Jump to content

Γείωση ενυδρείου


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ αγαπητέ Φίλε Γιώργο για τις χρήσιμες πληροφορίες σου.

Όπως γνωρίζεις καλά, δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις σε θέματα ηλεκτρολογικά και κατά συνέπεια, οι όποιες απορίες και προβληματισμοί μου, προέρχονται αποκλειστικά από τις γενικές γνώσεις, τις παρατηρήσεις και τη λογική μου.

Στην παράγραφο 2)

Από τη στιγμή που το δοκιμαστικό κατσαβίδι, κλείνει το κύκλωμα, τότε υπάρχει ρεύμα, που διαπερνά το σώμα μου προς τη γη. Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι τίποτα, εκτός αν βάλω το χέρι μου μέσα στο νερό.

Αν μπω, όμως, ολόκληρος μέσα στο ενυδρείο, πάλι δεν θα αντιλαμβάνομαι τίποτα και το δοκιμαστικό δεν θα ανάβει.

Καταλαβαίνω, ότι στην πρώτη περίπτωση, το σώμα μου και η επαφή μου με τη γη, αποτελούν γείωση, με τη μόνη διαφορά, ότι αν υπήρχαν πολλά volt, δεν θα είχα πρόβλημα, ούτε θα έπεφτε το ρελέ, λόγω της αντίστασης του δοκιμαστικού.

Τα ψάρια και γενικότερα όλοι οι οργανισμοί του ενυδρείου, όμως δεν αντιλαμβάνονται τίποτα και στις δύο προαναφερόμενες περιπτώσεις. (?)

Στην παράγραφο 6)

Σύμφωνα με την αναφορά σου, δεν θα πρέπει να ανησυχούμε για του οργανισμούς του ενυδρείου μας, όταν υπάρχει ρεύμα προς γη, παρά μόνο όταν υπάρχουν δύο ηλεκτρόδια φάση και ουδέτερος αντιδιαμετρικά και σε απόσταση μεταξύ τους. (?)

Πως έλεγαν αυτόν τον τύπο, που δουλειά δεν είχε και έτριβε το κεχριμπάρι στα μανίκια του?

Καλή του ώρα όπου και αν βρίσκεται, αλλά μας έχει μπερδέψει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ αγαπητέ Φίλε Γιάννο για τις χρήσιμες πληροφορίες σου.

Για μένα τα πράγματα εξελίσσονται, δύσκολα στο να τα κατανοήσω πλήρως, με αποτέλεσμα να μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο.

Μη ξεχνάμε, ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Στην παράγραφο 2)

Σύμφωνα με την άποψή σου, βγάζω το συμπέρασμα ότι το ρεύμα θα ακολουθήσει την ευκολότερη οδό, που είναι το νερό και όχι τα σώματα των ψαριών, εκτός αν τοποθετήσουμε ηλεκτρόδια , στο ψάρι. Ένα στην ουρά και ένα στο κεφάλι, ας πούμε.

Στην παράγραφο 3)

Μεταξύ των πόλων της μπαταρίας, υπάρχει διαφορά δυναμικού. Μεταξύ των πόλων της μπαταρίας παρεμβάλλεται αέρας. Άρα δεν υπάρχει αγωγός.

Όταν όμως παρεμβάλλεται θαλασσινό νερό, είναι το ίδιο???

Στην παράγραφο 4)

Γνωρίζω, ότι οι υποβρύχιοι ηλεκτροσυγκολητές, δεν φορούν ειδικές μονωτικές στολές, στεγανού τύπου. Αν υπήρχε κίνδυνος, δεν θα μπορούσαν να το διακινδυνεύσουν, αφού πρακτικά δεν υπάρχει 100% στεγανή στολή. Και αν υπήρχε, ο κίνδυνος καταστροφής του υλικού από ατύχημα ή φυσιολογική φθορά, πάντα θα ήταν πιθανός.

Άσε που τέτοιου είδους στολές δεν δίνουν την ευχέρεια κινήσεων, που απαιτεί ένας υποβρύχιος εργάτης.

Link to comment
Share on other sites

Ας έρθουμε όμως στα δικά μας.

Διαφορά ηλεκτρικού δυναμικού, παρατηρείται μεταξύ των επιφανειακών στρωμάτων και των αντίστοιχων εν τω βάθει, ενός συστήματος DSB. Όπως άλλωστε και στο ζωντανό βράχο.

Αυτό αποτελεί μία από τις βασικές λειτουργίες των φυσικών αυτών συστημάτων, που επιτρέπει την διείσδυση του νερού στην εσωτερική μάζα τους και της ταυτόχρονης επεξεργασίας του από τους οργανισμούς.

