Jump to content

Ψαροσυνθεση για 240 λιτρα Τανγκανίκα


Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Απο ενυδρειο προχειρο, δυστυχώς μονο ενα 40 λιτρο παιζει........εκτος και βγαλω τις χελωνες απο το 360αρι και  βαλω αυτα για λιγο, γίνετε ή λεω μπούρδες.

 Σχεδόν σίγουρος είμαι, πανε να συμβουν κατι αλλαγες ως προς τα περιοχικα οπως π.χ  το προηγουμενο Σ/Κ που έφυγα (σαββατο δεν φαγανε) όπως και πριν 15 μέρες πάλι(παλι δεν ειχαν φαει μια μερα), αλλά επανέρχονται μετά κανα 2 μερες στα ιδια.

Το 40αρι καλό είναι για 4-5 μέρες. Μπορείς να το γεμίσεις με νερό του ενυδρείου σου, βάλε ένα φιλτρακι με λίγο υλικό από τα φίλτρα σου και είσαι έτοιμος. 

Μόλις σιγουρευτείς, τα δίνεις και μένεις με τα ζευγάρια. 

Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα. Δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία μόνο αν ήμουν πολύ σίγουρος.

Αν είσαι σίγουρος παρόλα αυτά, το παίρνεις απόφαση και κάνεις άνω κατω το ενυδρείο, τα πιάνεις και τέλος. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορεις να τα βαλεις μαζι με τις χελωνες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Δεν ξερω αν μπορεις να τα βαλεις μαζι με τις χελωνες.

Οχι μαζι, με τιποτα, δεν θα μεινει λεπι.....εγραψα να τις εβγαζα αυτες για να τα βαλω στο 360, αλλα εχω ενα 40αρι για  να μπουν λιγες μερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας φιλοι africaans, ενα update μετα απο πολυ καιρο λογω καλοκαιριου. Κατ' αρχας να πω οτι ελειπα 3 εβδομαδες και ενω ειχα δειξει στον αδερφο μου την αναπληρωση και πως-ποτε να ταϊζει....το αποτελεσμα?....γυρισα και μια εβδομαδα τωρα παλευα να μηδενισω την αμμωνια (0,5 μονο ευτυχως) με αλλαγες νερου, ελαχιστη τροφη κλπ. Μάλλον τα κατάφερα αφού απο χθες βραδυ και σημερα το απογευμα στην τελευταια μετρηση ήταν 0. Οσον αφορα τα ψαρακια, αυτα ειναι μια χαρα, μεχρι και οι ''παρίες'' που λεω εγω. Βεβαια το θεμα ειναι οτι οσονούπω  πρεπει(?) να  αφησω ζευγαρια μεσα, ειδικα στα τζουλις εχει γινει εδω και καιρο, και ως τροπο σκεφτομαι να χρησιμοποιησω αυτον που προτεινει ο Βασιλης στο τελος του θεματος ''παγιδες για κιχλιδες''.

Παμε στα παιδια....

IMG_20190910_215538.thumb.jpg.da654de287e7f70c5e7cdbdbe44a30c7.jpg

το ζευγαρακι εδω....

IMG_20190910_215601.thumb.jpg.a1a016efaa22f4345af25221abad38af.jpg

IMG_20190910_221541.thumb.jpg.e09fa439b37327e493f4799bc951c567.jpg

και οι ''παρίες''......

IMG_20190908_212437.thumb.jpg.cfc2280d8239af2749100792fb8a7e26.jpg

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα αυτους τους αλητες τους Καλβους.....ο ''Κυριαρχος'' φατσα καρτα και ο ''αδυναμος κρικος'' στη μεση.

IMG_20190908_212431.thumb.jpg.d31e687072981598a3252c2d7981aa6d.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι τα Julies  να μείνουν ζευγάρι αφού είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. 

Για τους Calvus θα περίμενα και άλλο. 

Σκέφτεσαι να βάλεις και κάποιο άλλο είδος ψαριού; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες θα κανω με τα τζουλις και συντομα.

Οταν αφησω μεσα αυτα που πρεπει (ζευγαρια), σκεφτομαι να βαλω ακομα ενα ζευγαρι λελεουπι ή ενα κοπαδακι cyprichromis leptosoma που μου αρεσαν απο την αρχη αλλα δεν εβρισκα. Δεν ξερω βεβαια αν το μηκος του ενυδρειου ή τα λιτρα του μου το επιτρεπουν αυτο......... οταν ερθει η ωρα ξερω ποιους θα ρωτησω :P.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2019 at 12:11 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

ξεχασα αυτους τους αλητες τους Καλβους.....ο ''Κυριαρχος'' φατσα καρτα και ο ''αδυναμος κρικος'' στη μεση.

