Jump to content

Turtle setup(πάμε για κάτι καλό)


Recommended Posts

Φιλε μπραβο !γινεται πολύ ωραιο!Βλεπω ένα χρυσοψαρο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rafael έγραψε:

Φιλε μπραβο !γινεται πολύ ωραιο!Βλεπω ένα χρυσοψαρο μεσα?

Ευχαριστώ φίλε. Ναι είναι 2 τα χρυσόψαρα. Έγραψα πριν τις τελευταίες φωτογραφίες τι ακριβώς έχω κάνει. Και επειδή θα πάρει αρκετό καιρό ακόμα για να έχω το ζωάκι που θέλω, πρέπει να έχουμε ως τότε σωστη βιολογία παράλληλα με τις δουλειές και τις μετατροπές που θα γίνονται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα και την προηγουμενη σελιδα.Το χαλικι ωραιο αλλα θα μαζευει πολύ μπιχλα αναμεσα και η αμμος θα σε δυσκολευει στο σιφοναρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη μου είναι να φύγει σχεδόν όλο το βότσαλο και να μπει άμμος ασβεστολιθικη ώστε να έχω ανεβασμένο ph. Εχω σκεφτεί τη δυσκολία στο καθάρισμα γιαυτό και ήθελα να βάλω στον πάτο την εξαγωγή του νερού ώστε να μην αφήνει να κατακάθονται πολλές βρωμιές. Το έκανα αλλά σε. Ενδεχόμενη διακοπή ρεύματος επέστρεφε όλο το νερό του ενυδρείο στο sump με κίνδυνο να πλημμυρησουμε. Θα μπορούσα να βάλω ένα αντεπιστροφο, αλλά θα ήμουν μια ζωή με το άγχος. Από την άλλη δε σκέφτομαι καν την ιδέα του bare bottom γιατί δε μαρεσει, οπότε θα υποστώ τις οποιες συνέπειες. 

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2019 at 3:25 ΜΜ, το μέλος targas21 έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι. Μερικές αλλαγές έχουν γίνει μέχρι στιγμής. Καταρχάς το basking spot που έφτιαξα δε μου άρεσε πολύ και το χάλασα. Μου έτρωγε πολύ χώρο και τώρα σκέφτομαι να φτιάξω ένα από πάνω,μισο στην άκρη του ενυδρείου και μισό απέξω. Ο χώρος των φυτών άρχισε να γεμίζει. Έβαλα βότσαλο το οποίο όμως θα το αλλάξω μάλλον με άμμο. Ο λόγος είναι ότι θέλω ένα ασβεστολιθικο υπόστρωμα ώστε να μου ανεβάζει το ph μιας και το θέλω στο 7.5-8.Αργοτερα ενδέχεται το νερό να γίνει υφαλμυρο οπότε αυτό με προβληματίζει όσον αφορά τα φυτά, αν θα έχω δηλαδή κάποια τα οποία από τη ζαρντινιερα θα βουτάνε μέσα στο νερό. Θα δείξει... Πολλά πράγματα είναι σε σκέψη ακόμα... Πάμε σιγα σιγά, βλέποντας και κάνοντας. 

Έβαλα επίσης 2 χρυσόψαρα, αφού πήρα λίγο έτοιμο βιολογικό από φίλο και σιγά σιγά στρώνουμε και το ενυδρείο. 

(το φως είναι πρόχειρο το βρήκα από παλιά καραντίνα στο υπόγειο, και τοποθετήθηκε προσωρινά.) 

IMG_20190414_151350.jpg

H diamond terrapin που θελεις να βαλεις οντως ζει και σε υφάλμυρο νερο αλλα θελει ομως λιγο οξινο νερο ( ph 6,8 -7,0) , εσυ γιατι θες να το ανεβασεις τοσο?

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα site αναφέρεται ότι το ph πρέπει να είναι 7-8 σε ένα μόνο είναι να λέει 6.8 με 7 οπότε θα πάω σίγουρα πάνω από 7. Όχι 8 αλλά 7.3 με 7.5.Ειναι νομίζω και λογικό το υφαλμυρο νερό να έχει λίγο ανεβασμένο ph. Ακόμα δεν κάνω κάποια κίνηση όσον αφορά την άμμο, θα περιμένω όταν βρούμε τη χελώνα να πάρουμε πληροφορίες από τον εκτροφεία. 

https://www.reptiletalk.net/diamondback-terrapin/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια μικρή παρουσίαση του σαμπ (90χ55χ40) στο οποίο θα συμπληρωθούν κάποια πραγματάκια ακόμα. Η φιτρανση είναι κατά σειρά μπλε σφουγγαρι, μακαρόνι Υαλοβαμβακας και στο τέλος ελαφροπετρα(θα προστεθούν αύριο 3-4 λίτρα ακόμα). Στο τελευταίο στάδιο της αντλίας θα προστεθεί άμμος ώστε να φυτεύτουν κάποια φυτά γρηγορης ανάπτυξης για την απορρόφηση των νιτρικών. Ως γνωστόν το καλύτερο φίλτρο για τα νιτρικά στο ενυδρείο είναι τα φυτά οπότε είπα να φτιάξω εκεί μια μικρή ζούγκλα. (και επειδή το έχω και το μικρόβιο? ίσως αργότερα κατοικηθει από κάποιο συμβατό μικρό ζευγαράκι, αφού φυσικά καλύψω και την αντλία για αποφυγή ατυχημάτων). 