Γιατί οι μικροί οργανισμοί και οι μικροοργανισμοί, που κατοικούν εκεί, δεν επηρεάζονται καθόλου από το δημιουργούμενο ηλεκτρικό ρεύμα, αλλά αντίθετα χαίρουν άκρας υγείας, αναπτύσσονται και επιτελούν άριστα το βιολογικό τους έργο???

Link to comment
Share on other sites

ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Αιδώ θα είμαστε μέχρι να σου λυθεί και η τελευταία σου απορία.

Στην παράγραφο 2) Λάθος το κατάλαβες. Ας μην ξεχνάμε ότι τα ψάρια είναι μέσα στο νερό. Το παράδειγμα που σου είπε ο Γιώργος το εάν βουτήξεις ολόκληρος μέσα στο νερό είναι σε περίπτωση που δεν έχεις γείωση. Αν έχεις γείωση και βουτήξεις και έχεις απώλεια τότε θα σε κτυπήσει το ρεύμα.

Στην παράγραφο 3) Όταν παρεμβάλλεται από θαλασσινό νερό τότε έχουμε ηλεκτρόλυση.

Στην παράγραφο 4) Σου έστειλα ένα PDF file δες το και αν θέλεις ρώτα.

Για την απορία που έκανες στον Γιώργο τα ψάρια δεν θα αντιληφτούν τίποτα νοουμένου ότι δεν έχουμε γείωση.

Ο Γιώργος δεν είπε ποτέ ότι δεν θα πρέπει να ανησυχούμε για του οργανισμούς του ενυδρείου μας, όταν υπάρχει ρεύμα προς γη. Με αυτό που θα σου πω τώρα μπορεί να σε συγχύσω αλλά μπορεί και να καταλάβεις.

Σε ένα ηλεκτροπαραγωγικό σταθμό ο ουδέτερος είναι γειωμένος.

Για ότι θέλεις διευκρινίσεις εδώ είμαστε

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα.

Link to comment
Share on other sites

Ας έρθουμε όμως στα δικά μας.

Διαφορά ηλεκτρικού δυναμικού, παρατηρείται μεταξύ των επιφανειακών στρωμάτων και των αντίστοιχων εν τω βάθει, ενός συστήματος DSB. Όπως άλλωστε και στο ζωντανό βράχο.

Αυτό αποτελεί μία από τις βασικές λειτουργίες των φυσικών αυτών συστημάτων, που επιτρέπει την διείσδυση του νερού στην εσωτερική μάζα τους και της ταυτόχρονης επεξεργασίας του από τους οργανισμούς.

Γιατί οι μικροί οργανισμοί και οι μικροοργανισμοί, που κατοικούν εκεί, δεν επηρεάζονται καθόλου από το δημιουργούμενο ηλεκτρικό ρεύμα, αλλά αντίθετα χαίρουν άκρας υγείας, αναπτύσσονται και επιτελούν άριστα το βιολογικό τους έργο???

για αυτό που λες εδώ να μεταφέρω την άποψη του Goemans – θα ψάξω και απόψεις άλλων – που βλέπει

την επιφάνεια του νερού και τον αέρα από πάνω με αρνητικό φορτίο mV

το νερό σαν μια σούπα που υπερισχύουν τα θετικά .. θετικά βλέπει τα ψάρια , κοράλλια κλπ …

το υπόστρωμα το βλέπει σαν αρνητικό .. που όσο βαθαίνει γίνεται πιο αρνητικό ..

αυτά για να καταλάβουμε πως η βαρύτητα μαζί με ηλεκτρικά φορτία δημιουργούν τη διάχυση ( diffusion ) των θρεπτικών συστατικών στο υπόστρωμα ( dsb και plenum )

πριν δούμε τη σχέση έχει το redox που μπορούμε να μετρήσουμε με όλα τα παραπάνω …

θα έλεγα ότι βάζοντας μια γείωση στο νερό ίσος ανατρέπουμε μια κατάσταση στη κατανομή φορτίων που πρέπει να υπάρχει

γνώμες ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

για αυτό που λες εδώ να μεταφέρω την άποψη του Goemans – θα ψάξω και απόψεις άλλων – που βλέπει

την επιφάνεια του νερού και τον αέρα από πάνω με αρνητικό φορτίο mV

το νερό σαν μια σούπα που υπερισχύουν τα θετικά .. θετικά βλέπει τα ψάρια , κοράλλια κλπ …

το υπόστρωμα το βλέπει σαν αρνητικό .. που όσο βαθαίνει γίνεται πιο αρνητικό ..

