Jump to content

Σωστή σειρά υλικών σε εξωτερικό φίλτρο.


fakiris

Recommended Posts

Καλημέρα συνχομπήστες! 

Κοιτώντας τελευταία πολλά εξωτερικά φίλτρα διαφόρων εταιριών παρατήρησα ότι η σειρά των υλικών σε κάποιες εταιρίες δεν είναι η ίδια. Κάποιοι ξεκινάνε με σφουγγάρια (χοντρό, μεσαίο, ψιλό) μετά άνθρακα και τέλος το βιολογικό. Κάποιοι άλλοι ξεκινούν πρώτα με βιολογικό και στο τέλος τα σφουγγάρια. Θα ήθελα να ξέρω η σωστή σειρά ποια είναι? Σωστή σειρά για καλύτερη φιλτρανση αλλά και καλύτερη λειτουργία του φίλτρου. Έψαξα εδώ μέσα (όσο μπόρεσα στην πληθώρα θεμάτων) αλλά δεν εντόπισα κάτι. 

Σας ευχαριστώ! 

Έγινε επεξεργασία - fakiris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ πάντα έχω πρώτα σφουγγάρι, μετά το βιολογικό,και στο τέλος βαμβάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε. 

Εχει πολυσηζητηθει αυτο το θεμα και δυστυχως ειχαμε και εντονες αντιπαραθεσεις επι αυτου.

Θεωρω πως η σωστη σειρα ειναι το νερο να περναει πρωτα απο σφυγγαρι οπου ξεκιναει το πρωτο σταδιο της μηχανικης φιλτρανσης. Υστερα το βαμβακι που κραταει τα ψιλα σωματιδια που περνανε απο το σφουγγαρι, προστατευοντας ετσι το βιολογικο υλικο το οποιο ερχεται μετα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fakiris έγραψε:

Καλημέρα συνχομπήστες! 

Κοιτώντας τελευταία πολλά εξωτερικά φίλτρα διαφόρων εταιριών παρατήρησα ότι η σειρά των υλικών σε κάποιες εταιρίες δεν είναι η ίδια. Κάποιοι ξεκινάνε με σφουγγάρια (χοντρό, μεσαίο, ψιλό) μετά άνθρακα και τέλος το βιολογικό. Κάποιοι άλλοι ξεκινούν πρώτα με βιολογικό και στο τέλος τα σφουγγάρια. Θα ήθελα να ξέρω η σωστή σειρά ποια είναι? Σωστή σειρά για καλύτερη φιλτρανση αλλά και καλύτερη λειτουργία του φίλτρου. Έψαξα εδώ μέσα (όσο μπόρεσα στην πληθώρα θεμάτων) αλλά δεν εντόπισα κάτι. 

Σας ευχαριστώ! 

Λες εσύ η εταιρίες που κάνουν τα φίλτρα να μην μελέτησαν πως είναι η σωστή τοποθέτηση των υλικών στα δικά τους φίλτρα;

Η γνώμη μου είναι πως όπως το πάρεις από την μαμά έτσι να το αφήσεις, να λάβεις υπόψιν και το εξής ίσος σε κάποια φίλτρα το νερό έχει διαφορετική φορά,  δηλαδή να περνά από πάνω προς τα κάτω και σε κάποια άλλα από κάτω προς τα πάνω, οπότε λογικό είναι να έχουν και αντίθετη τοποθέτηση των φίλτρων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Λες εσύ η εταιρίες που κάνουν τα φίλτρα να μην μελέτησαν πως είναι η σωστή τοποθέτηση των υλικών στα δικά τους φίλτρα;

Η γνώμη μου είναι πως όπως το πάρεις από την μαμά έτσι να το αφήσεις, να λάβεις υπόψιν και το εξής ίσος σε κάποια φίλτρα το νερό έχει διαφορετική φορά,  δηλαδή να περνά από πάνω προς τα κάτω και σε κάποια άλλα από κάτω προς τα πάνω, οπότε λογικό είναι να έχουν και αντίθετη τοποθέτηση των φίλτρων.

