Jump to content

καλλιεργεια white worms (enchytraeus albidus)


natateo

Recommended Posts

Enchytraeus albidus στη φύση φτάνει σε μήκος 35mm, σε καλλιέργεια μέχρι 45mm. Όλα τα σκουλήκια Enchytraeus έχουν ένα χαρακτηριστικό λευκό χρώμα (γαλακτώδες), γι 'αυτό πήραν το όνομά τους.

Ζουν στο έδαφος πλούσιο σε χούμο, τρέφονται με οργανικά υπολείμματα. Τα σκουλήκια είναι ερμαφροδιτικά, πολλαπλασιάζονται γρήγορα.

Έτοιμοι για αναπαραγωγή σε ηλικία τριών εβδομάδων.

Πολλαπλασιάζεται σε θερμοκρασία 16-24 βαθμούς , σε χαμηλότερες θερμοκρασίες επιβραδύνει την ανάπτυξη και την αναπαραγωγή, και σε υψηλότερες θερμοκρασίες η καλλιεργεια αρχίζει να πεθαίνει.

Καλλιέργεια στο σπίτι.

Χρησιμοποιούνται  μόνο δύο είδη  , είναι παρόμοια μεταξύ τους και διαφέρουν μόνο ως προς το μέγεθος. Αυτά είναι το Enchytraeus albidus – μεγάλο (white worm) και το Enchytraeus buchholzi – μικρό (grindal worm).

White worms.

Αγοράζουμε μπόλι από https://aquariumshop.gr/product-category/frontida/trofes/zontanes-trofes/page/2/ (αν δεν υπαρχει, παιρνουμε τηλ και ρωταμε πότε θα ειναι διαθεσιμο.) :)

Για την καλλιέργεια  χρησιμοποιουμε  ξύλινα, πλαστικά κουτιά, γλάστρες, πλαστικά δοχεία, κουτια απο φελιζολ, το μέγεθος των οποίων εξαρτάται από την ποσότητα του σκουληκιού που θέλουμε να έχουμε. Εγώ έχω και τα πλαστικά ταπερ από παγωτό 2 λ και κουτί από φελιζολ 40Χ25Χ10 με καπάκια όλα.

Υποστρωμα. Τα έχω σε χώμα για φυτά 50% (Algoflash)+ 50% υποστρωμα κοκοφοινικα https://www.growmarket.gr/upostromata-udroponias/ugro-small-rhiza-11lt-detail

Τροφές - είναι βραστά  λαχανικά (φύλλα λάχανου, πατάτες, καρότα, κολοκύθα κλπ.), νιφάδες βρόμης (φτιάχνω πηχτή κρεμά), λευκό ψωμί με γιαούρτι, corn flakes θρυμματισμένα κ.λπ. ή οπως στο video του David Ramsey- ψωμι με κεφιρ και μαγια μπυρας.

Ταΐζουμε 1-2 φορές την εβδομάδα , βάζουμε τόση τροφή ώστε να την φάνε ολα μέχρι το επόμενο τάισμα.

Στο υπόστρωμα κάνουμε αυλάκια και “θάβουμε” το φαγητό.

Περιμένουμε τουλάχιστον 3-4 εβδομάδες για να αναπτύξει  καλά η καλλιέργεια.

Καλη ορεξη στα ψαρακια μας!

Φωτογραφιες απο την καλλιεργεια μου.

02.jpg.da850d546c5c9594a1620d3ed86a307d.jpg

03.thumb.jpg.97f1151d6fee4e27f663ecd86d6aa7b0.jpg

πως  μαζευουμε καθαρο σκουλικακι, οταν δεν εχουμε ακομα "αναπτυγμενη καλλιεργεια και ολα τα σκουλικακια κρυβονται μεσα στο χωμα...

1- παιρνουμε ενα μπολ η βαθυ πιατακι

2- βαζουμε χωμα με τα σκουλικια μεσα

009.jpg.4770b37396a8132cfb77a71a6afb25dc.jpg

3- σε ενα αλλο πιο μεγαλο πιατο βαζουμε ζεστο νερο(προς καυτο) και πανω τοποθετουμε το μικρο μπολ

0010.jpg.30f3dde019bed18f4c91de9c6d18e207.jpg

στο νερο εβαλα λιγο χρωμα για να φαινεται σταθμη νερου.