αυτά για να καταλάβουμε πως η βαρύτητα μαζί με ηλεκτρικά φορτία δημιουργούν τη διάχυση ( diffusion ) των θρεπτικών συστατικών στο υπόστρωμα ( dsb και plenum )

πριν δούμε τη σχέση έχει το redox που μπορούμε να μετρήσουμε με όλα τα παραπάνω …

θα έλεγα ότι βάζοντας μια γείωση στο νερό ίσος ανατρέπουμε μια κατάσταση στη κατανομή φορτίων που πρέπει να υπάρχει

γνώμες ?

Πρεπει σε ολα αυτα να λαβουμε σοβαρα υποψην μας ολοι, οτι τα ψυχτικα μηχανηματα εχουνε ολα γειωση. Απο την στιγμη που κανουνε κυκλωμα με το ενυδρειο μεσω της παροχης νερου, τοτε αυτοματα εχουμε γειωση θελουμε δεν θελουμε. Οποτε ουσιαστικα για αρκετα χρονια καποιοι απο εμας εχουμε γειωση και εχουμε τα οσα πλεονεκτηματα ή μειωνεκτηματα που ενδεχωμενος την συνοδευουν.

Προσωπικα ειμαι υπερ της γειωσης. Οπως εχω ξαναπει, εαν συμβει κατι, προτιμω να ειμαι εγω καλα, και ας εχουν προβλημα τα ζωντανα μου εαν υπαρχει τετοιο θεμα. Αν και πρεπει να σκεφτουμε και το ενδεχωμενο, οτι καποιες συσκευες εχουν μπριζα με γειωση σε περιπτωση διαροης, αλλα καποιες αλλες συσκευες, οπως π.χ. θερμοστατες δεν εχουν. Δεν ειναι ενα θεμα που θα επρεπε να συζητηθει και αυτο?

Οσο για την διαφορα δυναμικου στα ολο συστημα μας, υπαρχουν καποιες θεωριες που αναφερουν καποια πραγματα, αλλα ακομα δεν μπορουμε να το κατανοησουμε οπως πρεπει. Αλλα οτι κατι υπαρχει στο ενυδρειο μας, ειναι ποια δεδομενο οτι κατι γινεται. Σιγουρα στο μελλον θα μαθουμε παρα πολλα για αυτο το θεμα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει σε ολα αυτα να λαβουμε σοβαρα υποψην μας ολοι, οτι τα ψυχτικα μηχανηματα εχουνε ολα γειωση. Απο την στιγμη που κανουνε κυκλωμα με το ενυδρειο μεσω της παροχης νερου, τοτε αυτοματα εχουμε γειωση θελουμε δεν θελουμε. Οποτε ουσιαστικα για αρκετα χρονια καποιοι απο εμας εχουμε γειωση και εχουμε τα οσα πλεονεκτηματα ή μειωνεκτηματα που ενδεχωμενος την συνοδευουν.

Προσωπικα ειμαι υπερ της γειωσης. Οπως εχω ξαναπει, εαν συμβει κατι, προτιμω να ειμαι εγω καλα, και ας εχουν προβλημα τα ζωντανα μου εαν υπαρχει τετοιο θεμα. Αν και πρεπει να σκεφτουμε και το ενδεχωμενο, οτι καποιες συσκευες εχουν μπριζα με γειωση σε περιπτωση διαροης, αλλα καποιες αλλες συσκευες, οπως π.χ. θερμοστατες δεν εχουν. Δεν ειναι ενα θεμα που θα επρεπε να συζητηθει και αυτο?

Οσο για την διαφορα δυναμικου στα ολο συστημα μας, υπαρχουν καποιες θεωριες που αναφερουν καποια πραγματα, αλλα ακομα δεν μπορουμε να το κατανοησουμε οπως πρεπει. Αλλα οτι κατι υπαρχει στο ενυδρειο μας, ειναι ποια δεδομενο οτι κατι γινεται. Σιγουρα στο μελλον θα μαθουμε παρα πολλα για αυτο το θεμα. :hysterical:

Discos παραξενεύομαι που σε πιάνω αδιάβαστο.

Το τρίτο σύρμα του ψυκτικού (τουλάχιστον αυτού που έχω εγώ) ενώνετε νε τον κομπρεσέρ.

Αυτό είναι για προστασία σε περίπτωση διαρροής του κομπρεσέρ. Δεν έρχεται καθόλου σε επαφή με το νερό. Ο σωλήνας που ψύχετε και έρχεται σε επαφή με το νερό είναι επενδυμένος με πλαστικό. Σε άλλο ψυκτικό που έχω δει υπάρχει μεταλλικό τανκ το ποιο γειώνετε αλλά και αυτό στο εσωτερικό του υπαρχή δεύτερο πλαστικό τανκ.

