Jump to content

Ψαροσυνθεση για 240 λιτρα Τανγκανίκα


Recommended Posts

Καλως τα δεχτηκες!Απο αποψη κινησης ειναι μια απ τα ιδια.Οι καλβοι θα εξαφανιζουν οτι μικρο τζουλι ξεφευγει απο την φωλια του,μη σε ανυσηχει αυτο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbup:!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικα ρε ''αφρικανε''!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Αντε καλοριζικα ρε ''αφρικανε''!

Να σαι καλα Ραφαελο, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

@adlib Τα ornatus απο οτι συζητησαμε στο θεμα σου εχουν πολλες γέννες και τσαμουκαδες μεταξυ τους, λες οι Καλβοι να ''μετριασουν'' την κατασταση ή να ανυσηχω παρόλα τα λιτρα μου? απο κινηση μονο διπλα στη πετρα? οπως ειπα και στον Γιαννη, στο παρα πεντε μεν,  σκεφτομαι ακομα τα λελεουπι λογω του οτι κινούνται πιο πολύ, νομιζω δλδ.. 

Δυστυχώς εδω Ελλάδα απο οτι κατάλαβα ειναι στάνταρ τα ψάρια που παίζουν απο τα μαγαζιά.

Οι Καλβοι δεν νομίζω να επηρεάσουν την συμπεριφορά τους. Πιστεύω στα λίτρα σου φίλε θα είναι μια χαρά αν και πραγματικά από τις πέτρες δεν ξεκολλουσαν. 

Καλώς τα δεχτηκες τα καλβακια! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adlib έγραψε:

Οι Καλβοι δεν νομίζω να επηρεάσουν την συμπεριφορά τους. Πιστεύω στα λίτρα σου φίλε θα είναι μια χαρά αν και πραγματικά από τις πέτρες δεν ξεκολλουσαν. 

Καλώς τα δεχτηκες τα καλβακια! 

Ευχαριστω πολυ φιλε, απλα τα βλεπω κολλημενα εξω απο τις ''καβατζες'' και σκεφτομαι αν ειναι ετσι και τα τζουλις δεν θα παιζει κινηση πολυ στο ενυδρειο (το ξερω με εχει πιασει η ''νόσος''του νέου)..ετσι μου μπαινουν ιδεες τωρα που προλαβαινω αλλα τι? απο πετροψαρα ταγκανικα εχω δει να παιζουν στα καταστηματα leleoupi orange, N. buecheri και τα μπριχαρντι (ειπαμε οχι αυτα λογο χαρακτηρα μπαινουν μονα σωστα? ) . Η λογικη μου λεει να βαλω τα τζουλις να δω πως θα παει και βλέπουμε....... και στο μελλον αν βρω κανα ζευγαρι λελεουπι  και με παιρνει, το κανω ολο πετρα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε συμπεριφορες ολα τα ιδια ειναι πανω κατω,οσο θα συνιθιζουν τον χωρο θα συξανεται κ η κινητηκοτητα τους.Αφου βρισκεις τα leleupi orange γιατι δεν βαζεις μια πενταδα κ απ αυτα να μεγαλωσουν μαζι κ να εχεις κ χρωμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σε συμπεριφορες ολα τα ιδια ειναι πανω κατω,οσο θα συνιθιζουν τον χωρο θα συξανεται κ η κινητηκοτητα τους.Αφου βρισκεις τα leleupi orange γιατι δεν βαζεις μια πενταδα κ απ αυτα να μεγαλωσουν μαζι κ να εχεις κ χρωμα;

