Jump to content

Σκέψη για δημιουργίας ''λίμνης'' στο μπαλκόνι!


tepe

Recommended Posts

Καλημέρα αγαπητοί συνοφορουμήτες αφού εδώ και πάνω από μία δεκαετία ασχολούμαι με τα ενυδρεία και αφού έφτασα στο ωραίο μου δισκάδικο μου έχει μπεί πλέον η ιδέα να φτιάξω μια μικρή λίμνη στο μπαλκόνι μου σε μία τσιμεντένια ζαρντινιέρα (230cmX 40cmY X30cmΠ) .

Έχω αρχίσει εδώ και ένα μήνα και διαβάζω φουλ για την κατασκευή αυτή. Δυστυχώς όμως για container pond δεν έχω βρει κάποιο κατατοπιστικό άρθρο.

Σίγουρα μέσα στην τσιμεντένια ζαρντινιέρα θα μπει LINER (διπλή στρώση για ασφάλεια).

Απευθίας ήλιος 4ώρες την ημέρα από το μεσημέρι και μετά.

Όσο για ψάρια σκέφτομαι 3-4 χρυσόψαρα comet

Από εσάς θέλω να με βάλετε σε μια σειρά ....

1. Αξίζει να το κάνω?

2. Τι φυτά να βάλω σε τέτοιο μέγεθος λίμνης?

3. Φίλτρανση ?

4. Χρειάζεται UV ?

5. Θέλω να την έχω ολοχρονικής.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

IMG_2107.thumb.JPG.3edb784b0a909931b0dfd8228eb90c16.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλαράκι..

 

Μου αρέσει η ιδέα σου να μετατρέψεις μια ζαρντινιερα σε λιμνουλα !!

 

2. Τι φυτά να βάλω σε τέτοιο μέγεθος λίμνης?  θα εβαζα φυτα επιφανειας ( νουφαρα κτλ).. 

3. Φίλτρανση ?  σαμπακι πλατης στο πλαι θα ηταν μια σωστή λυση απο αποψη βιολογιας, ροης αλλα κ αισθητικα ετσι ωστε να μην φαινεται κ να μην σε εμποδιζουν σωληνες να αραζεις κ να το χαζευεις

4. Χρειάζεται UV ? δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε φιλε..

 

5. Θέλω να την έχω ολοχρονικής.---- Αυτό που με προβληματίζει ειναι το μικρο βαθος της κ η αμεση της εκθεση στον ηλιο κ στο κρυο..  εχεις απο πανω τεντα?? πχ με τα 40αρια+++ το καλοκαιρι κ ενα 4ωρο πιστευω οτι ειναι αρκετο για να βρασουν τα ψαρια.. κ το τσιμεντο βραζει φιλος !! επισης το χειμωνα ?? αν πχ χιονισει ?? τι φαση?? κ  πες οτι το σκεπασεις με καποιο τροπο, θα πρεπει να εχεις 1 θερμοστατη να καιει 24/7.. θα γινεις φιλος της ΔΕΗ σιγουρα .. 

 

1. Αξίζει να το κάνω? τωρα οσον αφορα αυτην σου την ερωτηση θα βρεις εσυ την απαντηση κ εμεις  περιμενουμε νεα σου κ εξελιξεις ..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλος γιου φαουλ!! γιου φαουλ!!

 

το πιο σημαντικο δε σκεφτηκα!! με την υπερχείληση τι κανουμε?? γιατι αν δε , θα μαζευουμε τα ψαρια απο το πεζοδρομιο αδερφε!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας στο θέμα μου!

Όταν λες σαμπ πλάτης τι εννοεις? 

όσον αφορά την υπερχείλιση εχω κατα νου να σηκώσω λίγο πιο ψηλά το ύψος με πρόσθετο ξύλινο παραπέτο το οποίο θα έχει άνοιγμα σε ένα σημείο να δουλεύει ως υπερχείλιση για να γίνονται πιο εύκολα και οι αναπληρώσεις με αυτόματο μάλλον.

 

Σκεύτικα επίσης μεταξύ LINER και τσιμέντου να βάλω και μια στρώση γεουφασμα ή κάποιο λεπτό φελιζολ για καλύτερη θερμόμόνωση για καλοκαίρι και χειμώνα και ας χάσω κάποια λίτρα.

όσο για τον ήλιο μπορώ να το ελέγξω τους καλοκαιρινους μήνες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..

 

τσεκαρε λιγακι τα παρακατω απο εναν παιδι εδω στο φορουμ που εχει παει το dyi με το plexi glass ποοοολλλλλλλυυυ παρακατω..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει αλλά εγώ δεν το έχω με το πλεξιγκλάς .

Θέλω να πάω σε κάτι πιο απλό.

Μάλλον θα πάω σε κάτι εσωτερικό για να έχω πιο ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα. 

Αν έχετε να προτείνετε κάτι πιο απλό και πιο έτοιμο θα το εκτιμούσα ! 

Το έχει κάνει άλλος αυτό το εγχείρημα σε τσιμεντένια "δεξαμενή" σαν αυτή?

 

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομουν φιλαρακι για σαμπακι μιας κ τα χρυσοψαρα βρωμιζουν πολυ το νερο.. κ θα χρειαζεται πολυ συχνα καθαρισμα το φιλτρο σου..για κατι ετοιμο παιζουν καποια φιλτρα οπως το Juwel bioflow  ( https://www.juwel-aquarium.de/Produkte/Filterung/Filtersysteme/Bioflow-Filtersysteme/ ) που κ παλι σου δινει περισσοτερο χωρο απο ενα απλο εσωτερικο..   

 

δεν εχω δει κατι αντιστοιχο στο φορουμ .. νομιζω ενα παιδι ειχε ξεκινησει να φτιαχνει κατι παρομοιο σε μια πηλινη στρογγυλη γλαστρα..

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.allpondsolutions.co.uk/pond/pumps/all-in-one/filter-pump-fountain-uv/ 

κατι τετοιο σκεφτομαι να παρω το εχει δουλεψει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι λίγο το βάρος του βρεγμένου χώματος. . .

Η ζαρτνινιέρα και το στηθαίο αντέχουν ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν και δεν είναι λίγο το βάρος του βρεγμένου χώματος. . .

Η ζαρτνινιέρα και το στηθαίο αντέχουν ??

Ναι το βάρος των φυτών με το χώμα είναι πολύ μεγάλο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...