Jump to content

Γείωση ενυδρείου


Recommended Posts

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να συζητάμε για ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα και να καταλήγουμε να τσακωνόμαστε.

Ξέρουμε πώς ξεκίνησε η ιστορία, ξέρουμε ποιοι έγιναν αιτία να κλειδωθούν όλα τα σχετικά τόπικ και τώρα που μας έκανε την "τιμή" να μας απαλλάξει από την έντονη (ενοχλητική και προσβλητική) παρουσία του φτάνουμε εδώ.

Όλοι κάποια στιγμή είμαστε κουρασμένοι, εκνευρισμένοι κλπ. Σε αυτήν την περίπτωση οφείλουμε οι υπόλοιποι να είμαστε λίγο ελαστικοί... :hysterical:

Κλείνοντας θέλω να παρακαλέσω δημόσια τόσο το καλό μου Φίλο Γιάννο όσο και τον καλό μου Φίλο Βασίλη να αναθεωρήσουν και να συνεχίσουν να μετέχουν στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με μεγάλη μου έκπληξη και ταυτόχρονη θλίψη, βλέπω ένα πολύ αξιόλογο θέμα, που διατήρησε ένα πολύ υψηλό επίπεδο, από όλους τους συμμετέχοντες, κατέληξε σε άσχετες και καθαρά προσωπικής αντιπαράθεσης δημοσιεύσεις.

Κατά τη γνώμη μου, το συγκεκριμένο θέμα, για το οποίο πολλές φορές έγινε προσπάθεια να αναλυθεί, αλλά δυστυχώς υπήρξαν λανθασμένοι χειρισμοί επιβολής απόψεων, αποτελεί ένα ιδιαίτερο πεδίο προβληματισμού, για όλους τους συνχομπίστες μας και σίγουρα η παρουσία του στο forum, μόνο καλά θα μπορούσε να αποφέρει.

Δεν θα μπορούσα με τίποτα να συμφωνήσω, ότι μια διαφωνία ή και μια αρνητική κριτική για το άτομό μου και μάλιστα από ελάχιστα άτομα, αποτελεί αιτία αποχώρησης από το forum.

Όπως επίσης δεν μπορώ να αποδεχθώ την παρουσία ομάδων, οι οποίες θίγονται όταν κάποιο μέλος της, τύχει της κριτικής ή και των κακοπροαίρετων, έστω, σχολίων.

Αν αυτά αποτελούν κριτήριο της παρουσίας ή μη, κάποιων στο δημόσιο διάλογο, τότε με μεγάλη μου λύπη, θα ήθελα να πω, ότι αυτοί δεν έχουν αντιληφθεί την βασική έννοια ύπαρξης ενός forum και ίσως δεν θα έπρεπε να είχαν γραφτεί ποτέ.

Στο προκείμενο θέμα μας τώρα.

Επειδή θεωρώ, την όλη ανάλυση και τις επί μέρους απόψεις, που κατατέθηκαν εδώ, για το θέμα της γείωσης, σαν πολύ εποικοδομητικές και χρήσιμες για όλους μας και είναι πολύ άσχημο η όλη αυτή συζήτηση να έχει ένα τόσο άσχημο τέλος, προτείνω:

Να διαγραφούν, ΟΛΕΣ οι εκτός θέματος , άσχετες δημοσιεύσεις, οι οποίες αφενός δεν αφορούν το θέμα συζήτησης, αφετέρου μπορεί ορισμένες να θίγουν την προσωπικότητα, κάποιου ή κάποιων εκ των συνομιλητών, και να παραμείνει το αμιγώς κεφάλαιο διαλόγου, το οποίο εστιάζεται αποκλειστικά και μόνο στο θέμα "Γείωση".

Κατά τη γνώμη έτσι δεν θα αποσπά το διάλογο σε άλλα θέματα, ενώ ταυτόχρονα το θέμα θα μπορεί ανά πάσα στιγμή, να εμπλουτιστεί με νέα δεδομένα.

Όσον αφορά τις προσωπικές διαφωνίες, που τυχόν προέκυψαν, είμαι της γνώμης, αυτές να συζητηθούν και να επιλυθούν, με προσωπική επικοινωνία των άμεσα εμπλεκόμενων και εφόσον το επιθυμούν, αφού δεν αφορούν τους περισσότερους και δεν έχουν καμία σχέση με το ενυδρειακό αντικείμενο, που αποτελεί και το ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ αντικείμενο, του συγκεκριμένου forum.

Σας ευχαριστώ και είμαι σίγουρος για την ανταπόκρισή σας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έτσι που κατέληξαν τα πράγματα ας πω και εγώ την γνώμη μου (υπάρχει ένα γνωμικό που λέει ότι η γνώμη είναι σαν τις .... όλοι έχουν από μία :hysterical: )

Δυστυχώς από την αρχή φαινόταν ( από την κατάληξη της προηγούμενης δημοσίευσης) ότι αυτό το θέμα δεν μας πάει και γιαυτό το λόγο επέλεξα να μη συμμετάσχω. Το παρακολουθώ όμως για τα πολύ ενδιαφέροντα δεδομένα και απόψεις που κατατέθηκαν. Φοβάμαι όμως ότι η πλειοψηφία του κόσμου δεν έχει τις βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις που κατά τη γνώμη μου χρειάστηκαν σε αρκετά σημεία ώστε να μπορεί να παρακολουθήσει χωρίς να βαρεθεί.

Θα μπορούσε κάποιος να πει, πολύ ωραία ας μην παρακολουθήσει λοιπόν την συγκεκριμένη συζήτηση - δεν είναι υποχρεωτικό να μας ενδιαφέρουν όλους όλες οι συζητήσεις εδώ μέσα. ΟΜΩΣ αυτό έρχεται σε αντίθεση με το σκοπό της επανέναρξης του συγκεκριμένου θέματος δηλαδή της ευαισθητοποίησης του μέσου μη εξειδικευμένου χομπίστα και τελικά στην κατάληξη κάποιων πρακτικών λύσεων στο θέμα του ηλεκτρισμού στο ενυδρείο.

Η άποψη μου είναι ότι αυτή η συζήτηση έχει καταλήξει από καιρού σε ένα είδος trophy του στυλ Highlander όπου στο τέλος πρέπει να μείνει μόνο ένας όρθιος. Αυτό και μόνο καταδικάζει αυτό αλλά και όσα ακόμη post να δημιουργηθούν σε αυτή την κατάληξη. Ατέρμωνες συζητήσεις όπου κάποια στιγμή λόγω κούρασης αλλά και παρεξηγήσεων θα δημιουργηθούν προσωπικά προβλήματα. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ άσχετα εαν έχουμε δίκιο απόλυτο ή σχετικό.

Οσον αφορά το θέμα επί προσωπικού που δημιουργήθηκε θέλω να αναφέρω πως ο καθένας μας μπορεί κάποια στιγμή να θεωρηθεί προσβεβλημένος από την αναφορά κάποιου άλλου μέλους, νομίζω πως η λύση είναι να δωθούν εξηγήσεις είτε δημόσια είτε ιδιωτικά και να τελειώσει εκεί το θέμα. Νομίζω πως αποφάσεις εν θερμώ μόνο κακή κατάληξη μπορούν να έχουν.

