Jump to content

Αναπαραγωγή betta


Andreas TD

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και θα ηθελα την βοηθεια σας...εβαλα έναν αρσενικό να ζευγαρώσει με ένα θυληκό και παρατηρησα το εξης : ενώ το θυληκό ηταν πολύ ήρεμο και τον πλησιαζε συνέχεια εκείνος της έκανε flare συνεχώς και σε κάποιο σημειο το παιχνίδι αγρίεψε τόσο που την έβγαλα την κυρία γιατί είχε τρομάξει τοσο απο τα τσιμπήματα που πηδούσε εξω απο το νερό...βεβαια μετά ξανα πλησίαζε και το αρσενικο και την φωλιά του και ποτε δεν τον δάγκωσε,αλλα εκεινος τα ιδια flare 2 , 3 βολτες και δαγκωμα...τι πηγε λαθος πιστεύετε ή τι μπορώ  να κάνω από εδώ και πέρα; μήπως ο μικρός δεν θέλει δεσμεύσεις ;:icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Η αναπαραγωγή των μονομάχων είναι μια αρκετά περίπλοκη διαδικασία λόγω και του ταμπεραμέντου τους.

Ρίξε μια ματιά στο προφίλ που γράφει με αρκετές λεπτομέρειες τη διαδικασία και την προετοιμασία των ψαριών.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστώ για το χρόνο σου και για την απάντηση, το εχω διαβασει το συγκεκριμένο όπως και ολα τα τελευταια  αρθρα που εχουν ανέβει με αυτό το θέμα.και μάλιστα πάνω από 2 φορές μήπως ξεχνάω κάτι...ακολούθησα πιστά όλα τα στάδια είδα και τα σημάδια και όλα, απλα τη δάγκωνε τη θηλυκιά σε επίπεδο να ματώνει στα πτερυγια και δεν μπορούσα να τη βλέπω να υποφέρει έτσι...τώρα τον έβαλα τον αρσενικό με άλλο ψαράκι πιο μεγαλόσωμο μήπως και δεν της καταφέρει τόσο δυνατά τσιμπήματα

Έγινε επεξεργασία - Andreas TD
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Σωτήρη ευχαριστώ για το χρόνο σου και για την απάντηση, το εχω διαβασει το συγκεκριμένο όπως και ολα τα τελευταια  αρθρα που εχουν ανέβει με αυτό το θέμα.και μάλιστα πάνω από 2 φορές μήπως ξεχνάω κάτι...ακολούθησα πιστά όλα τα στάδια είδα και τα σημάδια και όλα, απλα τη δάγκωνε τη θηλυκιά σε επίπεδο να ματώνει στα πτερυγια και δεν μπορούσα να τη βλέπω να υποφέρει έτσι...τώρα τον έβαλα τον αρσενικό με άλλο ψαράκι πιο μεγαλόσωμο μήπως και δεν της καταφέρει τόσο δυνατά τσιμπήματα

Έχεις πέσει σε ζόρικο άντρα. Θέλει προσοχή.:)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SOTIRIS said:

Έχεις πέσει σε ζόρικο άντρα. Θέλει προσοχή.:)

Θα τον έχω στο νου μου, ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS τελικα εχουμε φωλια με αυγά... έλειπα στη δουλεια γυρναω και βλέπω με έκπληξη οτι τα βρήκε η δεύτερη θηλυκιά με τον αρσενικό...ίσως βοήθησε ότι ήταν πιο μεγαλόσωμη από εκείνον και δεν μπορούσε να της επιτεθεί πιο αγρια...σκέψου δεν είδα ούτε ένα σημάδι πανω της και την κοιτάω πολύ ώρα...η πρώτη που έβαλα ήταν πιο μικρόσωμη για αυτό μάλλον τράβηξε τόση ταλαιπωρία από εκείνον!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια!

Τωρα σκεψου με τι θα ταιζεις τα μικρα....

