Jump to content

Γείωση ενυδρείου


Recommended Posts

smara747

Μου έχεις αναφέρει σε ΠΜ οι την ώρα που έβγαζες τον ακροδέκτη από το νερό ότι σπινθήριζε.

Τον νόμο του ohm τον ξέρεις.

I=V/R

I=1000/10,000,000

I=0,0001 A

Πως το εξηγάς τότε ότι ένα τέτοιο ρεύμα 0,0001 Α μπορεί να προκαλέσει σπινθήρα?

Αυτό σημαίνει αυτόματα ότι η αντίσταση σου δεν είναι 10ΜΩ.

Την ερώτηση για το αυτόματο στην έκανα για να καταλάβεις ότι σε περίπτωση διαρροής που θα είναι μικρότερη του αυτομάτου το ρεύμα αυτό θα περνά συνέχεια από το ενυδρείο και τα ψάρια.

Συμπληρώνω τώρα που είδα το νέο σου ΠΜ

Ακόμα χειρότερα αν είναι μa και όχι ma

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

smara747

Μου έχεις αναφέρει σε ΠΜ οι την ώρα που έβγαζες τον ακροδέκτη από το νερό ότι σπινθήριζε.

Τον νόμο του ohm τον ξέρεις.

I=V/R

I=1000/10,000,000

I=0,0001 A

Πως το εξηγάς τότε ότι ένα τέτοιο ρεύμα 0,0001 Α μπορεί να προκαλέσει σπινθήρα?

Αυτό σημαίνει αυτόματα ότι η αντίσταση σου δεν είναι 10ΜΩ.

Την ερώτηση για το αυτόματο στην έκανα για να καταλάβεις ότι σε περίπτωση διαρροής που θα είναι μικρότερη του αυτομάτου το ρεύμα αυτό θα περνά συνέχεια από το ενυδρείο και τα ψάρια.

Tον ξέρω τον νόμο του ohm και οι πράξεις που έκανες είναι σωστές, όπος σου έγραψα και στο ΠΜ το όργανο δήνει 1000βόλτ στα 100μΑ . Αν μετατρέψουμε τα μίκρο αμπέρ σε μιλι αμπέρ (1mA=1000μΑ) έχουμε ρεύμα 0,001mA. Αν μετατρέψουμε τα μιλιαμπέρ σε αμπέρ (1Α=1000mA) έχουμε ρέυμα 0,0001Α.

Τον σπηνθήρα τον προκαλεί η διαφορα διναμικού τα βόλτ δηλαδή και όχι το ρέυμα.

Το ρέυμα αρχίζει να κάνει την παρουσία του όταν οσπηνθήρας καλήψει την απόσταση και κλήσει κύκλωμα.

Τότε η τάση μηδενίζεται και το ρεύμα πέρνει την μέγηστη τιμή που είναι τα 100μΑ (Μέγιστο ρεύμα παροχής του οργάνου).

Οι κεραυνοί είναι μερικά τρισεκατομύρια βόλτ αλλά το ρεύμα τους είναι μερικά mA, (ο ισχηρότερος που μετρήθηκε ποτέ ήταν μόλις 10mA) συνήθος είναι 3-5mA. Και δυανήουν αποστάσεις μερικές δεκάδες χιλιόμετρα.

Άρα οι σπηνθήρες βγαίνουν και είναι ζωηροί.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

smara747

Παραθέτω το πώς δουλεύει το Wheatstone bridge εδώ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wheatstone_bridge

Όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει.

Κομματάκι δύσκολο να μπήκες σε αυτή όλη την διαδικασία για να κάνεις μια απλή μέτρηση από το φις στο ψυκτικό. Οι αντιστάσεις R1 + R3 όσον και το Rg Πρέπει να είναι ακριβείας για να μπορέσουν να εφαρμοστούν στην μέτρηση.

Όσον αφορά το πείραμα σου θα το κάνω και εγώ (όχι βέβαια στο ενυδρείο μου γιατί λυπάμαι τα ψαράκια μου) και θα σου πω.

Εδώ προσπαθούμε να απλοποιήσουμε την κατάσταση για να μπορέσουν όλοι οι φίλη εδώ να αντιληφτούν τη σημασία διαρροής στο ενυδρείο και με όλα αυτά κάνουμε ακριβός το αντίθετο.

Δεν έπρεπε από την αρχή να μπαίναμε σε τόση πολλή λεπτομέρεια.

Ευχαριστώ

Γιάννας Σάββα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

http://www.thekrib.com/Marine/grounding.html

Αυτα Γιαννο ειναι 15 χρονων αρχεια, και μαλιστα απο χομπιστες και οχι επαγγελματιες. Νομιζω οτι εχουν ξεπεραστει ποια οι αποψεις τους. Τα γραψανε αυτα το 1992..