Εννοεις να βαλω πεντε, αλλα χωρις τα τζουλις ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,χωρις τα julis.Aν θες να κρατησεις μονο ζευγαρια ισως οριακα περνει κ 3 ειδη στις διαστασεις σου αλλα θα τα ζορισεις.Καλυτερα 2 ειδη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα africans, θέλω τα φώτα σας αναφορικά με την ως τώρα συμπεριφορά των Καλβων, γιατι μετα απο μια εβδομαδα εχω την εντυπωση οτι  βλεπω την ταινια ''φυλακες ανηλικων''. Το λοιπον.....απο τους 5 ο πρωτος εχει πιασει για παρτι του το δεξι νταμαρι και δεν αφηνει κανεναν να πλησιασει, ο δευτερος (αφου εχασε την μαχη) εχει φωλιασει στο αριστερο και βολταρει που και που (κυριωςγια να φαει) αλλα ουτε πειραζει ουτε τον πειραζουν μαζι με τον τριτο ο οποιος ζει και αναπνεει για να εχει εξοριστους τους δυο τελευταιους στην ακρη στο τζαμι και ψηλα απο το αριστερο νταμαρι. Το ενα απο αυτα τουλαχιστον οταν βρει ευκαιρια την κανει να κρυφτει, στο αλλο ισως του επεσε το ''σαπουνι'' στα ντους.

Οσο τους ταϊζα εντωμεταξυ φειδωλα την πρωτη εβδομαδα δεν αφηναν τιποτα, τωρα 2 μερες που την αυξησα μενει κατω αρκετη (flakes), να μειωσω ποσοτητα παλι?. Τι αλλη τροφη να δωσω τωρα που ειναι μικρα?

Απο αυριο θα παω να παραγγειλω τα julies αλλα αναριωτεμαι οταν μπουν τι θα γινει ? καλυτερα ή χειροτερα?

Υ.Γ με εχεις βαλει και σε σκεψεις με τα λελεουπι @johnbaggios .

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Για την τροφη εννοειται,δεν θα πρεπει να περισευει καθολου μετα το πενταλεπτο.Γνωμη μου ειναι οταν βαλεις τα τζουλι,ταυτοχρονα δλδ,κανε κ μια αλλαγη στο ακουασκειπ γιατι εχουν εδραιωθει στις θεσεις του οι καλβοι κ θα δυσκολευτουν τα τζουλι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2019 at 3:35 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ναι,χωρις τα julis.Aν θες να κρατησεις μονο ζευγαρια ισως οριακα περνει κ 3 ειδη στις διαστασεις σου αλλα θα τα ζορισεις.Καλυτερα 2 ειδη.

Aπο οτι βλεπω ως τωρα και αν εχω καταλαβει σωστα, ο ''μαγκας'' που εχει εξόριστα τα αλλα 2 ειναι ο κυριαρχος αρσενικος και αυτο που αφηνει να φωλιαζει διπλα του θυλικο. το πεμπτο που εχει παει στο αλλο νταμαρι πρεπει να ειναι θυλικο και αυτο αφου το αφηνει να βολταρει και στα μερη του. Αρα καποια στιγμη τα 2 τα εξοριστα που πρεπει να ειναι αρσενικα θα πρεπει να φυγουν, σωστα?

Και με τα τζουλις λογικα το ιδιο θα γινει αρα με βλεπω με ζευγαρια να μενω. Μετα θα σκεφτω αν βαλω 3ο ειδος, που δεν ξερω αν το σκεφτομαι σωστα αλλα εχω την εντυπωση  οτι λογο διαφορετικης ζωνης διαβιωσης μηπως θα με επερνε μονο για cyprichromis και οχι αλλο ειδος πετρας ......... λεω μπαρουφες ή καπως μπαινω στο νοημα σιγα σιγα?

Σημερα πηγα στον ''ψαρα'' και θα  μου πει αυριο για τα ορνατους , εχει τα τρασκριπτους διαθεσιμα και τα μαρλιερι που μου αρεσαν πολυ αλλα ειναι επιθετικα αυτα, ετσι δεν ειναι?.

 

Link to comment
Share on other sites

Βάζω  και μια φώτο απο το ''αναμορφωτήριο'' των Καλβων για να δειτε τι παιζει....ξεκινάμε απο το έχω απομονωθεί για πάρτι μου στο άλλο ''βουνό'' αλλα δεν πειραζω δεν με πειραζουν, μετά έχουμε το ''μάγκα'' με τε γκομενετε και τέλος  τους δυο ''εξόριστους''  στην ακρη που ο ενας ξεμυταει αραια και που.