4- σκεπαζουμε το μπολ με ενα αλλο πιατακι (τα σκουλικια θελουν σκοταδι), παρα που δεν ειναι απαραιτητο.

και περιμενουμε 10 λεπτα περιπου.

Αποτελεσμα- 011.jpg.3ff99e437d32bb33f37f272a8714c939.jpg

Μαζευουμε καθαρο σκουλικι και ταιζουμε τα ψαρια.

Μπορουμε και να τα ψεπλενουμε λιγο (καλυτερα σε μαυρο μπολ - για να φαινονται.

Στο νερο και παλι γινονται ενα κουβαρι μεσα σε λιγα λεπτα.

012.jpg.b016d2697e310eb5a221531d3d97a7c3.jpg

 

Και ενα βιντεο απο τον David Ramsey

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 7
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τροφη για οποιν εχει ορεξη να την προσεχει..

Ιδανικό μέρος η αποθήκες του σπιτιού που ειναι δροσερες(τουλάχιστον εγώ εκεί την ειχα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μ΄αρεσει πιο πολυ απο το grindal, που μια μπηκε nematoda και μου εσβησε την καλληεργεια, μια ακαρεα, που παλι δεν παλευονται ευκολα.... ολο και κατι γινοταν...

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο αρθρο Ναταλια!! Ναι ισχυει αυτο με το γκρινταλ πολυ πρωτεινουχα τροφη αλλα πολυ ευκολο να χαλασει..
Φαινεται οτι ειναι πιο ανθεκτικα τα ασπρα τα σκουλικια!

Οποτε παμε για δοκιμες!! ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον και χρήσιμες πληροφορίες για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει καλλιέργειες . . .

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα update, γιατι υπηρχαν καποια ερωτηματα σχετικα με το πως καθαριζουμε τα  σκουλικια απο το χωμα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα,

Εχω πάρει white worms μαζί με ειδικό χώμα το οποίο το έχω τοποθετήσει εντός ταπερ και εχω ρίξει σταγόνες νερού για να αποκτήσει λίγο υγρασία. Τάισα την πρώτη μέρα με corn flakes θρυμματισμένα τα οποία αναγκάστηκα να τα περισσυλέξω απο το χώμα και να τα πετάξω γιατί άρχισαν να χαλάνε μετά απο μερικές μέρες. Μολις χθές έβαλα λίγο τριμένο παξιμάδι το οποίο το μουλιάζω και το ρίχνω. Τα σκουλίκια δεν έχουν εμφανιστεί για να φάνε αλλά απο οτι βλέπω είναι κουλουριασμένα εντός του χώματος που τα είχα τοποθετήσει και δεν μετακινούνται.

Τι θα πρέπει να κάνω προκειμένου να ανπτυχθει η καλλιιέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πάρε τα κορν φλεις και θα τα μέσα στο χώμα.. δεν θα σαπίσουν και όποτε θέλουν τα σκουλικακια θα πάνε να φάνε.. επίσης μην τα έχεις έξω στο κρύο, καλύτερα σε ένα σημείο μέσα στο σπίτι ιδανικά στο έπιπλο κάτω από το ενυδρείο που θα έχει ήδη μια στάνταρ θερμοκρασία! Για να τα περισυλλέξεις θα είναι μια άλλη διαδικασία αλλά είναι πολύ εύκολη.. ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την πληροφορία. Το ταπεράκι το εχω οντως σε ντουλάπι κατω απο ενυδρείο το οποίο είναι σκοτεινό, οπότε η θερμοκρασία είναι ιδανική τώρα. 

Ειχα παλαιότερα grindal τα οποία το καλοκαίρι έχασα την αποικία λόγω της ζέστης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος kristosfm έγραψε:

ευχαριστώ για την πληροφορία. Το ταπεράκι το εχω οντως σε ντουλάπι κατω απο ενυδρείο το οποίο είναι σκοτεινό, οπότε η θερμοκρασία είναι ιδανική τώρα. 

Ειχα παλαιότερα grindal τα οποία το καλοκαίρι έχασα την αποικία λόγω της ζέστης.

Τους αρεσει πολυ βραστο καροτο+βραστη πατατα στον τριφτη(2καροτα+ 1μικρη πατατα). :) Μικρα κομματακια (μπαλακια) σαν το νυχι σου "θαβεις" στο χωμα.

