Jump to content

χρυσοψαρα με molly


Recommended Posts

Παιδια εχω ενα ενυδρειο 60 lt με μολλυ και ξιφοφορους και προσφατα μου χαρισαν ενα χρυσοψαρο και το εχω σε ενα πολυ μικρο δοχειο.Μπορω να το βαλω στο ενυδρειο ή θα μου δημιουργησει προβληματα?????

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι το βλεπω πως ταλεπωρειτε στο μικρο δοχειο και δεν θελω να παιθανει.

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία έχει το νερό σου; Πόσα είναι σε σύνολο τα Μόλλυ και οι Ξιφοφόροι; Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Έχεις εξωτερικό φίλτρο; Αλλαγές κάθε πότε κάνεις και πόσο; Κατά βάση είναι ασύμβατος ο συνδυασμός αλλά προσωρινά ίσως με προϋποθέσεις μέχρι να μεταφερθεί σε δικό του ενυδρείο να το έβαζα μαζί με τα Ζωοτόκα. Σκοπεύεις να κάνεις Χρυσοψαράδικο ή να το αφήσεις μόνιμα εκεί αν το βάλεις; Το 2ο δε γίνεται σίγουρα

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού.. και επίσης τα χρυσόψαρα πάνε με.. χρυσόψαρα..

Εγώ θα έλεγα να μην το βάλεις..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Τι θερμοκρασία έχει το νερό σου; Πόσα είναι σε σύνολο τα Μόλλυ και οι Ξιφοφόροι; Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Έχεις εξωτερικό φίλτρο; Αλλαγές κάθε πότε κάνεις και πόσο; Κατά βάση είναι ασύμβατος ο συνδυασμός αλλά προσωρινά ίσως με προϋποθέσεις μέχρι να μεταφερθεί σε δικό του ενυδρείο να το έβαζα μαζί με τα Ζωοτόκα. Σκοπεύεις να κάνεις Χρυσοψαράδικο ή να το αφήσεις μόνιμα εκεί αν το βάλεις; Το 2ο δε γίνεται σίγουρα

Για αυτη την περιοδο δεν νομιζω να μπορεσω να του παρω δικο του ενυδρειο.Η θερμοκρασια ειναι 24* και τα ψαρια που εχω ειναι σε συνολο 7 ενηλικα και 25 μικρα απο δικες μου γεννες.Εχω εσωτερικο φιλτρο και αλλαγες κανω συμφωνα με τις οδηγιες του πετσοπα καθε 25 με 30 ημερες.

 

Link to comment
Share on other sites

Σου το έχουμε ξαναπεί, αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα, όχι κάθε μήνα.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Σου το έχουμε ξαναπεί, αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα, όχι κάθε μήνα.. 

Καθε εβδομαδα ποση ποσοτητα νερου??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επισεις θελω να μου πειτε τι να βαλω στο φιλτρο μου γτ ο πετσοπας δεν ξερω κατα ποσο αυτα που μου ειπε ειναι απαραιτητα

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι εσωτερικο και εχει μεσα ανθρακα,μακαρονι και ενα μπλε σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι δεν διαβάζεις ποτέ τα λινκ που βάζουμε :rolleyes:

Τον άνθρακα βγάλ'τον, δεν σου χρειάζεται, εκτός αν έχεις ρίξει κάποιο φάρμακο στο ενυδρείο.. βιολογικό υλικό κ σφουγγάρι στο φίλτρο,αν θες βάζεις κ μια στρώση ενυδρειακό βαμβάκι.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά έργαψε η @gyristroula βγάζεις εντελώς τον άνθρακα και βάζεις επιπλέον μακαρόνι, όσο περισσότερο μπορείς. Αλλαγές οπωσδήποτε κάθε 7, βαριά βαριά 10 μέρες το 30%-40%. Ειδικά αν βάλεις Χρυσόψαρο...

Επίσης, τα μωρά πιθανότατα να γίνουν ωραιότατος μεζές οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα τελικά. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα για νέο ενυδρείο έστω 50-60lt καλύτερα να δώσεις το ψαράκι, κρίμα είναι. Έστω ένα πλαστικό κουτί από Jumbo που είναι φθηνό και ένα "καλό" φίλτρο. Τα εσωτερικά δεν είναι για τα Χρυσόψαρα δυστυχώς..

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Όπως πολύ σωστά έργαψε η @gyristroula βγάζεις εντελώς τον άνθρακα και βάζεις επιπλέον μακαρόνι, όσο περισσότερο μπορείς. Αλλαγές οπωσδήποτε κάθε 7, βαριά βαριά 10 μέρες το 30%-40%. Ειδικά αν βάλεις Χρυσόψαρο...

Επίσης, τα μωρά πιθανότατα να γίνουν ωραιότατος μεζές οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα τελικά. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα για νέο ενυδρείο έστω 50-60lt καλύτερα να δώσεις το ψαράκι, κρίμα είναι. Έστω ένα πλαστικό κουτί από Jumbo που είναι φθηνό και ένα "καλό" φίλτρο. Τα εσωτερικά δεν είναι για τα Χρυσόψαρα δυστυχώς..

οκ ευχαριστω πολυ.μακαρονι καθε ποτε να αλλαζω???Τα μικρα ειναι σε γεννηστρα γτ ψαχνω καποιο οικονομικο εστω 20lt για να τα; βαλω αν και ζοριζομαι λιγο οικονομικα αυτη την περιοδο.Απλα ρωταω αν μπορω να βαλω το χρυσοψαρο μαζι με τα αλλα γτ εχω δει και σε αλλα ενυδρεια μολλυ με χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι δεν το αλλάζουμε, σ αυτό "κάθονται" τα βακτήρια :)

Για γεννήστρες εγώ χρησιμοποιούσα πλαστικά κουτιά από τα τζάμπο 18λ με κόστος 6-7€..  για το χρυσόψαρο, είπαμε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Το μακαρόνι δεν το αλλάζουμε, σ αυτό "κάθονται" τα βακτήρια :)

Για γεννήστρες εγώ χρησιμοποιούσα πλαστικά κουτιά από τα τζάμπο 18λ με κόστος 6-7€..  για το χρυσόψαρο, είπαμε...

Οκ παλι με κοροιδεψε ο πετσοπας.Μου ειπε να το αλλαζω καθε 6 μηνες και πηγα και αγορασα καινουριο τον οποιο θα τον βαλω αντι για τον ανθρακα στην επομενη αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο διάβασε τα λινκ που έχουμε βάλει, ειδικά εκεί που λέει για το στρώσιμο, γενικά για τη δουλειά που κάνουν τα φίλτρα, για το στήσιμο ενός ενυδρείου κλπ.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο διάβασε τα λινκ που έχουμε βάλει, ειδικά εκεί που λέει για το στρώσιμο, γενικά για τη δουλειά που κάνουν τα φίλτρα, για το στήσιμο ενός ενυδρείου κλπ.. 

Μηπως θα μπορουσες να μου τα ξαναστειλεις??

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...