 

 

Από τα πιο όμορφα ψάρια της tanganyka. Τους έχω μεγάλη αδυναμία. :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σας, ενα update σε φωτο μετα απο πολυ καιρο μιας μετα και απο γεννα του ζευγαριου julidochromis regani εμφανιστηκαν απο οτι εχω δει 3 νέα μέλη (οσα καταφεραν και επιβιωσανε απο τους Καλβους) στην κοινοτητα, το ζευγαρι εντομεταξυ εχει πιασει το μισο ενυδρειο, και στο αλλο μισο οι Καλβοι μεγαλωνουν σιγα σιγα (πολυ σιγα ομως αδερφακι μου).

Ο ξεψαρωτος πρωτα και το αλλο με τον κηδεμονα του.

IMG_20200113_222333.thumb.jpg.b5607a83c12422df823ab54f678dc95c.jpg

IMG_20200101_221529_1.thumb.jpg.9bfa410f7c46939d134812ad230fb835.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Πιστεύω με τον καιρό θα μένουν πιο πολλά μικρά.. Έχει να κάνει και με την εμπειρία των γονιών. 

Δύσκολα ψάρια οι Καλβοι και θέλουν υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites

Μονο υπομονή κάνω με δαύτους Στάθη, άσε που περιμένουν σαν τους γύπες μήπως ξεμυτίσει  κάνα ρεγκανακι προς το μέρος τους να το αρπάξουν αλλα οι γονεις ευτυχως ειναι κερβεροι.

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου!Αντε κ σε γεννα των καλβων...

Με τρελενουν τα julies που καθονται α αναποδα!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Φτου φτου!Αντε κ σε γεννα των καλβων...

Με τρελενουν τα julies που καθονται α αναποδα!!!!

Eυχαριστω πολυ Γιαννη, αυτο ολη την ωρα ετσι ειναι και λιγο το πιο μικρο (3 εχω δει), οι Καλβοι εχουν πιασει την δεξια ''ντανα'' και εχουν σταματησει τις εριδες μεταξυ τους και κοιτανε μηπως  αρπαξουν κανα γονο, αλλα το ζευγος ως τωρα κερβεροι οπως ειπα. Δεν κανω κατι διαφορετικο στ διατροφη, αντε τα τελευταια flakes να τα τριβω λιγο στη μερια τους. Δεν περιμενα να δω γεννες με τους Καλβους, να που ξεφυγαν μερικα.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα  Los Africanos, το ζευγος τζουλις εχει παρει τα πανω του, εκει που παρατηρουσα τα νεα μικρα......τσουπ και δευτερη γεννα (παλι δεν πηρα χαμπαρι) και αυτη τη φορα οι γονοι ειναι πιο πολλοι  (γυρω στους 7 μετρησα). Εχω παθει πλακα με τους γονεις και την προστατευτικοτητα τους, τους Καλβους δεν τους αφηνουν να πλησιασουν  στα  χαμηλα και κοντα (ειδικα τους αρσενικους), μονο απο πανω απο το νταμαρι περναν και αυτο με επιτήρηση.

Απο οτι καταλαβα τωρα που αρχισαν τις γεννες τα τζουλις δεν θα σταματανε, τι μου προτεινετε για να μην γεμισω πολλα μικρα, να τα διωξω οταν μεγαλωσουν λιγο τα πιο πολλα?

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2020 at 8:26 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα  Los Africanos, το ζευγος τζουλις εχει παρει τα πανω του, εκει που παρατηρουσα τα νεα μικρα......τσουπ και δευτερη γεννα (παλι δεν πηρα χαμπαρι) και αυτη τη φορα οι γονοι ειναι πιο πολλοι  (γυρω στους 7 μετρησα). Εχω παθει πλακα με τους γονεις και την προστατευτικοτητα τους, τους Καλβους δεν τους αφηνουν να πλησιασουν  στα  χαμηλα και κοντα (ειδικα τους αρσενικους), μονο απο πανω απο το νταμαρι περναν και αυτο με επιτήρηση.

Απο οτι καταλαβα τωρα που αρχισαν τις γεννες τα τζουλις δεν θα σταματανε, τι μου προτεινετε για να μην γεμισω πολλα μικρα, να τα διωξω οταν μεγαλωσουν λιγο τα πιο πολλα?

