Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους. Λοιπόν εγώ πήρα ένα ενυδρείο 30λτ με φίλτρο και θερμοστάτη .Έβαλα μέσα νερό βρύσης 30λτ και πήγα και αγόρασα έναν μονομαχο. Βάζω τον θερμοστάτη στους 27 βαθμούς και βάζω μέσα τον μονομαχο.  Την άλλη μέρα πήγα και πήρα αντιχλωριο. Έβαλα και από αυτό όσο μου είπαν. Βακτήρια δεν έχω βάλει καθόλου. Λοιπόν ο μονομάχος μου ζει εκεί μια εβδομάδα ξετρελαμένος. Τον ταΐζω φλεικς για χρυσόψαρα.. Δεν έχω κάνει ακόμα καμία αλλαγή νερού. Σήμερα μόλις γύρισα είδα το μονομάχο μου να του λείπει σχεδόν η μισή πίσω ουρά και από μπλε έχει γίνει γκρι ο μισός. Τα έχω παίξει δεν ξέρω τι γίνεται δεν τρώει δεν κουνιέται μένει στάσιμο στην επιφάνεια του νερού και μετά από 5 h έπεσε στον βυθό με το κεφάλι κάτω και ίσα που αναπνέει. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι γίνεται γιατί έχω τρελαθεί;

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
EDIT: Μετατροπή Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δεν εχεις καθολου βιολογια και στην αρχη εφαγε τρελη ποσοτητα χλωριου. Οσο για την διατροφη του δεν ξερω αν οπως το βλεπεις και εσυ η τροφη για χρυσοψαρα ειναι καταλληλη για μονομαχο. Δεν νομιζω οτι εχει νοημα να αναλυσω περισσοτερα τις εννοιες παραπανω καθως φαινεται οτι πρτη φορα ασχολεισαι με ενυδρεια. Διαβασε τις ενοτητες που αφορουν αρχαριους, γενικα για γλυκο νερο, προετοιμασια νερου, πρωτη επαφη με το ενυδρειο και μετα τα συγκεκριμενα θεματα περι μονομαχων. Πιστευω θα καλυφθεις απολυτα. Τον μονομαχο θα προτεινα να τον πας πισω μιας και εχεις θεματα στο ενυδρειο σου και μολις τα λυσεις να τον ξαναπαρεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Καταρχάς γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες. Για να μη γκαβωνόμαστε...

1. Πρώτα βάζουμε το αντιχλώριο και μετά το ψάρι και όχι το αντίστροφο (για να μη φάει χλώριο).

2. Ρύθμισες τον θερμοστάτη στους 27 και έβαλες τον μονομάχο όταν έφτασε η θερμοκρασία τους 27 ή πρώτα έκανε

ένα κρύο μπάνιο ο δόλιος; Πρώτα κάνουμε προσαρμογή και μετά βουτιά (για να μη φάει στρες).

3. Πρώτα "στρώνουμε" το ενυδρείο και μετά βάζουμε ψαράκι μέσα (για να μη φάει αμμωνία). Αν πάρουμε βακτήρια,

ακολουθούμε τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία (δοσολογία, πότε θα μπει το ψαράκι).

4. Τα φλέικς για χρυσόψαρα δεν είναι για μονομάχους (και το αντίστροφο).

5. Ο μονομάχος ξετρελάθηκε γιατί δεν ήξερε τι τον περιμένει. Μετά που κατάλαβε, απλώς...τρελάθηκε (και με το δίκιο του).

6. Αφού δεν τρώει και είναι στο βυθό με το κεφάλι κάτω, προφανώς το έριξε στο "νηστεία και προσευχή".

