Jump to content

Ψαροσυνθεση για 240 λιτρα Τανγκανίκα


Recommended Posts

Εγώ αν και σε μικρότερο ενυδρείο, δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με μεγάλες πέτρες! Συνήθως οι μεγαλύτερες μπαίνουν κάτω για να δημιουργήσουν μια μεγάλη επιφάνεια σα βάση και να κάνει σπηλιές και μετά χτίζεις από πάνω! Ή τουλάχιστον έτσι το έκανα εγώ :P 

 

Το σημαντικότερο είναι τα περάσματα να είναι τέτοια που να είναι πρακτικά χρήσιμα από τα ψάρια. Πολύ μεγάλες σπηλιές δεν προσφέρουν την απαραίτητη προστασία ενώ πολύ μικρές είναι επικίνδυνες και άχρηστες σα κρυψώνες, άρα πας σε κάτι ενδιάμεσο :D 

 

Ό,τι και να διαλέξεις πάντως, σίγουρα δεν θα χάσεις!!! :) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω χωρο εννοω οτι αφου θα χεις πιο λιγα ζευγαρια θα χουν πιο πολυ χωρο.Δοκιμασε να τις βαλεις εντελως στην τυχη,μα εντελως κ θα δεις!Απλα αυτες που θα βαλεις πρωτες στριφογυρισε τες σαν να τις βιδωνεις μεχρι να πιασουν πατω.Googlαρε για να παρεις ιδεες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Οταν λεω χωρο εννοω οτι αφου θα χεις πιο λιγα ζευγαρια θα χουν πιο πολυ χωρο.Δοκιμασε να τις βαλεις εντελως στην τυχη,μα εντελως κ θα δεις!Απλα αυτες που θα βαλεις πρωτες στριφογυρισε τες σαν να τις βιδωνεις μεχρι να πιασουν πατω.Googlαρε για να παρεις ιδεες.

Δοκίμασα άλλη μια φορά και έβγαλα κάποιες μικρές και έβαλα τις 2 τελευταίες μεγάλες, κάτσε να ανεβάσω φώτο να δεις....κοίταξα πολλά αλλά μου φαίνεται οτι διάλεξα λάθος πέτρες (φαγώθηκα να πάρω ασβεστολιθικές). Ελπιζω να το κανα λιγο καλυτερο, τουλαχιστον ετσι μου φαινεται.IMG_20190405_001124.thumb.jpg.744d7c7fd8a463d28d97215a4c2750b3.jpgIMG_20190405_001133.thumb.jpg.a0737453c685cd95c0e3dc94f0678759.jpgIMG_20190405_001105.thumb.jpg.8e6aff03a5f3690eea3e8dc28164f3a2.jpgIMG_20190405_001114.thumb.jpg.0b8666e2b6a8872b8a44e0f0465424a8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω!Εσενα να αρεσει!Θα πιασουν κ αλγη με τον καιρο κ θα δειξουν πιο φυσικες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Μια χαρα σε βρισκω!Εσενα να αρεσει!Θα πιασουν κ αλγη με τον καιρο κ θα δειξουν πιο φυσικες!

Σε ευχαριστω :bowdown: δεν αντεχα αυτο το κολλημα αλλο, 2 ωρες εβγαζα-εβαζα πετρες...αν δεν ειχα να παω καπου και να σταματησω  ακομα τωρα αυτο θα εκανα :AAGGGHHH:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλύτερα. Θα δεις και με τον καιρό τις ανάγκες των ψαριών και θα τις προσαρμόσεις ανάλογα. 

Τελικά κατέληξες στην ψαροσυνθεση; τα ψαράκια τα έχεις βρει η θα ψάξεις όταν πάρεις την τελική αποφαση; 

Link to comment
Share on other sites

Αν εσένα σου αρέσει έτσι είσαι μια χαρά στην πορεία θα δεις, στο δικό μου έχω προσθέσει μόνο μερικές μικρές πέτρες χωρίς να έχω κανένα  πρόβλημα αν και υπάρχουν μερικοί που μου λένε ότι δεν κάνει για Αφρικάνες τα ψαράκια μου είναι μια χαρά.με το καλό να βάλεις τα ψαρια. βγαλε άλλο τα ενυδρείο μια φωτογραφία να το δούμε.   

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2019 at 1:25 ΠΜ, το μέλος adlib έγραψε:

Αρκετά καλύτερα. Θα δεις και με τον καιρό τις ανάγκες των ψαριών και θα τις προσαρμόσεις ανάλογα. 

