Jump to content
corto maltese

Ψαροσυνθεση για 240 λιτρα Τανγκανίκα

Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Απο ενυδρειο προχειρο, δυστυχώς μονο ενα 40 λιτρο παιζει........εκτος και βγαλω τις χελωνες απο το 360αρι και  βαλω αυτα για λιγο, γίνετε ή λεω μπούρδες.

Σχεδόν σίγουρος είμαι, πανε να συμβουν κατι αλλαγες ως προς τα περιοχικα οπως π.χ  το προηγουμενο Σ/Κ που έφυγα (σαββατο δεν φαγανε) όπως και πριν 15 μέρες πάλι(παλι δεν ειχαν φαει μια μερα), αλλά επανέρχονται μετά κανα 2 μερες στα ιδια.

Το 40αρι καλό είναι για 4-5 μέρες. Μπορείς να το γεμίσεις με νερό του ενυδρείου σου, βάλε ένα φιλτρακι με λίγο υλικό από τα φίλτρα σου και είσαι έτοιμος. 

Μόλις σιγουρευτείς, τα δίνεις και μένεις με τα ζευγάρια. 

Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα. Δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία μόνο αν ήμουν πολύ σίγουρος.

Αν είσαι σίγουρος παρόλα αυτά, το παίρνεις απόφαση και κάνεις άνω κατω το ενυδρείο, τα πιάνεις και τέλος. 

• Thanks 1

Δεν ξερω αν μπορεις να τα βαλεις μαζι με τις χελωνες.

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Δεν ξερω αν μπορεις να τα βαλεις μαζι με τις χελωνες.

Οχι μαζι, με τιποτα, δεν θα μεινει λεπι.....εγραψα να τις εβγαζα αυτες για να τα βαλω στο 360, αλλα εχω ενα 40αρι για  να μπουν λιγες μερες.

• Like 1

Καλησπερα σας φιλοι africaans, ενα update μετα απο πολυ καιρο λογω καλοκαιριου. Κατ' αρχας να πω οτι ελειπα 3 εβδομαδες και ενω ειχα δειξει στον αδερφο μου την αναπληρωση και πως-ποτε να ταϊζει....το αποτελεσμα?....γυρισα και μια εβδομαδα τωρα παλευα να μηδενισω την αμμωνια (0,5 μονο ευτυχως) με αλλαγες νερου, ελαχιστη τροφη κλπ. Μάλλον τα κατάφερα αφού απο χθες βραδυ και σημερα το απογευμα στην τελευταια μετρηση ήταν 0. Οσον αφορα τα ψαρακια, αυτα ειναι μια χαρα, μεχρι και οι ''παρίες'' που λεω εγω. Βεβαια το θεμα ειναι οτι οσονούπω  πρεπει(?) να  αφησω ζευγαρια μεσα, ειδικα στα τζουλις εχει γινει εδω και καιρο, και ως τροπο σκεφτομαι να χρησιμοποιησω αυτον που προτεινει ο Βασιλης στο τελος του θεματος ''παγιδες για κιχλιδες''.

Παμε στα παιδια....

IMG_20190910_215538.thumb.jpg.da654de287e7f70c5e7cdbdbe44a30c7.jpg

το ζευγαρακι εδω....

IMG_20190910_215601.thumb.jpg.a1a016efaa22f4345af25221abad38af.jpg

IMG_20190910_221541.thumb.jpg.e09fa439b37327e493f4799bc951c567.jpg

και οι ''παρίες''......

IMG_20190908_212437.thumb.jpg.cfc2280d8239af2749100792fb8a7e26.jpg

Edited by corto maltese
  • Like 3

ξεχασα αυτους τους αλητες τους Καλβους.....ο ''Κυριαρχος'' φατσα καρτα και ο ''αδυναμος κρικος'' στη μεση.

IMG_20190908_212431.thumb.jpg.d31e687072981598a3252c2d7981aa6d.jpg

• Like 4

Γνώμη μου είναι τα Julies  να μείνουν ζευγάρι αφού είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. 

Για τους Calvus θα περίμενα και άλλο. 

Σκέφτεσαι να βάλεις και κάποιο άλλο είδος ψαριού; 

• Like 1

Αυτο που λες θα κανω με τα τζουλις και συντομα.

Οταν αφησω μεσα αυτα που πρεπει (ζευγαρια), σκεφτομαι να βαλω ακομα ενα ζευγαρι λελεουπι ή ενα κοπαδακι cyprichromis leptosoma που μου αρεσαν απο την αρχη αλλα δεν εβρισκα. Δεν ξερω βεβαια αν το μηκος του ενυδρειου ή τα λιτρα του μου το επιτρεπουν αυτο......... οταν ερθει η ωρα ξερω ποιους θα ρωτησω :P.

• Like 1

On 11/9/2019 at 12:11 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

ξεχασα αυτους τους αλητες τους Καλβους.....ο ''Κυριαρχος'' φατσα καρτα και ο ''αδυναμος κρικος'' στη μεση.

Από τα πιο όμορφα ψάρια της tanganyka. Τους έχω μεγάλη αδυναμία. :thumbup:

• Like 1

Καλησπερα σας, ενα update σε φωτο μετα απο πολυ καιρο μιας μετα και απο γεννα του ζευγαριου julidochromis regani εμφανιστηκαν απο οτι εχω δει 3 νέα μέλη (οσα καταφεραν και επιβιωσανε απο τους Καλβους) στην κοινοτητα, το ζευγαρι εντομεταξυ εχει πιασει το μισο ενυδρειο, και στο αλλο μισο οι Καλβοι μεγαλωνουν σιγα σιγα (πολυ σιγα ομως αδερφακι μου).

Ο ξεψαρωτος πρωτα και το αλλο με τον κηδεμονα του.

IMG_20200113_222333.thumb.jpg.b5607a83c12422df823ab54f678dc95c.jpg

IMG_20200101_221529_1.thumb.jpg.9bfa410f7c46939d134812ad230fb835.jpg

• Like 2

Τέλεια! Πιστεύω με τον καιρό θα μένουν πιο πολλά μικρά.. Έχει να κάνει και με την εμπειρία των γονιών. 

Δύσκολα ψάρια οι Καλβοι και θέλουν υπομονή. 

Μονο υπομονή κάνω με δαύτους Στάθη, άσε που περιμένουν σαν τους γύπες μήπως ξεμυτίσει  κάνα ρεγκανακι προς το μέρος τους να το αρπάξουν αλλα οι γονεις ευτυχως ειναι κερβεροι.

Φτου φτου!Αντε κ σε γεννα των καλβων...

Με τρελενουν τα julies που καθονται α αναποδα!!!!

• Thanks 1

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Φτου φτου!Αντε κ σε γεννα των καλβων...

Με τρελενουν τα julies που καθονται α αναποδα!!!!

Eυχαριστω πολυ Γιαννη, αυτο ολη την ωρα ετσι ειναι και λιγο το πιο μικρο (3 εχω δει), οι Καλβοι εχουν πιασει την δεξια ''ντανα'' και εχουν σταματησει τις εριδες μεταξυ τους και κοιτανε μηπως  αρπαξουν κανα γονο, αλλα το ζευγος ως τωρα κερβεροι οπως ειπα. Δεν κανω κατι διαφορετικο στ διατροφη, αντε τα τελευταια flakes να τα τριβω λιγο στη μερια τους. Δεν περιμενα να δω γεννες με τους Καλβους, να που ξεφυγαν μερικα.

Edited by corto maltese