**τα φυτά που έβαλα είναι egeria densa και Hygrophila polysperma. Το πρώτο ανθεκτικό και στο υφαλμυρο όπως και το δεύτερο αλλά σε λίγο χαμηλότερες αλατοτητες. 

 

IMG_20190418_222409.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ξεκινησει και μια κατασκευή για το basking spot το οποίο θα μπει εξωτερικά στην πάνω δεξιά πλευρά του ενυδρείου. Είναι από πλεξι γκλας του οποίου τα τοιχώματα θα καλυφθουν(εκτός από την μπροστινή πλευρά που θα μείνει ένα "παραθυρο" για νε φαίνεται μέσα) με μια κλασική ψιλή "καλαμωτη" σαν αυτή που βάζουμε στα μπαλκόνια μας. 

IMG_20190418_225325.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2019 at 11:05 ΜΜ, το μέλος targas21 έγραψε:

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ξεκινησει και μια κατασκευή για το basking spot το οποίο θα μπει εξωτερικά στην πάνω δεξιά πλευρά του ενυδρείου. Είναι από πλεξι γκλας του οποίου τα τοιχώματα θα καλυφθουν(εκτός από την μπροστινή πλευρά που θα μείνει ένα "παραθυρο" για νε φαίνεται μέσα) με μια κλασική ψιλή "καλαμωτη" σαν αυτή που βάζουμε στα μπαλκόνια μας. 

IMG_20190418_225325.jpg

Ακριβως αυτο που θελω να φτιαξω και εγω οταν αυξησω το υψος του νερου στις δικες μου. Τι θα βαλεις για ''εδαφος'' ?

Link to comment
Share on other sites

Εκομα το σκέφτομαι. Η μία σκέψη είναι να βάλω άμμο. Η άλλη βότσαλο όμορφα στρωμένο. Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα για υπόστρωμα ριξτην. Απλά θέλω να είναι "φυσικό". 

Να ξέρεις μόνο πως αν φτιάξεις με πλεξιγκλάς και το κολλήσεις με σιλικόνη αν τα τζαμακια είναι ψιλά σαν τα δικά μου, τα κολλήματα δεν θα είναι γερά. Ξεκολλάει πολύ εύκολα. Προφανώς με πιο χοντρό πλεξι γκλας θα κολλάει καλύτερα αλλά δυστυχώς είναι λίγο τσιμπημένα τα χοντρά. 

Εχθές το βράδυ έκατσα και το "εντυσα" οπότε "έδεσε" λίγο καλύτερα.(οχι με ψιλή καλαμωτη τελικά)

IMG_20190421_113059.jpg

IMG_20190421_113019.jpg

IMG_20190421_113002.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται ομορφο και φυσικο.Αν ρωτούσες εδώ λιγο νωρίτερα δεν θα τραβούσες ταλαιπωρια με το πλεξι.Υπαρχουν ειδικες κολλες που ουσιαστικα το  λιωνουν και η συγκολληση γινεται σε μοριακο επιπεδο αθανατη  Δ ενπειραζει παντα κατι υπαρχει να μαθουμε.Αμμο μην βαλεις γιατι κραταει υγρασια και το ζητουμενο είναι να μπορει να στεγνωνει το καβουκι.Καλυτερα χοντρα βοτσαλα για να μην είναι και εντελως επιπεδο και ν' αεριζεται και από κατω.Καλη συνεχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Δεν φαντάστηκα ότι θα υπάρχει κάποια ιδιαίτερη κόλλα και εκτός αυτού σκευτηκα να τα κολλήσω όλα με ενυδρειακη που είναι μη τοξικη(όχι ότι παίζει ρόλο στο συγκεκριμένο, απλά δικό μου κόλλημα). 

Κιεγω προς το βότσαλο τείνω απλά έχω την αίσθηση ότι η άμμος κρατάει καλύτερα τη θερμοκρασία της λαμπας, χωρίς να είμαι σίγουρος. Θα το μελετήσω λιγάκι ακόμα αυτό. 

Το basking spot θα το στηρίξω με μπρακετα από τον τοίχο, οπότε η επόμενη μελέτη-κατασκευή που μπαίνει μπρος, είναι αυτή. 

