Jump to content

Αναγνώριση φύλου ραμιρεζι.


Burhi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά τα πήρα για ζευγάρι αλλά είναι δεν είναι δεν ξέρω μερικές φορές πάνε μαζί μερικές φορές το λίγο μεγαλύτερο το κυνηγά φώτο 1.

IMG_20190331_205333-2592x3456.jpg

IMG_20190331_205508-2592x3456.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθαρές οι φωτό, αλλά με επιφύλαξη θα έλεγα ότι το πάνω μου κάνει για θυληκό , το ίδιο πιστεύω και για το κάτω...

Γενικά ότι πέφτει κυνήγι δεν σημαίνει ότι δεν είναι ζευγάρι, κάλλιστα μπορεί ο αρσενικός να κυνηγάει τη θυληκιά για ζευγάρωμα αλλά η τελευταία να μην θέλει την δεδομένη χρονική στιγμή...

 

Αναμονή για επιπλέον απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ στρεσαρισμενα..

Σαν άρρωστα.. 

Πόσο καιρό τα έχεις στο ενυδρειο;

Αν είναι μια - δυο μέρες περίμενε να ξεστρεσαριστουν και ξαναβάλε φωτός.. 

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο σχεδόν σίγουρα θηλυκό, το πρώτο θα μπορούσε να είναι αρσενικό αλλά μάλλον τείνω προς το θηλυκό. 

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο μου το δώσανε για αρσενικό το δεύτερο για θυληκο. Είναι όντως στρεσαρισμενα; τα έχω ακριβώς 6 μέρες ααα και οταν έχω κλειστό το φως περνούν και το μπλε χρώματακι όταν ανάβουν τα φώτο χάνουν το μπλε χρώμα. Πάντως να πω και το φαΐ τους το τρώνε και τις βόλτες κάνουν και την άμμο την φτύνουν δεν μ φενοντε άρρωστα 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αυτο το ειδος..

Θέλουν τον χρόνο τους...

Πάντως και εγω τείνω ότι το πρώτο είναι αρσενικό και το δεύτερο θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο έχει μπλέ κουκίδες εντός της μαύρης βούλας, από αυτά που έχω δει και διαβάσει , είναι χαρακτηριστικό θυληκού, βέβαια υπάρχουν και άλλα σημάδια για να ξεχωρίσει κάποιος το φύλλο!

 

Παρακάτω είναι το δικό μου ζευγαράκι... και το αρσενικό μόνο του.

 

Μεταξύ τους πέρα από αυτό έχουν και τις υπόλοιπες διαφορές, όπως το χρώμμα στην κοιλιά, στο ραχιέο πτερύγιο και στο κεφάλι

 

 

Fil01.jpeg

rsz_nofil01-01.jpeg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Spafish έγραψε:

Το πρώτο έχει μπλέ κουκίδες εντός της μαύρης βούλας, από αυτά που έχω δει και διαβάσει , είναι χαρακτηριστικό θυληκού, βέβαια υπάρχουν και άλλα σημάδια για να ξεχωρίσει κάποιος το φύλλο!

 

Παρακάτω είναι το δικό μου ζευγαράκι... και το αρσενικό μόνο του.

 

Μεταξύ τους πέρα από αυτό έχουν και τις υπόλοιπες διαφορές, όπως το χρώμμα στην κοιλιά, στο ραχιέο πτερύγιο και στο κεφάλι

 

 

Fil01.jpeg

rsz_nofil01-01.jpeg

Μου θύμισες τα δικά μου ραμ με τα μωρά τους ..

Πριν κάμποσα χρόνια. 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα το αρσενικό ξεχώριζε, είχε όλες τις  διαφορές  από το παραπάνω video.

Δες το, εμένα με βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση τα 2 ραμιρεζι μου όταν ανάβουν τα φώτα χάνουν το μπλε χρώμα γιατί γίνεται αυτό; το άλλο δεν το χάνει όλο αλλά το συγκεκριμένο στη φώτο γίνεται έτσι.  Παίζει να είναι άρρωστος; από κέφι πάντως φουλ και από φαΐ το ίδιο 

IMG_20190405_200037-2592x3456.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αστα να εγκλιματιστούν, να μπουν σε μια ρουτίνα, τάιζέ τα καλές τροφές (συμπεριλαμβανομένων και κατεψυγμένων) δώσε τους σωστές παραμέτρους νερού (μαλακό νερό) και θα σε ανταμείψουν με ωραία χρώματα και συμπεριφορές.   

 

Στο χόμπυ μας η υπομονή είναι χάρη (όπως και παντού), δώσε τους χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...