Οσον αφορά την πρόταση του Νίκου για διαγραφή post είμαι τελείως αντίθετος. Οτι έχει ειπωθεί το οποίο δεν έχει υβριστικό χαρακτήρα πρέπει να μένει στην θέση του. Αλλωστε μη γελιόμαστε δεν υπάρχει ποστ μεγάλο σε έκταση που να είναι 100% ευλαβικά και απόλυτα συνυφασμένο με το οποιοδήποτε θέμα διαπραγματεύεται. Τα forum είναι μία μικρή κοινωνία και τα μέλη πρέπει να έχουν γνώση ισότιμη για τα γραφόμενα και γενικώς για τις απόψεις- συμπεριφορές των άλλων μελών. Αλλιώς θα καταλήξουμε σε συμπεριφορές κόβω ράβω σβήνω που ξέρω πολύ καλά πως όλοι σας οι παλιότεροι από εμένα έχετε καταδικάσει και διαφωνείτε.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι αυτή η συζήτηση έχει καταλήξει από καιρού σε ένα είδος trophy του στυλ Highlander όπου στο τέλος πρέπει να μείνει μόνο ένας όρθιος. Αυτό και μόνο καταδικάζει αυτό αλλά και όσα ακόμη post να δημιουργηθούν σε αυτή την κατάληξη. Ατέρμωνες συζητήσεις όπου κάποια στιγμή λόγω κούρασης αλλά και παρεξηγήσεων θα δημιουργηθούν προσωπικά προβλήματα. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ άσχετα εαν έχουμε δίκιο απόλυτο ή σχετικό.

Καλό!!!

Οσον αφορά την πρόταση του Νίκου για διαγραφή post είμαι τελείως αντίθετος. Οτι έχει ειπωθεί το οποίο δεν έχει υβριστικό χαρακτήρα πρέπει να μένει στην θέση του. Αλλωστε μη γελιόμαστε δεν υπάρχει ποστ μεγάλο σε έκταση που να είναι 100% ευλαβικά και απόλυτα συνυφασμένο με το οποιοδήποτε θέμα διαπραγματεύεται. Τα forum είναι μία μικρή κοινωνία και τα μέλη πρέπει να έχουν γνώση ισότιμη για τα γραφόμενα και γενικώς για τις απόψεις- συμπεριφορές των άλλων μελών. Αλλιώς θα καταλήξουμε σε συμπεριφορές κόβω ράβω σβήνω που ξέρω πολύ καλά πως όλοι σας οι παλιότεροι από εμένα έχετε καταδικάσει και διαφωνείτε.

Θα πρέπει να γνωρίζεις, όμως, ότι την άδεια για τις άσχετες δημοσιεύσεις, τις έχει αποκλειστικά ο εισηγητής του θέματος. Αν δεν συμφωνεί με τέτοιες εκτός θέματος δημοσιεύσεις, οι οποίες καταστρέφουν το θέμα του, έχει το δικαίωμα να κάνει edit, (αν έχει πρόσβαση), δικαιολογώντας την πράξη του, ή να κάνει αναφορά στους υπεύθυνους συντονιστές της κατηγορίας, για να διαγράψουν τις άσχετες δημοσιέυσεις, (σε περίπτωση που δεν έχει edit).

Ο συντονιστής παρεμβαίνει αυτεπάγγελτα, μόνο σε περίπτωση υβριστικού περιοχομένου ή παράβασης των κανόνων λειτουργίας του forum.

Με λίγα λόγια, θέλω να πω, πως οι διάφορες χαλαρές κουβέντες, που καμία σχέση δεν έχουν με το θέμα της οποιασδήποτε συζήτησης, παραμένουν με την ανοχή του εισηγητή και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω την υποχρέωση ότι πρέπει να απαντήσω.

Ας πάρουμε τα πράγματα οπό εκεί που άρχισε το κακό.

H τελευταια θεση που κατεθεσες Τασο θα ελεγα πως ηταν το κερασακι στην τουρτα . Το ωραιο στην ολη συζητηση ειναι οτι εχουν κατατεθει διαφορες αποψεις, ο καθε ενας με τον δικο του τροπο εχει βοηθησει το ολο θεμα να φτασει σε καποια συμπεραματα. Εχω ακομα καποιες επιφιλαξεις κατα ποσο ειναι 100% ασφαλες ο μετασχηματιστης γαλβανικης απομονοσης. Θα ηθελα να μαθω καποια παραπανω πραγματα για αυτο το μηχανισμο.

Τελικα χθες που εκανα ¨μπιντε" σε ολο το sump βρηκα που ειχα μια μικρη διαροη. Ο 300αρης Jager ειχε "υγρασια" μεσα του και δεν μπορεσα να βρω απο την εχει αφου το υαλινο τμημα του ειναι αθικτο...

--------------------

Φιλικά

Βούλγαρης Μάριος

Και μετά απαντώ εγώ.

Μάριε το κερασάκι στη τούρτα έχει μπει πριν κάποιες μέρες.

Απλά κάποιοι φίλοι δεν ήθελαν να το παραδεκτού.

Λυπάμαι που δεν ανέφερες το όνομα μου ότι συνέφερα και εγώ στο ξεκαθάρισμα.

Προπάντων εγώ πάλεψα με νύχια και με δόντια για να προστατέψω εσάς και τα ψάρια σας που τόσο αγαπάτε.

Ευχαριστώ πολύ.

Όσο για το τι πρόσφερα στο φόρουμ να σου θυμίσω ότι μέσα σε 6 ημέρες το θέμα είχε 1.245 Προβολές και 67 Απαντήσεις.

Discos

Γιαννο, το οτι ησουν ο κηνητηριος παραγοντας σε συνεργασια με το george hmmy οποιος εχει ματια το βλεπει. Ολοι μας εχουμε προσφερει, αλλος περισοτερο και αλλος λιγοτερο. Ετσι οπως εγω, ο Τασος και καποιοι αλλοι που εγραψαν δεν θιξαμε εσενα αλλα εκφρασαμε ενα σκεπτικισμο για το ολο θεμα, δικαιολογημενα θα ελεγα. Αλλα σε καμοια περιπτωση δεν ειπε καποιος οτι σε ριχνουμε, δεν σε υπολογιζουμε ή οτι αλλο μπορει να υπονοητε απο τα λεγομενα σου. ΚΑΝΕΙΣ ειπε κατι τετοιο!

Τα ψαρακια μας τοσα χρονια δουλευαν ετσι. Πρεπει να καταλαβεις οτι η διαφωνια με επιχειρηματα ειναι ακριβως οτι ειναι ενα forum. Οτι ειναι και το aquazone δηλαδη και πρεπει να δεχομαστε την αντιθετη αποψη που εχει βαση και λογικη με διαθεση για συζητηση. Αμα ηταν να μπαινουμε να λεμε "αυτο" και τερμα χωρις να δεχομαστε την διαφωνια (οχι την αντιδραση προς καποιο προσωπο εκ του πονηρου) και να το περνουμε προσωπικα, τοτε εχουμε χασει το παιχνιδι...

