Jump to content

Πρόβλημα με αμμωνία;


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω 1καινουριο ενυδρείο 350l. Όλα λειτουργούσαν ρολόι μέχρι που αποφασίσαμε να ρίξουμε το pH γιατί ήταν ανάμεσα στο 7.6-8. Είναι αραιά φυτεμένο, μέσα είχα 4 σκαλαρια, 9 νεον, 4 guppy, 2 molly, 1 γατόψαρο κ 3 γλειφτες. Από το pet shop μου έδωσαν jbl biotopol 100ml. Το έριξα σταδιακά. Στην αρχή όλα καλά. Στην τελευταία δόση το νερό εγινε ελαφρώς κίτρινο, τα ψάρια από τότε ήταν ηρεμα, χωρίς πολύ όρεξη, άρχισαν να μένουν στην επιφάνεια, μερικά στο έδαφος, και άρχισα να βλέπω σιγά σιγά πεθαμένα. Χτες το βράδυ έκανα αλλαγή νερου 30% μήπως σώσω κάτι αλλά σήμερα το πρωί, έχω μείνει με 2 molly, 1 σκαλαρι και τους γλυφτες που αργοπεθαίνουν. Όλα αυτά μέσα σε 1,5-2 ημέρες. Εν τω μεταξύ το Σάββατο έβαλα μέσα 1 helena k 1 apple σαλιγκάρι(στην αρχή νόμιζα ότι φταίνε αυτά). Μέχρι το μεσημέρι, όπως το βλέπω δεν θα έχει μείνει τπτ. Θα πάρω τεστ αμμωνίας να κάνω για να είμαι σιγουρη. Μετά πρέπει να στήσω το ενυδρείο ξανά από την αρχη, η αν το αφήσω άδειο

απο ψάρια, με αλλαγές νερού κτλ, θα στρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η απάντηση για την αμμωνία θα δοθεί μόλις κάνεις τεστ. Βέβαια θα μπορούσε να είναι αυξημένη ΜΕΤΑ τους θανάτους και όχι ως αιτία αυτών. Ίσως κάποιο ψαράκι σου αρρώστησε, κόλλησαν και τα άλλα, πέθαναν ξαφνικά, άργησες να τα δεις και ανέβηκε η αμμωνία. Βέβαια δε φαίνεται πως αντέδρασες αργά. Τα ζωοτόκα το παθαίνουν αυτό, ψοφάνε ξαφνικά πολλές φορές δυστυχώς, ειδικά τα Guppies. Στο θέμα μας τώρα, η ψαροσύνθεσή σου δεν ξέρω αν είναι κατάλληλη παρά τα πολλά λίτρα σου. Πες μας λίγο πως ξεκίνησες με το ενυδρείο; Πώς έστρωσες; Τι φίλτρο έχεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο που έχω είναι ένα φλουβαλ (306),έβαλα νερό,μετά έβαλα τα βακτήρια κ μετά από 2 μέρες έκανα τη μεταφορά από τι μικρό ενυδρείο στο μεγαλύτερο,από την αρχή είχα υψηλό ph κ έτσι πήγασε ένα πετ ΣΟΠ κ μου έδωσαν κάτι για να κατεβάσω το ph,πριν βάλω το υγρό για το ph όλα ήταν μια χαρα,τι ενυδρείο μπορεί να είχε υψηλό ph αλλά όλα τα ψάρια ήταν μια χαρά,( 3 εβδομάδες ήταν όλα οκ) το Σάββατο έβαλα τι υγρό κ από εχθές είδα τα συμπτώματα , έκανα εχθές αλλαγή νερού κ μετά έβαλα βακτήρια αλλά όχι αντιχλώριο γιατί κάποιος μου είπε ότι δεν πρέπει να βάλω, σήμερα τονπρωι τα περισσότερα ψάρια νεκρα κ όπως το βλέπω δεν θα μείνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Λυπάμαι για τα ψαράκια σου....

Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις το τελειωτικό χτύπημα ήταν η αλλαγή χωρίς αντιχλώριο. Ήταν ήδη εξασθενημένα δηλητηριάστηκαν και από το χλώριο του νερού και αυτό τα αποτελείωσε.

Ποτέ μη κάνεις αλλαγή νερού χωρίς αντιχλώριο. Αν θες να μην χρησιμοποιείς αντιχλώριο θα πρέπει να το αφήσεις στο δοχείο προετοιμασίας για τουλάχιστον 24 ώρες προκειμένου να εξατμιστεί. Και αυτό αν είσαι σίγουρη ότι δεν περιέχονται στο νερό βαρέα μέταλλα που προκαλούν και αυτά βλάβες.

Το biotopol είναι αντιχλώριο με αλόη (σύμφωνα με την jbl). Αν έριχνες μόνο το biotopol κάθε μέρα δε νομίζω να σου έκανε τέτοια ζημιά και σίγουρα δεν μπορούσε να σου ρίξει το ph. Μήπως σου έδωσε και κάτι άλλο?

Όταν έκανες την μεταφορά έβαλες μέσα στο εξωτερικό φίλτρο το βιολογικό υλικό από το φίλτρο του μικρού ενυδρείου? Αν ναι, τότε λογικά δε κινδύνευαν τα ψάρια από αμμωνία γιατί στην ουσία έχεις μπολιάσει το φίλτρο. Αν όχι τότε το ενυδρείο είναι φρέσκο και σχεδόν άστρωτο και εύκολα να ανεβάσει αμμωνία και νιτρώδη. 

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν χάσεις όλα τα ψάρια τότε κάνε 2 - 3 μεγάλες αλλαγές νερού απανωτά, χρησιμοποιώντας κανονικά αντιχλώριο για να μη χάσεις τη βιολογία και να καθαρίσει το νερό από το biotopol. Μέτρα το νερό για αμμωνία και νιτρώδη. Αν είναι μηδενικά τότε μπορείς να βάλεις ψάρια μέσα χρησιμοποιώντας και βακτήρια για να το ενισχύσεις. Προσοχή!! Μην βάλεις πολλά ψάρια!!! Πρέπει να μπουν σταδιακά ώστε να προλάβει να αναπτυχθεί σωστά η βιολογία του ενυδρείου. Μετά από 10 ημέρες μπορείς να βάλεις ξανά λίγα ψάρια.  Τα βακτήρια τα χρησιμοποιείς πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο κουτί τους. 

Επίσης πρέπει να προσέξεις τα ψάρια που θα βάλεις μέσα να ζουν σε νερά με τις ίδιες παραμέτρους. Για παράδειγμα τα μολυ και τα γκάπυ που είχες χρειάζονται σκληρό νερό (ανεβασμένο ph) ενώ τα υπόλοιπα μαλακό (χαμηλό ph). 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SkNikoletts έγραψε:

Τι φίλτρο που έχω είναι ένα φλουβαλ (306),έβαλα νερό,μετά έβαλα τα βακτήρια κ μετά από 2 μέρες έκανα τη μεταφορά από τι μικρό ενυδρείο στο μεγαλύτερο,από την αρχή είχα υψηλό ph κ έτσι πήγα σε ένα πετ σοπ  κ μου έδωσαν κάτι για να κατεβάσω το ph,πριν βάλω το υγρό για το ph όλα ήταν μια χαρα,το ενυδρείο μπορεί να είχε υψηλό ph αλλά όλα τα ψάρια ήταν μια χαρά,( 3 εβδομάδες ήταν όλα οκ) το Σάββατο έβαλα τι υγρό κ από εχθές είδα τα συμπτώματα , έκανα εχθές αλλαγή νερού κ μετά έβαλα βακτήρια αλλά όχι αντιχλώριο γιατί κάποιος μου είπε ότι δεν πρέπει να βάλω, σήμερα τον πρωι τα περισσότερα ψάρια νεκρα κ όπως το βλέπω δεν θα μείνει τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Με βοηθήσετε πάρα πολύ καλό μεσημέρι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπερδεμένα τα λέτε τα πράγματα, πρώτων το biotopol δεν κατεβάζει το ph αλλά είναι προστατευτικό για τα ψάρια και εξουδετερώνει τα βλαβερά στοιχεία του νερού μεταξύ αυτού και το χλώριο. Οπότε να έφυγαν απο χλώριο είναι κομμάτι δύσκολο μιας και η δόση του biotopol  που μπήκε αρκούσε για 400 λίτρα όποτε και το νερό νερό που μπήκε μέσα το χλώριο θα εξουδετερώθηκε