Ή προσεύχεται για βοήθεια ή για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες του πριν συναντήσει τον Δημιουργό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tzanis xmortal έγραψε:

Kalispera se olous. Lipon egw pira ena eneidreio 30lt me filtro kai thermostati.evala mesa nero vrisis 30lt kai piga kai agorasa enan monomaxo. Bazw ton thermostati stous 27vathus kai bazw mesa ton monomaxo. Tin ali mera piga kai pira antixlorio. Evala kai apo auto oso mou eipan. Baktiria den exw balei katholou. Lipon o monomaxos mou zei ekei 1 vdomada ksetrelamenos. Ton taizw flakes gia xrisopsara. Den exw kanei akoma kamia alagi nerou. Simera molis girisa eida ton monomaxo mou na tou lipei sxedoni misi pisw oura kai apo mple exei ginei gri o misos. Ta exw peksei den kserw ti ginete. Den troei. Den kouniete. Menei stasimos stin epifaneia tou nerou kai apla pernei anases kai meta apo 5 wres epese ston vitho me to kefali katw kai isa pou anapneei.mipos mporei na mou pei kapios ti ginete giati exw trelathei? 

Καλος ηρθες, @tzanis xmortal!

Nα σε παρακαλεσω να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες.

Το ψαρακι σου επαθε δηλητηριαση απο αμμωνια και finrot (εξαιιας κακης ποιοτητας νερου στο ενυδρειο)

Τι πρεπει να κανεις-

1- αμεση αλλαγη 30-40% νερου στο ενυδρειο σου και αυριο ακομα μια αλλαγη 30% (με αντιχλωριο και να ειναι ιδιας θερμοκρασιας)

2- πρεπει να παρεις Melafix API και να αρχισεις θεραπεια αμεσα.

3- αλλαγες νερου θα κανεις απο 20-30% καθε δεύτερη μερα! (για να κραταμε την αμμωνια στα χαμηλα επιπεδα) μεχρι να γινει καλα το ψαρακι.

4- παρε ειδικη τροφη για μονομαχους (Tetra, Ocean Nutrition) και ειδηκα βακτηρια για το ενυδρειο (ή βρες μπολι-καλυτερα)

5- ανεβασε μια φωτογραφια απο το ψαρακι και μια απο το ενυδρειο σου.

Και το βασικο - διαβασε αυτο το θεμα, για να καταλαβεις τα λαθη σου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:welcome:

 

1. Οι ελληνικοί χαρακτήρες είναι απαραίτητοι για το site.

2. Δυστυχώς όπως σου είπαν οι φίλοι παραπάνω, έχεις κάνει αλλεπάλληλα λάθη. Τόσα, που πιθανώς ώσπου να διαβάσεις αυτές τις γραμμές, το ψαράκι σου να έχει αποβιώσει... :rip_1:

 

Από εδώ και πέρα διαβάζεις το link, μας ρωτάς για απορίες και μετά ξαναστήνεις από την αρχή το ενυδρείο σου.

 

Καλή επιτυχία! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος tzanis xmortal έγραψε:

Καλησπερα σε όλους. Λοιπόν εγώ πήρα ένα ενυδρείο 30λτ με φίλτρο και θερμοστάτη .Έβαλα μέσα νερό βρύσης 30λτ και πήγα και αγόρασα έναν μονομαχο. Βάζω τον θερμοστάτη στους 27 βαθμούς και βάζω μέσα τον μονομαχο.  Την άλλη μέρα πήγα και πήρα αντιχλωριο. Έβαλα και από αυτό όσο μου είπαν. Βακτήρια δεν έχω βάλει καθόλου. Λοιπόν ο μονομάχος μου ζει εκεί μια εβδομάδα ξετρελαμένος. Τον ταΐζω φλεικς για χρυσόψαρα.. Δεν έχω κάνει ακόμα καμία αλλαγή νερού. Σήμερα μόλις γύρισα είδα το μονομάχο μου να του λείπει σχεδόν η μισή πίσω ουρά και από μπλε έχει γίνει γκρι ο μισός. Τα έχω παίξει δεν ξέρω τι γίνεται δεν τρώει δεν κουνιέται μένει στάσιμο στην επιφάνεια του νερού και μετά από 5 h έπεσε στον βυθό με το κεφάλι κάτω και ίσα που αναπνέει. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι γίνεται γιατί έχω τρελαθεί; 

 

Έχει κάποιον συγκάτοικο ή ζει μόνος του;

Από φίλτρανση υπάρχει τίποτα;

Στις πόσες μέρες το έπαθε αυτό; σταδιακά;

Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φωτογραφία το ψαράκι και μια το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ψαρι μεσα σε 6 ωρες μας αφησε :/ δυστιχος δεν προλαβα να κανω τπτ μεχρι το πρωι :/ αλλα δυστηχος εχω και αλο μεγαλο θεμα τωρα. Εγω το νερο το αδειασα και καθαρισα το ενυδρειο αλλα εχω παραγγηλει 10 ψαρακια εδω και 10 μερες απο ενα πετ σοπ απο πολυ μακρια και μου ερχοντε αυριο 6 ντανιο και 4 γκυπι. Που θα τα βαλω τωρα? Να βαλω καινουργιο νερο και αντιχλοριο παλι και να ρικσω και βακτιρια? Αλλα πωσ θα τα βακω μεσα? Θα ειναι εντακσει το νερο? :/

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις 10 ψαράκια (ταιριάζουν μεταξύ τους άραγε;;) σε 30lt;;;

Είμαστε σίγουροι πως είναι τόσα τα λίτρα; Τι διαστάσεις ακριβώς έχει το ενυδρείο σου; Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι

να χαρίσεις τα ψαράκια σε κάποιον συγχομπίστα είτε να τα πας στο πετ της περιοχής σου να τα κρατήσει 1-1.5 μήνα μέχρι να ετοιμάσεις ενυδρείο για να τα φιλοξενήσεις. Εννοείται όχι αυτό που έχεις. Και όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι ΔΙΑΒΑΣΜΑ προσεκτικό σε όσα παρέθεσαν και όλα θα πάνε καλά στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

40 λτ ειναι τελικα το ενυδρειο τωρα το ειδα. Οχι παρηγκηλα και αλο ενα 20 λτ. Εκει θα βαζα τον μονομαχο. Αλη μια ερωτηση εχω επηδη ταιζα τον μονομαχο παραπανω αποτι επρεπε λογικα το φυλτρο μου οπως τραβαγε τις τροφες πανω στο σφουγγαρι εχει μαζεψει κιτρινα απο την τροφη αυτο να ρο καθαρισω? Αν ναι πως? 

Link to comment
Share on other sites

Με νερό του ενυδρείου.. το φίλτρο έχει και κάτι άλλο εκτός από το σφουγγάρι;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν στρώνει έτσι,δυστυχώς.. πιο πάνω υπαρχει ένα λινκ,μελέτησέ το.. ειδικά εκεί που λέει για το στρώσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Και να το πλύνεις τώρα δεν παίζει κάποιο ρόλο. Καθάρισέ το και ξεκίνα από την αρχή αφού διαβάσεις προσεκτικά τα παραπάνω. Πλύν'το με νερό και άφησέ το να στεγνώσει, δεν τρέχει κάτι εφόσον το ενυδρείο είναι άδειο και θα ξεκινήσεις στρώσιμο από την αρχή! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αύριο παραλαμβάνεις ψαράκια... Υπάρχει περίπτωση να βρεις μπόλι; Ξέρεις κάποιον που να έχει ενυδρείο στην περιοχή σου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες, εγω δεν μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο, πηγαινε στο πετ σοπ που πηρες τον μονομαχο και πες του αν του ειναι ευκολο να σου δωσει, απο καποιο ενυδρειο που εχει στην βιτρινα κατα προτιμηση, βιολογικο υλικο και να στηψει απο κανενα σφουγγαρι αν εχει την μουργα μεσα σε μια σακουλα κκαι αυτα μετα να τα ριξεις μεσα στο φιλτρο σου. Ριξε και βακτηρια απο σκευασμα και σταυρωσε το. Μολις παραλαβεις σιγουρα λιγο ταισμα και ανα 2-3 μερες αλλαγες νερου. Αν μπορεις να βρεις βιολογικο υλικο απο καποιον γνωστο σου που εχει ενυδρειο καλυτρα γιατι μειωνεις πολυ τις πιθανοτητες ασθενειας. Το πετ σοπ που πηρες τον μονομαχο εχει κανενα ενυδρειο χωρις νεκρα ψαρια ή λιγο καθαρο?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...