Δηλαδή εσύ Μάριε δεν πείστηκες ότι η ύπαρξη ηλεκτρικού ρεύματος στο ενυδρείο καταστρέφει την βιολογία και τα ψάρια μας?

Τη θα προτιμούσες να έχεις γείωση η να μην έχεις και να έχεις και μετασχηματιστή?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Discos παραξενεύομαι που σε πιάνω αδιάβαστο.

Το τρίτο σύρμα του ψυκτικού (τουλάχιστον αυτού που έχω εγώ) ενώνετε νε τον κομπρεσέρ.

Αυτό είναι για προστασία σε περίπτωση διαρροής του κομπρεσέρ. Δεν έρχεται καθόλου σε επαφή με το νερό. Ο σωλήνας που ψύχετε και έρχεται σε επαφή με το νερό είναι επενδυμένος με πλαστικό. Σε άλλο ψυκτικό που έχω δει υπάρχει μεταλλικό τανκ το ποιο γειώνετε αλλά και αυτό στο εσωτερικό του υπαρχή δεύτερο πλαστικό τανκ.

Yπαρχει αναφορα σε οχι τοσο παλαιοτερη συζητηση, οτι η γειωση υπαρχει και σε καποιο σημειο με το νερο και συνηθως ειναι απο τιτανιο. Δεν υπηρχε αρνηση αυτου του δεδομενου, οποτε και το κρατησα, γιατι στην συζητηση αυτη ημασταν ολοι εμεις παρον, ηταν οταν ειχε προτοξεκινησει το ολο θεμα με τις γειωσεις.

Οσο για το αδιαβαστο, κανεις μα κανεις δεν μπορει αν ξερει τα παντα, και ποτε δεν πηρα αυτο το ρολο. Για αυτο συζηταμε για να φτασουμε καπου. Αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ. :hysterical:

Δηλαδή εσύ Μάριε δεν πείστηκες ότι η ύπαρξη ηλεκτρικού ρεύματος στο ενυδρείο καταστρέφει την βιολογία και τα ψάρια μας?

Τη θα προτιμούσες να έχεις γείωση η να μην έχεις και να έχεις και μετασχηματιστή?

Ο μετασχηματιστης ειναι μια πολυ καλη λυση. Αλλα μιλαμε για ενα σχετικα ακριβο εξοπλισμο, ογκωδη που χρειαζετε καποιο ειδικο στο να το εγκαταστηση. Εαν εχεις τις απαραιτητες προηποθεσης ειναι καλο. Εαν ομως ειναι πολυ δυσκολο να γινει, εμπιστευομαι την γειωση. ΜΗν ξεχναμε οτι καποιες συσκευες εχουν γειωση απο μονες τους, οποτε σε καποια διαροη ενδεχωμενος θα παιξουν το ρολο τους. Αλλα υπαρχουν και συσκευες που δεν εχουν γειωση και εχουν την απλη μπριζα. Εαν υπαρχει μαι διαροη εκει φανταζομαι θα παιξει το ρολο της η γειωση.

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι παιζουν ρολο και το ολο συστημα. Αλλο αποτελεσμα θα εχει σε ενα τονο νερο μια διαροη χωρις να κλειση το ρελε, και αλλη εαν εχεις την ιδια διαροη σε ενα ενυδρειο 50-100 λιτρα. Οπως επισης στις περιπτωσεις που εχεις sump, ο κυριος εξοπλισμος ειναι στο εκει, οποτε και αφου την γειωση την εχεις εκει, το ρευμα θα ακολουθησει τον ποιο συντομο δρομο και δεν θα περασει καθολου απο πανω.

ΑΠο την ολη συζητηση αυτα εχω καταλαβει. Μπορει αν μην ειμαι ειδικος αλλα με την απλη λογικη αυτα τα συμπερασματα βγαζω. Εαν καταλαβα λαθος, απλα διορθωστε με. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

όταν λένε οι εταιρίες στα τεχνικά χαρακτηριστικά του ψυκτικού ότι έχει

εναλλάχτη τιτανίου ..

αυτόματα υποψιάζεσαι ότι το νερό έρχεται σε επαφή με το μέταλλο .. που το ψύχει σωλήνας ψυκτικού υγρού μονταρισμένος στη μηχανή ..

.. αν είναι έτσι .. τότε υπάρχει γείωση πως λέει ο discos ..

προσωπικά Γιάννο έχω ελάχιστο ρεύμα στο νερό που το νοιώθω στα νύχια ..δεν ξέρω τη προέλευση του

.. την περίοδο που τα ψαράκια μου γέννησαν αυγά και μικρά ψαράκια .. υπήρχε γείωση ..