Από που συμπέρανες ότι τα ψάρια έφυγαν από την αμμωνία; Για πες μας τα σημάδια.

 

Δυο πράγματα μπορούν να συμβαίνουν ή σηνέβει ένα άλλο γεγονός και εντελώς τυχαία συνέπεσε με την ρίψη του biotopol, ή ο πετσοπας το biotopol το είχε κάτω από άθλιες συνθήκες ή ήταν παμπάλαιο και χάλασε άλλαξε η χημική του σύσταση.

 

Για να βρεις τη συμβαίνει ή το ψάχνεις μόνοι σου ή προσπαθούμε να βρούμε μαζί τη συμβαίνει, αλλά η πληροφορίες που μας δίνεις είναι πάρα πολύ λίγες για να κάνουμε έστω και μια προσέγγιση για το τη μπορεί να σηνέβει στα αλήθεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! και :welcome:!!!!!!!!!!!

Εγω (προσωπικα) δεν μπορω να βγαλω ακρη, γιατι εχουμε μηδενικες πληροφοριες για το ενυδρειο.

1- απο πότε τρεχει το ενυδρειο;

2- αν ηταν στρωμενο πριν να μπουν τα ψαρια μεσα;

3- αν εκανες τεστ νερου για αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα (πότε ή ποτέ;) ;

4- απο υλικα τι εχει το φιλτρο και πόσο τρεχει το φιλτρο; t;

5- πως γινεται συντηρηση ενυδρειου(καθε πότε και πόσο αλλαγες νερου, καθαρισμος κ.α);

6- υποστρωμα;

7- μια φωτογραφια θα μας βοηθουσε πολυ.

Καλυτερα (πρεπει) να κανεις τεστ νερου (οχι strip 6 σε 1), αν γινεται υγρα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο δεν το έκανα εγώ, οπότε θα απαντήσω σε λίγο παραπάνω λεπτομέρειες. Ξέρω ότι δεν προστέθηκε το βιολογικό υλικό του παλιού ενυδρείου, και μπήκαν στην αργή βακτήρια. Το υπόστρωμα είναι άμμος,  το φίλτρο έχει σφουγγάρι μπλε κ κεραμικα μακαρόνια, και η αντλία τρέχει 1100 l/h περιπου. μεγάλη αλλαγή νετοη δεν ειχε γίνει, μόνο προσθήκη του νερού που εξατμιζεται.Τα τεστ μέχρι προχτες ήταν όλα φυσιολογικα (εκτός από το ph που ήταν από 7,6-8). Σήμερα: αμμωνία(υγρό τεστ ) <0.05. ph (υγρό τεστ) 7,6-8 ενδιάμεσα.  Κ από τα στικ   NO3= 10, NO2= 0, GH= 7-14 και HARDNESS  = 125-250, kh =10, αλκαλικότητα =178, ph όπως το υγρό τεστ, Cl2 =0 . Το νερό έξακολουθει να είναι κιτρινο και τα ψάρια( εκτός από 2 guppy) προσπαθούν να ανασανουν. Δεν έχουν καθόλου σημάδια στο σώμα τους.