Δεν αντιλέγω φίλε μου αλλά μου φαίνεται παράξενο η πρώτη επαφή του νερού από το ενυδρείο να είναι το μακαρόνι (βιολογικό). 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fakiris έγραψε:

Δεν αντιλέγω φίλε μου αλλά μου φαίνεται παράξενο η πρώτη επαφή του νερού από το ενυδρείο να είναι το μακαρόνι (βιολογικό). 

θα με ενδιέφερε να μας πεις σε ποιας εταιρίας φίλτρα το είδες αυτό, δεν το λέω ειρωνικά αλλά απο καθαρό ενδιαφέρων και περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπερδεύτηκε με κάποια εξωτερικά φίλτρα που αντί να έχουν την εισαγωγή πάνω και να "τρέχει" το νερό προς τα κάτω έχουν εσωτερικό σωλήνα και το νερό πάει κατευθείαν στον πάτο και μετά "ανεβαίνει" προς τα πάνω με αποτέλεσμα να είναι ανάποδα τα υλικά. 

F__L6ohJept1QX555X498X.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι της tetra και είναι αυτό

Στην διάρκεια του βίντεο δείχνει την πορεία του νερού μέσα στο φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος h2ostories έγραψε:

Ίσως να μπερδεύτηκε με κάποια εξωτερικά φίλτρα που αντί να έχουν την εισαγωγή πάνω και να "τρέχει" το νερό προς τα κάτω έχουν εσωτερικό σωλήνα και το νερό πάει κατευθείαν στον πάτο και μετά "ανεβαίνει" προς τα πάνω με αποτέλεσμα να είναι ανάποδα τα υλικά. 

F__L6ohJept1QX555X498X.jpg

Είναι το ίδιο με αυτό που λέω. Η πρώτη επαφή του νερού είναι με το βιολογικό υλικό. Εάν η ροή μεταφέρει φερτα υλικά όπως τροφή, φίλα, κ. α. αυτά θα σταματήσουν στο βιολογικό υλικό. Με αποτέλεσμα αυτό να μπουκώνει και τα σφουγγάρια που είναι τελευταία να είναι καθαρά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fakiris έγραψε:

Το φίλτρο είναι της tetra και είναι αυτό

Στην διάρκεια του βίντεο δείχνει την πορεία του νερού μέσα στο φίλτρο. 

 

Χμμμ ναι φαινεται καθαρα. Ισως και τα υλικα που δειχνει το βιντεο να ειναι ενδεικτικα. Εγω δεν θα τα εβαζα ετσι. Ισως αν επικοινωνουσες με την Τετρα να εβγαζες μια ακρη μηπως ξερει κατι που δεν ξερουμε. Αλλα η φιλοσοφια ειναι ιδια οποτε εγω θα προφυλασσα το βιολογικο.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fakiris έγραψε:

Είναι το ίδιο με αυτό που λέω. Η πρώτη επαφή του νερού είναι με το βιολογικό υλικό. Εάν η ροή μεταφέρει φερτα υλικά όπως τροφή, φίλα, κ. α. αυτά θα σταματήσουν στο βιολογικό υλικό. Με αποτέλεσμα αυτό να μπουκώνει και τα σφουγγάρια που είναι τελευταία να είναι καθαρά. 

