Jump to content

Μονομαχος απο διακοσμητικο βαζο


manosmili

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους! καινουριος εδω μιας που αποφασισα να φτιαξω ενα 25λιτρο ενυδρειακι που εχω για εναν μονομαχο που ειχε μια γνωστη μου σε βαζο σαν διακοσμητικο σε μια γωνια του σπιτιου που ουτε φως δεν ειχε δει ο κακομοιρος 1 χρονο που τον εχει τωρα! Οπως καταλαβαινετε ειναι σε κακα χαλια και μετα απο ερευνες που εκανα εδω στο φορουμ για καιρο εχω φτιαξει λοιπον το ενυδρειο μονο που δεν εχω τεστ για αμμωνια, εχει στρωσει το φιλτρο ομως νομιζω απο τις μετρησεις που κανω σε νιτρωδη και νιτρικα. (λειτουργει 25 μερες το φιλτρο)

πηρα λοιπον χτες τον μονομαχο οπως και Bettafix της Api και το stress coat της ιδιας εταιρειας. Ενας γειτονας που με ειδε να κανω την μεταφορα του μονομαχου μου ειπε να τον αφησω μεσα εκει στο βαζο το 2λιτρο που τον πηρα να τον δει καμια εβδομαδα λιγο ηλιος. ετσι και εκανα λοιπον τον αφησα εκει χωρις φιλτρο χωρις θερμανση αφου δεν χωραει κατι εκει και προσθεσα τα "φαρμακα" στην δοσολογια που αναγραφεται στο Bettafix και διπλασια δοσολογια απο αυτην που αναγραφεται στο Stress coat.

Δεν ξερω αν κανω καλα για αυτο ειπα να γραψω εδω να μου πειτε και σεις την γνωμη σας ! αν πρεπει να τον βαλω στο ενυδρειο που ειναι ετοιμο αλλα δεν θα εχει φυσικο φωτισμο η αν ειναι καλο να μεινει εκει για καμια εβδομαδα που διαρκει η θεραπεια του Bettafix?????

δεν συμπληρωσα φορμα ασθενειας μιας που δεν το εχω  στο ενυδρειο το ψαρι και το πηρα και χτες.

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφούλης :wub:

Στο ενυδρείο που του έχεις ετοιμάσει έχεις βάλει κάποιο φυτάκι; Τώρα για το βάζο και το bettafix δεν ξέρω να σε βοηθήσω, περίμενε να δουν το ποστ και να απαντήσουν όσοι ξέρουν :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Στο ενυδρείο που του έχεις ετοιμάσει έχεις βάλει κάποιο φυτάκι;

Το ενυδρειο εχει ενα java fern και μια anubia gracilis και αυριο θα βαλω ενα ξυλο που εχω δυο μερες στο νερο και θα δεσω πανω τα φυτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Το ενυδρειο εχει ενα java fern και μια anubia gracilis και αυριο θα βαλω ενα ξυλο που εχω δυο μερες στο νερο και θα δεσω πανω τα φυτα!

Μην ακους τον γειτονα και καθε γειτονα.

Στον  ηλιο δεν βγαζεις ουτε το βαζο, ουτε το ενυδρειο σου.

Οσο πιο γρηγορα θα τον μεταφερεις στο ενυδρειο, τοσο και καλυτερα. Χρειαζεται ομως προσαρμογη ο ψαρης. Διαβασε εδω πως πρεπει να το κανεις -

και μην ξεχασεις να κανεις αλλαγη νερου (30% περιπου) στο ενυδρειο σου πριν να βαλεις το ψαρακι μεσα. Τα νιτρικα ποσο εχεις;

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το bettafix - καλο φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μην ακους τον γειτονα και καθε γειτονα.

Στον  ηλιο δεν βγαζεις ουτε το βαζο, ουτε το ενυδρειο σου.

Οσο πιο γρηγορα θα τον μεταφερεις στο ενυδρειο, τοσο και καλυτερα. Χρειαζεται ομως προσαρμογη ο ψαρης. Διαβασε εδω πως πρεπει να το κανεις -

και μην ξεχασεις να κανεις αλλαγη νερου (30% περιπου) στο ενυδρειο σου πριν να βαλεις το ψαρακι μεσα. Τα νιτρικα ποσο εχεις;

Σε ευχαριστω για την απαντηση !

θα τον μεταφερω αυριο πρωι πρωι λοιπον στο ενυδρειο.

δυστηχως δεν εχω τεστ για αμμωνια αλλα πιστευω οτι εχει κανει τον κυκλο του το ενυδρειο αφου μετραω μιδενικα νιτρωδη και καπου στα 5-10 νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση !

θα τον μεταφερω αυριο πρωι πρωι λοιπον στο ενυδρειο.

δυστηχως δεν εχω τεστ για αμμωνια αλλα πιστευω οτι εχει κανει τον κυκλο του το ενυδρειο αφου μετραω μιδενικα νιτρωδη και καπου στα 5-10 νιτρικα.

Το ενυδρειο εστρωσες με τροφη ; μπολι;

Απο τροφες για το ψαρακι τι πηρες;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το ενυδρειο εστρωσες με τροφη ; μπολι;

Απο τροφες για το ψαρακι τι πηρες;

 

Το ενυδρειο το εστρωσα με βακτηρια Seachem Stability και τροφη προς το παρων πηρα μια βιαστικα γτ εκει που τον ειχαν ετρωγε παντα φιλαρακια χρωματιστα κσι εν τελει αυτο που πηρα χωρις να ηερω ειναι παλι φιλαρακια αλλα με αποξηραμενα bloodworms (Betta της tropica) η επομενη που εχω σημειώσει ειναι της ocian nutrition atison's betta μιας που εχω ακουσε καλα λογια για την εταιρεία και Sera Bettagran

Οποιοιδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη εννοείται!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Το ενυδρειο το εστρωσα με βακτηρια Seachem Stability και τροφη προς το παρων πηρα μια βιαστικα γτ εκει που τον ειχαν ετρωγε παντα φιλαρακια χρωματιστα κσι εν τελει αυτο που πηρα χωρις να ηερω ειναι παλι φιλαρακια αλλα με αποξηραμενα bloodworms (Betta της tropica) η επομενη που εχω σημειώσει ειναι της ocian nutrition atison's betta μιας που εχω ακουσε καλα λογια για την εταιρεία και Sera Bettagran

Οποιοιδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη εννοείται!

Μια χαρα. Αν εχεις δυνατοτητα να παρεις ζωντανες τροφες, θα ειναι ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Εγώ έχω πάρει αυτές, τις τρώει όλες με όρεξη ;)

20190318_074504.jpg

Χεχε μάλλον ψωνίζουμε από το ίδιο μαγαζί έχει ακριβώς τις ιδιες!!

 

4 μέρα θεραπείας λοιπόν για τον μονομάχο 2 στην γυάλα και 2 στο ενυδρείο και έχουν φύγει αυτά τα άσπρα από τα κάτω πτερύγια όμως είναι ακόμα πολύ στρεσαρισμενος και μένει ακίνητος στην επιφάνεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα. Αν εχεις δυνατοτητα να παρεις ζωντανες τροφες, θα ειναι ακομα καλυτερα!

Έχω βρει σε ένα ονλαιν κατάστημα που πουλάει μικρές ποσότητες που με βολεύει γιατί έχω μόνο έναν μονομάχο και έχει από όλες τις ζωντανές τροφές αλλά παντού βλέπω να μιλάνε για bloodworms οπότε θα πάρω αυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος manosmili έγραψε:

Έχω βρει σε ένα ονλαιν κατάστημα που πουλάει μικρές ποσότητες που με βολεύει γιατί έχω μόνο έναν μονομάχο και έχει από όλες τις ζωντανές τροφές αλλά παντού βλέπω να μιλάνε για bloodworms οπότε θα πάρω αυτα.

Μπορεις να εχεις ζωντανες τροφες ολο τ χρονο .... και δεν θα χρειαστεις ονλαιν καταστηματα :) Πως;

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/104158-οδηγός-άρθρων-καλλιέργειας-ζωντανών-τροφών-του-david-ramsey/

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/107700-καλλιεργεια-daphnia-σε-20-λ/

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/63246-καλλιέργεια-σκουληκιών-grindal/

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους! ενημερωση λοιπον για το ψαρακι ! ολα πηγαν τελεια το ψαρι δεν δειχνει να εχει καποια αρρωστια πια και ολη μερα εξερευνει το ενυδρειακι... μεχρι που ενδιαφερεται οταν με βλεπει και ερχεται κοντα πλεον ! του βαζω και καθρεπτακι 10 λεπτα την μερα..

Σας ευχαριστω ολους που με ανημερωσατε λιγο και με βοηθησατε να γινει καλα ο μικρος ????

 

Τωρα βεβαια θα δημιουργησω ενα νεο θεμα να με βοηθησει καποιος με το τι φως να παρω απο αυτα που εχω βρει για να δείχνει ωραιο το ενυδρειο μου αλλα να μην ενοχλειται και το ψαρι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...