Από βδομάδα, τα κυρίως φώτα του ενυδρείου(προφιλ αλουμινίου με ledοταινιες). 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτή την ερώτηση πρέπει να την κάνω σε άλλο μέρος του φόρουμ αλλά ίσως κάποιος ξέρει και εδώ. Θέλω να βάλω υπόστρωμα σπασμένο κοράλλι. Πως θα το κάνω αναζήτηση; με τι ονομασία για να βρω τιμές κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Αραγωνίτης νομίζω 

Ο αραγονιτης είναι η άμμος.ουσιαστικα είναι το ίδιο υλικό αλλά ο αραγονιτης είναι λεπτόκοκκος ενώ το σπασμένο κοράλλι είναι μεγαλύτερα κομμάτια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος targas21 έγραψε:

Ο αραγονιτης είναι η άμμος.ουσιαστικα είναι το ίδιο υλικό αλλά ο αραγονιτης είναι λεπτόκοκκος ενώ το σπασμένο κοράλλι είναι μεγαλύτερα κομμάτια. 

Έχεις δίκιο,όσα βρήκα είναι άμμος μέχρι 5mm..  περίμενε να σου που οι θαλασσινοί,αυτοί χρησιμοποιούν τέτοια.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κάτι βρήκα αλλά προφανώς δεν υπάρχει καθόλου Ελλάδα αυτό που ψάχνω. Ειδωμεν... 

Link to comment
Share on other sites

Συ το πας σε άλλο επίπεδο σιγά σιγά και πραγματικά αναμένουμε τη συνεχεία αγωνιωδώς. Για τη στεριά θα συμφωνήσω με τον ραφαελ για την άμμο, ισως μια μιξη με λιγη αμμο κατω και μικρο βοτσαλακι πανω να ταν καλυτερα, αλλά δεν σε φοβάμαι θα την βρεις την ακρη εσυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανα νεο απο το μετωπο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Σορυ για την καθυστερημένη ενημέρωση αλλά λίγο το Πάσχα λίγο κάποιες υποχρεώσεις με πήγαν λίγο πίσω. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν υπάρχει νέο όσον αφορά τη χελώνα, οπότε τα χρυσοψαρακια συνεχίζουν να "στρώνουν" το νερο. Αλλαγές δεν έχουν γίνει πολλές. Απλά τοποθέτησα μια βάση στον τοίχο για να στηρίξω το basking spot και έβαλα και φωτισμό Led ο οποίος δεν είναι ακόμα στην τελική του μορφή. Θα τοποθετηθεί μια ακόμα λάμπα πιο ψηλά για τα φυτά. Επίσης έχω φτιάξει μια ανοξείδωτη ράμπα την οποία θα ντύσω με κάποιο τρόπο και θα τοποθετηθεί τις επόμενες μέρες. 

IMG_20190510_184721.jpg

IMG_20190510_185302.jpg

IMG_20190510_185642.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι. Νεότερα μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν,όσον αφορά την εξέλιξη του ενυδρείου. Οι μόνες αλλαγές είμαι η τοποθέτηση ενός ακόμα κορμού και η κατασκευή της ραμπας που μόλις τοποθετήθηκε και η οποία είναι κολλημένη πάνω στην κόντρα του ενυδρείου με σκοπό να είναι ξεχωριστή από το basking spot ώστε να το βγάζω εύκολα.

Όσο κυλάει βλέπω και διάφορα σφάλματα, όπως ότι η επένδυση που έκανα στη ζαρντινιερα με τα μπαμπού, δεν πέτυχε, μιας και ξεκολανε εύκολα, οπότε στην πρώτη αλλαγή νερού, θα κατεβάσω τη στάθμη αρκετά, θα την αφήσω χαμηλά 24 ώρες και θα κολησω πάνω πράσινη μοκέτα σαν αυτή της ραμπας. Επίσης προς το παρόν πράσινη μοκέτα έβαλα και μέσα στο basking spot και θα βάλω μέσα και κάποια βοτσαλα να ανεβαίνουν οι χελώνες, να λιαζονται όπως θέλουν. Στην πορεία έχουμε να βάλουμε μια ακόμα λεντοταινια πάνω από τα φυτά και να βρω και δύο βάσεις με εύκαμπτα σπιράλ για τις λαμπες(έτσι το έχω σκεφτεί τουλαχιστον) τις οποίες θα βιδωσω στον τοίχο και θα τοποθετηθούν εκεί που πρέπει με σκοπό να περιμένουν μόνο τις λάμπες. Όσον αφορά το συγκεκριμένο θα ήθελα αν έχετε κάποια ιδέα να μου την πείτε. Δεν έχω πρόβλημα να τρύπησω τον τοίχο μιας και το ενυδρείο δεν είναι μέσα στο σπίτι. 

IMG_20190518_212011.jpg

IMG_20190518_211936.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...