Jump to content

Ψαροσυνθεση για 240 λιτρα Τανγκανίκα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη γνώμη των εμπείρων ''Αφρικανών'' οσον αφορά την σύνθεση σε ένα ενυδρείο 240 λίτρων (1,20χ40χ50) που είμαι στα σκαριά να στήσω. Θέλω να βάλω 2 είδη απο Τανγκανίκα και σκέφτομαι τους παρακάτω συνδυασμούς αλλά όσο και να διάβασα(ένα μήνα δεν κάνω και τίποτα άλλο) τα άρθρα περι Αφρικής και να απόκτησα μια ιδέα, δεν θα ξεκινούσα χωρίς την γνώμη των  ανθρώπων που έχουν ''ζήσει'' αυτά τα ψάρια και ασχολούνται χρόνια με αυτά. Οι συνδυασμοί που σκέφτομαι είναι:

1. Julidochromis ornatus ή τranscriptus με altolamprologus calvus

2.Julidochromis ornatus ή τranscriptus με Neolamprologus brichardi

3. Paracyprichromis nigripinnis με ???........... (δύσκολο ψάρι μου είπαν αυτό για συγκατοίκηση)

Αναμένω τις απόψεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  

Υ.Γ Αποκλείω τα κοχυλοψαρα γιατί δεν μου άρεσαν πλην τα similis λίγο, και ούτε τα κοχύλια συμπάθησα ιδιαίτερα.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια ρε παιδιά....μη κάνω καμιά πατάτα και τρέχω.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φιλαράκι! 

Στο 1.20 κάνεις ένα πολύ όμορφο κοινωνικό Tanganyika. Με 2 ή 3 είδη πέτρας(ζευγάρια). Αν μείνεις στο ένα είδος πέτρας τότε εγώ θα εβαζα και μια ομαδουλα (6-8 ατομα)που κολυμπάει ψηλά όπως τα Cyprichromis Leptosoma που κινούνται πιο πολύ σαν ομάδα σε σχέση με τα Paracyprichromis και δεν γίνονται τόσο μεγάλα σαν τα Jumbo Leptosoma. 

 

Επίσης ένα πολύ ωραίο είδος είναι τα Callochromis(δεν ξέρω αν τα βρίσκεις στην Ελλάδα) που θέλουν ανοιχτό χώρο με άμμο και λίγες πέτρες. Στα λίτρα σου μια ομάδα με ένα αρσενικό και μερικές θηλυκές θα ήταν μια χαρά.

 

Από τους συνδυασμούς που πρότεινες ο πρώτος είναι καλός και με τους αργούς ρυθμούς που μεγαλώνουν οι καλβοι εγώ θα έβαζα και ένα ζευγάρι Neolamprologus Leleupi και μπόλικες πέτρες. 

Στη δεύτερη πρόταση, προσωπικά θα έβαζα τα N. Brichardi μονας τους να δεις όμορφες συμπεριφορές ομάδας. Άσε που είναι αρκετά territorial ψάρια και θα ζοριζαν τους συγκατοίκους. 

Αυτά από μένα. 

Αν θέλεις πες μας τι βρίσκεις από ψάρια να μην μιλάμε υποθετικά. 

;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οση θες,εμεις οι μαυροι ειμαστε καλα παιντια!Καλως μας ηρθες.Θα προτεινα τζουλι με καλβους γιατι τα μπριχαρντι ζουν κ δρουν ομαδικα,σαν αγελη κ οταν με το καλο γεννησουν κ αναπτυχθουν τα μικρα θα ζοριστουν πολυ τα τζουλι.Να ξες ομως οτι οι καλβοι θα φανε οτι μικρο τζουλι ξεστρατισει προς την περιοχη τους.Κανε μια ντανα αριστερα κ μια δεξια ωστε οταν σχηματιστουν ζευγαρια να κρατησεις απο ενα κ να χει ξεκαθαρα το καθ ενα την περιοχη του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθουκο ταυτοχρονα γραφαμε!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adlib έγραψε:

Γειά σου φιλαράκι! 

Στο 1.20 κάνεις ένα πολύ όμορφο κοινωνικό Tanganyika. Με 2 ή 3 είδη πέτρας(ζευγάρια). Αν μείνεις στο ένα είδος πέτρας τότε εγώ θα εβαζα και μια ομαδουλα (6-8 ατομα)που κολυμπάει ψηλά όπως τα Cyprichromis Leptosoma που κινούνται πιο πολύ σαν ομάδα σε σχέση με τα Paracyprichromis και δεν γίνονται τόσο μεγάλα σαν τα Jumbo Leptosoma. 