Να αναφερω επισης κατι. Το να αναφερουμε την κινηση στο τοπικ μας ή την αναφορα του ονοματος μας σε κατι που το βλεπουν ολοι οτι εχουμε προσφερει, ειναι κατι που πραγματικα αδυνατώ να καταλαβω....

Μέχρι εδώ (όλα καλά) (περίπου καλά).

Μετα απανεισε ο smara747 , Discos , yiannossavva σχετικα με αυτά που εγραψε ο smara747.

Απαντά ο smara747 και λέει ότι συμφωνά με την προηγούμενη μου απάντηση.

Γράφει ο salTasos και κάνει κάποιες ερωτήσεις.

Τότε έρχεται ο Manogr και ρίχνει μια χειροβομβίδα λέγοντας τα ακόλουθα.

Θελω να ζητησω συγνωμη για τον κανιβαλισμο του θεματος αλλα το συγκεκριμενο post ειναι πραγματικα εκτος τοπου.... Γιαννο μου συγνωμη αλλα η δημοσιευση σου αυτη ειναι παραδειγμα προς αποφυγη και ελπιζω να το καταλαβεις και να ζητησεις συγνωμη.... ΚΑΝΕΙΣ δεν πρεπει εδω μεσα να απαιτει την αναφορα του ονοματος του! Κανεις δεν πρεπει να μας λεει, χωρις λογο και χωρις κανεις να του πει τιποτα!!, ποσα πολλα εχει προσφερει στο φορουμ!! Σου ειπε κανεις το αντιθετο ή εχεις δει ποτε κανεναν μας να απαιτει την αναγνωριση ?

Γιαννο επεσα απο τα συννεφα και γι αυτο τα γραφω ετσι σκληρα αλλα η δικη μου φιλοσοφια για τα forum ειναι ακριβως το αντιθετο: ανιδιοτελης βοηθεια και συμμετοχη!! Δεν μπορω, πραγματικα, να καταλαβω γιατι αυτο το θεμα εχει εξελιχθει σε μια προσπαθεια αναγνωρισης ονοματων, επαγγελματισμου και τοσα αλλα!

Ελπιζω να μην τα παρεις προσωπικα αλλα δεν ειναι καλο παραδειγμα αυτο για τα μελη μας... επειδη πραγματικα η συμμετοχη σου στο φορουμ ειναι πολυ σημαντικη (και στα αλλα θεματα) αν αυτο σε κουραζει και σε εκνευριζει ισως ειναι καλυτερα να το αφησεις για λιγο καιρο και να παμε στα παλια και ομορφα θεματα μας...

Που ήσουν τόσο καιρό Manogr για το θέμα της γείωσης και εμφανίστηκες και τα διέλυσες όλα και ζητώντας μου να απολογηθώ?. Και αν έγραψα κάτι το οποίο δεν έπρεπε δεν πρόσβαλα κανέναν.

Συνεχίζω και απαντώ στην ερώτηση του salTasos. Και μετά σε εσένα και λέω.

Manogr

Αν θεωρείς κανιβαλισμό αυτή την δημοσίευση και το θέμα όπως εξελίχτηκε είναι δικό σου θέμα.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι αντιλήφθηκες πολύ λάθος τα γράφοντα μου.

Δεν ζήτησα καμία αναγνώριση ούτε επαγγελματική ούτε οτιδήποτε άλλο.

Έχω πει ξανά εδώ ότι το τι είναι ο κάθε ένας μας φαίνετε.

Απλά ένιωσα μια πικρία από τα γραφόμενα του Μάριου.Και δεν το συνέχισα ούτε εγώ αλλά ούτε και ο Μάριος.

Το ότι αναφέρθηκε ονομαστηκα στον Τάσο.

Θα θεωρούσα ποιο σωστό να μην ανέφερε κανέναν.

Αυτή είναι η άποψη μου.

Θεωρώ ότι με πρόσβαλες δημόσια και νομίζω εσύ πρέπει να απολογηθείς.

Το αν δεν κατάλαβες το τη είπα (η δεν δόθηκε το μήνυμα που ήθελα να δώσω ) δεν είναι δικαιολογία να μιλήσεις με αυτό τον τρόπο.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ζητήσω συγγνώμη σε κάτι που έκανα λάθος.

Άνθρωποι ήμαστε και κάνουμε λάθη.

Συνεχίζετε η συζήτηση με τις απορίες του salTasos από τις 10+40 μέχρι τις 11+44.

(μπορείτε να δείτε πόσες ερωτήσεις και απαντήσεις δόθηκαν αυτό το διάστημα).

Τότε έρχεται ο Manogr και ρίχνει μια δεύτερη χειροβομβίδα.

Μαλλον εχεις προβλημα κατανοησης....Αν διαβασεις ζητησα ΕΓΩ συγνωμη για τον κανιβαλισμο του θεματος ΑΡΑ αφου ΕΓΩ ζητησα συγνωμη τοτε θεωρω οτι ΕΓΩ το κανιβαλιζω (στην παγκοσμια ορολογια των φορουμς σημαινει οτι απανταω για ασχετο θεμα με αυτο της δημοσιευσης) .... και το εκανα για πρωτη φορα μετα απο 2.681 δημοσιευσεις γιατι θεωρω οτι η φιλοσοφια της συγκεκριμενης και μονο δημοσιευσης δεν ταιριαζει με αυτη των φορουμ γενικοτερα... ΔΕΝ διαφωνω με τις αποψεις σου για το θεμα της γειωσης αλλα για αυτα που αναφερθηκαν στο συγκεκριμενο post που σχολιασα:

Μαλλον εχεις προβλημα κατανοησης....Αυτό εδώ που κολλούσε? Με αυτόν τον τρόπο θα απαντούσες και σε κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ?

και το εκανα για πρωτη φορα μετα απο 2.681 δημοσιευσειςΜιλάς ότι θέλω αναγνώριση του ονόματος μου και λες αυτό?

Θα μπορούσες απλούστατα να έλεγες. (Γιάννο δεν κατάλαβες καλά)

Απαντα ο Discos και λεει.

Υπαρχει σιγουρα προβλημα κατανοησης..

Θεωρω απαραδεκτο τον τροπο που απαντας στο Μανο αλλα και σε εμενα.

Γιατι απαντας για εμενα? Ο τροπος που εθεσες αυτη την ατακα ηταν απαραδεκτη για ενα τετοιο χωρο.

Discos Έτσι θα απαντούσες και στον Νίκο Ψάλτη για μια σου διαφωνία?

Να σε θιμεισω σε ένα ποστ που ειχα κανει σχετικα με νιτρικα ηπειρξε μια ομορφη κοντρα με εσενα και τον νικο.

Σε μια περιπτοση ειπες. Βρε γιατι με κανετε να επαναλαμβανομαι..?

Το ποιο βρεισκετε εδώ. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=9890&st=20

Τοτε γιστι δεν ειπες Υπαρχει σιγουρα προβλημα κατανοησης..

Θεωρω απαραδεκτο τον τροπο που απαντας στο Μανο αλλα και σε εμενα

Ποιο είναι το απαραδεκτο?

Γιατι απαντας για εμενα?

Δεν μας είπες ποτέ πότε και πως απάντησα εγώ για εσένα.