Τελικά κατέληξες στην ψαροσυνθεση; τα ψαράκια τα έχεις βρει η θα ψάξεις όταν πάρεις την τελική αποφαση; 

Tην απόφαση την έχω πάρει σχεδόν και είναι J.ornatous με A.Calvus  (έχω και τα λελεουπι στην άκρη του μυαλού μου) και από δευτέρα βγαίνω στο ψάξιμο. Έχεις να μου δώσεις καμιά οδηγία προς ''ναυτιλλομένους''  και αρχάριους με ψάρια(χελωνακιας γαρ)  αναφορικά με τι να προσέξω στην αγορά ή τι τροφές να ψάξω να βρω?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Tην απόφαση την έχω πάρει σχεδόν και είναι J.ornatous με A.Calvus  (έχω και τα λελεουπι στην άκρη του μυαλού μου) και από δευτέρα βγαίνω στο ψάξιμο. Έχεις να μου δώσεις καμιά οδηγία προς ''ναυτιλλομένους''  και αρχάριους με ψάρια(χελωνακιας γαρ)  αναφορικά με τι να προσέξω στην αγορά ή τι τροφές να ψάξω να βρω?

Γενικά δες σε τι κατάσταση βρίσκονται τα ψαράκια. Κάτσε μερικά λεπτά και παρατήρησε τα.

Να είναι ενεργά, χωρίς περίεργα εξογκώματα και σημάδια, να μην κάθονται στις άκρες του ενυδρείου, η κοιλιά του να μην είναι ούτε μέσα ούτε έξω και να μην λείπουν λέπια.

Αναλογα την ηλικία μπορεί να έχει σχηματιστεί και κάποιο ζευγαρι. Αλλιώς θα χρειαστεί να παρεις 3-5 ψαράκια από το κάθε είδος μέχρι να βγάλεις ζευγάρι. 

Από τροφές, εγω για παράδειγμα στα J. Ornatus μου, δίνω την Tropical Tanganyika flakes και μια φορά την εβδομάδα σπιρουλινα. Αλλά μια οποιαδήποτε γενική τροφή με ανεβασμένες τις ζωικές πρωτεΐνες κάνει. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι φαν της serra granured ή granugreen αναλωγος των διατροφικων αναγκων των ψαριων κ της ocean nutrition.Κοιτα βα μην εχουν κ ick,λευκο χνουδι/στιγμα πανω τους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τους δυο, με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ ως τώρα (παρολο το πρήξιμο μου), αλλά το οτι έχω αρχίσει να σκέφτομαι μεγάλα ενυδρεία και τροφεους, μπουνες και δε σημαδεύεται δεν σας το συγχωρώ :D 

Εν το μεταξύ μετά απο 8 μερες με τα βακτήρια μέτρησα σήμερα πρωτη φορά αμμωνία (0,50), έχω δρόμο ή  από αύριο να κινηθώ για ψάρια ?

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2019 at 10:23 ΠΜ, το μέλος tkalamat έγραψε:

Αν εσένα σου αρέσει έτσι είσαι μια χαρά στην πορεία θα δεις, στο δικό μου έχω προσθέσει μόνο μερικές μικρές πέτρες χωρίς να έχω κανένα  πρόβλημα αν και υπάρχουν μερικοί που μου λένε ότι δεν κάνει για Αφρικάνες τα ψαράκια μου είναι μια χαρά.με το καλό να βάλεις τα ψαρια. βγαλε άλλο τα ενυδρείο μια φωτογραφία να το δούμε.   

Θα γίνουν και κάτι ''μερεμετακια '' τώρα το σ/κ, ίσως μπει και το 2ο εξ. φίλτρο αν και σκέφτομαι  να το βάλω αφότου μπουν τα ψαρια.

 

IMG_20190411_201849.thumb.jpg.26cce2af0e4e40403de3b0c049e05306.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎4‎/‎2019 at 11:17 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τους δυο, με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ ως τώρα (παρολο το πρήξιμο μου), αλλά το οτι έχω αρχίσει να σκέφτομαι μεγάλα ενυδρεία και τροφεους, μπουνες και δε σημαδεύεται δεν σας το συγχωρώ :D 

Εν το μεταξύ μετά από 8 μερες με τα βακτήρια μέτρησα σήμερα πρωτη φορά αμμωνία (0,50), έχω δρόμο ή  από αύριο να κινηθώ για ψάρια ?

Γιατι δεν εβαλες μπολι από το φιλτρο της χελώνας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα λεει ο @rafael, το μπολι απο "χελωνοφιλτρο" (:D) γιατι δεν πηρες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Γιατι δεν εβαλες μπολι από το φιλτρο της χελώνας?

 

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα λεει ο @rafael, το μπολι απο "χελωνοφιλτρο" (:D) γιατι δεν πηρες;

Ελα μου ντε εγω αυτο σκεφτομουν να κανω αλλα με φοβησανε (φιλος με σκαλαρια) με τα ''αν αυτο'' και ''αν εκεινο'', αλλα καλυτερα να σας πω γιατι με το τρεξιμο που ειχα αυτην την εβδομαδα οχι ψαρια δεν προλαβαινα να βαλω και να ασχοληθω, ουτε να φαω που λενε....

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετρας ακομη αμμωνια;Αν ναι μηδενισε την πρωτα κ μετα βαλε ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Μετρας ακομη αμμωνια;Αν ναι μηδενισε την πρωτα κ μετα βαλε ψαρακια.

