Jump to content

Turtle setup(πάμε για κάτι καλό)


Recommended Posts

Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως όσον αφορά τις χελώνες θα καθυστερησουμε αρκετά. Βρέθηκε εκτροφεις στην Ευρώπη αλλά η γέννα είναι σε λίγες μέρες οπότε θα τις πάρω ερχες Σεπτεμβρίου από την έκθεση hamm στη Γερμανία. Αρκετός χρόνος δηλαδή για να είναι όλα τέλεια και έτοιμα και το νερό υφαλμυρο όπως θέλω να το κάνω. Ανυπομονώ, αλλά το καλό πράγμα αργεί να γίνει λένε. ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η καταπληκτική δουλειά συνεχίζεται απο οτι βλέπω και σιγουρα  οσο πιο αργα  ερθει το ζωντανο τοσο καλυτερες συνθηκες θα βρει, εχεις χρονο μεχρι το Σεπτεμβριο ....για τη ζαρντινιέρα οπως ειπες και συ βλεπεις, δοκιμαζεις και οπως σε παει, (εγω στο diy ειμαι τουβλο :bigemo_harabe_net-101:)...... και γω πιστεύω οτι ειναι ευκολια η πράσινη μοκέτα στη ραμπα και στο baskin spot, καλη ιδεα τα μικρα βοτσαλα ..... τα εύκαμπτα σπιράλ τα θελεις για να κανονιζεις το υψος στις λαμπες? την ζεστης πχ?

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2019 at 11:32 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

 τα εύκαμπτα σπιράλ τα θελεις για να κανονιζεις το υψος στις λαμπες? την ζεστης πχ?

 

Ακριβώς γιαυτο...

Σπιράλ σαν αυτά που έχουν τα κοινά πορτατιφ γραφείου. Κάτι τέτοιο θα ψάξω να βρω και θα βάλω ενισχυμένα ντουι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχουμε καμιά αλλαγή με το set up ή περιμένεις να έρθουν τα ζωντανά πρώτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά χιλα συγνώμη που δεν έχω στείλει τίποτα ξανά,απλα δεν έχω αλλάξει κάτι και τα ζωντανά όντως άργησαν.Οποτε και το ενυδρείο το είχα αφήσει να τρέχει όπως ήταν χωρίς σημαντικές αλλαγές. Σε λίγες μέρες όμως έρχονται. ???

Θα ενημερωσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε 15 περίπου μέρες έρχονται τα ζωντανά. Το ενυδρείο είναι πλέον στρωμένο και οι τελευταίες αλλαγές είναι ότι στο βυθό μπήκε Αραγωνίτης και ότι η ζαρντινιερα με τα φυτά βγήκαν έξω από το ενυδρείο για περισσότερο χώρο για τις χελώνες, αλλά νομίζω είναι και πιο ωραίο αισθητικά. 

IMG_20190830_020431.jpg

IMG_20190830_020705.jpg

IMG_20190830_020804.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να σου ερθουν τα ζωντανα και πολλα μπραβο για το στησιμο σου, και εμενα το set up μου αρεσει με τη ζαρντινιερα εξω....περιμενουμε φωτο με τις χελωνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πανέμορφο χελωνάκι :bigemo_harabe_net-160:, να το χαίρεσαι και  όσον άφορα την διαμονή που θα του προσφέρεις,  είναι βασιλική(το λιγοτερο).....

Υ.Γ.  Τύπου razorback ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δύο διαφορετικά είναι στις φώτο. Αυτά που περιμένω να έρθουν. 

Diamond back terrapin. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η στάθμη του νερού με μια τρύπα στην υπερχείλιση, κατέβηκε. (κατόπιν υπόδειξης της εκτροφεα, μιας και τα μωρά μου πρότεινε να τα έχω για λίγους μήνες στα 20 cm.) 

 

 

IMG_20190913_203303.jpg

IMG_20190913_203555.jpg

IMG_20190913_203540.jpg

 

Αλο ένα μικρό ενυδρειο είναι στρωμένο και έτοιμο. Σε αυτό θα δώσω ύψος αργότερα και θα επικοινωνεί με το πάνω basking spot(αφού φυσικά ανέβει η στάθμη). Το μεγάλο ενυδρείο θα είναι το υφαλμυρο, όπως ο βιότοπος της χελωνας και το μικρό θα παραμείνει γλυκο και θα πηγαίνουν εκεί οπότε αυτές θέλουν. 