 

 

15529179561108561234182982380310.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ρε παιδιά μπερδεμένα τα λέτε τα πράγματα, πρώτων το biotopol δεν κατεβάζει το ph αλλά είναι προστατευτικό για τα ψάρια και εξουδετερώνει τα βλαβερά στοιχεία του νερού μεταξύ αυτού και το χλώριο. Οπότε να έφυγαν απο χλώριο είναι κομμάτι δύσκολο μιας και η δόση του biotopol  που μπήκε αρκούσε για 400 λίτρα όποτε και το νερό νερό που μπήκε μέσα το χλώριο θα εξουδετερώθηκε

Από που συμπέρανες ότι τα ψάρια έφυγαν από την αμμωνία; Για πες μας τα σημάδια.

 

Δυο πράγματα μπορούν να συμβαίνουν ή σηνέβει ένα άλλο γεγονός και εντελώς τυχαία συνέπεσε με την ρίψη του biotopol, ή ο πετσοπας το biotopol το είχε κάτω από άθλιες συνθήκες ή ήταν παμπάλαιο και χάλασε άλλαξε η χημική του σύσταση.

 

Για να βρεις τη συμβαίνει ή το ψάχνεις μόνοι σου ή προσπαθούμε να βρούμε μαζί τη συμβαίνει, αλλά η πληροφορίες που μας δίνεις είναι πάρα πολύ λίγες για να κάνουμε έστω και μια προσέγγιση για το τη μπορεί να σηνέβει στα αλήθεια.

Ο μόνος λόγος που μίλησα για δηλητηρίαση από αμμωνία, ήταν: 

Το νερό μη διαυγες

Τα ψάρια ήταν σκυθρωπα

Στην επιφάνεια με το στόμα έξω η στον πυθμένα ακινητα.

Μειωμένη όρεξη

Έφευγαν 1-1 χωρίς αλλά σημαδια(σαν από ασφυξία) 

Και η έρευνα μου με οδήγησε σε αυτό, αλλά το τεστ έδειξε NH4=0

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινιλα μηπως οφειλεται και σε ελλειψη κυκλοφοριας νερου?εγω μια φορα που ειχα κιτρινο νερο ηταν που μου ειχε μπουκωσει το φιλτρο και ειχε πεσει πολυ η ροη. Βεβαια με μετρησεις που ειχα κανει μου ειχε και αμμωνια κατι αναμενομενο αφου δεν περνουσε πολυ νερο απο τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο που ειδα το 306 προτεινεται για μεχρι 300 λιτρα απο την εταιρεια οποτε σιγουρα ακομη λιγοτερο στην πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Είχες καθόλου ανατάραξη; Ασφυξία υποψιάζομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι 1 πέτρα μόνιμα ανοιχτή, και άλλο 1 που το κλείνω όταν κάθομαι κοντά γτ κάνει φασαρια κ τρέμει ο καναπές. Επίσης έχουμε βαλει την έξοδο του φίλτρου πάνω από την επιφάνεια του νερού για επιπλέον "ανατάραξη".

Το νερό πάντως έγινε κίτρινο μετά την τελευταία δόση biotopol. Για την ακρίβεια, μετά την τελευταία δόση δεν ξανακαθαρισε, τις προηγούμενες δόσεις γινόταν λίγο μπλε για μερικά λεπτά. Να δοκιμάσω να αλλάξω τα υλικά του φίλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο με αφορμή την υπερδοσολογία του αντιχλωρίου μπήκα σε σκέψεις.... Είμαστε σίγουροι ότι απλά θα δέσμευε το χλώριο που μπήκε στο νερό? Γιατί να θεωρήσουμε ότι το νερό έγινε κάτι σαν "αραιωμένο" αντιχλώριο και όχι ότι όταν μπήκε στο νερό αντέδρασε με τυχόν μέταλλα και άλλες ενώσεις και δημιουργήθηκαν άλλες αρκετά βλαβερές και ικανές να σκοτώσουν τα ψάρια?