Link to comment
Share on other sites

Μάριε το αδιάβαστος δεν το είπα για να σε προσβάλω.

Προς θεού.

Αν φάνηκε έτσι απολογούμαι δημόσια.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι εδώ είμαστε για να μαθαίνουμε και έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμα. Από εδώ στο φόρουμ φαίνετε ξεκάθαρα ποιος γνωρίζει και ποιος όχι.

Εγώ ξέρω για της γνώσεις σου σχετικά με τα ενυδρεία και ακολουθώ ότι πεις ανεπιφύλακτα.

Ο κάθε ένας στον τομέα του. Σίγουρα δεν θα σε συμβουλευόμουν για το θέμα της γείωσης.

Για το θέμα κόστους του μετασχηματιστή.

Έχεις σκεφτεί ποτέ πόσα λεφτά ξόδεψες για το ενυδρείο σου?

Αν ναι τότε θα δεις ότι το κόστος του για την ασφάλεια την δική σου και των ζωντανών οργανισμών που είναι στο ενυδρείο σου είναι 0.

Όσο για την εγκατάσταση είναι παιχνίδι.

Όσον αφορά τις συσκευές που αναφέρεις ότι έχουν γείωση πες μα ποιες είναι αυτές και ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Πίστεψε με τα 100 και τα 1000 λίτρα δεν θα έχουν καμία διαφορά σε περίπτωση απώλειας.

Δεν είμαι διαθέσιμος να εμπλακώ σε κόντρα για το θέμα.

Αν δω ότι παρεκτρέπετε δεν θα γράψω ξανά.

Εγώ προσπαθώ να προστατεύσω εσάς και τα ψάρια σας.

Τώρα αν κάποιοι δεν πείστηκαν είναι δικό τους θέμα.

Εγώ το λέω ξανά. Βγάλτε τις γειώσεις από τα ενυδρεία σας και βάλτε μετασχηματιστή.

Αν δεν μπορείτε οικονομικά τότε βγάλτε την πρίζα του ενυδρείου πριν βάλετε τα χέρια σας στο νερό.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

όταν λένε οι εταιρίες στα τεχνικά χαρακτηριστικά του ψυκτικού ότι έχει

εναλλάχτη τιτανίου ..

αυτόματα υποψιάζεσαι ότι το νερό έρχεται σε επαφή με το μέταλλο .. που το ψύχει σωλήνας ψυκτικού υγρού μονταρισμένος στη μηχανή ..

.. αν είναι έτσι .. τότε υπάρχει γείωση πως λέει ο discos ..

προσωπικά Γιάννο έχω ελάχιστο ρεύμα στο νερό που το νοιώθω στα νύχια ..δεν ξέρω τη προέλευση του

.. την περίοδο που τα ψαράκια μου γέννησαν αυγά και μικρά ψαράκια .. υπήρχε γείωση ..

salTasos

Να σου πω ότι υπάρχουν εταιρίες που κατασκευάζουν γειώσεις ενυδρείου.

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και καλό.

Απλά κάποιος ο ποιος δεν γνωρίζει σε βάθος το θέμα την βλέπει σε ένα μαγαζί με ενυδρειακα και λογικά σκεπτόμενος λέει ότι είναι καλό και το αγοράζει.

Πες μου σε παρακαλώ έχεις ψυκτικό στο ενυδρείο σου?

Αν ναι τότε αυτό είναι μια απόδειξη του ότι δεν είναι γειωμένο.

Αν ήταν γειωμένο δεν θα ένιωθες αυτό το τσίμπημα που λες.

Αν θέλεις να βρεις την απώλεια άρχισε να βγάζεις πρίζες

Να σας πω και κάτι άλλο.

