Jump to content

Πεθαινουν τα γκαπυ


tenia

Recommended Posts

Καλησπέρα

Εχω ενα ενυδρείο εδω και τεσσερις μηνες και τις τελευταιες τρεις εβδομαδες εχασα τρια γκαπυ. Τη μια μερα κολυμπανε μια χαρα και την επομενη καθονται σε μια ακρη στο φιλτρο, γινονται σαν "Λ", λεπτα σαν τσιγαροχαρτο και το τελευταιο απο μπλε εγινε σχεδον μαυρο.

 

Ενυδρειο:

38λιτρα 

θερμοκρασια 27°C

 

Φυτα: 

Hygrophila difformis, anubias heteroplylla,  lobelia cardinalis( το τελευταιο χαλασε πιθανον επειδη ηταν διπλα στο θερμοστατη μου ειπε απο το petshop)

 

Ψαρια:

5 cherry barb

4 gappy (3+1)

3 neon

2 zebra danio

2 σαλιγγαρια

 

Ρουτινα:

Ταισμα 1 φορα τη μερα

Αλλαγη νερου καθε δυο εβδομαδες το 15%

 

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

 

Κατ'αρχήν έχουν γίνει κάποια βασικά λάθη τα οποία φέρουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης ως προς την απώλεια των γκάπυ και μελλοντικά ίσως και των υπόλοιπων ψαριών. Θα προσπαθήσω να στα απαριθμήσω παρακάτω. Αν δεν γνωρίζεις κάποιον όρο σημείωσε το σε παρακαλώ ώστε να σε παραπέμψω στα σωστά άρθρα για να ενημερωθείς. 

1) Η ψαροσύνθεση σου είναι άκρως απαγορευτική για 38 λίτρα. Έχεις πολλά ψάρια σε μικρό χώρο όπου τα πιο πολλά με εξαίρεση των γκάπυ και των σαλιγκαριών πάνε κοπάδι και θέλουν τα διπλάσια λίτρα για να πούμε ότι είναι άνετα. Μερικά επίσης από αυτά έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες ως προς την σκληρότητα του νερού πχ τα νέον θέλουν ουδέτερο προς μαλακό ph σε σχέση με τα guppy που αντέχουν υψηλότερο.

2) Σαν αποτέλεσμα της υπερβολικής ψαροσύνθεσης παράγεται αμμωνία η οποία είναι τοξική για τα ψάρια και άρα κατά πάσα πιθανότητα αυτή είναι και η αιτία που έχεις θανάτους. Γι αυτό πρέπει να πάρεις μία μέτρηση αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών.

3) Το νερό που αλλάζεις είναι πολύ λίγο. Φαντάσου 14 ανθρώπους να καπνίζουν σε ένα μικρό δωμάτιο και το παράθυρο να ανοίγει μία φορά κάθε δύο βδομάδες. Εντάξει δεν είναι και το καταλληλότερο παράδειγμα αλλά νομίζω έπιασες το νόημα :hehe:

Πρέπει να στοχέυεις σε αλλαγή της τάξης του 30% κάθε βδομάδα ή αν μιλάμε για χαμηλή ιχθυοφόρτωση κάθε δύο βδομάδες αλλά αυστηρά.

 

Νομίζω σε κάλυψα ως προς τις αιτίες. Χαίρομαι πάντως που βρήκες το φόρουμ και έγραψες το πρόβλημα σου γιατί είμαστε όλοι διατεθειμένοι να σε βοηθήσουμε να διορθώσεις τα λάθη σου και να έχεις ένα όμορφο ενυδρείο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ αρχικα, διαβαζω πολυ τις συμβουλές σας αλλα ειναι η πρωτη φορα που χρειαζομαι εγω κατι.

 

Λοιπον εκανα τις μετρησεις που μου ειπες και απ οτι καταλαβα επιβεβαιωνουν τα οσα μου ειπες! Τι κανω τωρα;

NO3  50

NO2    1

GH   >16

KH     10

pH       8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού για αρχή, νερό ίδιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου 

Και καλησπέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γυριστρουλα

Τελικα οσον αφορα την αλλαγη νερου εκανα λαθος, 30% αλλαζουμε καθε δυο εβδομαδες. Τωρα εχει δυο μερες που αλλαξα να το αλλαξω παλι; δεν πειραζει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος tenia έγραψε:

Ευχαριστω πολυ αρχικα, διαβαζω πολυ τις συμβουλές σας αλλα ειναι η πρωτη φορα που χρειαζομαι εγω κατι.

 

Λοιπον εκανα τις μετρησεις που μου ειπες και απ οτι καταλαβα επιβεβαιωνουν τα οσα μου ειπες! Τι κανω τωρα;

NO3  50

NO2    1

GH   >16

KH     10

pH       8

:welcome:!