 

Επίσης ένα πολύ ωραίο είδος είναι τα Callochromis(δεν ξέρω αν τα βρίσκεις στην Ελλάδα) που θέλουν ανοιχτό χώρο με άμμο και λίγες πέτρες. Στα λίτρα σου μια ομάδα με ένα αρσενικό και μερικές θηλυκές θα ήταν μια χαρά.

 

Από τους συνδυασμούς που πρότεινες ο πρώτος είναι καλός και με τους αργούς ρυθμούς που μεγαλώνουν οι καλβοι εγώ θα έβαζα και ένα ζευγάρι Neolamprologus Leleupi και μπόλικες πέτρες. 

Στη δεύτερη πρόταση, προσωπικά θα έβαζα τα N. Brichardi μονας τους να δεις όμορφες συμπεριφορές ομάδας. Άσε που είναι αρκετά territorial ψάρια και θα ζοριζαν τους συγκατοίκους. 

Αυτά από μένα. 

Αν θέλεις πες μας τι βρίσκεις από ψάρια να μην μιλάμε υποθετικά. 

;)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Από ψάρια  η 1&2  περίπτωση συν λελεουπι. Τα Cyprichromis Leptosoma μου άρεσαν πολύ αλλά μου είπαν οτι δεν ενδείκνυται για αρχάριο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Οση θες,εμεις οι μαυροι ειμαστε καλα παιντια!Καλως μας ηρθες.Θα προτεινα τζουλι με καλβους γιατι τα μπριχαρντι ζουν κ δρουν ομαδικα,σαν αγελη κ οταν με το καλο γεννησουν κ αναπτυχθουν τα μικρα θα ζοριστουν πολυ τα τζουλι.Να ξες ομως οτι οι καλβοι θα φανε οτι μικρο τζουλι ξεστρατισει προς την περιοχη τους.Κανε μια ντανα αριστερα κ μια δεξια ωστε οταν σχηματιστουν ζευγαρια να κρατησεις απο ενα κ να χει ξεκαθαρα το καθ ενα την περιοχη του.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, αρα για την πρώτη περίπτωση είμαι μάλλον, κρίμα ήλπιζα οτι τα μπριχαρντι σε αυτά τα λίτρα θα κάνανε με τζουλις. Μπορώ να βάλω λελεουπι αντι τα μπριχαρντι δεν είναι πιο ηρεμα αυτα? και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα απ τους πιθανους συνδιασμους που προανεφερες αυτος ειναι ο καλυτερος

Αυτο ειναι ενα απ τα πρωτα μας ενυδρεια.Στα 100 λιτρα με ενα ζευγαρι τρανσκριπτους κ ενα λελεουπι.Με το που απομακρυναμε τον καλβο ειδαμε επιτελους κ μικρα.Λ αν προσεξεις ειναι γεματο.Δες στο καναλι μου.Εχω αρκετα βιντεακια απο ταγκανιικα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2019 at 11:48 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Από ψάρια  η 1&2  περίπτωση συν λελεουπι. Τα Cyprichromis Leptosoma μου άρεσαν πολύ αλλά μου είπαν οτι δεν ενδείκνυται για αρχάριο.

Γνώμη μου είναι ότι αν τηρείς κάποιους κανόνες και μπορείς να προσφέρεις τις κατάλληλες συνθήκες, δεν υπάρχει ψάρι για αρχάριο και έμπειρο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Γνώμη μου είναι ότι αν τηρείς κάποιους κανόνες και μπορείς να προσφέρεις τις κατάλληλες συνθήκες, δεν υπάρχει ψάρι για αρχάριο και έμπειρο. 

Έχεις κάποιο δίκιο σε αυτό και επειδή ξέρω τον εαυτό μου οτι αν κάνει κατι το κάνει καλά ή αλλιώς καθόλου πιστευω οτι το θα τα κατάφερνα,  αλλα τείνω να ακολουθήσω τις προηγούμενες συμβουλές σας και θα προσανατολιστώ κάπου εκεί. Προς το παρόν αύριο πλένω την άμμο (πέτρες έχουν μπει) και γενικώς τρέχω.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2019 at 6:07 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Για μενα απ τους πιθανους συνδιασμους που προανεφερες αυτος ειναι ο καλυτερος

Αυτο ειναι ενα απ τα πρωτα μας ενυδρεια.Στα 100 λιτρα με ενα ζευγαρι τρανσκριπτους κ ενα λελεουπι.Με το που απομακρυναμε τον καλβο ειδαμε επιτελους κ μικρα.Λ αν προσεξεις ειναι γεματο.Δες στο καναλι μου.Εχω αρκετα βιντεακια απο ταγκανιικα.