IMG_20190913_203753.jpg

 

Τέλος σε επικοινωνία με την εκτροφεα, δυστυχώς το ένα χελώνα κι είχε ένα ατύχημα με το φίλτρο και το έχασε. Οπότε θα μου στείλε ένα άλλο που διάλεξα. 

received_299651857574983.jpeg

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστο το βλεπω αυτο που σου ειπε, με τοσα cm ξεκινησα και εγω με τις trachemis και οσο μεγαλωναν ανεβαζα την σταθμη, αν οι δικες σου ειναι καλοι κολυμβητες τοτε στο χρονο πανω ισως πας την σταθμη στο κανονικο του, βλέπεις και πρατεις αναλογως.

Με το καλο να τις δεχτεις.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα όλες τις φώτο, μιλάμε το εχεις οργανώσει καταπληκτικά, δεν έχω λογια...  :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-117: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος George Viss έγραψε:

Η επενδυση της ραμπας και της εξεδρας ειναι μοκετα πρασινη ή πλαστικο χορτο? 

Πλαστικό χόρτο. 

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη μέρα έφτασε!!!!!! 

Σήμερα ήρθαν οι χελώνες. Και ως δια μαγείας... Έγιναν τρεις???

Αργά το βράδυ τις έβαλα στο ενυδρείο και μετά από αρκετή παρατήρηση και αφού έφαγαν αμέσως, τις άφησα να κοιμηθούν. ?

IMG_20190918_231152.jpg

IMG_20190918_230021.jpg

IMG_20190918_230043.jpg

IMG_20190918_231218.jpg

IMG_20190919_023910.jpg

IMG_20190919_024405.jpg

IMG_20190919_024335.jpg

IMG_20190919_024349.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 3
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες!Πανεμορφες είναι!Να τις χαιρεσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τις δέχτηκες...είναι πανέμορφες  :bigemo_harabe_net-161:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί να πρωτοπώ......ΜΠΡΑΒΟ!ΜΠΡΑΒΟ! και ΞΑΝΑΜΠΡΑΒΟ!

 

Είναι πανέμορφες, να τις χαρείς όσο μπορείς και όταν με το καλό αναπαραχθούν, μήν μας ξεχάσεις.... ;)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδια. ?

Ελπίζω να καταφέρω να φτιάξω ακόμα καλύτερο το όλο σύστημα. Προς το παρόν απλά θα τις χαζέψω για λίγο καιρό. Είναι οντως υπέροχες!

πριν 27 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Είναι πανέμορφες, να τις χαρείς όσο μπορείς και όταν με το καλό αναπαραχθούν, μήν μας ξεχάσεις.... ;)

 

 

Ελπίζω να το καταφέρω. (θα το καταφερω?

Αρκεί να έχουμε τα κατάλληλα ζώα στην πορεία. Αυτές οι 3 κατά 99% είναι κοριτσάκια. Εν αναμονή του αρσενικού στο προσεχές μελλον?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως τα πάνε τα χελωνάκια, όλα καλά? τρώνε κανονικά?....ξεκίνησαν το basking? βάλε καμιά φώτο,  6 μήνες περιμέναμε :hehe:...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Απλά περιμένω να προσαρμοστουν πλήρως για να έχω κιεγω καλύτερη επαφή και να πηγαίνω κοντά τους και όταν τρώνε και να μη φοβούνται. Είμαστε σε καλό δρόμο. 

Οι 2 τρώνε από την πρωτη μέρα κανονικα. Η μία με παίδεψε αρκετά. Σχεδόν μια εβδομάδα πήγαινε κοντά στο φαγητό και έφευγε. Ήταν η πιο ντροπαλή, όλο κρυβόταν και γενικά δυσκολεύτηκε μάλλον στην προσαρμογή. Όλα καλά τώρα. 

Η διατροφή τους είναι αρκετά πλούσια με θαλασσινά. Mysis, krill, artemia, γαριδες, μύδια, καλαμάρια σολωμο και σαρδέλες. Και φυσικά πελετς. Αργότερα θα μπορούν να φάμε και καβουράκια και σαλιγκάρια. Ειναι λίγο παίδεμα στο ταισμα γιατί επιβαρύνεται πολύ το νερό και χριεζεται αμέσως "σκούπισμα".Οταν ξεψαρωσουν όμως θα ταιζονται σε ξεχωριστό χώρο. 

Αυτα προς το παρόν.... 

Screenshot_2019-09-28-23-14-36-069_com.miui.videoplayer.png

IMG_20190927_171434.jpg

IMG_20191001_003332.jpg

IMG_20190920_001951.jpg

Έχω και βιντεακι από την ώρα του ταισματος, αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω. 

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...