Jump to content

Κόλπο για να μην ξεκινάνε ανάποδα οι Αντλίες


Recommended Posts

Εχω δυο μικρουλες αντλιες τυπου wavemaker.Μια ιταλικη sicce και μια κινεζικη susun.Οι αντλιες αυτες δεν ειναι DC Controllable αλλα απευθειας 220V.
Μετα απο μια διακοπη ρευματος και οι  δυο μου ξεκινανε αναποδα μηπως ξερετε κανενα κολπο για να μην συμβαινει αυτο?
Καθε φορα που τις βλεπω να γυριζουν αναποδα βαζω δαχτυλακι μεσα στην φτερωτη τις σταματαω αποτομα και οταν τις απελευθερωνω μετα λειτουργουν φυσιολογικα.Αλλα πρεπει να τις εχω συνεχεια στο νου μου.
Παιδια μηπως γνωριζετε κανενα κολπο για να μην ξεκινανε αναποδα οι αντλιες?

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Κλασικά!!

Και εγώ το ίδιο κάνω με αυτές τις αντλίες! Ευτυχώς τις έχω μόνο για το σπάσιμο του αλατιού!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και η sicce? Επειδη δεν ειχα ποτε αντλια μονο κυκλοφορητες. Με την κοραλια και την τυνζε δεν ειχα θεμα στην διακοπη ρευματος. Με την sunsun δεν σχολιαζω καν. Αλλα η sicce επειδη ηταν ιταλικη πιστευα οτι θα αξιζε. Τελικα μαπα ειναι και αυτη? Ολες οι αντλιες εχουν το ιδιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2019 at 8:51 ΜΜ, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Και η sicce? Επειδη δεν ειχα ποτε αντλια μονο κυκλοφορητες. Με την κοραλια και την τυνζε δεν ειχα θεμα στην διακοπη ρευματος. Με την sunsun δεν σχολιαζω καν. Αλλα η sicce επειδη ηταν ιταλικη πιστευα οτι θα αξιζε. Τελικα μαπα ειναι και αυτη? Ολες οι αντλιες εχουν το ιδιο θεμα?

 

O φίλος εννοεί κυκλοφορητες, οχι αντλίες επιστροφής! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.

Πλεον πιστευω οτι πρεπει να το παρουσιαζουν αυτο γενικα πολλες αντλιες τυπου wavemaker που δεν ειναι DC.Δηλαδη κυκλοφορητες που δεν εχουν τροφοδοτικο και ειναι απευθειας πριζα 220V AC.
Δεν μιλω φυσικα για τις αντλιες που επιστρεφουν νερο απο το σαμπ.
 

Βλεπω πως και στο εξωτερικο εχουν θεμα με αυτου του τυπου τις αντλιες και τους δουλευουν αναποδα,ενω για παραδειγμα βρισκονται σε διακοπες ερχονται και βρισκουν τις αντλιες να δουλευεουν αναποδα.
Pump running in reverse.
https://www.reef2reef.com/threads/pump-running-in-reverse.305775/
 

Ενα παιδι μου προτεινε να δοκιμασω να γυρισω τις πριζες αναποδα,αλλιως απο οτι ειναι τωρα.Θα το δοκιμασω κι αυτο και θα σας ενημερωσω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα με την sunsun οτι και να κανω οχι μονο με την διακοπη θα γυρισει αναποδα αλλα μπορει επισης να μην ξεκινησει καθολου.Παραγινε το χαλι της πλεον! ?

Έγινε επεξεργασία - ALKIBIADHS2014
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...