Ξεκίνησα να ψάχνω και έπεσα πάνω σε ένα ενδιαφέρον θέμα που υπάρχει στο φόρουμ με τίτλο "Περί αποχλωρίωσης"

Στο ποστ #9 ο χρήστης RIK αναφέρει κάτι που νομίζω πως ίσως εξηγεί τι έγινε στο ενυδρείο. Τείνω να πιστεύω ότι η υπερδοσολογία του biotopol στο ενυδρείο έκανε τη δουλειά....

 

peri apoxloriosis.jpg

Έγινε επεξεργασία - mary74
Συμπλήρωμα κειμένου
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος SkNikoletts έγραψε:

Ναι 1 πέτρα μόνιμα ανοιχτή, και άλλο 1 που το κλείνω όταν κάθομαι κοντά γτ κάνει φασαρια κ τρέμει ο καναπές. Επίσης έχουμε βαλει την έξοδο του φίλτρου πάνω από την επιφάνεια του νερού για επιπλέον "ανατάραξη".

Το νερό πάντως έγινε κίτρινο μετά την τελευταία δόση biotopol. Για την ακρίβεια, μετά την τελευταία δόση δεν ξανακαθαρισε, τις προηγούμενες δόσεις γινόταν λίγο μπλε για μερικά λεπτά. Να δοκιμάσω να αλλάξω τα υλικά του φίλτρου;

Το φίλτρο δεν το κλείνουμε!! Αν κάνει φασαρία μπορεί να έχει κρατήσει αέρα μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ρωταω..... Πόσο τρεχει το ενυδρειο; Μερες; Μηνες; Γραψε μια ημερομηνια.... στα περιπου....

Αλλαγες νερου δεν εγιναν ποτέ....... Τα νιτρικα ειναι  στα 10 ppm σ΄ενα ενυδρειο με anubia μονο..... Για μενα ειναι θαυμα........

Το νερο κιτρινιζει (και χανει την διαύγεια του) οταν υπαρχουν πολλες οργανικες ουσιες μεσα - περιττωματα ψαριων, σαπια φυλλα φυτων, τροφη σε αποσυνθεση ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι το φίλτρο, την ανατάραξη κλείνω, αυτό που βγάζει αέρα..... Το 1 από τα δύο

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Το φίλτρο δεν το κλείνουμε!! Αν κάνει φασαρία μπορεί να έχει κρατήσει αέρα μέσα..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ζήση πολλά ευτράπελα και προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αντιχλώρια, άλλο θέμα αυτό. Αλλά αν το αντιχλώριο δεν είχε αποθηκευτεί σωστά ή έληξε ή δεν ξέρω εγώ τη άλλο, δεν γνωρίζουμε τη μπορεί να προκαλέσει.

Πολλά τα σενάρια και πολλά θα μπορούσαν να έχουν συμβεί, αρκετές φορές όσο και να προσπαθούμε δεν μπορούμε να βρούμε τα αίτια.

 

 Θα σας πω γιατί αποκλείω το χλώριο, το νερό της βρύσης δεν έχει και τόσο υψηλό χλώριο ώστε με μια αλλαγή της τάξεως του 30% ένα νερό να σκοτώσει άμεσα τα ψάρια να τα προκαλέσει βλάβη και να ψοφήσουν αργότερα ναι. Ας μην ξεχνάμε πως το ενυδρείο έχει και αεραντλία και ανατάραξη κάτι που βοηθά να φύγει ποιο γρήγορα το χλώριο. 

Αλλά το κυριότερο είναι πως τα ψάρια άρχισαν να ψοφούν  ποιο μπροστά  προτού την αλλαγή νερού.

τέλος πάντων για να μην γράφω φιρμάνια και για όλα τα πιθανά αίτια ποιο εύκολο θα ήταν να μας πει ο παθόν αναλυτικά σε τη κατάσταση βρήκε τα ψάρια.