Π.χ. εδω που βλεπει το ενυδρειο σαν κεραια που θεωρητικα θα μπορουσε να βαλει τα πραγματα σε αλλη βαση.

**A NOTE ON VOLTMETER READING OF TANK POTENTIAL**

When I first tried to measure the voltage of my tank I was surprised to get a

reading of 32 volts. By selectively turning off my equipment I determined

that every electrical piece of equipment near my tank would cause this

potential. It turns out this was because I was using a very high impedance

electronic voltmeter. The tank water acts as an antenna and picks up the 60 Hz

electric field transmitted by nearby appliances. Because the water is so well

insulated, the reading given by a high impedance voltmeter will be

extraordinarily high. The current that the tank can supply at this voltage is

EXTREMELY small. I then connected a 100k Ohm resistor between the tank and the

ground -- the voltage dropped very near zero. If the problem was a faulty

appliance, I would expect no change in the voltage reading with the addition of

a resistor that large.

http://www.aquariumdomain.com/forums/index.php?showtopic=24

Αυτο δεν εχει να πει κατι. Ειναι μια συζητηση η οποια εχει 2 ποστ μονο, και την απαντηση την δινει μια κοπελα με 11 ποστ συνολικα, η "Alicia", η οποια λεει οτι καπου ακουσε οτι δεν πρεπει να εχουμε γειωση. Δεν ειναι δειγμα αντιπροσωπευτικο αυτο.

http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=53987

Εδω ισως και να εχει καποια πραγματα να πει, αλλα και παλι η ολη συζητηση βασιζετε στην συζητηση που αναφερεις πρωτα, δηλαδη αυτη του 1992.

http://reefcentral.com/forums/showthread.p...nding+your+tank

Aυτο Γιαννο ειναι σχεδον ολη η υλη του reefcentral.. Που να πρωτοκοιταξεις? Δεν εχει κατι συγκεκριμενο για την γειωση τουλαχιστον στην μακρυα πρωτη σελιδα.

Μην δινουμε βαση σε links 15ετιας. Εαν στη θαλασσα κοιταγαμε τα παλαια ποστ ημασταν χαμενοι. Αγνοια, πανικος, λαθος πραγματα, μυθοι που ευτηχως στην πορεια εφυγαν. Οτι καλυτερο ειναι να κοιταμε τωρα τι κανουμε. Αλλα ακομα δεν εχω βρει σχεδον τιποτα στα μεγαλα φορουμ. Δεν λεω για απλες αναφορες, αλλα για κατι χειροπιαστο. Θα μπορουσατε να δωσετε την ερωτηση σας, στον χημικο "γκουρου" του www.reefcentral.com - Randy Holmes. Εδω το δικο του φορουμ.

http://www.reefcentral.com/forums/forumdis...amp;forumid=112

Link to comment
Share on other sites

Μην δινουμε βαση σε links 15ετιας. Εαν στη θαλασσα κοιταγαμε τα παλαια ποστ ημασταν χαμενοι. Αγνοια, πανικος, λαθος πραγματα, μυθοι που ευτηχως στην πορεια εφυγαν. Οτι καλυτερο ειναι να κοιταμε τωρα τι κανουμε. Αλλα ακομα δεν εχω βρει σχεδον τιποτα στα μεγαλα φορουμ. Δεν λεω για απλες αναφορες, αλλα για κατι χειροπιαστο. Θα μπορουσατε να δωσετε την ερωτηση σας, στον χημικο "γκουρου" του www.reefcentral.com - Randy Holmes. Εδω το δικο του φορουμ.

http://www.reefcentral.com/forums/forumdis...amp;forumid=112

Μάριε τα λινκς δεν τα έστειλα για απόδειξη.

Τα έστειλα για προβληματισμό. Δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι αυτό που διαβάζουμε σε κάποιο φόρουμ είναι το σωστό. Γι’ αυτό και εγώ περιμένω την απάντηση από τον ερευνητή Heiko Bleher.

Ο κάθε ένας μας έχει πάρει τις αποφάσεις του.

Απλά εγώ εδώ είπα να βοηθήσω λίγο την κατάσταση σχετικά με απορίες που μπορεί να έχει ο κάθε ένας. Η συζήτηση όμως πάλι ξέφυγε λίγο με αποτέλεσμα να μπερδεύουμε αυτούς που τα διαβάζουν.

Για εμένα είναι απόδειξη ότι αυτά που υποστηρίζω είναι σωστά μόνο και μόνο το ότι ο ερευνητής Heiko Bleher δεν έχει σε κανένα από τα ενυδρεία του γείωση.

Μάριε διακρίνω μια άρνηση αποδοχής της πραγματικότητας και δεν ξέρω το γιατί.