Link to comment
Share on other sites

@natateo λογικά καμία κατεψυγμένη αλλά θα το ψάξω αναλυτικά από σάββατο που θα πάω για ψώνια...επίσης ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι , όταν μεγαλώσουν λίγο με το καλό (3η - 4η βδομαδα εννοω ) μπορώ να τα βάλω με γεννήστρα στο τανκ που έχω τα θυληκά ή υπάρχει κάποιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή να απομακρυνθεί το αρσενικό από τα μικρά betta ;βρισκόμαστε στην 5η μερα ( βάζει για δεύτερη ή τρίτη μέρα τα μικρά που πέφτουν πίσω στην φωλιά )και επειδη ειναι άυπνος και νηστικός δεν τρώει τιποτα σχεδον λέω μήπως έφτασε η ώρα να πάει σπίτι του μην πάθει και τίποτα

Έγινε επεξεργασία - Andreas TD
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2019 at 10:25 ΜΜ, το μέλος Andreas TD έγραψε:

@natateo λογικά καμία κατεψυγμένη αλλά θα το ψάξω αναλυτικά από σάββατο που θα πάω για ψώνια...επίσης ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι , όταν μεγαλώσουν λίγο με το καλό (3η - 4η βδομαδα εννοω ) μπορώ να τα βάλω με γεννήστρα στο τανκ που έχω τα θυληκά ή υπάρχει κάποιο θέμα;

Τα μικρα μεγαλωνω χωρια μεχρι 2,5-3 μηνων . Δεν εχω γεννηστρα αλλα πολλες φορες τα μικρα μεγαλωνω στο γαριδαδικο :)

Σ΄αυτο καλυτερα να απαντησουν @bbetta kai @panos nts

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βγαλτον χτες!! Κανονικα την 3η μερα πρεπει να βγει για 2 λογους
- Να ξεκουραστειβο αρσενικος
-Δεν υπαρχει λογος απο την στιγμη που περασε και η 3η μερα..
Φιλτρο χωρις ροη, καλη βιολογια, ποικιλια τροφων, 30-40% αλλαγη καθε μερα και καλη υπομονη!!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos nts said:

Βγαλτον χτες!! Κανονικα την 3η μερα πρεπει να βγει για 2 λογους
- Να ξεκουραστειβο αρσενικος
-Δεν υπαρχει λογος απο την στιγμη που περασε και η 3η μερα..
Φιλτρο χωρις ροη, καλη βιολογια, ποικιλια τροφων, 30-40% αλλαγη καθε μερα και καλη υπομονη!!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή το θέμα είναι η αναπαραγωγή, έχω  μια απορία μιας και είμαι τελείως άσχετος, σε περίπτωση που γεννηθεί αρσενικός μονομάχος τι γίνεται τότε;
όταν ας πούμε μεγαλώσει θα προκύψει τσακωμός μεταξύ τους; ξέρει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Antonis Papadopoulos έγραψε:

Επειδή το θέμα είναι η αναπαραγωγή, έχω  μια απορία μιας και είμαι τελείως άσχετος, σε περίπτωση που γεννηθεί αρσενικός μονομάχος τι γίνεται τότε;
όταν ας πούμε μεγαλώσει θα προκύψει τσακωμός μεταξύ τους; ξέρει κάποιος;

 

Προφανως αναμεσα στα μικρα θα βγουν αρσενικα.. δεν υπαρχει προβλημα, μολις θα βγουν τα χρωματα τους δηλαδη στον 3ο μηνα περιπου θα αρχισεις να δινεις η να βαζεις το καθε ενα σε ενα ενυδρειο.. :P αλλα ως τοτε δεν θα εχεις εμφανη σημαδια επιθετικότητας ίσως κάποιας μερικής κυριαρχίας.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα από τα συμφραζόμενα βγαίνει ότι ούτε αν είναι σε εισαγωγικά ... παιδιά τους ή αδέρφια.. δε μπορούν να συνυπάρξουν οι δύο αρσενικοί μονομάχοι σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων..