Τα βιντεακια τα σπάνε. Έπρεπε να τα έχω δει πιο νωρίς ειδικά για το θέμα του aquascape, έχεις πολύ όμορφα ενυδρεία και ψάρια και με έκανες ακόμα πιο ανυπόμονο να δω ψάρι στο δικό μου (προχθές έβαλα νερό). Αναφορικά με την ψαροσύνθεση αποφάσισα σίγουρα για julies και δεύτερο είδος Κάλβοι που είναι και το πιο πιθανό ή τα leleupi. 

Επίσης μια  ερώτηση να σου κάνω, το ph μου είναι 7,7-8, με τις ασβεστολιθικες πέτρες θα ανέβει καθόλου ή πρέπει να πάρω κάνα σκεύασμα? μπορώ να βάλω τα ψάρια ή πρέπει αυστηρά να φτάσω το ph εκεί που πρέπει (8,2 και πάνω σωστά?).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Για το pH που ρωτάς, πιστεύω πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, μη μπλέκεις με ζουμία!

 

Για την ψαροσύνθεση, νομίζω Julies + Κάλβοι είναι σίγουρα πολύ όμορφα (τα είχα σε ξεχωριστά χρονικά διαστήματα), όμως τα leleupi θα δώσουν μία άλλη νότα με το χρώμα τους! (Συν το γεγονός πως οι κάλβοι για να γίνουν τερατάκια θα κάνουν χρόνια)

 

Οπότε ίσως το δοκίμαζα αρχικά με 3 είδη που ανέφερε και ο Στάθης παραπάνω, με σωστό στήσιμο πιστεύω θα είναι πολύ όμορφο!

 

Καλή συνέχεια εύχομαι :D  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Καλησπέρα και από μένα!

 

Για το pH που ρωτάς, πιστεύω πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, μη μπλέκεις με ζουμία!

 

Για την ψαροσύνθεση, νομίζω Julies + Κάλβοι είναι σίγουρα πολύ όμορφα (τα είχα σε ξεχωριστά χρονικά διαστήματα), όμως τα leleupi θα δώσουν μία άλλη νότα με το χρώμα τους! (Συν το γεγονός πως οι κάλβοι για να γίνουν τερατάκια θα κάνουν χρόνια)

 

Οπότε ίσως το δοκίμαζα αρχικά με 3 είδη που ανέφερε και ο Στάθης παραπάνω, με σωστό στήσιμο πιστεύω θα είναι πολύ όμορφο!

 

Καλή συνέχεια εύχομαι :D  

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

άρα να μην αγχώνομαι για το αν και πότε ανεβεί το ph? ως στήσιμο έχω βάλει δυο ντάνες μια αριστερά και μια δεξιά μεσαίου ύψους με μια ανουμπια στην άκρη με την ελπίδα να καλύψει λίγο την έξοδο και τον θερμοστάτη. Όταν λες 3 είδη εννοείς και τα λελεουπι μαζί με τα άλλα δυο? η προϋπόθεση να φεύγουν τα άλλα αρσενικά όταν γίνετε ενα ζευγάρι ισχύει?  Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων......αλλά τώρα που σας βρήκα τους ''Αφρικανους'' θα σας πρήξω :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι,οταν σχηματιστουν τα ζευγαρια ασε μονο αυτα μεσα.Απο ph καλουτσικα εισαι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ναι,οταν σχηματιστουν τα ζευγαρια ασε μονο αυτα μεσα.Απο ph καλουτσικα εισαι.

 

Διαβάζω τρόπους για την αύξηση του ph και kh και βλέπω ότι διίστανται οι απόψεις για το τι (σκεύασμα, σόδα, αλάτι...?) πρέπει και αν (πρέπει) να χρησιμοποιήσεις ως μέθοδο. Είχα μια συζήτηση με κάποιον που μου λεγε ''γιατί νομίζεις το ψάρι που θα πάρεις γεννήθηκε ή μεγάλωσε  σε ph 8,5''. Μου ακούγετε λογικό, άλλα όσο πιο κοντά είναι οι συνθήκες στο βιότοπο τους δεν είναι καλύτερα για αυτά?. Είμαι στη 4η μέρα μόλις του στρωσίματος και ελπίζω οι πέτρες να κάνουν δουλειά αλλιώς θα πρέπει να επέμβω ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι με το PH είσαι καλά, ανέβασε καμιά φωτογραφία να το καμαρώσουμε. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για το στήσιμο είμαι λίγο αγχωμένος,,,,,, άρα με μετρό το κράξιμο παρακαλώ :blush:IMG_20190331_234456.thumb.jpg.09e60acee58689ed9b14fd9f4290b478.jpgIMG_20190330_105911.thumb.jpg.5213450b98ff8e49bdb506bbd908b0e0.jpg.