 

 

Έχουν μεγαλώσει τα πρώτα και τώρα έχεις 2η γέννα; Φωτό, βίντεο, κάτι; Οι κάλβοι είχα διαβάσει πως είναι μανούλες στο να τρώνε τον γόνο, παλικάρια τα τζούλις!! Σίγουρα θα πρέπει να αρχίσεις να δίνεις από ένα σημείο και μετά. Όταν διάβαζα για διάφορα είδη της ταγκανίκα και έπεσα πάνω στα τζούλις είχα διαβάσει πως οι γονείς τα διώχνουν και τα ανταγωνίζονται όταν μεγαλώσουν, οπότε λογικά θα το καταλάβεις όταν  έρθει η ώρα για αραίωση, Θα μας πει και κάποιος έμπειρος βέβαια,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα τα τζουλις σε μικρό ενυδρείο, μετά την 2η γέννα είχα θέματα. Μόλις οι γονείς νιώσουν απειλή, θα αρχίσουν το κυνήγι. Εσύ ευτυχώς έχεις λίτρα αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα πρέπει να βγάλεις κάποια. Όσο όμως έχουν τον χώρο τους και δεν ενοχλούν ασ τα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα φιλε οταν το χα κοινωνικο ταγκανιικα οι γονεις με τις γεννες ηταν μαζι.Μπορω να σου πω κ νεογεννητα με 6 7 μηνων ψαράκια.Μονο οταν μεγαλωναν τα απομακρυναν αλλα ποτε τζουλι δεν εφαγε τζουλι.Περνουσαν απο διπλα τους τα μικρα κ ολα καλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καποιες φωτο για τον φιλο @Vou που ζητησε, αλλα μη περιμενει και ποιοτητα με το κινητο?

Υπο επιτήρηση γονεα  τα παιδια γιατι παραμονευουν οι ''συγκάτοικοι''

IMG_20200229_181747.thumb.jpg.86ffffe1f74aa9240f19151c71c6a311.jpg

οι ''συγκατοικοι''

IMG_20200228_182630.thumb.jpg.3b4d8590d15be77140d7ab2d86df40df.jpgIMG_20200229_170933.thumb.jpg.4a8f6577955ed159fd6d9e8e75ee2450.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Vou απο τη δευτερη γεννα δεν μπορω κατι καλυτερο, ειναι ''ψειρες''IMG_20200212_224617.thumb.jpg.05b95ffe418f8bd237813bcbee8a5023.jpgIMG_20200212_224547.thumb.jpg.6ae2cb67b902aeb237458a0a2c13eec3.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι, να σου ζήσουνε! Πως τα πάει η δεύτερη γέννα με την πρώτη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Αυτά είναι, να σου ζήσουνε! Πως τα πάει η δεύτερη γέννα με την πρώτη;

Τα τις πρωτης (3) εχουν μεταφερθει στην ακρη του αριστερου νταμαριου και της δευτερης εδω και κατι μερες τους ακολουθησαν κατα ποδας  γιατι ενω εβλεπα τη θυλικια παλι να σκαβει στη σπηλια στην αλλη ακρη και  ελεγα δεν μπορει τοσο συντομα(σκαρτες 15-20 μερες), ΤΣΟΥΠ απο χθες τριτη γεννα :crazyyyy:

Οι Καλβοι εχουν βαρεσει παλι συναγερμο και πολιορκουν το νταμαρι αλλα ο μπαμπας Ρεγκανις τους δινει πονο !!!

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Τα τις πρωτης (3) εχουν μεταφερθει στην ακρη του αριστερου νταμαριου και της δευτερης εδω και κατι μερες τους ακολουθησαν κατα ποδας  γιατι ενω εβλεπα τη θυλικια παλι να σκαβει στη σπηλια στην αλλη ακρη και  ελεγα δεν μπορει τοσο συντομα(σκαρτες 15-20 μερες), ΤΣΟΥΠ απο χθες τριτη γεννα :crazyyyy:

Οι Καλβοι εχουν βαρεσει παλι συναγερμο και πολιορκουν το νταμαρι αλλα ο μπαμπας Ρεγκανις τους δινει πονο !!!

Έτσι είναι φιλαράκι.. Ανά 3 βδομάδες το πολύ.. Το δικό μου ενυδρείο που τα είχα μόνα τους άντεξε 3 γέννες.. Θα έλεγα μακάρι να είχα μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά όσο μεγάλο και να ήταν είναι θέμα χρόνου να το τιγκαρουν! Χαχαχχα

Με τα πετροψαρα της λιμνης έκλεισα εγώ, δεν ξανασχολουμαι! ? ? ? 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Ενημερωση και φωτο απο τα τζουλις που οι γονεις αν και αργησαν λιγο παραπανω αυτη τη φορα, καναν 4η γεννα πριν κανα 10αρια μερες,  με τους συγκατοικους (καλβους) αυτη τη φορα να κανουν ''μακελειο'' σε σχεση με την προηγουμενη γεννα.

