Jump to content

Δισκοι 450 λιτρα


isildur_13

Recommended Posts

Χαιρεται παιδια... μετα απο 7 χρονια αποφασισα να ξανα φιλοξενησω τους βασιλιαδες του γλυκου νερου.... 

Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι οτι με μια βολτα στα μαγαζια... δεν απογοητευτηκα.. αλλα δεν εντυπωσιαστηκα κιολας! 

Ιδια πραγματακια πανω κατω... 

και αυτο που ρωτω ειναι... συνχομπιστες δισκαδες υπαρχουν που να εκτρεφουν? 

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου.αντε πολυ μοναξια ειχε πεσει.Αφου δεν απογοητευτηκες εισαι σ καλο δρομο.πιστευω δυσκολα θα βρεις καλους δισκους πλεον. 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω την αγορα κ τα παιδια τα περισσοτερα στα μαγαζια τοσα χρονια τα ξερω.... αλλα η πλειονοτητα των ψαριων ειναι κακη... δυσμορφα αχρωμα... τελοσπαντων... το ζητημα ειναι μηπως υπαρχει καποιος φιλος που μπορει να μας βοηθησει με τα ζωντανα.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. 

Τι βοήθεια χρειαζεσαι;

Η άποψη μου ειναι οτι αν δεν θελεις να κανεις παραγγελεια καποιο συγκεκριμενο ειδος τότε υπαρχουν δυο λύσεις.. 

1.Υπάρχουν αρκετοί χομπιστες που κρατάν δίσκους σχεδόν τέλειους και σχηματικά και από θέμα υγείας.. 

2.Υπάρχουν και μαγαζιά που έχουν καλούς δίσκους μικρής ηλικίας απλά είναι λίγα.

Χαίρομαι για την επιστροφή παλιών χομπιστων στα δισκάδικα.. 

Να δούμε καμμία ακομα ενυδρειαρα!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε λογικα αφου πηγα σε ΟΛΑ στην Αθηνα θα καταληξω σε καποιες ωραιες λυσεις που βρηκα.... Ειμαι λιγο του γουστου alenquer tefe ή σανταρεμ, αλλα ξερω οτι αυτο θελει υπομονη για τη προπαραγγελια..... 

Σημερα ειχε ποοολυ δουλεια με ξεστησιμο κ στησιμο... αλλαγη αμμου γιατι ειχα μαυρη κτλ... Το αποτελεσμα με ικανοποιησε... θα ηθελα κ τη δικη σας αποψη... 

IMG_20190323_200919.jpg

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι είσαι παλιός χομπιστας από τον τρόπο που ξεκινάς να στήσεις το δισκάδικο και την λογική που ακολουθείς!

Εμένα δεν με τρελάινουν αυτα τα ειδη ψαριών αν και είναι πιο κοντά χρωματικά στους άγριους.. 

Έχω όμως ένα φίλο αν σε ενδιαφέρει που πουλάει ένα κοπάδι που ειναι στα φόρτε του ηλικιακά!!

Περιμένω με ανυπομονησία να δω την εξέλιξη του ενυδρείου!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κ παλια δισκους, μπλεγμενος με τυρφες μικρο ενυδρειο 270 λιτρα κ κακες διαστασεις... πολλες αλλαγες που με κουρασαν... νομιζω τα ξερετε ολοι σας τα πρωτα τα παθηματα.... 

Βοηθανε ανθρωποι πολλοι κ φυσικα κ το φορουμ για να δεις τα πραγματα καπως καλυτερα!

Εχω δει ενυδρεια ωραια με tefe εδω του φιλου Irakles εαν δε κανω λαθος... αλλα προτιμω μικρα ψαρια 6-8 εκατοστα... 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δισκοκαμμενος είμαι.. 

Η τύρφη ήταν σχεδόν πάντα στα δισκάδικα μου ακομα και στις γέννες.. 

Ο Ηρακλής κράτησε ομορφα ψαρια παραγγελία από τον κυρ Βασιλη που ήρθαν σε αυτό περίπου το μεγεθος...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε θα χρησημοποιησεις κ οσμωση;Σε τι ph θα τους εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε θα χρησιμοποιησω οσμωση! Θα περναω το νερο απο ενα inline φιλτρο ενεργου ανθρακα και ακομα σκεφτομαι να δουλεψω με τυρφη.... 

Λεω ακομα γιατι δεν εχω αποφασισει... εχω χωρο στο symp μου για να δουλεψω τυρφη αλλα με κουραζει αυτη η αυξομειωση του ph με τις διπλες καλτσες κ την ενεργοτηταωτης τυρφης.... 