Link to comment
Share on other sites

Καλή πρώτα προσπάθεια, θέλει όμως θεωρώ δουλίτσα!!

Πρώτον θα έβαζα (αρκετές) περισσότερες πέτρες αν πας για τρία είδη, και προσπάθησε να μην είναι τόσο στημένες, να φαίνεται σα φυσικό νταμάρι!

Πάρε ιδέες από τα στημένα του φόρουμ και γενικώς απανταχού αφρικάνικα! Πιστεύω το έχεις!!! :D 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Διαβάζω τρόπους για την αύξηση του ph και kh και βλέπω ότι διίστανται οι απόψεις για το τι (σκεύασμα, σόδα, αλάτι...?) πρέπει και αν (πρέπει) να χρησιμοποιήσεις ως μέθοδο. Είχα μια συζήτηση με κάποιον που μου λεγε ''γιατί νομίζεις το ψάρι που θα πάρεις γεννήθηκε ή μεγάλωσε  σε ph 8,5''. Μου ακούγετε λογικό, άλλα όσο πιο κοντά είναι οι συνθήκες στο βιότοπο τους δεν είναι καλύτερα για αυτά?. Είμαι στη 4η μέρα μόλις του στρωσίματος και ελπίζω οι πέτρες να κάνουν δουλειά αλλιώς θα πρέπει να επέμβω ή όχι?

Συμφωνώ με τα παιδιά. Εάν δεν είναι wild caught τα ψαράκια δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεσαι με το pH. Όσο λιγότερα σκευάσματα τόσο καλύτερα. 

Όταν λες οι πέτρες να κάνουν δουλειά, εννοείς στο στρώσιμο του νερού; 

Όσο για το στήσιμο, μου αρέσει αρκετά η δεξιά στοίβα και πιστεύω η αριστερή θέλει λίγη προσπάθεια ακόμα. Όχι απλά σαν ομορφιά, πιστεύω ότι δεν είναι αρκετά λειτουργική.

Θέλεις περάσματα και σπηλιές.

Βάλε μερικές πετρες(τις μεγαλύτερες) σαν βάση και χτίσε πάνω τους ώστε να δώσεις και λίγο ύψος. 

Υπόψιν οι πέτρες τις βάσης να πατάνε τζάμι και όχι άμμο. 

:thumbup:

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι το υποστρωμα απο αραγωνιτη ανεβαζει το ph.Αν θες τοσο πολυ να ανεβασεις το ph δοκιμασε το.Το στησιμο πολυ στημενο μου μοιαζει κ μενα.Googlαρε στο you tube:dive in lake malawi για να παρεις ιδεες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Συμφωνώ με τα παιδιά. Εάν δεν είναι wild caught τα ψαράκια δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεσαι με το pH. Όσο λιγότερα σκευάσματα τόσο καλύτερα. 

Όταν λες οι πέτρες να κάνουν δουλειά, εννοείς στο στρώσιμο του νερού; 

Όσο για το στήσιμο, μου αρέσει αρκετά η δεξιά στοίβα και πιστεύω η αριστερή θέλει λίγη προσπάθεια ακόμα. Όχι απλά σαν ομορφιά, πιστεύω ότι δεν είναι αρκετά λειτουργική.

Θέλεις περάσματα και σπηλιές.

Βάλε μερικές πετρες(τις μεγαλύτερες) σαν βάση και χτίσε πάνω τους ώστε να δώσεις και λίγο ύψος. 

Υπόψιν οι πέτρες τις βάσης να πατάνε τζάμι και όχι άμμο. 

:thumbup:

 

Οι πέτρες τοποθετήθηκαν πάνω σε eggcrate (φοβήθηκα μόνο του το τζάμι σαν βάση) και μετά έπεσε η άμμος. Εννοώ στην άνοδο του ph ότι θα κάνει δουλίτσα.....θα κάνει όμως?