Μπορεί να αποφασίσει η ευρωπαϊκή ένωση η γείωση τον ψυκτικών και άλλον συσκευών να είναι υποχρεωτική και μάλιστα να έρχεται σε επαφή με το νερό. Αυτό μπορεί να συμβεί. Δεν σημαίνει όμως ότι είναι καλό για τα ψάρια μας. Δεν θα ενδιαφέρει την Ευρώπη για τα ψάρια μας αλλά για την ασφάλεια μας. Δεν αποκλείετε ακόμα να αποσυρθούν όλες οι συσκευές ενυδρείου τον 220 βολτ και να αντικατασταθούν με άλλες χαμηλής τάσης όπως ΠΧ τα Tunze.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το τσίλερ, από ότι είχα διαπιστώσει στο παρελθόν, γειώνει το σασί και το κομπρεσέρ χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι έρχεται, έμμεσα ή άμεσα, σε επαφή με το νερό. Οι έχοντες ας προβούν σε μια μέτρηση με ένα πολύμετρο και ας πληροφορήσουν και εμάς τους υπόλοιπους. :hysterical: ΙΜΗΟ εφόσον καμία άλλη συσκευή δεν έχει γείωση που να έρχεται σε επαφή με το νερό το τσίλερ θα κάνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το τσίλερ, από ότι είχα διαπιστώσει στο παρελθόν, γειώνει το σασί και το κομπρεσέρ χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι έρχεται, έμμεσα ή άμεσα, σε επαφή με το νερό. Οι έχοντες ας προβούν σε μια μέτρηση με ένα πολύμετρο και ας πληροφορήσουν και εμάς τους υπόλοιπους. :hysterical: ΙΜΗΟ εφόσον καμία άλλη συσκευή δεν έχει γείωση που να έρχεται σε επαφή με το νερό το τσίλερ θα κάνει το ίδιο.

:rasp: Το τσίλερ που έχω είναι της JAD και γειώνει, το σασί και το κομπρεσέρ και το heat pump που είναι τιτανίου (μηδενική διάβροση) και μέσω αυτού γειώνεται το νερό του ενυδρείου. Η αντίσταση που μέτρησα μεταξύ της γείωσης του φις και του τιτανίου ήταν 0.001Ω. Και μεταξύ της γείωσης του φις και του νερού του ενυδρείου 10ΜΩ (ενυδρείο γλυκού νερού 150lt περίπου :rasp:

Link to comment
Share on other sites

:rasp: Το τσίλερ που έχω είναι της JAD και γειώνει, το σασί και το κομπρεσέρ και το heat pump που είναι τιτανίου (μηδενική διάβροση) και μέσω αυτού γειώνεται το νερό του ενυδρείου. Η αντίσταση που μέτρησα μεταξύ της γείωσης του φις και του τιτανίου ήταν 0.001Ω. Και μεταξύ της γείωσης του φις και του νερού του ενυδρείου 10ΜΩ (ενυδρείο γλυκού νερού 150lt περίπου :rasp:

smara747 10MΩ :hysterical:

Έχω της αμφιβολίες μου αν αυτή η αντίσταση που είναι τεράστια αν πραγματικά γειώνετε. Θα κάνω ένα τεστ και θα σου πω. Επειδή δεν έχω το μιτερ μου εδώ

αν μπορείς σε παρακαλώ βαλε τους 2 ακροδέκτες σου στης δύο πλευρές του τανκ σου μέσα στο νερό και πες μας την ένδειξη.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

smara747 10MΩ :rasp:

Έχω της αμφιβολίες μου αν αυτή η αντίσταση που είναι τεράστια αν πραγματικά γειώνετε. Θα κάνω ένα τεστ και θα σου πω. Επειδή δεν έχω το μιτερ μου εδώ

αν μπορείς σε παρακαλώ βαλε τους 2 ακροδέκτες σου στης δύο πλευρές του τανκ σου μέσα στο νερό και πες μας την ένδειξη.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

:rasp: Από άκρη σ' άκρη είναι 9,8 MΩ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:rasp: Από άκρη σ' άκρη είναι 9,8 MΩ :hysterical:

Το ψυκτικό σου είναι γειωμένο.

Προχώρα στην εγκατάσταση μετασχηματιστή.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

:P Από άκρη σ' άκρη είναι 9,8 MΩ :rasp:

:P Σε 120lt μικτά μετράω αντίσταση περίπου στα 350KΩ, με νερό μισό βρύσης μισό απιονισμένο. Εσύ πώς καταφέρνεις και πιάνεις 10MΩ ή 10.000.000 Ω? Να χαρώ εγώ γείωση.... :hysterical:

:thumbup: Σε βλέπω σε πιθανή διαρροή να παθαίνουν τρελό αμόκ τα ψάρια σου! Θα μπαχιρδιάσουν κατά το κοινώς λεγόμενο... :rasp:

:thumbup: edit: θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις με τι όργανο μέτρησες αντίσταση "0.001Ω" όπως λες. :rasp:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

:rasp: Όπως επίσης το ψυκτικό σου πρέπει να έχει πολύ ακριβά καλώδια (τι ακριβά, πανάκριβα) αφού έχουν αντίσταση μικρότερη του 0.0005Ω/m... Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σου. :hysterical:
Link to comment
Share on other sites

:rasp: Όπως επίσης το ψυκτικό σου πρέπει να έχει πολύ ακριβά καλώδια (τι ακριβά, πανάκριβα) αφού έχουν αντίσταση μικρότερη του 0.0005Ω/m... Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σου. :hysterical:

Τη λες ρε Γιώργο για πανάκριβα σύρματα.