Μου είχες αναφέρει για άλλες συσκευές οι οποίες έχουν γείωση και περιμένω να μου πεις ποιες είναι αυτές για να το συζητήσουμε.

Κάποιο ερώτημα που έκανα και δεν μου το απάντησε κανείς είναι γιατί οι μεγαλύτερες εταιρίες κατασκευής ενυδρειακών συσκευών δεν βάζουν γείωση.

Αν σας κούρασε το θέμα μπορούμε να το σταματήσουμε εδώ.

Εγώ κουράστηκα αλλά δεν το σταματώ για να μην δώσω την αφορμή σε κανέναν να πει ότι δεν γράφω γιατί δεν ξέρω να απαντήσω.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Απλά εγώ εδώ είπα να βοηθήσω λίγο την κατάσταση σχετικά με απορίες που μπορεί να έχει ο κάθε ένας. Η συζήτηση όμως πάλι ξέφυγε λίγο με αποτέλεσμα να μπερδεύουμε αυτούς που τα διαβάζουν.

Μα αναφερθηκαν πολυ ενδιαφερων πραγματα.

Για εμένα είναι απόδειξη ότι αυτά που υποστηρίζω είναι σωστά μόνο και μόνο το ότι ο ερευνητής Heiko Bleher δεν έχει σε κανένα από τα ενυδρεία του γείωση.

To ενδεχωμενο ο ανθρωπος να μην εχει ασχοληθει(-γνωριζει) ποτε με το θεμα γειωση το εχεις σκεφτει? Μη βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα.

Μάριε διακρίνω μια άρνηση αποδοχής της πραγματικότητας και δεν ξέρω το γιατί.

Συζητηση ειναι Γιαννο. Μπορει αυτο που λες να ειναι ολοσωστο. Αλλα τοσα χρονια στο χομπι δεν το εχει αναφερει καποια ερευνα οτι αυτη ειναι η απολυτη λυση. Ισα ισα που κατα καιρους βλεπομε να προτεινουν και καποιο ειδος γειωσης για την κακια στιγμη. Οποτε δεν γινεται σε μια κουβεντα να δεχτουμε ενα νεο δισκοποτηρο που αφορα παγκοσμια πιθανον πρωτια ετσι απλα. Εχουμε ενα σκεπτικισμο και οχι αρνηση.

Μου είχες αναφέρει για άλλες συσκευές οι οποίες έχουν γείωση και περιμένω να μου πεις ποιες είναι αυτές για να το συζητήσουμε.

??? Μα, ειπα οτι καποιες εχουνε γειωση και καποιες οχι. Στα φις παντα μιλαμε.

Κάποιο ερώτημα που έκανα και δεν μου το απάντησε κανείς είναι γιατί οι μεγαλύτερες εταιρίες κατασκευής ενυδρειακών συσκευών δεν βάζουν γείωση.

Δεν μπορεις να ξερεις. Η TUNZE π.χ. εχει γειωση στην γκαμα της οπως και αλλες εταιριες.

Αν σας κούρασε το θέμα μπορούμε να το σταματήσουμε εδώ.

Εγώ κουράστηκα αλλά δεν το σταματώ για να μην δώσω την αφορμή σε κανέναν να πει ότι δεν γράφω γιατί δεν ξέρω να απαντήσω.

Εδω δεν το βλεπουμε εγωιστικα, να βγαλουμε καποια συμπερασματα θελουμε.

Π.χ.

Τελικα τα ψυχτικα εχουν γειωση ή οχι?

Το ενυδρειο μας μπορει να λειτουργησει σαν κεραια οπως αναφερει το λινκ στο krib?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάνω σε αυτό που λες Μάριε, το ότι υπάρχει γείωση στο φις δε σημαίνει απαραίτητα ότι η συσκευή είναι γειωμένη. Βλέπε αντλίες της eheim.

Τώρα αν είναι γειωμένα τα ψυκτικά ή όχι. Δυστυχώς δεν έχω για να το μετρήσω και να σας απαντήσω και δεν έχει ποστάρει κάποιος σχετικά. Να ξεκαθαρίσουμε μόνο πως το ότι ίσως είναι γειωμένος ο συμπιεστής ή ο μεταλλάκτης δε σημαίνει αυτομάτως γείωση του ενυδρείου μέσω του αγώγιμου δρόμου του νερού.

Link to comment
Share on other sites

ναι .. αλλά αν νου μιλάει για τιτάνιο αυτόματος πάει ο νου σου ότι το υλικό αυτό έρχεται σε επαφή με το νερό .. λίγο αυθαίρετα .. αλλά δικαιολογημένα ..

.. μετά πάμε στο θέμα της κατασκευής του εναλλάχτη και στο τρόπο που ψύχεται ..