Οι απαντήσεις είναι όλες στο ποστ και μπορεί ο κάθε ένας να κρήνη αν έκανα ποτέ κάτι τέτοιο.

Discos Επαναλαμβανω λοιπον κατι ΞΑΝΑ. Σου ειπε κανεις οτι δεν εχεις προσφερει ή κατι παρομοιο? Ή νομιζεις οτι με το να λες οτι εχεις προσφερει "κατι-λιγο-πολυ-καθολου" υπαρχει και παρασημο? Σου χρωσταμε κατι και το ανεφερες? Ή εμεις πληρωνομαστε για να γραφουμε ή να ειμαστε σε αυτο το χωρο? Με ποιο σκεπτικο το εγραψες αυτο θα ηθελα πολυ να το γνωριζω, ετσι για να το καταλαβω και εγω που μερικες φορες ειμαι αργοστροφος..

Ενιωσες πικρια απο τα λεγομενα μου?? Εισαι σοβαρος? Που το ειδες αυτο δηλαδη γιατι εγω ειμαι χαζος και δεν μπορω να δω ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ!!

Είμαι πολύ σοβαρός. Το που το είδα αυτό σου έχω απαντήσει.

ειμαι χαζος και δεν μπορω να δω ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ!!Δεν είπα κάτι τέτοιο ούτε υπονοούσα κάτι τέτοιο

Discos Βλεπεις πικρια, βλεπεις οτι δεν ηταν σωστο που ειπα και τον Τασο που ΣΥΜΕΤΕΙΧΕ στην κουβεντα και το βλεπει ολος ο κοσμος ενω λες οτι δεν το συνεχισα...

Λυπαμαι και εγω για τον κανιβαλισμο, ειναι κατι που δεν συνηθηζω, αλλα μετα απο 1.868 ποστ εδω, ζηταω συγνωμη για αυτο αλλα θα ηθελα την αλλη φορα να απανταω εγω για εμενα.....Αυτό που κολάι? Το αν έκανες 1.868 δημοσιεύσεις μπράβο (δεν το λέω ειρωνικά)

Ευχαριστω για την υπομονη σας.

Υστ. Το "Κυριε Ταδε" απο απλα "Ταδε" ειναι ενα ειδος υποτιμησης του αλλου. Και αυτο το θεωρω επισης απαραδεκτο.

Μετα από όλα αυτά το Κυριε Ταδε" απο απλα "Ταδε σε πείραξε?

Και λεω

Πρώτον θέλω να ζητήσω συγγνώμη στον george hmmy που με την παρουσία του βοήθησε στο ποστ αλλά και σε άλλους που δεν μπορώ να θυμηθώ αυτή την στιγμή (η ώρα είναι 1 το πρωί ) και δεν τους ανάφερα στο ποστ.

Η αλήθεια είναι ότι η απάντηση που έδωσα ήταν βιαστική.(σκεφτείτε ποσά ποστ έκανα σήμερα).

Το σίγουρο είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν ζήτησα (εννοούσα) αναγνώριση η ότι δίπατε άλλο σχετικά με το όνομα μου.

Πρέπει και εσύ manogr να παραδεκτής ότι δεν έπρεπε να γράψεις αυτά που έγραψες. Αντιλαμβάνεσαι ότι με το γεγονός ότι δεν εμφανίστηκες καθόλου να ποστάρεις για το θέμα και ξαφνικά εμφανίστηκες με αυτά που έγραψες μου ήρθε λίγο βαρεί.

Αντιλαμβάνομαι το θέμα του κανιβαλισμού (μετά από την απάντηση σου ) αλλά δεν είναι μόνο αυτό που έγραψες.

Μάριε.

Έχω δυο πράγματα να σου πω και κλείνω.

Στις 21/05 προχθές η τελευταία δημοσίευση μου ήταν 11+30 περίπου και πήγα για ύπνο μετά τις 1 που έγραψε ο Γιώργος.

Ξύπνησα η ώρα 6 το πρωί για να πάω στην δουλεία.

χτες το πρωί 22/05 εκτός από την πολλή δουλεία που είχα θα δεις ότι απαντούσα για το θέμα.

Σχόλασα από την δουλεία η ώρα 3 και είμαι μπροστά από έναν υπολογιστή μέχρι αυτή την ώρα που γράφω τώρα που είναι 1+35 το πρωί. Στις 6 πρέπει να ξυπνήσω για δουλεία.

Αυτά όλα στην προσπάθεια μου να βοηθήσω στο θέμα.

Το αν έγραψα κάτι το οποίο δεν έπρεπε ίσως λέω ίσως ήταν από την υπερβολική κούραση.

Το τι μου απαντήσατε είναι γραμμένο και μπορούν να το διαβάσουν όλοι. (εκτός αν δεν το σβήσετε).

Ο κάθε ένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Εγώ δηλώνω ότι αποχωρώ από το aquazone και θέλω να ευχαριστήσω όσους με βοήθησαν ακόμα και εσένα για το ενυδρείο μου.

Θέλω να πιστεύω ότι βοήθησα και εγώ στο θέμα της γείωσης και κατασκευής DIY ενυδρείου και αλλά.

Σας ευχαριστώ όλους και εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπαθεί σαςΤα έγραψα όλα αυτά για να εξηγήσω ότι στην προσπάθεια μου να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σχετικά με το θέμα και μπορεί να έγραψα κάτι που δεν έπρεπε χωρίς πάντα να προσβάλω κανέναν.

Τοτε ερχετε και ποστάρι ο In the pond.

Καλημέρα παιδιά.

Αργά, πολύ αργά ψες, πήρα την απόφαση να αφιερώσω λίγη ώρα μπροστά στον υπολογιστή μου και πού αλλού, στο Aquazone φυσικά. Παρέμεινα αρκετά, παρόλο το προχωρημένο της ώρας.

Προσωπικά να αναφέρω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανένα. Εδώ και χρόνια συμμετέχω κυρίως σε ξένα φόρουμ όπου εκεί συζητώ, και ανταλλάζουμε λύσεις και γνώσεις. Όταν πριν τέσσερις μήνες «ανακάλυψα» τυχαία πριν λίγο καιρό το Aquazone δεν το κρύβω ότι χάρηκα υπερβολικά βρίσκοντας τελικά μια κοινή συνισταμένη στον Ελληνικό χώρο, να μιλάμε στα ίδια μήκη κύματος, την υδρόβια ζωή. Κοινή μας αγάπη, αυτό που ενώνει όλους εδώ μέσα.

Αυτό που λέγεται Aquazone ήταν και η αιτία να βρεθούμε κάποια παιδιά εδώ στην Κύπρο μιλώντας για το χόμπι. Ένας εκ των οποίων, ο Γιάννος. Δεν τον γνωρίσετε από κοντά, είναι πολύ καλό παιδί και όταν ξεκινήσει κάτι «ΠΡΕΠΕΙ» να το τελειώσει με χαρτί και βούλα, όσο και αν του στοιχίσει, χρόνο ή χρήμα. Βοηθά χωρίς αντάλλαγμα, έστω και αν ψες κάποιοι τον παρεξηγήσατε άδικα.