Νομίζω πως στο συγκεκριμένο φίλτρο το βιολογικό υλικό που φαίνεται είναι απλά πετραδάκια για μηχανική φιλτρανση γιαυτό και μετά έχει κάτι σαν βαμβάκι και μετά τα σφουγγάρια. Μπορεί να κάνω και λάθος αν κάποιος το έχει ας με διορθώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα φίλτρα έχουν ταυτόχρονη μηχανική και βιολογική φίλτρανση, τα βακτήρια δεν θα πουν δεν με αρέσει κάτω θα πάω πάνω, ούτε θα πουν δεν γουστάρω το μακαρόνι θέλω σφουγγάρι ή  άλλο υλικό, είτε βάλουμε πάνω το ένα είτε το άλλο το νερό διαπερνά όλα τα υλικά με την ίδια ταχύτητα δεν είναι ότι μπαίνει μέσα με 50 χιλ/ω και βγαίνει με 30χιλ/ω. Δεν έχουμε κομπρέσορα αλλά αναρρόφηση οπότε με ότι ταχύτητα μπαίνει από την μια με την ίδια βγαίνει από την άλλη, όσο οξυγόνο έχει πάνω το ίδιο έχει και κάτω.

tetra, ehaim, jbl κτλ έχουν την ίδια λογική και το νερό περνά πάντα από το μακαρόνι, μην ξεχνάς δεν υπάρχει στο φίλτρο βιολογικό και μη βιολογικό υλικό απλά υπάρχει βιολογικό υλικό με περισσότερη επιφάνεια αποίκησης και υλικό με λιγότερη. Η λογική να περνά από το ''χοντρό'' προς το ''ψιλό''  είναι ορθή.

 

Σκέψου πως θες να διαχωρίσεις ένα φορτηγό χώμα από της κοτρόνες, της μεγάλες πέτρες, της μεσαίες πέτρες, της μικρές της μέτριες, και στο τέλος να κρατήσεις την άμμο. Αν το περάσεις κατευθείαν από την ψιλή σήτα θα μπουκώσει στο τσκακ μπάμ, αν το περάσεις πρώτα από μια χοντρή σήτα να φύγουν η κοτρόνες και μετά από μια ποιο λεπτότερη κρατηθούν η μεγάλες πέτρες, μετά η μεσαίες,  κοκ  στο τέλος  θα έχεις την άμμο.

Έτσι και στο φίλτρο αν βάλουμε στην εισαγωγή το λεπτό υλικό θα βουλώσει άμεσα το φίλτρο μας, για αυτό πρώτα θέλουμε τα χοντρά να κρατήσουν τα χοντρά αιωρούμενα σωματίδια τα μέτρια τα μέτρια και στο τέλος τα ψιλά τα ψιλά για να έχουμε καθαρό νερό.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εναν ενδιάμεσο τροπο ακολουθώ πάντως εγώ σε ολα τα ειδη ενυδρειων που εχω στησει..

Και θα ακολουθώ όσο ασχολουμε με το χόμπι.

Πρώτα τα σφουγγάρια τα χοντρά για να κρατήσουν ότι βρωμιές έρθουν από το ενυδρειο και να μην "μπουκωσουν" ...

Ούτε αυτα αλλά ουτε το βιολογικό (που ειναι το επομενο σταδιο) να "βρωμισει". ..

Που δεν βρωμίζει αλλά τεσπα..

Και τέλος το ψίλο σφουγγάρι ή υαλομβαμβακα ή ενυδρειακο βαμβακι(οπως του αρεσει να το ονομαζει ο καθενας) ετσι ωστε το νερο που μπαινει στο ενυδρειο από την έξοδο του φιλτρου να ειναι πεντακάθαρο...

Αυτή τη σειρά με βάση την ροή του φίλτρου την θεωρώ ιδανική χωρίς να θεωρώ τις υπόλοιπες απαγορευτικες..  

Καλή συνέχεια.. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς όπως στα είπαν τα παιδιά παραπάνω. 

Εγω έχω ένα tetratec 1200 και ένα tetratec 700 (της προηγούμενης γενιάς), περίπου 10 χρόνια. 

Το μεγάλο το έχω μόνο με τις βιόσφαιρες (κάτω κάτω καλάθι  για να κρατάει τα χοντρά) και όλα τα αλλά τα έχω αντικαταστήσει με siporax. 

Στο 700άρι που το ανοίγω πιο συχνά για καθάρισμα έχω βιόσφαιρες βιολογικό άνθρακα και υαλοβάμβακα (από κάτω προς τα πάνω).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...