Jump to content

Ποιο φίλτρο?


irongud

Recommended Posts

Καλημερα. Εχω ενα ενυδρείο 150 λιτρα 100*50*30 το οποιο ειναι αρκετα φορτωμενο απο ψαρια ~50 κοπαδοψαρα (καρδιναλιους , ροδοστομους, μελανοταινιες, κορυντορας) ξερω όλοι θα πειτε οτι ειναι παραφορτωμενο αλλα ο καθενας ευχαριστιεται το ενυδρείο του με το δικο του τροπο. Απο τον ιουνιο εχω χασει μονο 2-3 ψαράκια και γενικως ολα πανε καλα. Εχω ενα fluval 206 και επειδη πρόσφατα εριξα μεσα 4 ενηλικες μελανοταινιες το φοβηθηκα λιγο απο βιολογια και εβαλα μεσα ενα eheim pickup που εχω μονο με βιολογικο υλικο που εχει κανα λιτρο εξτρα βιολογια και ροη. Έχω σκεφτεί πολλες φορες να παω σε πιο μεγαλο φίλτρο. Απο αγγελια βρηκα προχθες το jbl 1501 greenline στα 80 απο χομπιστα ο οποίος λεει οτι το εχει δουλέψει 5 χρονια και ειναι αριστο. Επισης στα 80€ αγοραζω καινουριο ενα astro 2212 . Προτασεις συμβουλες θα εκτιμηθουν. Ευχαριστώ.

IMG_20190323_162622-1600x1200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Astro 2212 και όπως έχω ξαναγράψει μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (ίσως η χαμηλή ροή σε σχέση με το τι προσδοκάς βλέποντας τα χαρακτηριστικά να σε χαλάσει λίγο).

Έχει τεράστιο κάδο και θα χωρέσει πολλά λίτρα βιολογικού υλικού που προφανώς τα χρειάζεσαι με τόσα ψαράκια και στην τελική το καινούριο είναι καινούριο. Εγγύηση 2 ετών, καθαροί σωλήνες, καινούρια σφουγγάρια κλπ., νομίζω το κάνουν μονόδρομο σε σχέση με οποιοδήποτε μεταχειρισμένο 5ετίας! 

Ό,τι αποφασίσεις εύχομαι να αποδειχθεί σοφή επιλογή και να είναι απροβλημάτιστο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...