Αν παρακολουθούσατε καθ’ όλη την διάρκεια των τελευταίων τριών 24ώρων θα βλέπατε ότι βρισκόταν ακατάπαυστα μπροστά στον υπολογιστή του χάνοντας πολύτιμο οικογενειακό / εργασιακό χρόνο ρωτώντας ειδικούς, διασταυρώνοντας λεγόμενα και τέλος προσφέροντας στο φόρουμ το μείγμα των γνώσεων του.

Βιαστήκατε ψες παιδιά, να κατηγορήσετε σαν επίλογος, χωρίς έλεος και χωρίς να σκεφτείτε ότι με ύπνο μόνο ελάχιστες ώρες, με την συνεχόμενη έκθεση στην οθόνη του υπολογιστή και σε συνδυασμό με την σβελτάδα των απαντήσεων εκφραστήκατε με πολύ λανθασμένο τρόπο. Δεν δώσατε καθόλου χρόνο να ξεκουραστεί και να απαντήσει αργότερα με καθαρό νου. Δεν προσπαθώ να κάνω τον δικηγόρο του, αλλά οι αλήθειες πρέπει να λέγονται.

Η ώρα 12 και κάτι (ψες), μιλήσαμε στο τηλέφωνο, λέγοντας μου για το ότι βιάστηκε και ξέχασε να επισυνάψει στην απάντηση του (που εσάς, σας φάνηκε εγωιστικό) και τους άλλους φίλους που βοήθησαν ώστε να τελειώσει αυτό το θέμα με τον καλύτερο τρόπο, ζητώντας τρόπο να επανορθώσει.

Δεν είναι στις αρχές μου να κατηγορώ οποιονδήποτε. Θα πρέπει όμως να αναπτύξω ένα γεγονός που μου άλλαξε την γενική εικόνα και την τελική μου απόφαση. Πριν μερικούς μήνες, έγινε ένα γεγονός με κάποιο μέλος / κατάστημα. Δημοσίως και όχι μόνο κατηγόρησε, έβρισε στον χειρότερο βαθμό και τελικά με μια απολογία φάντασμα κατάφερε να παραμείνει. Δηλαδή τώρα αναρωτιέμαι αν τα ξεστόμιζε εναντίων σας τι θα είχε γίνει. Παρ’ όλα αυτά είμαι της άποψης ότι σε όλους, μα όλους πρέπει να δίνεται μια ακόμα ευκαιρία, ότι και αν έγινε. Δεν είναι όμως αυτό το πρόβλημα. Συγκρίνοντας τις τότε τοποθετήσεις συντονιστών, με τις ψεσινές, δεν κατάφερα να βρω καμία διαφορά σε επίπεδο έντασης, σαν να έκανε κάποιο έγκλημα ο φίλος Γιάννος. Κάποιοι μάλιστα πρόσθεσαν κιόλας ότι για πρώτη φορά μετά από χρόνια στο χώρο καννιβάλησαν γι’ αυτό τον λόγο. Αν είναι δυνατόν. Γνωρίζετε καιρό τον Γιάννο και με την πρώτη ευκαιρία τον καρφώνετε πισώπλατα σαν να μην γνωρίζετε την συμπεριφορά και την συνεισφορά του τόσο καιρό. Δεν αφήνω υπονοούμενα παιδιά γιατί η δημοσίευση αυτή λαμβάνει χώρο στο ίδιο θέμα όπου

εξελίχθηκαν οι συζητήσεις και μπορείτε κάλλιστα να διαβάσετε και να κρίνετε πιο πάνω τα λεγόμενα.

Με όλα αυτά που έγραψα και είχατε την υπομονή να διαβάσετε, θέτω και εγώ με τη σειρά μου, εαυτόν εκτός φόρουμ για την άνιση αντιμετώπιση και εύχομαι τα καλύτερα σε σας καθώς και όλη την παρέα που είναι ομολογουμένως καταπληκτική. Καλή συνέχεια.

Τεπεινά, Βασίλης ...άλλως In the pond

Πολλή παραξενεύτηκαν για τα γραφόμενα του και δικαιολογημένα ρώτησαν (είναι δικαιολογία αυτή να φύγει από το φόρουμ?)

Θέλω να σας ενημερώσω ότι το θέμα της γείωσης ήταν αυτό που πρόσθεσε την σταγόνα για να ξεχειλίσει το ποτήρι. Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ρωτήσετε τον ίδιο.

Manogr

Με τα δυο παραπανω post ουσιαστικα εχουμε παραδοχη οτι ισως γραφτηκε κατι λανθασμενο λογο κουρασης...απολυτα κατανοητο, αλλα απο τη στιγμη που ηταν λανθασμενο τοτε γιατι δεν θα επρεπε να απαντησουμε?Δεν είπε κανένας ποτέ ότι δεν έπρεπε να απαντήσετε.

Για σκέψου όμως το πώς απαντήσατε.

Ειναι δυνατον μεσα απο το φορουμ να γνωριζουμε την κουραση καποιου? Εγω εγραψα αυτα που ενιωσα για ενα θεμα που αφορα γενικοτερα το φορουμ... δεν ζητησα (ουτε θελω βεβαια) απο κανεναν να αποχωρησει απλα ηθελα να πω την δικη μου απαντηση !

Στο κατω κατω απο που και ως που οταν διαφωνουμε με καποιον και το λεμε αυτος πρεπει να αποχωρει? Τι ειδους λογικη ειναι αυτη? Ειμαι σιγουρος οτι βλεπεις τι γινεται στα φορουμ του εξωτερικου και ποσες κοντρες υπαρχουν...αν αποχωρουσαν ολοι δεν θα εμενε τιποτα...Η λογική είναι οτι δεν είδα έστω και έναν από τους συντονιστές να βγει και να πει ότι ήταν λάθος η οτιδήποτε άλλο ο τρόπος που μου απαντήσατε.

Ναι διαφωνησα με το συγκεκριμενο post του Γιαννου αλλα αυτο δεν σημαινει κατι γενικοτερο για αυτον... και πολυ περισσοτερο βεβαια δεν σημαινει κατι για τον Βασιλη - In the pond ! Δηλαδη θα πρεπει να φτασουμε σε εκβιαστικες καταστασεις του στυλ "Αν διαφωνησει καποιος αποχωρω??"Διαφωνίες πάντοτε θα υπάρχουν αυτό είναι που κρατεί το φόρουμ ζωντανό.

Δεν είπα αποχωρώ γιατί διαφώνησα. Για όνομα του θεού.

Εχουμε αποδηξει οτι δεν μας αρεσουν οι διαγραφες, αποχωρησεις, ban κτλ και φυσικα το ιδιο ισχυει και τωρα αλλα δεν μπορει γι αυτο το λογο να μην εχω το δικαιωμα να πω τη γνωμη μου!

Η γνώμη του όποιου δίποτε από εμένα είναι πάντοτε σεβαστή.Δεν είπα κάπου το αντίθετο. Με μέτρο και σεβασμό όμως.