Θα προσπαθήσω να φτιάξω την αριστερή στοίβα όπως μου είπες (νόμιζα ότι ήταν και καλή και κοκορευόμουν στον αδερφό μου οτι είμαι stonemaster :lol:) , αν και μου μείναν μόνο 2 μεγάλες και κάτι μικρές πέτρες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Λενε οτι το υποστρωμα απο αραγωνιτη ανεβαζει το ph.Αν θες τοσο πολυ να ανεβασεις το ph δοκιμασε το.Το στησιμο πολυ στημενο μου μοιαζει κ μενα.Googlαρε στο you tube:dive in lake malawi για να παρεις ιδεες.

Θα το προσπαθήσω καλύτερα το στήσιμο, θα τσεκάρω και youtube (το πέτυχα κάπου της προαλες ,1 ώρα βίντεο είναι?). Με το ph όπως είπαν και τα παιδιά δεν θα ασχοληθώ.

Ρε που πήγα και έμπλεξα ο καψερός με τους Μασαϊ και τους Ζουλού:hot:.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος DeLk έγραψε:

Καλή πρώτα προσπάθεια, θέλει όμως θεωρώ δουλίτσα!!

Πρώτον θα έβαζα (αρκετές) περισσότερες πέτρες αν πας για τρία είδη, και προσπάθησε να μην είναι τόσο στημένες, να φαίνεται σα φυσικό νταμάρι!

Πάρε ιδέες από τα στημένα του φόρουμ και γενικώς απανταχού αφρικάνικα! Πιστεύω το έχεις!!! :D 

Εγω για 2 είδη πήγαινα βάση αυτών που διάβασα, αλλά με βάλατε σε σκέψεις με τους Καλβους που έχουν αργή ανάπτυξη, αν βαλω 3ο ειδος πχ τα leleupi θα πρέπει να καλύψω με πέτρες και τη μέση?. Τα έχω δει και διαβάσει όλα τα άρθρα  περί αφρικης εδώ στο AZ και πραγματικά είναι πάρα πολύ ωραία τα ενυδρεία σας και τρομερή δουλειά της africa team στη αρθρογραφια. Έχω την εντύπωση ότι βιάστηκα με τις πέτρες, κόλλησα να πάρω.τις ασβεστολιθικές παρολο που οι λάβας μου αρέσουν περισσότερο, επίσης  φοβήθηκα τις πολύ μεγάλες και τις έσπασα σε πιο μικρές και αυτό λάθος νομίζω ήταν.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασισεις να βαλεις και καλβους καλυτερα καντο ολο ενα τεραστιο νταμαρι απο ακρη ως ακρη.Οι καλβοι ειναι πολυ εντυπωσιακα σαν ψαρια.Γνωμη μου στησε λιγο πιο φυσικα τα δυο σου νταμαρια κ βαλε δυο ειδη.Οσο περισσοτερο χωρο του προσφερεις τοσο πιο ενδιαφερουσα αναπτυξη θα δεις στη συμπεριφορα τους.Αυτο ειναι που σε κερδιζει στις κιχλιδες κ δεν τις βαριεσαι.Αν ηθελες χρωμα φανταζομαι θα διαλεγες καποιο αλλο ειδος ψαριου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αν αποφασισεις να βαλεις και καλβους καλυτερα καντο ολο ενα τεραστιο νταμαρι απο ακρη ως ακρη.Οι καλβοι ειναι πολυ εντυπωσιακα σαν ψαρια.Γνωμη μου στησε λιγο πιο φυσικα τα δυο σου νταμαρια κ βαλε δυο ειδη.Οσο περισσοτερο χωρο του προσφερεις τοσο πιο ενδιαφερουσα αναπτυξη θα δεις στη συμπεριφορα τους.Αυτο ειναι που σε κερδιζει στις κιχλιδες κ δεν τις βαριεσαι.Αν ηθελες χρωμα φανταζομαι θα διαλεγες καποιο αλλο ειδος ψαριου.

Στα 2 είδη πλέον έχω καταλήξει ( τζουλις και καλβοι ή λελεουπι) και στις 2 στοίβες όπως είπαμε, σίγουρα θα το προσπαθήσω με το στήσιμο καλύτερα αλλά όπως το βλέπεις θέλει διορθωτικές κινήσεις ή εκ των ''βάθρων''? Οταν λες χώρο εννοείς πιο αραιες τις πετρες και μεγάλες? σαν αυτό του συνχομπιστα παρακάτω?

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...