.. ισος ο εναλλακτης να ψύχεται <επαγωγικά> και να έτσι να είναι ηλεκτρικά απομονωμένος . :rasp:

. τώρα που καλοκαιριάζει .. θα μάθουμε :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Μάριε σου παραθέτω απόσπασμα από PDF file τις Tunze

Safety instructions

- The connection to devices, such as speed

controllers, of other makes is not permissible !

- Do not operate pumps without water (1).

- Please check prior to initial operation whether

the operating voltage of the unit corresponds

to the mains voltage.

- Operation is permitted with a residual-currentoperated

circuit-breaker only, max. 30 mA.

- By all means remove the mains plug prior to

any cleaning and maintenance work !

- Before working in the aquarium, please make

sure that all electric units used have been

disconnected from the mains (2).

- Do not bend the mains cable and do not use it

to attach the pump. Never use the plug to pull

the cable out of the socket. Never use the cable

to pull the pump out of the holding device (3).

- Do not repair a damaged mains cable - replace

the pump completely.

Through the contact with the ozone in air and

water, the rubber cable may become brittle !

This can be effected through ozoniferous air in

closed aquarium furniture or by ozonisation of

the water.

To file βρίσκετε εδώ για κάποιους που μπορεί να μην πιστεύουν.

http://www.tunze.com/fileadmin/gebrauchsan.../x1073.0988.pdf

Όσον αφορά το φις της τουνζε στέλνω μια φωτογραφία από το δικό μου για να δεις ότι το τρίτο πιν είναι πλαστικό και χρησιμοποιείτε μόνον για να μπαίνει εύκολα στην πρίζα.

Τα αν έχουν όλα τα ψυκτικά γείωση δεν μπορώ να το ξέρω.

Το δικό μου δεν έχει. Ο Τάσος ανέφερε ότι παρόλο που έχει ψυκτικό όταν δεν έχει γείωση νιώθει τσίμπημα. Αυτό σημαίνει ότι το ψυκτικό του φίλου τάσου δεν είναι γειωμένο.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι απλό, που μας έχει προβληματίσει όλους, και σίγουρα κανείς δεν είναι σε θέση να δώσει σαφή απάντηση, με απόλυτη βεβαιότητα, πλην των εταιρειών. Έστω ότι στο τσίλερ Χ είναι γειωμένο το σασί, ο μεταλλάκτης, ο συμπιεστής κλπ ενώ στο τσίλερ Ψ όχι. Προκύπτουν κάποιοι προβληματισμοί από αυτό: α)γιατί είναι γειωμένο το Χ και όχι το Ψ, β)τι ξέρει η εταιρεία παρασκευής του Χ που δεν ξέρει του Ψ ή το αντίστροφο, γ)αν είναι καλό/χρήσιμο να γειώνεις τις συσκευές του ενυδρείου γιατί δεν είναι γειωμένα τα πάντα, πχ φίλτρα, δ)είναι καλύτερα να είναι γειωμένο το τσίλερ ή όχι και γιατί, δ)αν είναι γειωμένα τα τσίλερ, είναι τέτοια ώστε αυτομάτως γειώνει και το ενυδρείο?

Μεταφέρω εμπειρία φίλου μου με τσίλερ ΤΙΤΑΝ. Όσοι έχετε τσίλερ αυτής της μάρκας εύκολα μπορείτε να διαπιστώσετε ότι στο φις υπάρχει ακροδέκτης γείωσης. Θεωρητικά γειώνεται τόσο το τσίλερ (τιτανίου καλέ μου φίλε Τάσο) όσο και το (θαλασσινό) ενυδρείο του. Ένοιωθε μικροτσιμπήματα στο χέρι, όταν το έβαζε στο νερό, με το τσίλερ συνδεμένο. Να μην τα πολυλογώ, ησύχασε (αρχικά) όταν έβαλε γείωση και αγανάκτησε (τελικά) όταν έπεφτε το ρελέ προστασίας κάθε λίγο και λιγάκι, έως ότου ανακάλυψε ότι υπήρχε διαρροή από το φωτιστικό. Συγκεκριμένα πράματα, για συγκεκριμένη μάρκα. Δεν αναφέρω το όνομα του φίλου επειδή δε μετέχει στο ΑΖ, υπάρχει πάντως σχετικό thread από όσο θυμάμαι. ΑΝ το τσίλερ ήταν γειωμένο και γείωνε και το νερό, γιατί δεν έπεφτε το ρελέ πιο μπροστά και γιατί δεν "εξαφάνιζε" τη διαρροή? (ρητορική ερώτηση)

Δεν προτίθεμαι να ασχοληθώ άλλο με το θέμα της γείωσης όχι γιατί είμαι σνομπ, αλλά γιατί προσπαθούμε με υποθέσεις και "υψηλές θεωρίες" να ανατρέψουμε απλούς νόμους της φυσικής και του ηλεκτρισμού. :hysterical: Αναφέρω συγκεκριμένο παράδειγμα, συγκεκριμένης (κορυφαίας κατά πολλούς) μάρκας ψυκτικών και απλούς προβληματισμούς. Αν κάποιος έχει την πληροφόρηση να απαντήσει με πραγματικά δεδομένα και όχι υποθετικά ή εμπειρικά, ας καταθέσει την άποψη του. Διαφορετικά θα αναλωθούμε (πάλι) στα ίδια και στα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

.