τη χρώμα είχε το δέρμα των ψαριών προτού ψοφήσουν και τη μετά που ψόφησαν

πως ήταν τα βράγχια των ψαριού προτού και μετά τον θάνατο

πως κοινούνταν, νευρικά νωχελικά απότομα.

πως ανέπνεαν, σιγά γρήγορα με κλειστά τα βράγχια η με ανοιχτά

τα πτερύγια πως ήταν,κολακευμένα στο σόμα κανονικά ή τεντωμένα

και γενικά όσες περισσότερες πληροφορίες έχουμε τόσο μπορούμε τόσο το καλύτερο.

 

πέρα απο αυτά που ρωτώ εγώ συν αυτά που ρωτούν τα υπόλοιπα μέλη. Αν δεν έχουμε πολλές πληροφορίες δεν έχει κανένα νόημα να κάνουμε υποθέσεις παρμένες απο τον αέρα και να ασχοληθούμε με το θέμα και δεν το λέω ειρωνικά αυτό, αλλά ουσιαστικά γιατί μετα θα αρχίσουν τα περίεργα σενάρια και θα βγει ένα πόρισμα που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι λάθος και στην τελική δεν θα έχουμε μάθει κάτι το ουσιώδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Το φίλτρο δεν το κλείνουμε!! Αν κάνει φασαρία μπορεί να έχει κρατήσει αέρα μέσα..

Η πετρα ειναι αεραντλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το ενυδρείο τρέχει περίπου 1 μήνα χωρίς πρόβλημα. Τα ψάρια ήταν ζωηρά κ δραστήρια, μάλιστα είχαμε γέννες από τα molly κ εγκυμοσύνες από  τα guppy( τα μικρά είναι ξεχωριστά στο παλιό μικρό ενυδρείο). Άρχισαν να "πεφτουν" από την 1η ρίξη biotopol. Ήταν οκνυρα. Πριν αρχίσουν οι θάνατοι τα ψάρια, όλα, ήταν ήσυχα κολυμπαγαν κυρίως στην επιφάνεια, δεν έτρωγαν, σε 1-2  νεον είδα λίγο πιο έντονα τα βράγχια, στα υπόλοιπα τπτ το αξιοσημείωτο. Απλά είναι υπερβολικά ήρεμα με μαζεμένα τα πτερυγια και τις ουρες. Πριν πεθάνουν κολυμπάνε για ώρα ανάποδα σαν να τα παίρνει το κύμα κ να μην μπορούν να αντιδράσουν. Δεν έχουν κανένα σημάδι στο σώμα, μόνο μαζεμενα πτερύγια. Το χρώμα τους δεν αλλάζει με εξαίρεση τα τιγρακθα που από πορτοκάλι γίνονται μπεζ όταν πεθανουν. Πάντως όσα απέμειναν άρχισαν σιγά σιγά να κολυμπάνε, με κολλημένα όμως τα πτερυγια στο σώμα τους. Επίσης, ενω όλα τα ενυδριακα τεστ( υγρά και στικ) μου βγάζουν ph 7.6-8, το πεχαμετρικο χαρτί που χρησιμοποίησα τωρα, μου το έφερε φίλος από χημικό εργαστήριο, μου έβγαλε ph5.5.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις διοξειδιο σωστα?ουτε ριχνεις τιποτα excel,  μπουκαλα διοξειδιου ή τιποτα λιπασματα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, λιπάσματα μπήκαν όταν φυτεύτηκαν τα φυτά κοντά στις ρίζες τους, πάνω από 1 μήνα πριν, τα μπαλάκια της jbl. Στην ανουμπια που μπήκε πριν από 2 εβδομαδες (έτοιμη πάνω σε ξύλο αγοράστηκε) δεν χρησιμοποιήσαμε λίπασμα. Διοξείδιο δεν εχουμε.

Έγινε επεξεργασία - SkNikoletts
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...