Σκέψου πόσα θα είναι το όργανο μέτρησης.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το ψυκτικό σου είναι γειωμένο.

Προχώρα στην εγκατάσταση μετασχηματιστή.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Γιάννος Σάββα γεια σου και πάλι. Λοιπόν συμφονώ στην εγκατάσταση του μετ/στή . Για να υπάρχει γαλβανική απομόνοση του ενυδρείου με την γη. Αυτο σημένει ότι τόρα ποια πρέπει να προσπαθήσει κάποιος πολύ για να τον χτηπήσει το ρεύμα (πρότα ο άνθρωπος ασφαλίζεται και μετά όλα τα άλλα) αυτό σημένει ότι χωρίς τον μετασχηματιστή αρκούσε μόνο η φάση για να κληστεί κύκλομα ως προς την γη. Ενώ τόρα με τις δύο φάσεις πρέπει να κληστεί κύκλωμα και με τις δύο , βγάζωντας τον παράγωντα γη απ' έξω μια που δεν επυρεάζει το συστημά μας.

Έτσι περιορίζουμε το ατύχημα στο 50%. Μέχρι εδώ συμφονώ. Τι θα γίνει όμως στην περίπτωση που θα έχουμε σκέδαση μεταξή των δυο φάσεων που θα είναι ενεργιακά εντονότερο το φενόμενο. Πως θα μπορέσεις να αντιληφθείς αυτή την μικρή δυαροή σ΄ ένα κλειστό βρόνχο στον οποίο υπάρχουν άποιρα σημεία αναχώρισης και αντοίστιχα άποιρα σημεία άφηξης;. Αφού στην προκημένη περήπτωση το σημείο αναφοράς που είναι η γη την έχουμε βγάλει εκτός ,λόγο της γαλβανικής απομόνοσης του μετασχηματιστη μας.

:P Σε 120lt μικτά μετράω αντίσταση περίπου στα 350KΩ, με νερό μισό βρύσης μισό απιονισμένο. Εσύ πώς καταφέρνεις και πιάνεις 10MΩ ή 10.000.000 Ω? Να χαρώ εγώ γείωση.... :rasp:

:thumbup: Σε βλέπω σε πιθανή διαρροή να παθαίνουν τρελό αμόκ τα ψάρια σου! Θα μπαχιρδιάσουν κατά το κοινώς λεγόμενο... :rasp:

:thumbup: edit: θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις με τι όργανο μέτρησες αντίσταση "0.001Ω" όπως λες. :rasp:

α)Το νερό της βρύσης σου έχει πολλά άλατα και μεγαλόνουν την αγωγημότητα του ενυδρείου σου.

β)(Να χαρώ εγώ γείωση.... )Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις.

γ)Οσον αφορά πιθανή διαρροή τα ψάρια δεν θα πάθουν τίποτα γιατί το ρευμα θα προτημήσει να περάσει απο τον συντομότερο δρόμο και πυστεψέ με αυτός σε καμία περίπτοση δεν είναι τα ψάρια.

Αντίσταση κάτω του ΩΜ με γέφηρα winston Tetroniks.

Aντίσταση ΜΩ με όργανο MEGER με με τάση παλμού 1000volt Merlin Gerin.

:P Φιλόξενε ευχαριστώ πολύ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και ζητώ ένα ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ για αυτό[ :hysterical: ]αν παρεξηγήθηκα, δεν μου πέρασε ποτέ από το μιαλό να κοροιδέψω κανέναν.

Ηλίας Σμαραγδίδης

Ηλεκτρονικός Μηχανικός /Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

:P Ok thanks, κατάλαβα. :rasp: Για την ιστορία μόνο να ξες ότι λέγεται wheatstone προς τιμή του Άγγλου φυσικού Charles Wheatstone (αφού τη χρησιμοποιείς να ξέρεις πώς λέγεται-γράφεται) και το ΩΜ δε λέγεται ΩΜ αλλά Ohm και ο διεθνής συμβολισμός του έχει καθιερωθεί από το ελληνικό κεφαλαίο γράμμα Ω. :hysterical: Θα ήθελα να ρωτήσω από το τεστ που πραγματοποίησες με τα 1000Volt κατά τη χρήση του Meger (η ονομασία, εγκυκλοπαιδικά, έχει προκύψει από το Μeg-Ohm Met-er πετώντας τα ενδιάμεσα) αν παρατήρησες τα ψάρια να ενοχλούνται. Αν όχι, τότε τι συζητάμε για τα 220V, ούτε που θα το καταλαβαίνουν...