Ο Τάσος ανέφερε ότι παρόλο που έχει ψυκτικό όταν δεν έχει γείωση νιώθει τσίμπημα. Αυτό σημαίνει ότι το ψυκτικό του φίλου τάσου δεν είναι γειωμένο.

που ακριβός το έγραψα αυτό ? :hysterical: γιατί το chiller δεν είναι συνδεδεμένο ακόμα ..

το βραδάκι θα ανεβάσω την άποψη άλλων .. για το ρεύμα που υπάρχει και τη γείωση ..

Link to comment
Share on other sites

όταν λένε οι εταιρίες στα τεχνικά χαρακτηριστικά του ψυκτικού ότι έχει

εναλλάχτη τιτανίου ..

αυτόματα υποψιάζεσαι ότι το νερό έρχεται σε επαφή με το μέταλλο .. που το ψύχει σωλήνας ψυκτικού υγρού μονταρισμένος στη μηχανή ..

.. αν είναι έτσι .. τότε υπάρχει γείωση πως λέει ο discos ..

προσωπικά Γιάννο έχω ελάχιστο ρεύμα στο νερό που το νοιώθω στα νύχια ..δεν ξέρω τη προέλευση του

.. την περίοδο που τα ψαράκια μου γέννησαν αυγά και μικρά ψαράκια .. υπήρχε γείωση ..

Τάσο μετά από την δημοσίευση σου αυτή θεώρησα ότι έχεις και τσιλερ.

Όταν σου απάντησα για το θέμα αυτό δεν μου είπες ότι το ψυκτικό δεν είναι ενωμένο.

Θα περιμένω με ενδιαφέρον άλλες απόψεις.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

http://avdil.gtri.gatech.edu/RCM/RCM/Aquar...dingProbes.html

Most people do not understand the problem however. Lots of web space has been devoted to the measurement of voltage in aquariums... most of which is of no value. Voltage is not the problem, current is. Voltages can exist without there being any current. For example, birds sitting on a power line may be in direct contact with 10,000 volts, but they are not electrocuted. Why? Because no current is flowing through their bodies. Voltage is the “potential” or force that drives electrons through a conductor. The actual flow of electrons is the “current”. It is current that kills. Were one of the birds sitting on the power line to simultaneously touch one of the other wires on the transmission pole, a current path would be created (through the bird) and it would be electrocuted (and probably incinerated as well). So what are you doing when you add a grounding probe to your aquarium? You are providing a current path that might not already exist. Any fish between the source and the grounding probe will experience a current flowing through their bodies... not good!

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Πως έλεγαν αυτόν τον τύπο, που δουλειά δεν είχε και έτριβε το κεχριμπάρι στα μανίκια του?

Καλή του ώρα όπου και αν βρίσκεται, αλλά μας έχει μπερδέψει πολύ.

Τώρα έχει μεγάλη πλάκα η όλη ιστορία φίλε Ψάλτη.

φιλικά

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Section mod note-discos.

To μυνημα αυτο διαγραφηκε, διοτι εχουμε επαναληψη του ιδιου ποστ απλα με τεραστιους χαρακτηρες χωρις λογο. Ενω λογο μιας προηστοριας μπορει αν θεωρηθει εριστικο. Παρακαλω να μην εχουμε επαναληψη παρομοιων καταστασεων.

Link to comment
Share on other sites

από αυτά που διαβάζω στο reef aquarium vol3 Delbeek- Sprung 2005

..

.. καταλαβαίνω ότι έχει γίνει πολύς ντόρος σχετικά με τις γειώσεις σαν αξεσουαρ που αλλάζει τη μορφή του ενυδρείου και τα κάνει όλα να <πετάνε > ..

.. αυτό δικαιολογεί και την <αναταραχή> που προκάλεσε το θέμα <γείωση ενυδρείου > και στο δικό μας φόρουμ κατά τη γνώμη μου

είναι σημαντικό να πούμε ότι μιλάνε για επαγωγικά ρεύματα προερχόμενα από τους λαμπτήρες και τις αντλίες , τα καλώδια , τους θερμαντήρες .. για περισσότερα εδώ

http://www.aquarium.net/1298/1298_3.shtml

συνεχίζοντας

– μιλάει για τη γείωση –

< the commercial introduction of this simple device was associated with numerus articles suggesting that poor appetite , erratic behavior and head and lateral line disease in fish could be attributed to stray voltage . the use of grounding probes anegdotaly was reported to cure these problems >

και προτείνουν τον παρακάτω σύνδεσμο για περισσότερες πληροφορίες

http://avdil.gtri.gatech.edu/RCM/RCM/Aquar...dingProbes.html.

