Jump to content

Recommended Posts

Μετά από πολλά χρόνια που στο ενυδρείο δεν έμπαινε τίποτα λόγω βαρεμάρας και απλά διατηρούσα ότι φυτά είχα, άρχισα να προσθέτω εύκολα φυτάκια.

Δυστυχώς η τελευταία αγορά συνοδεύτηκε από αφίδες που γέμισαν την επιφάνεια του ενυδρείου μου.:bigemo_harabe_net-152:

Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Αν ναι πως;

 

Προς το παρόν πέταξα το μισό κερατόφυλλο και τα 2/3 της φακής αλλά δεν μου παει να πετάξω τα φρεσκοαποκτημένα επιφανείας ... Τα εβγαλα όλα και τα ξέπλυνα καλά θεωρώντας ότι τα σιχαμένα δεν ζουν μεσα στο νερό.

Με τρομο είδα ενα να περιφέρεται στην λεκάνη μέσα στο νερό. Υπάρχει ενδεχόμενο να γεμίσουν και το νερό εκτός από την επιφάνεια;

 

Περιττό να σας πω ότι τα σιχαίνομαι ...

 

Α και τα ψαρακια μου δεν τα τιμούν, απλά ζημιά μου κάνουν.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε μια φωτογραφια απο κοντα, μαλλον δεν ειναι αφιδες.

Link to comment
Share on other sites

Natateo σε ευχαριστώ για την απάντηση:). Εύλογο το αίτημα αλλά καλή κοντινή δεν παίζει από το κινητό...

Στο συμπέρασμα οτι είναι αφίδες κατέληξα καθώς

Α ειναι ίδιες με τις μελίγκρες...

Β είδα το κείμενο που υπάρχει εδώ για τα "τέρατα και τους εξωγήινους στο ενυδρείο μας" γκούγκλαρα και επιβεβαίωσα...

Μετα το χθεσινό ξέπλυμα των φυτών επιφανείας που έμειναν είναι καθαρό. Θα το παρακολουθώ και θα δείξει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν τόσο απλό τελικά...

Ειναι ακόμα εκεί ...:(

 

Ενήλικο άτομο τα μικρά είναι ακριβώς σαν μελίγκρα κολλημενα το ένα δίπλα στο άλλο. Ειναι πολύ λιγότερα από εχθές αλλά είναι εκεί...

 

Αν πετάξω ολα τα επιφανείας θα γλυτώσω;

 

thumbnail.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ολα τα φυτα (επιφανειας) σε καραντινα (σε μια λεκανη μακρια απο ζωντανα- μπαλκονι πχ) και απο πανω ψεκασε με θειικό χαλκό (γαλαζοπετρα), οπως ψεκαζουν τα δεντρα. Μετα, που θα ψοφησουν τα ζουζουνια, ξεπλενεις και αφηνεις σε καθαρο νερο για καμια εβδομαδα. Στο ενυδρειο να επιστρεψεις τα φυτα μετα απο 10-14 ημερες(αν δεν θα εμφανιστουν τα ζουζουνια.) Αυτα (ζουζουνια), που θα μεινουν στο ενυδρειο, θα ψοφησουν, χωρις φυτα επιφανειας μεσα σε μια εβδομαδα κανονικα.

Αν ξερουν τα παιδια καποια αλλη λυση......

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Natateo... καταλαβαίνεις πόσο με βοηθάς ετσι? :bigemo_harabe_net-146:Εχω κρατησει ελάχιστα επιφανείας σε μικρό μονομαχοενυδρείο (ειναι καθαρά) αλλά ειναι λίγα.

Το κυρίως θέμα μου είναι να ξαποστείλω τα ζωύφια... Τα υπόλοιπα ξαναφτιάχνονται έστω και αν τωρα το ενυδρείο δείχνει περίεργα ... φωτεινό...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω πως τα ξεφορτώθηκα!? Δεν έχω ξαναδεί μετά το 2ο καλό ξέπλυμα όλων των επιφανείας που πραγματοποιήθηκε μετά το τελευταίο post. Natateo δεν τα έβαλα καραντίνα λόγω γατούλας που πάει παντού.

Αναφέρω την εξέλιξη για όποιον τυχόν κληθεί να αντιμετωπίσει παρόμοιο ζήτημα στο μέλλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...