ενυδρείο θα σου φαίνονται κινέζικα......

Μετά εδώ είμαστε για να λύσουμε ότι απορίες έχεις.:bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - mary74
Συμπλήρωμα κειμένου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Υπαρχει καποιος στην Πατρα να μου δωσει λιγο κερατόφυλλο που θελω κ εγω για γκαπυ; Στο fb Φουντούκης Μιχαήλ. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...