Jump to content

Recommended Posts

Το #respect ειναι λιγο..

 

Ξεχασες να πεις στα παιδια οτι θα χρησιμοποιηθει με η χωρις την θεληση του απο εναν πολυ δυνατο breeder ( εδω γελαμε:hehe: ) για να βγαλουμε πανεμορφα μικρα!!

 

Αναμενουμε φωτο και βιντεο αν μπορεσεις!! ;)

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:)Ο μονομάχος σου είναι υπέροχος, το κυβάκι επίσης, θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο με επιφανείας (ξέρεις να φαίνονται οι ρίζες τους στο νερό).

 

Ανυπομονούμε για την εξέλιξη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Το #respect ειναι λιγο..

 

Ξεχασες να πεις στα παιδια οτι θα χρησιμοποιηθει με η χωρις την θεληση του απο εναν πολυ δυνατο breeder ( εδω γελαμε:hehe: ) για να βγαλουμε πανεμορφα μικρα!!

 

Αναμενουμε φωτο και βιντεο αν μπορεσεις!! ;)

Πρεπει να πιασουμε σειρα απο τωρα; :D

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος ο ψάρης σου Βασίλη.

Φτου φτου σκόρδα.:D

Θα σου χαμηλώσει πολύ το ph αν συνεχίσεις μόνο A/O και παράλληλη χρήση catappa, cones.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@panos nts ξέχασα να αναφέρω στην κοινότητα ότι δέχομαι εκβιασμούς :2guns::hysterical:.

@natateo έχει πολύ ζήτηση το ''παιδί', είναι όμως το μοναδικό ψαράκι που μου έχει μείνει και λόγω της συμπεριφοράς του είδους (αλληλεπιδρούν με τον ιδιοκτήτη κτλ) το έχω σαν κατοικίδιο:whistling:

@SOTIRIS γενικά οι ποσότητες που βάζω είναι πολύ μικρές επειδή δεν μου αρέσει το blackwater. Θα περίμενα και πάλι να πέσει περισσότερο το pH όπως λες, αλλά αυτό δεν έχει συμβεί, τα επίπεδα που αναφέρω στο αρχικό ποστ είναι το κάτω όριο που έχω παρατηρήσει.

@xrhstostsa @gixxer σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Φυτά επιφάνειας είχα μέχρι πρόσφατα, αλλά σε αυτό το ενυδρείο δεν αντέχει τίποτα floating μακροπρόθεσμα, όταν βρίσκω συμπληρώνω λίγα. Αυτό συμβαίνει είτε επειδή τα θρεπτικά (οργανικά κατάλοιπα, νιτρικά, φωσφορικά) μου είναι πολύ χαμηλά (απολύτως ευπρόσδεκτο για την υγεία του ψαριού) είτε/και επειδή το καπάκι είναι πολύ κοντά στην επιφάνεια του νερού και αναπτύσσεται υγρασία που τα χαλάει. Εννοείται το καπάκι δεν το βγάζουμε, δεν έχω όρεξη να στεναχωρηθώ:P

 

Μερικές φωτογραφίες από φυτά επιφανείας και φωλίτσες...

nKqtmSV.jpg

Wd0WCGJ.jpg

N7kL5b6.jpg

 

 

Επίσης αυτό που υποσχέθηκα, φωτογραφία του Betta 5 μηνών! Θυμίζω στην αρχική φώτο είμαστε 10 μηνών 10 ημερών...

Το χρώμα του είναι πιο ανοιχτό, τα πτερύγια ειδικά τα ventrals εμφανώς μικρότερα και χωρίς πολλές διχάλες, ενώ το πρόσωπο δεν έχει αποκτήσει παντού 100% χρώμα.

KIxCCSz.jpg

 

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δε θα πω πολλά φίλε.. :wub:

Ερωτεύθηκα!!

Πολλά ειλικρινά συγχαρητήρια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι όμορφη εξέλιξη που εχει ο ψαρής! :thumbup:

Εχεις δίκαιο για τα επιφανείας, δεν το είχα σκεφτεί αλλά είναι λογικό αυτό που λες. Ειναι χάρμα οφθαλμών ούτως η άλλως και ο ψαρής στολίδι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα μικρό update καθώς φτάνουμε τους 11 μήνες ζωής. 