Προσεξε, για να αναπτυχθει η καλλιεργια, θελεις περιπου ενα μηνα. Ταιζεις 2 φορες την εβδομαδα απο λιγο. Το χωμα πρεπει να ειναι βρεγμενο (οχι λασπη!).

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2019 at 12:05 AM, natateo said:

Τους αρεσει πολυ βραστο καροτο+βραστη πατατα στον τριφτη(2καροτα+ 1μικρη πατατα). :) Μικρα κομματακια (μπαλακια) σαν το νυχι σου "θαβεις" στο χωμα.

Προσεξε, για να αναπτυχθει η καλλιεργια, θελεις περιπου ενα μηνα. Ταιζεις 2 φορες την εβδομαδα απο λιγο. Το χωμα πρεπει να ειναι βρεγμενο (οχι λασπη!).

Καλημέρα,

Εχουν ξεκινήσει και τρώνε, γίνονται ένα κουβάρι πάνω απο την τροφή. Επιβεβαιώνω στα όσα αναφέρεσαι. Την σκεπάζω πλεόν την τροφή και βρέχω με σταγόνες το χώμα για να κρατήσει την υγρασία του. Τους ρίχνω τώρα τα τριμματα μεσα απο την συσκευασία των παξιμαδιών τα οποία τα μουλιάζω λίγο αλλά θα δοκιμάσω και αυτό με τα καρότα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ πρόσφατα.. Έφτιαξα 2 καλλιέργειες με χώμα για φυτά κσι κοκοφοινικα σχεδόν μισό μισό έβρεξε το χώμα ξσι τα έβαλα.. Τους έβαλα ψωμί με γιαούρτι και πατάτα βραστή.. Δεν τα βλέπω βα πολικουνιουντε τα έχω 3 μέρες τώρα.. βλέπω  κάποια στα τοιχώματα τιυ πλαστικού δεν πάνε στο φαΐ.. Θερμοκρασία δωματίου σκοτεινό μέρος κάτω από τι ενυδρείο.. Έχετε ναψμου προτείνετε κάτι? Είναι τόσο δύσκολο να πιάσουν?? ? ? Παίζει ρόλο το χώμα το νερό?? Τι να κάνω?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος doctor20 έγραψε:

Αγόρασα και εγώ πρόσφατα.. Έφτιαξα 2 καλλιέργειες με χώμα για φυτά κσι κοκοφοινικα σχεδόν μισό μισό έβρεξε το χώμα ξσι τα έβαλα.. Τους έβαλα ψωμί με γιαούρτι και πατάτα βραστή.. Δεν τα βλέπω βα πολικουνιουντε τα έχω 3 μέρες τώρα.. βλέπω  κάποια στα τοιχώματα τιυ πλαστικού δεν πάνε στο φαΐ.. Θερμοκρασία δωματίου σκοτεινό μέρος κάτω από τι ενυδρείο.. Έχετε ναψμου προτείνετε κάτι? Είναι τόσο δύσκολο να πιάσουν?? ? ? Παίζει ρόλο το χώμα το νερό?? Τι να κάνω?? 

Αν τα βλεπεις στα τοιχωματα, κατι δεν παει καλα. Αν το χωμα εχει λιπασμα, δεν θα γινει η δουλεια. Εγω παιρνω χωμα χωρις λιπασμα (που ειναι δυσκολο να βρεις) ή απο τις παλιες γλαστρες. Το αλλο που μπορει να φταιει ειναι η μεγαλη ποσοτητα τροφης, που εβαλες και αρχισε να σαπιζει στο χωμα(βγαλε τα κομματακια που εβαλες και μυρισε τα. Αν χαλασαν, πεταξε τα.