Προτεινω να πιειτε ενα καφεδακι στην ομορφη Κυπρο, να φατε και λιγο χαλουμι και να σκεφτειτε με πιο καθαρο μυαλο αν θα σας αρεσε ενα φορουμ οπου ολοι θα συμφωνουσαν και μετα σας περιμενουμε πισω να γραφετε τα πραγματικα ενδιαφεροντα post σας

Τότε ο stefanos προσπαθώντας να ηρεμίσει λίγο την κατάσταση γράφει τα ακόλουθα

. Μη μου κατηγορείτε τον γιαννο

με τα στραβά και τα ανάποδα που έχουν γραφτεί

στο θέμα περι γείωσης όσοι κατάλαβαν κατάλαν εξ αρχής

ποιος πούλαγε φούμαρα.

το χόμπι μας κάνουμε και την τρέλλα μας.

μην τσακώνεστε...

σίγουρα ο γιάννος δεν το έκανε για αναγνώριση απλά

για να πείσει καις τους άπιστους θωμάδες ή καλύτερα

να ρίξει περισσότερο φώς στο τούνελ!

Φιλικά

stefanos σου βγάζω το καπέλο.

Με αυτά τα λίγα είπες πολλά και ουσιαστικά.

Discos

Βασιλη ειναι σεβαστη η αποφαση και εσενα και του Γιαννου για αποχη-αποχωρηση. Αλλα πρεπει να καταλαβετε οτι κανεις δεν ζηταει ή επιθυμη κατι τετοιο, θελω να ειναι ξεκαθαρο αυτο.

Μετά από όλη αυτή την επίθεση δεν νομίζω.

Αναφερεις Βασιλη οτι χτυπησαμε πισωπλατα και κατηγορησαμε χωρις ελεος. Πολυ βαριες κουβεντες, αλλα ποτε εγινε αυτο και δεν το καταλαβαμε? Επειδη δεν μου αρεσει να απαντανε για εμενα (δεν απάντησα ποτέ για εσένα και το έχω αναφέρει ποιο πάνω) ή να θεωρειτε οτι εχω μιλησει ασχημα (οπως οτι τον πικρανα, οτι δεν τον υπολογισα, οτι τον εριξα επειδη δεν ειπα το ονομα του ή οτι ανακατεψα και αλλους στην κουβεντα και δεν επρεπε??) για καποιον χωρις ομως να εχω κανει τετοιο? Που το ειδε αυτο? Το είδαμε ποιο πάνω Για αυτο εκανα τις απαντησεις 1 προς 1, για να ειναι φανερο σε ολους, οτι κατι τετοιο δεν εχει γινει ποτε! Θα φοβαμε να μιλησω να πω την γνωμη μου? Όχι βέβαια Συμετοχη ειχα στην κουβεντα οπως και αλλα μελη, τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο. Ακομα πιστευεις ότι η σημετοχη σου ηταν ετσι οπος την περιγραφεις? Θα κριθω απο αυτο? Ποιο το νοημα ενως forum εαν φοβομαστε να μιλησουμε γιατι η διαφορετικη αποψη ή αποροια που θα εχουμε μπορει να την εκλαβει ο αλλος προσωπικα? Ειναι σωστο αυτο? Μάριε δεν ήταν απορία αυτή. Είχα πάντα την καλή διάθεση να απαντήσω. Πες μου σε παρακαλώ υπάρχει απορία που δεν στην έλυσα?. Ακόμα και στην μέση της κόντρας είπα ότι πρέπει να λύσουμε την απορία του Μάριου για τον μετασχηματιστή.

Ποτέ δεν βγήκες και να πεις ότι συμφώνησες σε κάτι.

Και για να μην μακρηγορω ο Μανος το εθεσε πολυ σωστα, οτι δεν μας αρεσουν οι διαγραφες-ban-warning κτλ και το ιδιο ισχυει και τωρα. Ο καθε ενας μας εχει να προσφερη. Αλλος λιγοτερο και αλλος περισοτερο. Εδω συμφωνούμε απόλυτα Απλα πρεπει αν καταλαβετε οτι ειναι λαθος το σκεπτικο "εαν καποιος διαφωνησει αποχωρουμε".Δεν το ειπαμε ποτε αυτό Γιατι πολυ απλα δεν ειναι επι προσωπικου, αλλα επι της αποψεως που εχω μια αλλη γνωμη και για αυτο το λογο συζηταμε για να καταληξουμε καπου. Μπορει να φαει μερικα ποστ παραπανω, αλλα απο την στιγμη που η κουβεντα ειναι εντος θεματος, παντα εχει να προσφερει.

Υστ. Στεφανε συμφωνω μαζι σου, κανεις δεν ειπε τιποτα στο Γιαννο για την αποψη του περι της γειωσης, η οποια ειναι σεβαστη και πολυ χρησιμη.

Χρήστος

Έως τώρα δεν μίλησα αλλά μετά το ποστ του In the pond θέλω και εγώ να καταθέσω την άποψη μου αν και ξεφεύγει από το θέμα, αλλά το θεωρό αναγκαίο.

Ο Βασίλης λοιπόν αφήνει υπονοούμενα ότι κάποιοι από το φόρουμ τα βαλαν με τον Γίαννο.

Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά καμία επίθεση στην αξιοπρέπεια του ή στο πρόσωπο του οι εκφράσεις όπως Υπάρχει σίγουρα πρόβλημα κατανόησης.. για εμένα Χρίστο είναι προσβλητικές και γενικά σε κανένα μέλος του φόρουμ από τους συντονιστές. Και όποτε συνέβη από άλλα μέλει το παραμικρό αμέσως γίνονταν η ανάλογες πράξεις.

Ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει την άποψη του για ένα θέμα και να αποφασίζει ελευθέρα εάν τον εκφράζει μια άποψη ή όχι και να διαφωνεί κάθετα, εάν αυτό το θεωρείτε επίθεση τότε αλλάζει το θέμα. Ακριβώς αλλάζει το θέμα.

Εάν τώρα κάποιος τρέφει αντιπάθειες σε κάποια μέλη και το θεωρεί αυτό αιτία αποχώρησης ας το πράξει.

Δεν δέχομαι όμως ότι πέφτουν πίσωμαχαιρώματα.

΄΄ Με όλα αυτά που έγραψα και είχατε την υπομονή να διαβάσετε, θέτω και εγώ με τη σειρά μου, εαυτόν εκτός φόρουμ για την άνιση αντιμετώπιση και εύχομαι τα καλύτερα σε σας καθώς και όλη την παρέα που είναι ομολογουμένως καταπληκτική. Καλή συνέχεια.΄΄

Επίσης το παραπάνω δεν στέκει στην λογική από την μια είμαστε άνιση και από την άλλη καταπληκτική. Που στέκει αυτό; Εκτός και εάν το καταπληκτική έχει ειρωνική χρεία.Χρίστο δεν μπορούμε να καταδικάσουμε όλο το φόρουμ αν κρίνουμε ότι κάποιοι δεν μας συμπεριφερθήκαν σωστά.

Άλλα φίλε Βασίλη ακόμη και υποθετικά εάν συμπεριφερόμαστε άνισα αυτό που σε εμποδίζει εσένα να προσφέρεις της γνώσεις σου ιδιαίτερα στης λίμνες σε άλλους συνχομπίστες που περιμένουν μια βοήθεια. (έχω απαντήσει ποιο πάνω)

Εάν δεν είμαστε εγωιστές θέλουμε μόνο να προσφέρουμε χωρίς αντίκρισμα. Προσωπικά θα βρίσκομαι σε αυτό το φόρουμ όσο μπορώ να προσφέρω έστω και σε ένα άτομο και ας με κράζουν από κάτω χίλια άτομα.