. η γνώμη των συγγραφεων για την χρησιμότητα της γείωσης για τους λόγους που διαφημίζεται δεν είναι η καλύτερη

αντιθέτως αναφέρουν το παράδειγμα των πουλιών στα καλώδια υψηλής τάσης για να δείξουν τι σημαίνει ρεύμα και τι ροή ρεύματος ..

και εν κατακλείδι να συμφωνήσουν με το Γιάννο για το κακό που μπορεί να προκαλέσει

< adding a grounding probe to an aquarium provides a current path that not already exist . a fish passing between the source of voltage and the probe will experience an electrical current , which can’t be a good thing

induced voltage and currents are usually small and therefore not an issue for the safety of the aquarist or health of the aquarium ‘s inhabitants. with a grounding probe , however , the situation of the aquarium inhabitants could be made worse , considering the creation of current path >

με τις υγείες μας :hysterical: ..

ps

δεν βλέπω λόγο για να γράφουμε με τεράστια γράμματα που ενοχλούν και προκαλούν .. ..

Link to comment
Share on other sites

H τελευταια θεση που κατεθεσες Τασο θα ελεγα πως ηταν το κερασακι στην τουρτα :rasp: . Το ωραιο στην ολη συζητηση ειναι οτι εχουν κατατεθει διαφορες αποψεις, ο καθε ενας με τον δικο του τροπο εχει βοηθησει το ολο θεμα να φτασει σε καποια συμπεραματα. Εχω ακομα καποιες επιφιλαξεις κατα ποσο ειναι 100% ασφαλες ο μετασχηματιστης γαλβανικης απομονοσης. Θα ηθελα να μαθω καποια παραπανω πραγματα για αυτο το μηχανισμο.

Τελικα χθες που εκανα ¨μπιντε" σε ολο το sump βρηκα που ειχα μια μικρη διαροη. Ο 300αρης Jager ειχε "υγρασια" μεσα του και δεν μπορεσα να βρω απο την εχει αφου το υαλινο τμημα του ειναι αθικτο... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

H τελευταια θεση που κατεθεσες Τασο θα ελεγα πως ηταν το κερασακι στην τουρτα :rasp: . Το ωραιο στην ολη συζητηση ειναι οτι εχουν κατατεθει διαφορες αποψεις, ο καθε ενας με τον δικο του τροπο εχει βοηθησει το ολο θεμα να φτασει σε καποια συμπεραματα. Εχω ακομα καποιες επιφιλαξεις κατα ποσο ειναι 100% ασφαλες ο μετασχηματιστης γαλβανικης απομονοσης. Θα ηθελα να μαθω καποια παραπανω πραγματα για αυτο το μηχανισμο.

Τελικα χθες που εκανα ¨μπιντε" σε ολο το sump βρηκα που ειχα μια μικρη διαροη. Ο 300αρης Jager ειχε "υγρασια" μεσα του και δεν μπορεσα να βρω απο την εχει αφου το υαλινο τμημα του ειναι αθικτο... :hysterical:

Μάριε το κερασάκι στη τούρτα έχει μπει πριν κάποιες μέρες.

Απλά κάποιοι φίλοι δεν ήθελαν να το παραδεκτού.

Λυπάμαι που δεν ανέφερες το όνομα μου ότι συνέφερα και εγώ στο ξεκαθάρισμα.

Προπάντων εγώ πάλεψα με νύχια και με δόντια για να προστατέψω εσάς και τα ψάρια σας που τόσο αγαπάτε.

Ευχαριστώ πολύ.

Όσο για το τι πρόσφερα στο φόρουμ να σου θυμίσω ότι μέσα σε 6 ημέρες το θέμα είχε 1.245 Προβολές και 67 Απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε το κερασάκι στη τούρτα έχει μπει πριν κάποιες μέρες.

Απλά κάποιοι φίλοι δεν ήθελαν να το παραδεκτού.

Λυπάμαι που δεν ανέφερες το όνομα μου ότι συνέφερα και εγώ στο ξεκαθάρισμα.

Προπάντων εγώ πάλεψα με νύχια και με δόντια για να προστατέψω εσάς και τα ψάρια σας που τόσο αγαπάτε.

Ευχαριστώ πολύ.

Όσο για το τι πρόσφερα στο φόρουμ να σου θυμίσω ότι μέσα σε 6 ημέρες το θέμα είχε 1.245 Προβολές και 67 Απαντήσεις.