Link to comment
Share on other sites

Χώμα πήρα τσουβάλακι από ένα σούπερ μάρκετ (δεν αναγράφει ότι έχει κάτι μέσα) κοκοφοινικα πήρα από το practiker ένα που έχει συμπιεσμένο.. Τροφή την είχα βάλει από πάνω.. Εχτές την έθαψα.. μια μικρή κίνηση την είδα από μερικά που μόλις έπεσε το φως κρυφτηκαν.. Βλέπω όμως μέσα στο χώμα στον πάτο καμία 10 ρια καθώς επίσης και στα τοιχώματα του πλαστικόυ μέσα στο χώμα κάποια  .. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς χάθηκαν ξαι οι 2 καλλιέργειες που είχα ετοιμάσει.. Τροφή τους έβαζα απο όλα αυτά που αναφέρατε, θερμοκρασία τα είχα κάτω από το ενυδρείο, να έφταιγε το χώμα? Τα σκουλικια τα πήρα από ένα πετ σε σακουλάκι με υγρό μέσα.. Ενώ είδα κίνηση μετά απο μερικές μέρες προς τι φαΐ τώρα βλέπω αρκετά λιωμένα στα  τοιχώματα του πλαστικόυ... ??Τι έγινε λάθος?υγρασία νομίζω είχαν αρκετή.. Υπάρχει κανείς να βοηθήσει? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος doctor20 έγραψε:

Δυστυχώς χάθηκαν ξαι οι 2 καλλιέργειες που είχα ετοιμάσει.. Τροφή τους έβαζα απο όλα αυτά που αναφέρατε, θερμοκρασία τα είχα κάτω από το ενυδρείο, να έφταιγε το χώμα? Τα σκουλικια τα πήρα από ένα πετ σε σακουλάκι με υγρό μέσα.. Ενώ είδα κίνηση μετά απο μερικές μέρες προς τι φαΐ τώρα βλέπω αρκετά λιωμένα στα  τοιχώματα του πλαστικόυ... ??Τι έγινε λάθος?υγρασία νομίζω είχαν αρκετή.. Υπάρχει κανείς να βοηθήσει? 

Μαλλον φταιει το χωμα.Ειχες τριπες στο καπακι του πλαστικου για αερισμο;

Σου ειπα πιο πανω , οτι φευγουν οταν δεν τους αρεσει το περιβαλλον-  ή το χωμα ειχε λιπασματα ή η τροφη αρχισε να χαλαει μεσα στο χωμα.

Τελευταια δεν χρησιμοποιω τα πλαστικα ταπερ, αλλα τα κουτια απο φελιζολ περιπου 40Χ25Χ20. Βαζω το 1/3 χωμα απο παλιες γλαστρες και ολα ειναι τελεια.

P.S. και εγω σε σακουλακι τα πηρα απο aquariumshop.

 

Link to comment
Share on other sites

Αερισμό είχε μια χαρά.. Τροφή κάθε 2 μέρες τους έβαζα καινούργια δεν χαλούσε..σχετικά με το χώμα το ένα τρίτο απο γλάστρες τα άλλα 2 σπο τι??

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες είχα πάρει ξσι εγώ... Τι μα κάνω βλέπω κάποια σκουλικια ακόμα ζωντανά να τα μεταφέρω αλλού?? Απο υγρασία πως εινσι το ιδανικό? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος doctor20 έγραψε:

Αερισμό είχε μια χαρά.. Τροφή κάθε 2 μέρες τους έβαζα καινούργια δεν χαλούσε..σχετικά με το χώμα το ένα τρίτο απο γλάστρες τα άλλα 2 σπο τι??

Και ολο απο γλαστρες να βαλεις δεν πειραζει. Βαζω και κοκοφοινικα (χωρις λιπασμα) τουβλακι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος doctor20 έγραψε:

Τις ίδιες είχα πάρει ξσι εγώ... Τι μα κάνω βλέπω κάποια σκουλικια ακόμα ζωντανά να τα μεταφέρω αλλού?? Απο υγρασία πως εινσι το ιδανικό? 

Οταν σφίγγεις την γροθια με το χωμα μεσα, το χωμα πρεπει να κολλαει, αλλα να μην βγαζει νερο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ να καλλιεργώ για τον μονομάχο μου. Ένα απλό οποιοδήποτε χώμα παλιάς  γλάστρας κάνει ή χρειάζεται κάτι πιο συγκεκριμένο;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Καλησπέρα, σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ να καλλιεργώ για τον μονομάχο μου. Ένα απλό οποιοδήποτε χώμα παλιάς  γλάστρας κάνει ή χρειάζεται κάτι πιο συγκεκριμένο;

 

Ο τι βρεις, απλα να μην περιεχει λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...