αμμωνια εδω και 6 μερες σταθερα 0.50, τα νιτρωδη ακομα στο 0. Οπως ειπα και στα παιδια επρεπε να εχω βαλει μπολι απο το φιλτρο που εχω στις χελωνες αλλα επηρεαστηκα, εχω υπομονή δεν πειράζει.....  

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κ τωρα μπολι,θα βοηθεισει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο του ενυδρείου σου κάνε λίγο υπομονή με την αμμωνία και σε λίγο καιρό θα χαίρεσαι τα ψαράκια σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Βαλε κ τωρα μπολι,θα βοηθεισει.

Αυτό σκέφτομαι να κάνω μηπως επισπεύσω την διαδικασία.

επισης τι ειναι καλυτερα? να βαλω πρωτα το ενα ειδος(τζουλις) και σε καμια βδομαδα το αλλο (Καλβοι) ή ολα μαζι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αυτό σκέφτομαι να κάνω μηπως επισπεύσω την διαδικασία.

επισης τι ειναι καλυτερα? να βαλω πρωτα το ενα ειδος(τζουλις) και σε καμια βδομαδα το αλλο (Καλβοι) ή ολα μαζι?

Εγώ δεν θα έβαζα μπόλι από χελωνοενυδρειο εκτός αν έχει και ψάρια μέσα.

Και όλα μαζί μπορείς απλά θα πρέπει στην αρχή να ταΐζεις πολύ προσεκτικά για να μην ανέβουν τα νιτρικά σου. 

Θέλει να τα μετράς συχνά. 

Έχεις βρει ζευγάρια; 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Εγώ δεν θα έβαζα μπόλι από χελωνοενυδρειο εκτός αν έχει και ψάρια μέσα.

Και όλα μαζί μπορείς απλά θα πρέπει στην αρχή να ταΐζεις πολύ προσεκτικά για να μην ανέβουν τα νιτρικά σου. 

Θέλει να τα μετράς συχνά. 

Έχεις βρει ζευγάρια; 

Με το απροσμενο τρεξιμο που ειχα ολη αυτην την εβδομαδα  δεν ειχα χρονο για τιποτα. Σε κανα 2 μαγαζια  ειχα παει  αλλα δεν ρωτησα για ζευγαρια απλα την διαθεσημοτητα, απο αυριο στην γυρα ξανα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποσα ψαρια θα βαλεις?Αν βαλεις πολλα καλυτερα βαλτα σταδιακα,αν βαλεις μεχρι 7-8 βαλτα ολα μαζι για να μην τα βρουν σκουρα αυτα που θα μπουν δευτερα,απο αποψη επιθετηκοτητας.Ταϊσμα με πολυ προσοχη ομως και στις δυο περιπτωσεις.

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 16/4/2019 at 11:34 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ποσα ψαρια θα βαλεις?Αν βαλεις πολλα καλυτερα βαλτα σταδιακα,αν βαλεις μεχρι 7-8 βαλτα ολα μαζι για να μην τα βρουν σκουρα αυτα που θα μπουν δευτερα,απο αποψη επιθετηκοτητας.Ταϊσμα με πολυ προσοχη ομως και στις δυο περιπτωσεις.

Καλησπέρα, το καθυστέρησα το θεμα(εξωγενείς παράγοντες) αλλα  τελικά μπήκαν προχτες 5 Α.Calvus  για αρχη, και σε 5 μερες θα μπουν αλλα 5-6 j.ornatus (τα λελεουπι ακομα τα σκεφτομαι αλλα που θα βρω ζευγαρι οεο?).

Εχουν πιασει τις ''καβατζες ηδη'' κυριως στην αριστερη ''ντανα'', ελπιζω τα julies να πιασουν την δεξια. Τωρα αρχισαν να ξεθαρευουν, μιλαμε για πολυ κρυψιμο, .

Στο κουβα της προσαρμογης σε ενα του τη πεσανε ασχημα, στο ενυδρειο παντως ειναι σχετικα ηρεμα.

Υ.Γ παντως εγω εχω χ%@*ει απο τη χαρα μου :wootwoot:

IMG_20190510_193453.thumb.jpg.5cbf2f4292b26cd8b6254a1fccf82ff4.jpgIMG_20190510_193347.thumb.jpg.b468161a02106579b5c797b2000f4699.jpg

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@adlib Τα ornatus απο οτι συζητησαμε στο θεμα σου εχουν πολλες γέννες και τσαμουκαδες μεταξυ τους, λες οι Καλβοι να ''μετριασουν'' την κατασταση ή να ανυσηχω παρόλα τα λιτρα μου? απο κινηση μονο διπλα στη πετρα? οπως ειπα και στον Γιαννη, στο παρα πεντε μεν,  σκεφτομαι ακομα τα λελεουπι λογω του οτι κινούνται πιο πολύ, νομιζω δλδ.. 

Δυστυχώς εδω Ελλάδα απο οτι κατάλαβα ειναι στάνταρ τα ψάρια που παίζουν απο τα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...