Χρίστο εσύ προσωπικά ένιωσες ότι εγώ θέλω κάποιο αντίκρισμα?.

george hmmy

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να συζητάμε για ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα και να καταλήγουμε να τσακωνόμαστε.

Ξέρουμε πώς ξεκίνησε η ιστορία, ξέρουμε ποιοι έγιναν αιτία να κλειδωθούν όλα τα σχετικά τόπικ και τώρα που μας έκανε την "τιμή" να μας απαλλάξει από την έντονη (ενοχλητική και προσβλητική) παρουσία του φτάνουμε εδώ.

Όλοι κάποια στιγμή είμαστε κουρασμένοι, εκνευρισμένοι κλπ. Σε αυτήν την περίπτωση οφείλουμε οι υπόλοιποι να είμαστε λίγο ελαστικοί...

Κλείνοντας θέλω να παρακαλέσω δημόσια τόσο το καλό μου Φίλο Γιάννο όσο και τον καλό μου Φίλο Βασίλη να αναθεωρήσουν και να συνεχίσουν να μετέχουν στο φόρουμ.Ο Γιώργος εδώ λέει κάποιες αλήθειες αλλά δεν παίρνει καμία απάντηση.

ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Με μεγάλη μου έκπληξη και ταυτόχρονη θλίψη, βλέπω ένα πολύ αξιόλογο θέμα, που διατήρησε ένα πολύ υψηλό επίπεδο, από όλους τους συμμετέχοντες, κατέληξε σε άσχετες και καθαρά προσωπικής αντιπαράθεσης δημοσιεύσεις. Ακριβός

Κατά τη γνώμη μου, το συγκεκριμένο θέμα, για το οποίο πολλές φορές έγινε προσπάθεια να αναλυθεί, αλλά δυστυχώς υπήρξαν λανθασμένοι χειρισμοί επιβολής απόψεων, αποτελεί ένα ιδιαίτερο πεδίο προβληματισμού, για όλους τους συνχομπίστες μας και σίγουρα η παρουσία του στο forum, μόνο καλά θα μπορούσε να αποφέρει. Νίκο δεν πιστεύω ότι αυτό οφείλετε σε λάθος χωρισμούς σε ότι αφορούσε το θέμα της γείωσης

Δεν θα μπορούσα με τίποτα να συμφωνήσω, ότι μια διαφωνία ή και μια αρνητική κριτική για το άτομό μου και μάλιστα από ελάχιστα άτομα, αποτελεί αιτία αποχώρησης από το forum.Και εδώ συμφωνούμε. Δεν βγήκε όμως κανένας από τους συντονιστές και να καταδικάσει συμπεριφορές για άλλους συντονιστές.

Όπως επίσης δεν μπορώ να αποδεχθώ την παρουσία ομάδων, Αυτό θα υπάρχει είτε το θέλουμε είτε όχι (παγκοσμίως) οι οποίες θίγονται όταν κάποιο μέλος της, τύχει της κριτικής ή και των κακοπροαίρετων, έστω, σχολίων.

Αν αυτά αποτελούν κριτήριο της παρουσίας ή μη, κάποιων στο δημόσιο διάλογο, τότε με μεγάλη μου λύπη, θα ήθελα να πω, ότι αυτοί δεν έχουν αντιληφθεί την βασική έννοια ύπαρξης ενός forum και ίσως δεν θα έπρεπε να είχαν γραφτεί ποτέ.

Στο προκείμενο θέμα μας τώρα.

Επειδή θεωρώ, την όλη ανάλυση και τις επί μέρους απόψεις, που κατατέθηκαν εδώ, για το θέμα της γείωσης, σαν πολύ εποικοδομητικές και χρήσιμες για όλους μας και είναι πολύ άσχημο η όλη αυτή συζήτηση να έχει ένα τόσο άσχημο τέλος, προτείνω:

Να διαγραφούν, ΟΛΕΣ οι εκτός θέματος , άσχετες δημοσιεύσεις, οι οποίες αφενός δεν αφορούν το θέμα συζήτησης, αφετέρου μπορεί ορισμένες να θίγουν την προσωπικότητα, κάποιου ή κάποιων εκ των συνομιλητών, και να παραμείνει το αμιγώς κεφάλαιο διαλόγου, το οποίο εστιάζεται αποκλειστικά και μόνο στο θέμα "Γείωση".

Κατά τη γνώμη έτσι δεν θα αποσπά το διάλογο σε άλλα θέματα, ενώ ταυτόχρονα το θέμα θα μπορεί ανά πάσα στιγμή, να εμπλουτιστεί με νέα δεδομένα.

Όσον αφορά τις προσωπικές διαφωνίες, που τυχόν προέκυψαν, είμαι της γνώμης, αυτές να συζητηθούν και να επιλυθούν, με προσωπική επικοινωνία των άμεσα εμπλεκόμενων και εφόσον το επιθυμούν, αφού δεν αφορούν τους περισσότερους και δεν έχουν καμία σχέση με το ενυδρειακό αντικείμενο, που αποτελεί και το ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ αντικείμενο, του συγκεκριμένου forum.

Σας ευχαριστώ και είμαι σίγουρος για την ανταπόκρισή σας.

Θέλω να ρωτήσω και εσένα έχεις δει κάπου να απαιτώ αναγνώριση του ονόματος μου?

andreas2000gr

Λοιπόν έτσι που κατέληξαν τα πράγματα ας πω και εγώ την γνώμη μου (υπάρχει ένα γνωμικό που λέει ότι η γνώμη είναι σαν τις .... όλοι έχουν από μία )

Δυστυχώς από την αρχή φαινόταν ( από την κατάληξη της προηγούμενης δημοσίευσης) ότι αυτό το θέμα δεν μας πάει και γιαυτό το λόγο επέλεξα να μη συμμετάσχω. Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Το θέμα εξελισσόταν πολύ καλά. Το παρακολουθώ όμως για τα πολύ ενδιαφέροντα δεδομένα και απόψεις που κατατέθηκαν. Φοβάμαι όμως ότι η πλειοψηφία του κόσμου δεν έχει τις βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις που κατά τη γνώμη μου χρειάστηκαν σε αρκετά σημεία ώστε να μπορεί να παρακολουθήσει χωρίς να βαρεθεί.

Για αυτό σε κάποια σημεία τόνιζα να λέμε τα πράγματα ποιο απλά.