IMG_20190516_233609.thumb.jpg.f3abcbb9133f1d5f897bea5cd0200e00.jpg

 

IMG_20190511_191725.thumb.jpg.0774fea3a92b693ed24a7fa89e82a30d.jpgIMG_20190514_205318.thumb.jpg.b76a241aec9c3dc30660f7e775116bca.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Φυλακές_ανηλίκων_(εξώυφλλο).jpg

θυμασαι ατακα του γκαιη διευθυντη...''Στεφανε σου αρεσει η...ποιηση?''..... ''οχι μου τη σπαει, ειναι για φλωρους'' ή τον Αρχιφυλακα που τους ελεγε ''για σας κωλόπαιδα ειμαι ο Θεός....θα με λετε Θεό...το καταλαβατε κωλόπαιδα'' :lmao:

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπηκες στο νοημα,ναι,σωστα κινεισαι.Για αφροψαρα δε θα χεις προβλημα.Τα τζουλι μονο τρανσκριπτους εχω φιλοξενισει αλλα απο επιθετηκοτητα φανταζομαι ολα τα ιδια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Μπηκες στο νοημα,ναι,σωστα κινεισαι.Για αφροψαρα δε θα χεις προβλημα.Τα τζουλι μονο τρανσκριπτους εχω φιλοξενισει αλλα απο επιθετηκοτητα φανταζομαι ολα τα ιδια ειναι.

Μαλλον εχω καλους δασκαλους για αυτό, εσυ και ο Σκωτσεζος με εχετε βοηθησει πολυ ως τωρα.... :bowdown:

Τα ορνατους που ήθελα ειναι σε ελλειψη οπου ρωτησα και δεν ξερουν και ποτε θα εχουν ξανα (μόνο 2 βρηκα καπου και ειπα δεν)....βρισκω ομως τρανσκριπτους, ρεγκανι και μαρλιερι, σκεφτόμουν πιο πολυ για τα ρεγκανι  λογο  οτι εχουν και λιγο χρωμα, η κορη μου ομως ψήφισε Μαρλιερι και αλλαξαν τα δεδομενα αλλα θα δω πως θα την κανω την κωλοτουμπα :devil:...αν τα καταφερω βεβαια.

Για τα λελεουπι  orange που ρωτησα τρια υπηρχαν διαθεσιμα σημερα  (λίγα δεν είναι ?).

Link to comment
Share on other sites

Κ μας αλλοι μας εδωσαν τα φωτα τους,λιγο κ με τη δικη μας εμπειρια κ ενασχολιση βελτιωνομαστε ολοι μαζι κ εμπλουτιζουμε τις γνωσεις μας μερα με τη μερα...Μου κανει εντυπωση παντως που καποια ατομα,οπως οι δικοι μας "δασκαλοι" για παραδειγμα εξαφανιζονται τελειως απο το χομπι ή το φορουμ.Ελπιζω σε μενα να μην συμβει ποτε αυτο.Καλυτερα απ οποιο ειδος κ αν διαλλεξεις να παρεις μια πενταδα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δώσε χρόνο στους Κάλβους.. Είναι πολύ μικροί ακόμα. Πιστεύω όταν μπουν και άλλα ψάρια να τους βοηθήσουν γιατί γενικά τους αρέσει να βλέπουν και άλλα ψάρια να κολυμπάνε μαζί τους. Ειδικά από πάνω τους, λόγο της φύσης τους σαν αρπακτικά. 

Ότι ψάρι και να βάλεις θα συμφωνήσω με τον Γιάννη να βάλεις 5αδα, εκτός αν βρεις ζευγάρι. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Δώσε χρόνο στους Κάλβους.. Είναι πολύ μικροί ακόμα. Πιστεύω όταν μπουν και άλλα ψάρια να τους βοηθήσουν γιατί γενικά τους αρέσει να βλέπουν και άλλα ψάρια να κολυμπάνε μαζί τους. Ειδικά από πάνω τους, λόγο της φύσης τους σαν αρπακτικά. 

Ότι ψάρι και να βάλεις θα συμφωνήσω με τον Γιάννη να βάλεις 5αδα, εκτός αν βρεις ζευγάρι. 