μπορει εν τελη να τρεξω το ενυδρειο απλα με το προφιλτρο του ενεργου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περαν απο τροφες που πανω κατω ειναι γνωστες για δισκους (ocean nutrition, hikari, d-allio,d-50) τι αλλο προτεινετε? τι προσθετα χρησιμοποιειται? 

Βιταμινες της seachem discus trace κατι αλλο δοκιμασμενο? 

Link to comment
Share on other sites

Προσθετα κ τετοια εγω οχι.Απο τροφες οπως τις ξερεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Παιδια περαν απο τροφες που πανω κατω ειναι γνωστες για δισκους (ocean nutrition, hikari, d-allio,d-50) τι αλλο προτεινετε? τι προσθετα χρησιμοποιειται? 

Βιταμινες της seachem discus trace κατι αλλο δοκιμασμενο? 

Discus wild αν την τρωνε ειναι πολυ καλα..

Τα flakes της  ocean nutrition οπως ειπες και εσυ..

Tetra discus για junk food..

Και ζωντανές σκουλήκια κοκκινα(bloodwarm) εκτροφής καλυτερα...

Και γιατί όχι που και που και καρδια(αν και εγώ δεν την πολυσυμπαθω)stendker.

Βιταμίνες και δίσκοι δεν πάνε συνήθως μαζί..

Το ψάρι όσες φορές του έχω δώσει μπουσταριζεται για μια μερα και μετά έχει φοβερή πτώση στην διάθεση και την υγεία του..

Άλλα εγώ τις έδινα συνήθως όταν ήταν ήδη εξαντλημένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Της tetra παλιοτερα νομιζω μου ταχε στουμπωσει θαρρω.....βεβαια μπορει να ηταν απλα τυχαιο διοτι ολοι ταιζουν tetra.... Τελοσπαντων... κεγω ειμαι λιγο αντιθετος στα προσθετα.... 

Χθες μπηκαν τα πρωτα 4 ψαρακια 8εκ περιπου.... εγινε προσαρμογη με σταγονα περιπου μιαμιση ωρα... κ μπλουμ....! Τωρα περιμενω σιγα σιγα να δω ποσο θαρραλεα ειναι πρωτη μερα.... 

Προτιμησα να βαλω τα ψαρια μισα μισα κ οχι ολο το κοπαδι για να μη "φορτωσω" τη βιολογια! Απο βδομαδα θα κλεισει το κοπαδακι κοντα στα 10 ατομα... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι παμε πολυ καλα... ειμαστε στα 6 δισκακια, πολυ ηρεμα χωρις πολλους τσακωμους! Πολυ ταισμα, το ενυδρειο με καλυπτει προς το παρον με μια αλλαγουλα περιπου στις 5-6 μερες και πολυ συντομα θα κλεισω με αλλα 4 ατομα το κοπαδι των 10.....

Μια μικρη γευση... 

IMG_20190412_172725.jpg

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα λειψω μεσα στο Πασχα για 4-5 μερες....πιστευω μια μικρη νηστεια δε θα πειραξει τους δισκους! Μη μπλεξω με ταιστρες κτλ..... 

Τι κανετε σε αναλογη περιπτωση? Οταν λειπετε λιγες ημερες? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπες ,δεν κανει κακο.καλα να περασεις.α μην κανεις το λάθος κ τα στουμπωσεις στο φαγητο κ καλα επειδη θα λειπεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα κ παλι, προσφατα βρηκα καποια υπεροχα ζωα ευρωπαικου εκτροφεα.... το δικο μου κοπαδακο ομως ειναι απο ασιατη!Φοβαμαι λοιπον να "ανακατεψω" τα ζωα γιατι υποψιαζομαι οτι θα προσβληθει ο ενας πληθυσμος απο τον αλλο απο διαφορετικα ενδοπαρασιτα κ πρωτοζωα..... 

Εχει κανεις καμια συμβουλη περι αυτου? 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ναι φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Βαλτα καραντινα πρωτα κ μετα απο 15 μερες βαζε κ λιγο νερο απο το μεγαλο ενυδρειο για αλλες 15 μερες κ βλεπεις πως πανε.ειναι ιδιο μεγεθος???

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το ιδιο μεγεθος, πολυ ωραια μορφολογικα ψαρια! Θα περιμενω μια εισαγωγη απο τον ιδιο εκτροφεα με τα δικα μου και εαν δεν με ικανοιποιησει κατι.... θα προχωρησω ετσι....! 

Αν κ πιστευω οτι ειναι ριψοκινδυνο αρκετα.... 

Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασια απο που ειναι ,αλλα μεγαλύτερη απο ποιον τα παιρνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...