Με συνοδεια του ''μεγαλου'' αδερφου η πρωτη....

IMG_20200413_234013.thumb.jpg.2e71b9d8d9e4382cb96921ed32c8f2e5.jpg

αλλα μικρα......

IMG_20200413_232738.thumb.jpg.1696e90f078d796e7d7d56f995ec6029.jpg

και οι συγκατοικοι με τον εναν να εχει τα ''νεύρα'' του....

IMG_20200413_233222.thumb.jpg.047c1453767bea872b54dadf801e4c7a.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη το update να κανω και μια ερωτηση  για την συμπεριφορα των Καλβων,( @adlib & @johnbaggios ακούνε?)....πριν αρχισει το ζευγαρι τζουλις τις γεννες, ειχαν στην περιοχη (αριστερο νταμαρι) τους 2 αρσ, καλβους που ειχε διωξει ο ''κυριαρχος'' ο οποιος εμενε με τα 2 θυλ.(δεξια νταμαρι). Με την πρωτη γεννα οι 2 αρσ εκδιωχθηκαν παλι αυτη τη φορα απο τα τζουλις και τωρα ειναι παλι ολοι οι καλβοι μαζι. Αυτος που ηταν κυριαρχος ειναι πλεον μονιμα  στην σπηλια του και βγαινει στο φαϊ κυριως , οι  αλλοι 2 αρσ. δεν πλησιαζουν την σπηλια του αλλα ουτε και αυτος στο μερος τους(αλλη ακρη του νταμαριου ) σαν να υπαρχει ''εκεχειρια''.

Εχασε τα πρωτεία ο κυριαρχος? οι αλλοι 2αρσ. εχουν καποιες ''αψιμαχιες'' αλλα οχι τιποτα φοβερο, ο ενας απο τους 2 ειναι την πιο πολλη ωρα ''μαυρος'' οπως φαινεται στην προηγούμενη φωτο, αυτο τι σημαινει τελικα? ''επιθετικοτητα'', στρες, ενδειξη κυριαρχιας??

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Με αφορμη το update να κανω και μια ερωτηση  για την συμπεριφορα των Καλβων,( @adlib & @johnbaggios ακούνε?)....πριν αρχισει το ζευγαρι τζουλις τις γεννες, ειχαν στην περιοχη (αριστερο νταμαρι) τους 2 αρσ, καλβους που ειχε διωξει ο ''κυριαρχος'' ο οποιος εμενε με τα 2 θυλ.(δεξια νταμαρι). Με την πρωτη γεννα οι 2 αρσ εκδιωχθηκαν παλι αυτη τη φορα απο τα τζουλις και τωρα ειναι παλι ολοι οι καλβοι μαζι. Αυτος που ηταν κυριαρχος ειναι πλεον μονιμα  στην σπηλια του και βγαινει στο φαϊ κυριως , οι  αλλοι 2 αρσ. δεν πλησιαζουν την σπηλια του αλλα ουτε και αυτος στο μερος τους(αλλη ακρη του νταμαριου ) σαν να υπαρχει ''εκεχειρια''.

Εχασε τα πρωτεία ο κυριαρχος? οι αλλοι 2αρσ. εχουν καποιες ''αψιμαχιες'' αλλα οχι τιποτα φοβερο, ο ενας απο τους 2 ειναι την πιο πολλη ωρα ''μαυρος'' οπως φαινεται στην προηγούμενη φωτο, αυτο τι σημαινει τελικα? ''επιθετικοτητα'', στρες, ενδειξη κυριαρχιας??

Υπάρχει θέμα χώρου μεταξύ των 2 ειδών.

Μια λύση είναι περισσότερες πέτρες. Ίσως ένα ενιαίο νταμάρι.

Οσο ύψος δώσεις τα τζουλις θα το εκμεταλλευτουν. 

Η άλλη λύση είναι να αρχίσεις να βγάζεις τις γέννες. 

Οι Καλβοι ίσως ανέχονται ο ένας τον άλλο πρώτον γιατι δεν υπάρχει χώρος και δεύτερον γιατί δεν είναι ακόμα σεξουλικα ώριμοι. Στο μέλλον πιστεύω θα υπάρχει θέμα. 

Έτσι είναι φιλαράκι.. Πετροψαρα μου ήθελες, δεν έβαλες τροφεους να ηρεμήσεις μια και καλή! ? ? ? 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...