Έγινε επεξεργασία - Antonis Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Antonis Papadopoulos έγραψε:

Άρα από τα συμφραζόμενα βγαίνει ότι ούτε αν είναι σε εισαγωγικά ... παιδιά τους ή αδέρφια.. δε μπορούν να συνυπάρξουν οι δύο αρσενικοί μονομάχοι σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων..

Κανονικα οχι δεν γινεται και εγω το προσπαθησα.. ιαως μεχρι καποιων μηνων αλλα συνεχεια τα 2 μεσα οχι.. να σου δωσω να καταλαβεις.. μεχρι να θελουν να ζευγαρωσουν ολα καλα.. αν αρχισουν να κανουν φωλιες οι ορμονες τους βαρανε κοκκινο και πιστεψε με δεν θα καταληξει καλα για κανενα απο τα 2 ψαρια..

Link to comment
Share on other sites

okay κατανοητό.. Οι φωλιές αφορούν αποκλειστικά το ζευγάρωμα ή τις κάνει και για άλλους λόγους;
Οι φωλιες γινονται για να οριοθετησουν την περιοχη τους αλλα κυριως ειναι για αναπαραγωγη.. Ετσι μας δειχνουν οτι ειναι σεξουαλικα ωριμα να αναπαραχτουν!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Οι φωλιες γινονται για να οριοθετησουν την περιοχη τους αλλα κυριως ειναι για αναπαραγωγη.. Ετσι μας δειχνουν οτι ειναι σεξουαλικα ωριμα να αναπαραχτουν!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ωραία , ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερώτηση παιδιά...έχω ένα 60 λιτρο ενυδρείο και θέλω να το χωρίσω στα 2 για να φιλοξενήθουν 2 αρσενικοί μονομάχοι  και λέω να βάλω πλέξιγκλας..αρχικά τι πάχος να ζητήσω να έχει ; έπειτα έχω αγχος οτι το μέρος που δεν θα έχει φίλτρο θα έχει πρόβλημα με στάσιμα νερά...υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στο στήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Το παχος δεν σε νοιαζει καθολου.. απλα κανε στο πλεξιγκλας πολλες μικρες τρυπες στο ανοιγμα του καρφιου και η κυκλοφορια θα περναει και απο εκει και σαν να μην εγινε τιποτα.. ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω φτιαξει κι εγω κατι αντιστοιχο εχω μια ιδεα... 

Δεν παιζει ρολο το παχος του πλεξιγλας. Μπορεις να βρεις και μαυρου χρωματος για να μην βλεπει το ενα το αλλο και στρεσαρονται. 

Η γνωμη μου ειναι οτι για να εχεις καλυτερη αποδοση στη φιλτρανση θα πρεπει να βαλεις και δευτερο φιλτρο. 

Γενικως να εχεις υποψιν σου οτι θα λειτουργουν σαν 2 διαφορετικα ενυδρεια...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panos nts said:

Το παχος δεν σε νοιαζει καθολου.. απλα κανε στο πλεξιγκλας πολλες μικρες τρυπες στο ανοιγμα του καρφιου και η κυκλοφορια θα περναει και απο εκει και σαν να μην εγινε τιποτα.. ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

2 hours ago, KostasAnaz said:

Επειδη εχω φτιαξει κι εγω κατι αντιστοιχο εχω μια ιδεα... 

Δεν παιζει ρολο το παχος του πλεξιγλας. Μπορεις να βρεις και μαυρου χρωματος για να μην βλεπει το ενα το αλλο και στρεσαρονται. 

Η γνωμη μου ειναι οτι για να εχεις καλυτερη αποδοση στη φιλτρανση θα πρεπει να βαλεις και δευτερο φιλτρο. 

Γενικως να εχεις υποψιν σου οτι θα λειτουργουν σαν 2 διαφορετικα ενυδρεια...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...