Τα τεστακια σου ειναι σε  stripes; Αν ναι, δειχνουν μονο στα περιπου... Τα καλα τεστ ειναι ακριβα δυστυχως....

Το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο ακομα!

Σε ενα στρωμενο ενυδρειο η τιμη NO2 πρεπει να ειναι μηδεν! Και τα νιτρικα δεν πρεπει να ειναι πανω απο 30 ppm.

Τι κανεις τωρα.... 1- αλλαγες νερου καθε μερα θα κανεις για 3-4 ημερες απο 30% , να φυγουν τα νιτρωδη και νιτρικα.

                            2- πες 2 λεξεις για το φιλτρο , φωτισμο και υποστρωμα που εχεις.

                            3- βαλε μια φωτογραφια του ενυδρειου.

                            4- σκεψου να δοσεις καπου τα νεον (τουλαχιστον) και danio.

Τα cherry barb χρειαζονται 60λ ενυδρειο....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες αλλαγή νερού πριν δύο μέρες κ έχεις 50 νιτρικά κάτι δεν πάει καλά :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος ειναι 2χ12V

Το φιλτρο Qmax 380L/H λογικα αυτο ρωτας;?

 Και κατω εχουμε ψιλο χαλικι περιπου τρια δαχτυλα

Link to comment
Share on other sites

Πηλινο βαμμενο βαζο (αν ειναι πηλινο) δεν θα το εβαζα στο ενυδρειο μου. Βαλε καμια ριζα καλυτερα.

Το φιλτρο απο υλικα τι εχει μεσα;

Εχεις ανυπαρκτο φωτισμο (απο τα φυτα φαινεται). Το χαλικακι εχεις δοκιμασει με aqua forte (αν ειναι ασβεστολιθικο ή οχι ) - πολυ ανοιχτοχρωμο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2019 at 9:47 ΜΜ, το μέλος tenia έγραψε:

Ευχαριστω πολυ αρχικα, διαβαζω πολυ τις συμβουλές σας αλλα ειναι η πρωτη φορα που χρειαζομαι εγω κατι.

 

Λοιπον εκανα τις μετρησεις που μου ειπες και απ οτι καταλαβα επιβεβαιωνουν τα οσα μου ειπες! Τι κανω τωρα;

NO3  50

NO2    1

GH   >16

KH     10

pH       8

Όπως ειπώθηκε αλλαγές μέχρι να πέσουν οι μετρήσεις. Υπολόγισε ότι αν χοντρικά ο κύκλος του αζώτου διαρκεί 30-40 μέρες το στάδιο όπου έχουμε μετρήσιμα νιτρώδη και φουλ νιτρικά είναι περίπου στη μέση. Η αμμωνία θα είναι και αυτή ανεβασμένη σε συνδυασμό με τα ψάρια και την τροφή. 

Πέρα από την ροή του φίλτρου, πες μας τι έχει μέσα. Φαντάζομαι ένα σφουγγάρι και κάποιο είδος βιολογικού υλικού(μακαρόνι)?

 

Από δω και πέρα θα σου πω τι θα έκανα εγώ για να δείξει πιο όμορφο το ενυδρείο και να το χαίρεσαι και εσύ χωρίς περαιτέρω θανάτους. Το βάζο θα το έβγαζα και θα έβαζα στη θέση του ένα ωραίο μεγάλο ξύλο και πάνω θα έβαζα δύο-τρείς ανούμπιες. Επίσης θα επέλεγα διάφορα φυτά από την κατηγορία των κρυπτοκορίνων και γενικά φυτών με χαμηλές απαιτήσεις σε φως και co2. 

 

Τέλος θα άλλαζα την ψαροσύνθεση με:

* 1 μονομάχο και τα σαλιγκάρια. 

* Χαρέμι γκάπυ δεν θα έβαζα γιατί γεννάνε και τι θα τα κάνεις τα μικρά μετά αν δεν θες να γίνουν μεζές. Αντίθετα θα έβαζα 3 αρσενικούς. Μπορείς να κοιτάξεις και τα endler. Παρόμοια χρώματα με τα γκάπυ και πιο μικρά σε μέγεθος. 

* Επίσης αν θες κάποιο είδος κοπαδόψαρου θα σου πρότεινα τα galaxy rasbora. Ντροπαλά, όχι τόσο κινητικά αλλά έχουν το χαβαλέ τους. 38 λίτρα θα είναι οκ για 6-7 τέτοια. Τα έχω σε 54 λίτρα με λίγο χαμηλότερο ph(7,5) και τα πάνε περίφημα.

* Ίσως θα τολμούσα για ember tetra αλλά θέλουν ph κοντά στο 7 και προς το χαμηλότερο. 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...