Σχετικά με αυτό που είπα παραπάνω (να χαρώ γείωση) σύμφωνα με τα γραφόμενα σου η αντίσταση που μετράς ψυκτικό-νερό ενυδρείου είναι κοντά στα 10ΜΩ το οποίο πρακτικά είναι ανοικτό κύκλωμα (δεν υπάρχει κύκλωμα για τους φίλους που δεν είναι εξοικειωμένοι με ηλεκτρικούς όρους), δηλαδή δε σου εξασφαλίζει γείωση το τσίλερ σε καμία περίπτωση. Χρησιμοποιείς νερό εξ ολοκλήρου από ΑΟ? Δεν μπορώ να καταλάβω τις (ηλεκτρικές) μετρήσεις σου... :P

Φιλικά,

Γιώργος

edit: H φατσούλα έχει πλάκα και φυσικά δεν παρεξηγήθηκα. :rasp:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

:P Ok thanks, κατάλαβα. :rasp: Για την ιστορία μόνο να ξες ότι λέγεται wheatstone προς τιμή του Άγγλου φυσικού Charles Wheatstone (αφού τη χρησιμοποιείς να ξέρεις πώς λέγεται-γράφεται) και το ΩΜ δε λέγεται ΩΜ αλλά Ohm και ο διεθνής συμβολισμός του έχει καθιερωθεί από το ελληνικό κεφαλαίο γράμμα Ω. :hysterical: Θα ήθελα να ρωτήσω από το τεστ που πραγματοποίησες με τα 1000Volt κατά τη χρήση του Meger (η ονομασία, εγκυκλοπαιδικά, έχει προκύψει από το Μeg-Ohm Met-er πετώντας τα ενδιάμεσα) αν παρατήρησες τα ψάρια να ενοχλούνται. Αν όχι, τότε τι συζητάμε για τα 220V, ούτε που θα το καταλαβαίνουν...

*Λοιπόν Γιώργο ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις :thumbup: Οσο για τα ψάρια δεν ενοχλήθηκαν καθόλου (τρόμαγμα απότομες κινήσεις νευρικότητα) το αντίθετο μάλιστα πλησίαζαν τους ακροδέκτες από περιέργεια να δουν τι είναι αυτό.

Σχετικά με αυτό που είπα παραπάνω (να χαρώ γείωση) σύμφωνα με τα γραφόμενα σου η αντίσταση που μετράς ψυκτικό-νερό ενυδρείου είναι κοντά στα 10ΜΩ το οποίο πρακτικά είναι ανοικτό κύκλωμα (δεν υπάρχει κύκλωμα για τους φίλους που δεν είναι εξοικειωμένοι με ηλεκτρικούς όρους), δηλαδή δε σου εξασφαλίζει γείωση το τσίλερ σε καμία περίπτωση. Χρησιμοποιείς νερό εξ ολοκλήρου από ΑΟ? Δεν μπορώ να καταλάβω τις (ηλεκτρικές) μετρήσεις σου... :P

* Χρησιμοποιώ νερό από ΑΟ . 90%ΑΟ-10%βρύσης.

Φιλικά,

Γιώργος

edit: H φατσούλα έχει πλάκα και φυσικά δεν παρεξηγήθηκα. :rasp:

Χάρηκα γι'αυτό.

Χάρηκα γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

smara747

Το ότι έβαλες το Meger στα 1000 βολτ και τα ψάρια το χάρηκαν να το εκλάβω ως αστείο?

Και κατή άλλο εάν έχεις διαρροή και το αυτόματο σου είναι στα 500ma και η απώλεια σου είναι 400ma τι θα συμβεί?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

smara747

Το ότι έβαλες το Meger στα 1000 βολτ και τα ψάρια το χάρηκαν να το εκλάβω ως αστείο?

Δεν ξέρω αν το χάρηκαν ,ξέρω σήγουρα ότι δεν ενοχλήθηκαν καθόλου.

Και μάλιστα όταν απομάκρινα τον έναν ακροδέκτη λίγο πάνο από την επιφάνια του νερού και έβγαζε σπινήρες (μικρούς) μαζεύτικαν και αυτά που δεν ήταν περίεργα. Υποθέτω ότι τους έκανε εντήπωση ο ήχος των σπινθήρων.

Και κατή άλλο εάν έχεις διαρροή και το αυτόματο σου είναι στα 500ma και η απώλεια σου είναι 400ma τι θα συμβεί?

Το αυτόματο που έχω στο σπίτι έχει ρεύμα διέγερσης τα 30ma και όχι 500ma όπως μου γράφεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...