 

Οπως λες εγινε, τουλάχιστον για πρωτη μερα,  μολις μπηκαν τα ρεγκανι και αρχισαν να  εξερευνούν ολα μαζι στην αρχη, ξαφνικα να σου ολοι οι Καλβοι εξω σε παρακολουθηση των ''εισβολεων'' ακομα και η θηλύκια που την βλεπω καθε 2 μερες, μετα απο κανα 2ωρο σουλατσο  τα  ρεγκανι με το που καβατζωθηκαν εξαφανιζολ και αυτα. Στο φαι εγινε παρτι λιγο.

Πεντε εβαλα οπως και με τους Καλβους. Αυτο που λες σαν αρπακτικα το εβγαλα φωτο...:bigemo_harabe_net-117: θα την ανεβασω soon.

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Κ μας αλλοι μας εδωσαν τα φωτα τους,λιγο κ με τη δικη μας εμπειρια κ ενασχολιση βελτιωνομαστε ολοι μαζι κ εμπλουτιζουμε τις γνωσεις μας μερα με τη μερα...Μου κανει εντυπωση παντως που καποια ατομα,οπως οι δικοι μας "δασκαλοι" για παραδειγμα εξαφανιζονται τελειως απο το χομπι ή το φορουμ.Ελπιζω σε μενα να μην συμβει ποτε αυτο.Καλυτερα απ οποιο ειδος κ αν διαλλεξεις να παρεις μια πενταδα.

Πεντε ρεγκανι εβαλα, οπως ειπα και στον Σταθη για κανα 2ωρο σουλατσαραν ολα εξω, πηραν τα πανω τους ακομα και τα δυο ''εξοριστα'' καλβακια,  οπως μου ειπες αλλαξα και λιγο μονο ομως το νταμαρι το δεξι το οποιο καβατζωσαν τελικα τα ρεγκανι πλην ενος που κανει παρεα με τους καλβους. Αυτο που λες για τους ''παλιους'' μου κανει και εμενα εντυπωση, η αρθρογραφια της Αφρικης στο φορουμ ειναι πολυ δυνατη αλλα ολοι αυτοι που την έφτιαξαν απο οτι βλεπω ή απεχουν πλεον του φορουμ για δικους τους λογους τους ή παρατησαν το χομπι.....ολοι μαζι δεν το νομιζω.

Εκτος flakes  και λιγη σπιρουλινα να δωσω και κανα bloodworm? απο τροφη κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Λιγες φωτο και απο τους νεους '' κατοικους'' του ενυδρειου  τα julidochromis regani.........και και καπως ετσι σιγα σιγα γίνετε το tanganyka community tank.

 

IMG_20190524_204941.thumb.jpg.0e8a9c1ce64639dfb83a02cb736851da.jpgIMG_20190524_205000.thumb.jpg.8c0c211f03c1312dcac5c4c28339928e.jpgIMG_20190524_204948.thumb.jpg.85f223afaa67affb43701df70d4a129f.jpgIMG_20190524_204804.thumb.jpg.91f9ace3873e6ae4e954e038a153bfaa.jpg

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@adlib αυτό δεν εννοούσες που φαίνεται στις παρακάτω φώτο, οταν μου είπες για την ''αρπαχτική'' φύση του Κάλβου ? κατι σε στυλ death from above μου φερνει εμενα :bigemo_harabe_net-173:....έβαλα και μια πιο ''κοινωνική'' στο τέλος για να  δείξω και την ''αθώα'' πλευρά τους.

 

IMG_20190524_222903.thumb.jpg.d06419f906c03bda2c7dca17a8713102.jpgIMG_20190524_205100.thumb.jpg.a4151a75f40f5cf22123387432a32db7.jpg 

 

IMG_20190524_210133.thumb.jpg.7e8db55359d532297f67eb400afaea0d.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό!! :hehe:

Τα ψαράκια σου πάντως φαίνονται λίγο στρεσαρισμενα και είναι πολύ λογικό και φυσιολογικό.. Δωσ τα χρόνο και μην φοβάσαι τίποτα.. 

Από ότι μπορεί να κατάλαβες στο Scottish Matter vol2 πάω να κάνω κάτι πολύ σχετικό με το δικό σου project, οπότε είναι πολύ καλή ευκαιρία να παρατηρήσουμε διάφορες και ομοιότητες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...