68493745-B7EC-4D7B-996E-44F8E51B4B03.thumb.jpeg.30106709ac3ce2a3d31ba9df571b2ad3.jpeg

 

5F15D2A8-F13F-4456-A890-561F72D178B6.thumb.jpeg.59ec57c30de826cba07b1e23d94edc6f.jpeg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 5
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

:) Πολύ όμορφος από όπου και να τον δεις!  Μου αρέσει πολύ το συμπαγές χρώμα του αλλά και το σχήμα των πτερυγίων και φυσικά οι λευκές λεπτομέρειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κανεις τα ρηφ οταν εχεις αυτον τον μονομαχο...Χαχα!Πως σου δοθηκε η ευκαιρεια ή μαλλον καλυτερα,πως μπορεσες να εχεις προσβαση στην ακριβη ημερομηνια γεννησης κ στους γεννητορες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, johnbaggios said:

Τι να τα κανεις τα ρηφ οταν εχεις αυτον τον μονομαχο...Χαχα!Πως σου δοθηκε η ευκαιρεια ή μαλλον καλυτερα,πως μπορεσες να εχεις προσβαση στην ακριβη ημερομηνια γεννησης κ στους γεννητορες;

Γιάννη μια χαρά είναι τα REEF αλλά θέλουν ? και κυρίως που δυστυχώς δεν έχω!

 

Όπως γράφω και στην περιγραφή, ο μονομάχος ήρθε από Ελβετικό εκτροφέα και διαλέχτηκα μέσα από φωτογραφίες και βίντεο που μας έστειλε (να είναι καλά ο @panos nts). Από εκεί μπόρεσα να μάθω αρκετές πληροφορίες, όπως η ημερομηνία γέννησης και χαρακτηριστικά των γονέων, σαν Pedigree πιστοποιητικό ένα πράγμα...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Γράψε ρε Βασίλη τι ταίζεις.

Συνεχίζεις αλλαγές από όσμωση?

Το πόσο όμορφος είναι στο έχω γράψει παραπάνω.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, SOTIRIS said:

Γράψε ρε Βασίλη τι ταίζεις.

Συνεχίζεις αλλαγές από όσμωση?

Το πόσο όμορφος είναι στο έχω γράψει παραπάνω.:D

Σωτήρη τα έχω γράψει αναλυτικά και με σειρά προτεραιότητας στο πρώτο ποστ! Δίνεται έμφαση στις ξηρές. Γίνονται 2-3 ταΐσματα την ημέρα, πολύ μικρές ποσότητες. Κατεψυγμένες τρώει 2 φορές την εβδομάδα. 

Με τις ποσότητες που ταΐζω νηστεία κάνω σπάνια, μια φορά τον μήνα συνήθως. Βιταμίνες επίσης μόνο όταν το θυμηθώ πάνω στα flakes αυστηρά (eSHa Minaroll). 

 

Αλλαγες μόνο όσμωση 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ο Jäger κλείνει σήμερα ακριβώς ένα έτος ζωής ?.  

 

Επί τη ευκαιρία σας κοινοποιώ μια ευχάριστη έκπληξη που είχα, καθώς τα αδερφάκια του κέρδισαν τον εθνικό διαγωνισμό μονομάχου Ελβετίας, βγαίνοντας πρώτα στις κατηγορίες τους. 161C5F3F-B088-4A56-A449-23DB8A869A09.thumb.jpeg.40b77a3cda8ce217193a112c3fbcc0fc.jpegBA0B8647-0C01-463A-B1A1-A89E931D7736.thumb.jpeg.b40c50a3d7d3ad140d57aabf4289190e.jpeg

  • Like 3
  • Thanks 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Χρονια του πολλα! :band:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κουκλι   χρονια του πολλα ❤️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι πανεμορφη η γυαλλα σου!!  Κα ι τωρα για το ψαρι σου τι να πω?? ΑΠΛΑ : :ballistic:ΠΥΡΟΒΟΛΑΕΙ !!!!!!!!!!!! ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ !! 

ftou skorda.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι πιο ομορφο απο το να βλεπεις οτι τα αδερφακια του εχουν τοσο ομορφα χαρακτηριατικα που βγηκαν πρωτα σε διαγωνισμο στο εξωτερικο! 

Να ειναι καλα και εσυ το ιδιο φυσικα να τον βγαλεις σε διαγωνισμο να μας βαλεις ολους τα γυαλια!! ;)

Να σου ζησει λοιπον το τερατακι σου!! :D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα να είστε καλά φίλοι μου, με κάνατε να γελάσω.

 

Σύντομα, μόλις βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω και φώτο του ίδιου του ψαριού για να συνεχίσουμε να κρατάμε αρχείο με την ανάπτυξή του.

 

Να πω πως βάζω πλέον στο ενυδρείο τα tropical aqua plant macronutrients και τα φυτά πάνε πολύ καλύτερα, ενώ της επιφανείας επίσης δεν χαλάνε με τον ρυθμό που χαλούσαν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ονειρο ζω μην με ξυπνατε λεμε!!

Το εχουμε παει σε αλλο λεβελ :D [emoji14]

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...