Jump to content

Υλικό βιολογικού φιλτραρίσματος


Spiros007

Recommended Posts

Καλησπέρα,στο φίλτρο μου μετά το σφουγγάρι και πρίν το λευκό σφουγγάρι έχω βάλει κάτι πέτρες σαν ελαφρόπετρα είναι για να κάνουν την βιολογική δουλειά του φίλτρου.

Τις έχω δεμένες σε τούλι και δεν είναι αρκετές.Εχω και άλλες,να τις προσθέσω και αυτές μέσα μαζί με τις άλλες για περισσότερο υλικό και να βγάλω από το τούλι τις άλλες να είναι ελεύθερες όλες μαζί και να μειώσω τα μεγέθη των σφουγγαριών;;;

Η να κάνω υπομονή και να πάω να πάρω siporax;

Έγινε επεξεργασία - Σπύρος Μαγιόγλου
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να ρωτήσω η έξοδος του φίλτρου που βγαίνει το νερό πρέπει να είναι μέσα στην επιφάνεια του νερού του ενυδρείου η και πιο επάνω να είναι και να πέφτει το νερό μέσα δεν πειράζει;;

(Μπορεί να ακούγεται χαζή ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ελευθερο χώρο βάλε έστω προσωρινα την ελαφρόπετρα και με την πρώτη ευκαιρία την αλλάζεις με siporax.

Επίσης το φίλτρο σου είναι οριακό προς μικρό για το ενυδρείο που έχεις και καλό θα είναι να βάλεις και ένα δευτερο

ή να το αντικαταστήσεις κάποια στιγμή.

Την έξοδο του φίλτρου την τοποθετείς σε τέτοιο σημείο έτσι ώστε να δημιουργεί ελαφριά ανατάραξη στην επιφάνεια του

ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν έχεις ελευθερο χώρο βάλε έστω προσωρινα την ελαφρόπετρα και με την πρώτη ευκαιρία την αλλάζεις με siporax.

Επίσης το φίλτρο σου είναι οριακό προς μικρό για το ενυδρείο που έχεις και καλό θα είναι να βάλεις και ένα δευτερο

ή να το αντικαταστήσεις κάποια στιγμή.

Την έξοδο του φίλτρου την τοποθετείς σε τέτοιο σημείο έτσι ώστε να δημιουργεί ελαφριά ανατάραξη στην επιφάνεια του

ενυδρείο σου.

Ναι αργότερα θέλω να πάρω μεγαλύτερο γτ δεν είμεθα και πλούσιοι.

Όσον αφορά την έξοδο δε φτάνει να ακουμπήσει νερό και την έχω λίγο ψηλότερα από το νερό και δημιουργεί κυματισμούς μαζί με Μπουρμπουληθρες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν έχεις ελευθερο χώρο βάλε έστω προσωρινα την ελαφρόπετρα και με την πρώτη ευκαιρία την αλλάζεις με siporax.

Επίσης το φίλτρο σου είναι οριακό προς μικρό για το ενυδρείο που έχεις και καλό θα είναι να βάλεις και ένα δευτερο

ή να το αντικαταστήσεις κάποια στιγμή.

Την έξοδο του φίλτρου την τοποθετείς σε τέτοιο σημείο έτσι ώστε να δημιουργεί ελαφριά ανατάραξη στην επιφάνεια του

ενυδρείο σου.

Α επίσης την ελαφρόπετρα που έχω ήδη μέσα να την βγάλω από το τούλι η να ρίξω την άλλη από επάνω και να αφήσω αυτές όπως έχει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ανεβάσεις την στάθμη του νερού??

Ελαφρόπετρα απλά προσθέτεις χωρίς να αφαιρέσεις καθόλου από την παλιά . . .

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Μήπως να ανεβάσεις την στάθμη του νερού??

Ελαφρόπετρα απλά προσθέτεις χωρίς να αφαιρέσεις καθόλου από την παλιά . . .

Δεν μπορώ να την ανεβάσω άλλο γτ έχουν βάλει κάτι σαν ενισχύσεις πάνω πάνω..

Όχι να βγάλω την παλιά ελαφρόπετρα.

Να την βγάλω από το τούλι ρώτησα και να την αφήσω χύμα μαζί με την συμπληρωματική ανάμεσα από τα σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...