Jump to content

προβλημα με τον ξιφοφορο μου


sarious

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για ακόμη μια φορά. Εδώ και 5 ημέρες παρατηρώ μια αλλαγή στη συμπεριφορά του ξιφοφόρου μου. Από άλλοτε ειρηνικό ψάρι, επιτίθεται τώρα σε ψάρια που δεν τον ενοχλούσαν καθόλου τις προηγούμενες ήμερες. Περίμενα λοιπόν κι εγώ να δω πως θα συνεχίσει να συμπεριφέρεται και προσπαθούσα να βρω τον λόγο που είναι αναστατωμένος (πχ στρες αφού έκανα μια γενική καθαριότητα στο ενυδρείο μου πρόσφατα κι άλλαξα το φίλτρο). Ωστόσο παρατήρησα κάτι ακόμα που με έκανε να ανησυχώ περισσότερο. Ένα από τα πτερύγιά του έχει ελαφρώς μαυρίσει και μικρύνει σε σχέση με τα άλλα. Διάβασα κάποια άρθρα σχετικά με τις αρρώστιες των ψαριών αλλά θα επιθυμούσα να ακούσω και τη γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μία φωτογραφία θα ήταν το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο υποθετική η απάντηση που θα λάβεις. Κάπου πάει το μυαλό μου όπως το περιγράφεις αλλά η φωτο.θα διαφωτίσει τους πιο ειδικούς και θα σου πουν και την κατάλληλη θεραπεία. Μήπως απλά ζευγαρώνει και κυνηγάει τα θηλυκά; Τι άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο και πόσα λίτρα είναι; Εξοπλισμός;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω πως είναι λάθος μιας και οι ξιφοφόροι είναι κοινωνικά ψάρια άλλα έχω μόνο έναν και αυτός είναι...θηλυκό (μου τον έκαναν δώρο). Έχω ακόμη 2 neon tetras και εναν γλυφτη

φίλτρο JP-012F sunsun (3W)

φωτισμός  ADE-200C sunsun (12W)

θερμοστάτης AH-1006-1 DoPhin (25W)

 

(αν οι φωτογραφίες δεν είναι καλές πείτε μου)

                                             

 

image.png

image.png

Έγινε επεξεργασία - sarious
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις, βγαλε πιο μεγαλη φωτο. Δεν φαινεται κατι. Σαν να εχει fin rot στο ραχιαιο πτερυγιο ....

Το ενυδρειο πόσα λιτρα ειναι;

Ο "γλυφτης" ειναι plecostomus;

Link to comment
Share on other sites

ο γλυφτης είναι Borneo Sucker (Pseudogastromyzon myers)

το ενυδρειο μου...20l οριακό για τόσα ψάρια

image.png.cbeb3fcf2f8e7c743d194c7cf9ebe1ce.png

 

image.png.8a23d6caf72d52cbcf5a720adecaeba0.png

αν πάλι οι φωτογραφίες δεν είναι αντιπροσωπευτικές τότε πείτε το μου

Link to comment
Share on other sites

απαγορευτικα μικρο ενυδρειο για ξιφοφορους και για τα αλλα ψαρακια (νεον ειναι κοπαδοψαρα πανε 8+)

Δες εδω

Τα πτερυγια εχουν fin rot . Πιο συχνες αλλαγες νερου(πόσα λιτρα αλλαζεις και πόσο συχνα;) , μπορεις να βαλεις και melafix API στο νερο.

Καλυτερη λυση ειναι να δοσεις τα ψαρακια σου και να παρεις ενα betta splendens.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω ότι κάνω λάθος

άλλα κάνω έρευνα για αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου οπότε προς το παρόν θα φροντίσω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ σε αυτό που εχω

ευχαριστώ παρεμπιπτόντως για τις πληροφορίες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...