Θα μπορούσε κάποιος να πει, πολύ ωραία ας μην παρακολουθήσει λοιπόν την συγκεκριμένη συζήτηση - δεν είναι υποχρεωτικό να μας ενδιαφέρουν όλους όλες οι συζητήσεις εδώ μέσα. ΟΜΩΣ αυτό έρχεται σε αντίθεση με το σκοπό της επανέναρξης του συγκεκριμένου θέματος δηλαδή της ευαισθητοποίησης του μέσου μη εξειδικευμένου χομπίστα και τελικά στην κατάληξη κάποιων πρακτικών λύσεων στο θέμα του ηλεκτρισμού στο ενυδρείο.Η άποψη μου είναι ότι αυτή η συζήτηση έχει καταλήξει από καιρού σε ένα είδος trophy του στυλ Highlander όπου στο τέλος πρέπει να μείνει μόνο ένας όρθιος . Και εδώ επέτρεψε μου να διαφωνήσω . Αυτό και μόνο καταδικάζει αυτό αλλά και όσα ακόμη post να δημιουργηθούν σε αυτή την κατάληξη. Ατέρμωνες συζητήσεις όπου κάποια στιγμή λόγω κούρασης αλλά και παρεξηγήσεων θα δημιουργηθούν προσωπικά προβλήματα. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ άσχετα εαν έχουμε δίκιο απόλυτο ή σχετικό. Εδώ συμφωνούμε γιαυτο και εγώ έγραφα ότι ο κάθε ένας θα πάρει τις αποφάσεις του.

Οσον αφορά το θέμα επί προσωπικού που δημιουργήθηκε θέλω να αναφέρω πως ο καθένας μας μπορεί κάποια στιγμή να θεωρηθεί προσβεβλημένος από την αναφορά κάποιου άλλου μέλους, νομίζω πως η λύση είναι να δωθούν εξηγήσεις είτε δημόσια είτε ιδιωτικά και να τελειώσει εκεί το θέμα. Νομίζω πως αποφάσεις εν θερμώ μόνο κακή κατάληξη μπορούν να έχουν.

Οσον αφορά την πρόταση του Νίκου για διαγραφή post είμαι τελείως αντίθετος. Οτι έχει ειπωθεί το οποίο δεν έχει υβριστικό χαρακτήρα πρέπει να μένει στην θέση του. Αλλωστε μη γελιόμαστε δεν υπάρχει ποστ μεγάλο σε έκταση που να είναι 100% ευλαβικά και απόλυτα συνυφασμένο με το οποιοδήποτε θέμα διαπραγματεύεται. Τα forum είναι μία μικρή κοινωνία και τα μέλη πρέπει να έχουν γνώση ισότιμη για τα γραφόμενα και γενικώς για τις απόψεις- συμπεριφορές των άλλων μελών. Αλλιώς θα καταλήξουμε σε συμπεριφορές κόβω ράβω σβήνω που ξέρω πολύ καλά πως όλοι σας οι παλιότεροι από εμένα έχετε καταδικάσει και διαφωνείτε.Τελειώνοντας θέλω να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν καταδικάζω όλο το φόρουμ.

Προς θεού.

Απλά πιστεύω ότι οι συντονιστές είναι αυτοί που θα πρέπει να δίνουν το καλό παράδειγμα για τους υπόλοιπους

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο ειναι ευχαριστο που ποσταρεις ξανα...εστω και μονο για να δωσεις τις απαντησεις που πιστευεις!

Οσο αφορα το "εχεις προβλημα κατανοησης" που πραγματικα μπορει να παρεξηγηθει θελω να τονισω οτι δεν το ειπα γενικευοντας προς το προσωπο σου! Δεν εννοουσα δηλαδη οτι γενικα εχεις προβλημα κατανοησης, αυτο και προσβλητικο θα ηταν αλλα και δεν ισχυει αφου μας εχεις δειξει οτι το μυαλο σου δουλευει μια χαρα :hysterical: Εννοουσα, συγκεκριμενα, οτι δεν κατανοησες τη συγκεκριμενη μου φραση (οπως και εγινε αφου δεν εννοουσα οτι κανιβαλιζεις εσυ αλλα εγω). Εδω εχουμε μια καθαρη περιπτωση παρεξηγησης λογο γραπτου λογου και θελω αυτο να ειναι ξεκαθαρο 100%.

Οσο αφορα το που ημουν τοσο καιρο στο θεμα της γειωσης θελω να πω οτι δεν εχω καθολου ηλεκτρολογικες γνωσεις οποτε απλα διαβασα χωρις να εχω κατι να προσθεσω ή να γραψω... το ειρωνικο εδω ειναι οτι με επεισες με αυτα που εγραφες αλλα παρ΄ολα αυτα χαλασαμε τις καρδιες μας... και τις χαλασαμε για ενα θεμα με το οποιο εχω ασχοληθει παρα πολυ εδω και αρκετα χρονια και σε αρκετα fora παγκοσμιως και εχει να κανει με την φιλοσοφια του forum γενικοτερα...Δεν αλλαζω την αποψη μου για το νοημα αυτων που εγραψα αλλα αυτο δεν πιστευω οτι σε εμποδιζει σε κατι αφου δεχεσαι οτι η υπαρξη διαφωνιων ειναι απαραιτητη.

Πιστευω οτι δεν εχει νοημα η παραιτερο συζητηση γι αυτο το θεμα (ελπιζω να λυθηκε η παρεξηγηση για την ατυχη εκφραση μου περι κατανοησης) και πραγματικα θα ηθελα να δω εσενα και τον Βασιλη ενεργους ξανα...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλλα καλά. Εύχομαι :rasp:

Ληπόν διαβάστε τι σκεύτικα :hysterical: Και οι δύο τρόποι έχουν υπέρ και κατά (ρελές ηλεκτροπληξείας - μετασχηματιστής απομόνοσης).

Γιατί να μην πάρουμε τα θετικά από τους δύο τρόπους και να φτιάξουμε ένα ποιό αξιόπηστο σύστημα;

Δηλαδή βάζουμε τον μετασχ/τή στα 220βόλτ και στην έξοδό του έχουμε 2χ110 βόλτ γαλβανικά απομονομένα ως πρως γη. Μέχρι εδώ καλά. Στην έξοδό του βάζουμε έναν ρελέ ηλεκτροπληξείας τριφασικό με την διαφορά ότι θα χρησημοποιήσουμε τις δύο από τις τρείς φάσεις. Στις δύο (όποιες θέλουμε) συνδέουμε την έξοδο του μετ/τή 110+110=220βόλτ. Kαι από την έξοδο του ρελέ στα φορτία μας (καταναλόσεις). Την είσοδο του ουδετέρου του ρελέ την συνδέουμε στην μεσαία λήψη του μετ/τή, και την έξοδο του ουδετέρου του ρελέ την βάζουμε με ένα ηλεκτρόδιο στο τάνκ η στο σαμπ (προτήνω στο σαμπ).

Αν κάποιο από τα καλόδιά μας έχει διαρροή (όποιο από τα δύο η και τα δύο) τότε θα πέσει ο ρελές. Έτσι θα ξέρουμε ότι κάτι δεν πάει καλά με τα ρεύματά μας και θα ψάξουμε να βρούμε τη ζημιά.

Πήτε ότι δεν πεύτει το ρελέ :rasp: τότε και γυμνό να είναι το καλόδιο μέσα στο νερό δέν θα πάθουμε τίποτα ούτε εμείς ούτε τα καμάρια μας γιατί έχουμε απομονόσει την γη από το τανκ (γαλβανική απομόνοση μετ/τή). Καλοοοοοοοοό εεεε.

Έγινε επεξεργασία - smara747
Link to comment
Share on other sites

Γιάαανοοοοοοο τι λες; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...