Γιαννο, το οτι ησουν ο κηνητηριος παραγοντας σε συνεργασια με το george hmmy οποιος εχει ματια το βλεπει. Ολοι μας εχουμε προσφερει, αλλος περισοτερο και αλλος λιγοτερο. Ετσι οπως εγω, ο Τασος και καποιοι αλλοι που εγραψαν δεν θιξαμε εσενα αλλα εκφρασαμε ενα σκεπτικισμο για το ολο θεμα, δικαιολογημενα θα ελεγα. Αλλα σε καμοια περιπτωση δεν ειπε καποιος οτι σε ριχνουμε, δεν σε υπολογιζουμε ή οτι αλλο μπορει να υπονοητε απο τα λεγομενα σου. ΚΑΝΕΙΣ ειπε κατι τετοιο!

Τα ψαρακια μας τοσα χρονια δουλευαν ετσι. Πρεπει να καταλαβεις οτι η διαφωνια με επιχειρηματα ειναι ακριβως οτι ειναι ενα forum. Οτι ειναι και το aquazone δηλαδη και πρεπει να δεχομαστε την αντιθετη αποψη που εχει βαση και λογικη με διαθεση για συζητηση. Αμα ηταν να μπαινουμε να λεμε "αυτο" και τερμα χωρις να δεχομαστε την διαφωνια (οχι την αντιδραση προς καποιο προσωπο εκ του πονηρου) και να το περνουμε προσωπικα, τοτε εχουμε χασει το παιχνιδι...

Να αναφερω επισης κατι. Το να αναφερουμε την κινηση στο τοπικ μας ή την αναφορα του ονοματος μας σε κατι που το βλεπουν ολοι οτι εχουμε προσφερει, ειναι κατι που πραγματικα αδυνατώ να καταλαβω....

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά σε όλους σας.

Διάβασα τα πάντα πολύ προσεχτηκά και αυτό που παρατήρισα είναι ότι όλοι αναφέρωνται σε grounding probes, δηλαδή ένα αγώγιμο στοιχείο (μεταλική ράβδο, μεταλική πλάκα κ.τ.λ) μέσα στο τάνκ.

Έτσι το ρεύμα από την διαροή από κάποια συσκευή γειόνεται μέσα στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να δημιουργείται το ηλεκτροχημικό φαινόμενο, που ανάλογα με την εντασή του ανάλογη είναι και η ζυμιά που γίνεται.

Για σκεφτήται το ηλεκτόδιο γείοσης (grounding probe ) να μην είναι μέσα στο τανκ αλλά κάπου αλλού (τσίλερ -σαμπ) τότε περιορίζεται σχεδόν τελείος το πρόβλημα.

Θα ξαναπώ για μια φορά ότι εμένα προσοπικά μ' ενδιαφέρει πρώτα η ασφαλειά μου. Και αυτό σημαίνει ότι αν υπάρχει η οποιαδήποτε διαρροή εγώ θέλω να το ξέρω, έτσι ώστε να προσπαθήσω να βρώ που είναι το πρόβλημα και να την εξαλήψω.

Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας ενωχλεί μια διαρρωή νερού στο ενυδρείο μας και προσπαθούμε να την φτιάξουμε πάση θυσία και δεν μας ενωχλεί μια ηλεκτρική διαρρωή που αντί να την φτιάξουμε προσπαθούμε να βρούμε τρόπους να την παρακάμψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά σε όλους σας.

Διάβασα τα πάντα πολύ προσεχτηκά και αυτό που παρατήρισα είναι ότι όλοι αναφέρωνται σε grounding probes, δηλαδή ένα αγώγιμο στοιχείο (μεταλική ράβδο, μεταλική πλάκα κ.τ.λ) μέσα στο τάνκ.

Έτσι το ρεύμα από την διαροή από κάποια συσκευή γειόνεται μέσα στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να δημιουργείται το ηλεκτροχημικό φαινόμενο, που ανάλογα με την εντασή του ανάλογη είναι και η ζυμιά που γίνεται.

Για σκεφτήται το ηλεκτόδιο γείοσης (grounding probe ) να μην είναι μέσα στο τανκ αλλά κάπου αλλού (τσίλερ -σαμπ) τότε περιορίζεται σχεδόν τελείος το πρόβλημα.

Θα ξαναπώ για μια φορά ότι εμένα προσοπικά μ' ενδιαφέρει πρώτα η ασφαλειά μου. Και αυτό σημαίνει ότι αν υπάρχει η οποιαδήποτε διαρροή εγώ θέλω να το ξέρω, έτσι ώστε να προσπαθήσω να βρώ που είναι το πρόβλημα και να την εξαλήψω.

Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας ενωχλεί μια διαρρωή νερού στο ενυδρείο μας και προσπαθούμε να την φτιάξουμε πάση θυσία και δεν μας ενωχλεί μια ηλεκτρική διαρρωή που αντί να την φτιάξουμε προσπαθούμε να βρούμε τρόπους να την παρακάμψουμε.

Συμφωνω με τα λεγομενα σου. Εχω αναφερει σχετικους προβληματισμους ποιο πριν. Να αναφερω πως δεν εχω αποδεχθει οτι ειναι πανακεια ο μετασχηματιστης και λαθος η γειωση, σε καμια περιπτωση. Αλλα η αποψη μου δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα η σωστη. Κατι που κατα καιρους ισχυει για ολους μας. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά σε όλους σας.

Διάβασα τα πάντα πολύ προσεχτηκά και αυτό που παρατήρισα είναι ότι όλοι αναφέρωνται σε grounding probes, δηλαδή ένα αγώγιμο στοιχείο (μεταλική ράβδο, μεταλική πλάκα κ.τ.λ) μέσα στο τάνκ.

Έτσι το ρεύμα από την διαροή από κάποια συσκευή γειόνεται μέσα στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να δημιουργείται το ηλεκτροχημικό φαινόμενο, που ανάλογα με την εντασή του ανάλογη είναι και η ζυμιά που γίνεται.

Για σκεφτήται το ηλεκτόδιο γείοσης (grounding probe ) να μην είναι μέσα στο τανκ αλλά κάπου αλλού (τσίλερ -σαμπ) τότε περιορίζεται σχεδόν τελείος το πρόβλημα.

Θα ξαναπώ για μια φορά ότι εμένα προσοπικά μ' ενδιαφέρει πρώτα η ασφαλειά μου. Και αυτό σημαίνει ότι αν υπάρχει η οποιαδήποτε διαρροή εγώ θέλω να το ξέρω, έτσι ώστε να προσπαθήσω να βρώ που είναι το πρόβλημα και να την εξαλήψω.

Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας ενωχλεί μια διαρρωή νερού στο ενυδρείο μας και προσπαθούμε να την φτιάξουμε πάση θυσία και δεν μας ενωχλεί μια ηλεκτρική διαρρωή που αντί να την φτιάξουμε προσπαθούμε να βρούμε τρόπους να την παρακάμψουμε.

smara747

Εμείς που μπορεί να ξέρουμε κάτι περισσότερο από κάποιους άλλους για ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά είναι πολύ ποιο εύκολο να αντιληφτούμε το τι συμβαίνει σε ένα ενυδρείο το οποίο διαπερνά ηλεκτρικό ρεύμα.

Το αν η γείωση δεν είναι στο τανκ αλλά κάπου αλλού αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το πρόβλημα δεν υπάρχει.

Ας μην το αναλύσουμε τώρα αυτό. Αν θέλεις να κάνουμε την συζήτηση μπορούμε σε ΠΜ.

Μου άρεσε η τοποθέτηση σου σχετικά με το νερό.

Τώρα πρέπει να λύσουμε την απορία του Discos για τον μετασχηματιστή.

Discos

Πες μας ακριβός ποια είναι η ανησυχία σου για τον μετασχηματιστή.

Αυτό που μπορώ να σου αναφέρω τώρα είναι ότι η μόνη περίπτωση να έχουμε διαρροή στο τανκ μας είναι και τα 2 σύρματα εξόδου του μετασχηματιστή να έχουν πρόβλημα ταυτόχρονα. Είναι όπως λέμε να μην κατέβω αυτό το σκαλί γιατί μπορεί να πέσω και να σκοτωθώ.

Ότι άλλο θες ρωτά.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:
Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι κάθε ενυδρείο , ειδικά αυτά που έχουν πολλές λάμπες φθορισμού κοντά στο νερό .. η απόσταση από το νερό έχει σημασία , μαζί με άλλες ηλεκτρικές συσκευές εμφανίζει επαγωγικά φορτία ..

από αυτά δεν κινδυνεύει κανείς .. και η γείωση τους μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα

τι θα γινει όμως αν συμβεί ένα απρόοπτο γεγονός -

κοπεί ένα καλώδιο που έρχεται σε επαφή με το νερό

η αν σπάσει γυάλινος θερμοστάτης

η καεί – κολλήσει- βραχυκυκλωθεί αντλία

θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε τη πρώτη περίπτωση από τις άλλες δυο ..

.. γιατί στις άλλες δυο έχουμε να κάνουμε με την ποιότητα κατασκευης του κάθε μηχανήματος .. λχ .. η eheim δεν ξέρει ότι μπορεί να σπάσει ένας θερμοστάτης ? πως προστατεύει τον καταναλωτή ? αυτά τα σήματα .. πχ ΙΡ Χ8 που βλέπουμε στις συσκευές τι ακριβός σημαίνουν ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...